10 nejdražších a nejvzácnějších akvarijních rybiček [exotické]

Ryby jsou opravdu úžasní mazlíčci. Jsou exotické a díky svému často neobvyklým či pestrobarevným vzhledem je také naprosto fascinující je sledovat.Snad každý nadšený akvarista má vzsněnou alespoň jednu opravdu exotickou rybičku, kterou by chtěl mít ve svém akváriu, ceny takových unikátů jsou však občas až neuvěřitelné. 

Abzchom vám přeci jen tuto částku přiblížili a zároveň vás seznámili s šupinatými rekordmany co se týče ceny, připravili jsme si pro vás tento seznam 10 nejdražších a také často nejvzácnějších akvarijních rybiček.

1) Baramundi malajský

Autor: Karelj – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Také známá pod názvy arowana asijská či malajská, tato ryba pochází z jihu Asie, konkrétně, jak již název napovídá, z oblasti Barmy, Malajského poloostrova a Thajska. S délkou života až 20 let a velikostí v průměru 80 centimetrů není divu, že se v zajetí chová v akváriích o objemu alespoň 800 litrů! Je zajímavá nejen svou velikostí, ale také vzhledem, který připomíná čínského draka, proto je tak čínskými akvaristy přezdívána. V zajetí byla vyšlechtěna spousta barevných variant, mimo jiné například zlatá, stříbrná či nejvzácnější (a také samozřejmě nejdražší) albín. Její cena se podle typu zbarvení, lépe řečeno jeho vzácnosti, pohybuje od 20 000 Kč až po 60 000 Kč. Arowana je tak drahá mimo jiné kvůli svému ohroženému statusu ve volné přírodě, proto je většina prodávaných kusů z umělých odchovů, vždy mají chovatelé povinnost dodatt osvědčení o původu ryby a jiné povinné doklady.

2) Trnucha Leopoldova

Autor: Karelj – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Přeborníkem ve velikosti trnucha na tomto seznamu sice není, nicméně každého překvapí spíše tvar jejího těla. Černé ploché tělo s bílými skvrnami doplňuje ostrý trn na konci jejího ocasu, u jehož báze dokonce vzniká jed! Trnucha je dravec, proto je její chov monžý pouze v kombinaci s většími rybami jiných druhů, menší by jednoduše snědla. Během dne se zahrabává do písku na dně akvária, svou silou je dokonce schopna převracet kameny. Chovatelé tak potvrdí, že věe musí být dobře upevněno, jinak by mohlo dojít až k rozbití akvária. To musí mít minimální objem 1500 litrů, rozhodně to tedy není akvarijní rybka do malého bytu. Cena trnuchy leopoldovy se pohybuje kolem 30 000 Kč, tuto jihoamerickou rybu však vůbec není snadné sehnat.

3) Panak křivozubý

Foto od smerikal

Panak křivozubý, také známý jako modrooký, není sice nejdražší, nicméně jsou i přesto velmi vzácní. Byli velmi populární jako akvarijní ryby obzvláště v 80. letech minulého století, ale jejich dostupnost drasticky klesá kvůli jejich náročnému získání z jejich domoviny v kolumbijských řekách, hlavně z důvodu komplikované politické situace mezi kolumbijskou vládou a tzv. Guerilla skupinami. Náročnost jejich chovu spočívá hlavně v jejich prostředí, přirozeně se vyskytují v řekách s velmi rychlím proudem, proto i v akváriích vyžadují podobné podmínky. Zajímavostí je, že se živí dřevem. Svým tmavým zbarvením šupin a sytě modrými oči vynikají v nejednom akváriu a to i přes jejich tendenci schovávat se právě za kusy dřeva.

4) Kostlín obrovský (Zlatý a platinový)

Autor: Greg Hume – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Jedním z děsivějších zástupců ryb chovaných v akváriích na tomto seznamu je kostlín obrovský. Nejenže může dorůstat délky až neskutečných 3 metrů a váhy rekordních 148 kilogramů, jeho vzhled připomínající krokodýla či dokonce bájného dinosaura ho výrazně odlišuje od většiny akvarijních rybiček, které známe. To je protože kostlín má stejnou stavbu těla již od druhohor, patří tedy mezi opravdu starobylé druhy. Jako samostatný druh patří kostlín mezi ne přímo drahé ryby, cena se pohybuje okolo 4 000 Kč za dospělého jedince, nicméně výrazná změna nastává u zbarvební zlatého či platinového. Takový kus se již podle velikosti může cenově vyšplhat na 30 až 50 tisíc korun!

5) Genicanthus personatus

Foto od NOAA Photo Library

Jméno této ryby se zdá jako neskutečně exotické, nicméně zkušenější chovatelé jistě budou o něco blíže správné představě, řekneme-li český název jejich obyčejnějších příbuzných — skaláry! Tato skalára, také pro zjednodušení nazývána maskovaná, je endemický druh pocházející z Havaje, jejich zváštnost lze pochopit již ze zmíněné přezdívky. Tyto skaláry mají nezvyklé zářivě bílé zbarvení s černou či žluto-oranžovou maskou přes hlavu, je tak snadno pochopitelné, proč by zapálený chovatel právě takto krásnou rybu chtěl vlastnit, jsou to dokonce jedny z nejžádanějších skalár na světě. Zjištění ceny této ryby není vůbec snadné, její prodej je až tak vzácný, nicméně cena se pohybuje v hodnotě až 370 000 Kč! Tato cena je tak vysoká kvůli zákazu výlovu akvarijních ryb v Havaji, což je, jak jsme zmínili, jediné místo, na kterém se tento druh přirozeně vyskytuje, vyjma okolních hlubokých vod dosahujících limitu možného pro potápění.

6) Krunýřovec zebra

By Peaceinpianos – Own work, CC BY-SA 4.0

Jedním z menších představitelů rybiček do akvária, které vás přijdou draho, je krunýřovec zebra. Již podle jeho názvu si jistě dokážete představit jeho krásné černobílé zbarvení ve vzoru proužků, jen těžko se tak v akváriu sebevětší velikosti ztratí. Stejně jako panak křivozubý vyžaduje i krunýřovec tekoucí vodu, rozhodně to tedy není ryba pro amatérské chovatele. Cena za jednoho krunýřovce zebru je zhruba 2 000 Kč, což je v poměru s jeho velikostí zhruba 8 centimetrů nemalá částka, nicméně jejich získání je výrazně komplikovaný, jelikož je od rokku 2004 jeho odchyt a vývoz zakázán.

7) Paúhoř elektrický

Autor: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0

Dalším unikátem na tomto seznamu je ryba, která bude jistě narozdíl od ostatních námi zmíněných většinou z vás dobře známá — paúhoř elektrický. Jedná se o sladkovodní dravou rybu pocházející z oblasti Amazonky a Orinoka. Paúhoř dělá svému jménu čest, díky speciálním buňkám (tyv. elektroplaxy) dokáže vygenerovat elektrický výboj, jehož napětí stoupající až do 650 V údajně dokáže omráčit i zvíře o velikosti koně. Rozhodně tedy není radno si s úhořem zahrávat. Jeho tělo připomínající hada může dorůst délky až 2,5 metru, naštěstí však bez vzprovokování neútočí, nejste-li jeho přirozená kořist. Svým děsivým vzhledem láká spoustu chovatelů ke koupi, přeci jen se v akvárijích skutečně vyjímá. Cenou se pak pohybuje v rozmezí 1 až 8 000 za kus, jak to většinou bývá velmi záleží na velikosti kusu, nicméně jeho prodej je velmi omezený.

8) Izumo Nankin

Zdroj: Samurai-goldfish.net

Stejně známá je pro všechny z vás jistě tato akvarijní rybička, ačkoliv to podle jejího specifického odchovu lze jen těžko uhádnout. Jedná se o vzácný odchov zlaté rybky z roku 1748 či 1750 původem z jihozápadního Japonska, konkrétně z oblasti Shimane. Ačkoliv má Izumo Nankin v jeho rodilé zemi spoustu obdivovatelů, není snadné tuto zlatou rybku sehnat mimo Japonsko. Tradičně mají červenobílou barvu šupin, zajímavý je pak obzvláště jejich tvar z pohledu zeshora — jejich tělíčko připomíná trojúhelník. Péče o tento poddruh zlaté rybky je celkem náročná, jelikož se jedná o slabý druh, což je hlavně z důvodu příbuzenské plemenitby. Pokud se vám však podaří najít na trhu prodávanou uzlatou rybku Izumo Nankin, připravte se zaplatit za ni 3 až 6 000 Kč.

9) Betta

Kdo se alespoň trochu vyzná v akvaristice jistě betty, také nazývané bojovnice pestré, jistě dobře zná. Proto může překvapit, že se jim podařilo probojovat se až na náš seznam. Některé betty jsou totiž výjimky z pravidla. Běžná cena za jednu bojovnici je zhruba 80 Kč, nejdražší betta se však v roce 2016 prodala za šokujících 35 000 Kč! Co na této krásce bylo tak unikátního? Kombinací červených, modrých a bílých pruhů se podařilo vyšlechtit na této rybce vzor totožný s thajskou vlajkou. Nejenže je takový vzor unikátní, ale pro obyvatele Thajska je to obrovská čest. Bojovnice pestrá se totiž díky svému původu z oblasti právě této země stala dokonce jedním z oficiláních symbolů Thajska! Není tedy ddivu, že za jedinečnou bettu byl nejeden nadšený akvarista z Thajska ochotný zaplatit tak velkou částku.

10) Cichlida Flowerhorn

Por Lerdsuwa – Own photo (400D + 50/1.4), CC BY-SA 3.0

Opravdovým vzhledovým  unikátem na našem listu je poslední rybka, o které vám dnes řekneme — cichlida “flowerhorn”. Cichlidy Flowerhorn získaly své označení podle květinového vzoru na jejich hlavě, na které je také “roh”, který však spíše připomíná nafouknutý balónek. Tento specifický tvar hlavy získaly pečlivým šlechtěním afrických cichlid.

Existuje několik poddruhů těchto cichlid: luohans a následné čyři variace zhen zhu, kamfa, golden monkey a golden, rozmanité jsou tedy dost. Jejich krása bohužel neodpovídá jejich povaze, jelikož patří spíše mezi agresivní akvarijní rybičky, nicméně i tak jsou stále populární volbou zkušenějších akvaristů. Jedna cichlida flowerhorn se prodává za cenu 900 až 7 000 Kč.

Videa

Použité zdroje:

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu