Želvy jsou nesmírné zajímavé a zvláštní jsou především tím, že se dožívají vysokého věku. Nejdéle žijící želvou ověřenou v Guinnessově knize rekordů je Jonathan, kterému je 190 let a stále žije. Ve skutečnosti však existují i mnohem starší želvy. Jejich věk však není snadné určit a je i těžké jej nějakým způsobem ověřit v záznamech je často obtížné věk ověřit. Nejdelší život mívají mořské želvy a velké suchozemské želvy, kterým je často i přes 150 let. Želvy jsou obdivuhodné také pro svou velikost. Zajímá vás, jaké jsou největší a nejstarší želvy na světě?
Jak dlouho žije želva?
Většina druhů želv se dožívá 10 až 80 let. Mořské želvy a velké suchozemské želvy se však mohou dožít mnohem vyššího věku. Jejich délka života může být 150 let i více. Stejně jako u velryb, žraloků a dalších druhů je často obtížné určit přesný věk želvy. Vědci totiž obvykle nejsou přítomni narození těchto zvířat. Někteří však odhadují, že velké želvy se mohou dožít 400 až 500 let.
1) Obří galapážská želva Harriet
Harriet uchvacovala milovníky zvířat víc než sto let v Austrálii a dvě desetiletí jako obyvatelka australské zoo v Queenslandu. Často ji bylo možné vidět v televizním seriálu Lovec krokodýlů. Harriet vážila 150 kilogramů a před svou smrtí v roce 2006 byla nejstarším známým zvířetem na světě (bezobratlí a obratlovci s předpokládaným, ale nepotvrzeným věkem nebyli započítáni). Guinnessova kniha rekordů ji označila za „nejstaršího žijícího chelonika“. Předpokládá se, že Harriet pochází z ostrova Santa Cruz – našel ji tam přírodovědec Charles Darwin, v té době byla velká asi jako jídelní talíř. Odhaduje se, že se vylíhla kolem roku 1830 a dožila se 175 let. Nejprve byla převezena do Anglie a v roce 1842 dorazila do Austrálie. Více než 100 let žila v botanické zahradě v Brisbane, než byla převezena do Fleayovy fauny a poté do australské zoo. Podle australské zoo testy DNA definitivně prokázaly, že Harriet je nejméně o jednu generaci starší než všechny existující želvy v Austrálii.
2) Želva paprsčitá Tu'i Malila
Želvu Tu'i Malila údajně v roce 1777 našel na Madagaskaru, velkém ostrově u pobřeží Afriky, britský badatel James Cook. Později byla darována královské rodině ostrova Tonga v Tichém oceánu. Tu'i Malila byla podle Guinnessovy knihy rekordů absolutním ověřeným rekordmanem pro nejstarší želvu na světě, ale tento rekord byl překonán želvou Jonathanem. Tu'i Malila zemřela v roce 1966 ve věku parádních 189 let, ale její zachovalé tělo si můžete prohlédnout v královském paláci v Tongu dodnes.
3) Seychelská želva obrovská Jonathan
Želva seychelská Jonathan, poddruh želvy obrovské z Aldabry, se narodila odhadem pouhé dva roky po Harriet. Po její smrti se stal nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem. Jonathan byl po tom, co byl nalezen, převezen na ostrov Svatá Helena v Tichém oceánu, kde od té doby žije. V roce 1882 byl popsán jako plně dospělý. Vzhledem k tomu, že tyto želvy dosahují dospělosti ve věku 50 let, odhaduje se, že se Jonathan vylíhl nejpozději v roce 1832. Mohl by však být o několik let starší. V Guinnessově knize rekordů je nyní Jonathan oficiálně uveden jako nejstarší želva na světě ve věku 190 let! V říjnu 2022 byl Jonathan hlášen jako živý a zdravý. Ano, Jonathan skutečně stále žije, takže možná, že nás svým věkem nakonec dokáže ještě víc překvapit.
4) Želva obrovská Adwaita z Aldabry
Adwaita se údajně dostal do Indie v roce 1757 a žil na koloniálním panství, než byl v roce 1875 převezen do zoo v Alipore. Adwaita vážil ohromných 250 kg a žil v zoologické zahradě Alipore v indické Kalkatě až do své smrti v roce 2006. Všimněte si, že Adwaita zemřel ve stejném roce jako Harriet, ale jeho narození se odhaduje o 82 let dříve. Proč byl v té době za nejstaršího žijícího suchozemského živočicha považován Harriet, a ne Adwaita? Příběhy o Adwaitově původu jsou totiž považovány za neoficiální a nebyly potvrzeny, zatímco Harrietin sběr a cesty byly dobře zdokumentovány. Někteří badatelé řadí Adwaitu v době jeho smrti do zralého věku 150 let.
5) Africká želva ostruhatá Alagba
V roce 2019 nigerijský královský palác oznámil, že jeho obyvatelka želva… zemřela po krátké nemoci, a uvedl, že jí bylo neuvěřitelných 344 let. Želvu, o níž se někteří domnívali, že má léčivé schopnosti, prý do paláce přivezl Isan Okumoyede, jehož vláda trvala v letech 1770-1797. To by znamenalo, že Alagbovi bylo v době přivezení do paláce více než 100 let. Mnozí odborníci považují tento věk za nepravděpodobný, protože tento druh želv se obvykle dožívá pouze 80 až 100 let. Předpokládá se, že jméno Alagba bylo v průběhu let dáno více želvám, které při úhynu nahradily tu původní. Nikdo však netuší, na které straně je pravda a je možné, že se 344 let skutečně dožila.
6) Dvouhlavá želva Janus
Seznamte se s Janusem, nejstarší dvouhlavou želvou na světě. Loni oslavil své 25. narozeniny a získal titul mistra světa. Janus, pojmenovaný po římském bohu se dvěma tvářemi, žije od svého narození v ženevském Přírodovědném muzeu. Ve volné přírodě by želva dvouhlavá za normálních okolností tak dlouho nepřežila, protože nemůže schovat hlavy do krunýře, aby se ukryla před predátory. Jedna z jeho chovatelů vděčí za jeho výjimečně dlouhý život jejich individuálnímu režimu péče. Aby se udržel v dobrém zdravotním stavu, krmí ho ošetřovatelky organickým salátem a denně mu poskytují masáže a koupele v zeleném čaji a heřmánku. Pro pohyb chodí pravidelně na procházky, někdy s hudbou, a jezdí na skateboardu vyrobeném na zakázku. Janusovi by mohl jeho životní režim závidět kde kdo!
7) Želva Schurli
Želva Schurli žila v schönbrunnské zoo. Měla 130 let, takže ji všichni návštěvníci pochopitelně znali odjakživa. V roce 2021 bohužel uhynula. Želvy aldaberské, které byly v 17. a 18. století hojně loveny kvůli krunýři a oleji v mase, jsou v současnosti chráněným druhem a na ostrově Mauricius probíhá rozsáhlý program chovu volně žijících želv aldaberských. Od počátku 20. století plní důležitou úlohu při udržování tohoto druhu při životě také zoologické zahrady a Schurli byl jedním z nejvytrvalejších příkladů tohoto úsilí, který přišel do rakouského hlavního města v roce 1953.
8) Osamělý George
Osamělý George, jak se této želvě přezdívalo, byla poslední žijící suchozemská želva z ostrova Pinta, jednoho ze severních ostrovů Galapág. Osamělý George, jehož věk se odhadoval na 100 let, žil na Výzkumné stanici Charlese Darwina od svého nalezení v roce 1971. Vážil neskutečných 317 kilogramů. Národní park Galapágy se více než tři desetiletí snažil zachránit poddruh z ostrova Pinta tím, že Georgovi našel partnera. Bohužel se jim to nepodařilo a s odchodem osamělého George bohužel už žádné želvy z ostrova Pinta nebudou. Osamělý George zemřel v roce 2012.
9) Galapážská želva Goliáš
Galapážské želvy jsou větší než všechny ostatní druhy želv. Pro představu: Největší tygr, který byl kdy zaznamenán, byl sibiřský tygr chovaný v zajetí, který vážil 422 kg. To znamená, že největší želva byla podobně velká jako jeden z nejpůsobivějších vrcholových predátorů Země! Goliáš měřil na délku 135,8 cm a na šířku 102 cm. Žil 42 let, od roku 1960 do roku 2002 (což je na želvy velmi mladý věk!). I na galapážskou želvu byl Goliáš obrovský. Převyšoval průměrnou velikost ostatních želv svého druhu o téměř 181 kg. Vzhledem k tomu, že galapážské želvy jsou největšími želvami, drží Goliáš také rekordy v počtu největších želv, které kdy byly zaznamenány.
10) Želva kožnatka
Největší dosud zaznamenaná želva kožnatka měřila od špičky nosu po špičku ocasu téměř 305 cm a vážila neskutečných 916 kg! Název kožnatka má podle svého jedinečného krunýře, který je tvořen vrstvou tenké, pevné, gumovité kůže, zpevněné tisíci drobných kostěných destiček, díky nimž vypadá jako by měla krunýř skutečně pokrytý kůží. Kožatka je jediná mořská želva, která nemá tvrdý krunýř. Její krunýř je velký, protáhlý a pružný se 7 výraznými hřebeny, které se táhnou po celé délce zvířete.
Často kladené dotazy:
❓Jak se želvy dožívají tak vysokého věku?
Želvy rostou po celý život velmi pomalu. Díky tomu nestárnou stejně jako ptáci a savci. Díky svému pomalému metabolismu mohou přežít dlouhá období bez potravy a vody, což jim také dává větší šanci na přežití v drsných podmínkách.
❓Jak dlouho mohou želvy žít bez potravy?
V přepočtu na dny může želva přežít bez potravy přibližně 160 dní. Během této doby však musí mít přístup k vodě a také ke zdravému množství světla.
❓Jak dlouho želvy spí?
Želvy spí v noci čtyři až šest hodin. U některých domácích želv bylo také pozorováno, že si během dne krátce zdřímnou, a to až na jednu hodinu. Délka spánku želv se liší podle věku, velikosti, druhu a predátorů.
❓Jsou želvy chytré?
Želvy mají pevné instinkty, které jim umožnily přežít 250 milionů let. Vědí, kdy se mají stáhnout do krunýře, vyrazit do moře a hledat potravu. Želvy se také umí naučit řešit bludiště, rozpoznávat své majitele a pamatovat si, kdy je čas jíst. Chytré tedy jsou.
Videa
Zdroj