Zvířata mají mnoho tvarů a podob a jsou velmi různorodá, od mikroskopických až po 30 m dlouhou modrou velrybu. Ať už měříte hmotnost, výšku nebo délku, nelze popřít, že některá zvířata jsou ve srovnání s ostatními ve své třídě obrovská. Znáte všechny největší zvířata na světě?
1) Modrá velryba
Modré velryby jsou největšími žijícími tvory na světě. Dosahuje hmotnosti přibližně 180 tun a délky 30 m. Jejich jazyk může být těžký jako sloní. Jejich srdce váží jako auto. Modré velryby jsou stále ohroženým druhem, předpokládá se, že jich dnes žije pouze 25 000. Vyskytují se ve všech světových oceánech kromě Arktidy a obvykle plavou samy nebo v párech. Léto často tráví lovením v polárních mořích a s blížící se zimou následuje dlouhá migrace k rovníku.
2) Slon africký
Slon africký je největší suchozemský tvor na světě. Jejich stáda žijí v 37 afrických zemích. Jejich chobot, který slouží ke komunikaci a zpracování předmětů, je okamžitě rozpoznatelný. Jejich obrovské uši jim také pomáhají odvádět teplo. V Africe dnes žije už jen 415 000 slonů. Pytláctví slonů sice klesá, zejména ve východní Africe, ale přesto je tento druh nebezpečně blízko vyhynutí.
3) Žirafa
Žirafy jsou poměrně společenská zvířata, která se občas sdružují do stád. Nevznikají však žádné skupinové vazby. Samci jsou stěhovaví a putují mezi skupinami samic, zatímco mláďata zůstávají s několika dospělými samicemi. Žirafy nemají stanovené období rozmnožování, proto samci neustále hledají vhodné samice. Jak už jste nejspíš sami zaznamenali při návštěvě zoo, žirafy jsou skutečně nejvyšší suchozemská zvířata, samci dosahují výšky až 5,5 metru a samice až 4,5 metru.
4) Pštros
Největším a nejtěžším ptačím druhem na světě je pštros nelétavý. Samci dosahují výšky až 2,8 metru, samičky 2 metry. Pštrosi jsou nejrychlejší běžci ze všech ptáků a dvounohých zvířat, jsou schopni sprintovat rychlostí přes 70 km/h a urazit až 5 metrů na jeden krok. Poměrně nechutnou zajímavostí je, že na rozdíl od všech ostatních žijících ptáků vylučuje pštros moč odděleně od výkalů.
5) Gaur
V našem seznamu největších zvířat na světě je gaur největším zástupcem divokého skotu. Gaur, označovaný také jako bizon indický, je skot, který pochází z jižní a jihovýchodní Asie a od roku 1986 je na Červeném seznamu IUCN jako ohrožený. Samci tohoto druhu jsou výjimečně svalnatí a silní a jsou schopni vyvinout dostatečnou sílu, aby zabili predátory, lidi i jiný domácí skot, který se je odváží rozrušit. Žijí ve stádech o velikosti 30 až 50 kusů.
6) Krokodýl mořský
Krokodýli mořští jsou největším druhem krokodýla na světě a zároveň největším žijícím plazem na světě. Samci krokodýla mořského měří na délku až 7 metrů a váží 1 000 kg. Čelisti krokodýla mořského jsou zodpovědné za vytvoření nejtvrdšího skusu na světě. Mohutné zuby mohou dosahovat délky až 13 cm. Tyto dvě vlastnosti spolu se schopností zadržet dech na delší dobu z něj činí ideálního predátora pro lov velkých suchozemských savců. Krokodýli mořští číhají na okraji vodních ploch a jsou připraveni zaútočit zuřivým výpadem na jakoukoli kořist, která se přiblíží k okraji vody. Krokodýli jsou dlouhověkým druhem, kterému se v tomto prostředí daří již od doby před vyhynutím dinosaurů. Krokodýly mořské lze nalézt v brakickém i sladkovodním prostředí ve východní Indii, jihovýchodní Asii a severní Austrálii. Jsou to výjimeční plavci a mnohokrát byli pozorováni daleko na moři.
7) Kožatka velká
Želvy kožatky jsou považovány za ohrožené. Mezi hlavní příčiny poklesu jejich výskytu patří rozsáhlý odlov želv a vajec a vedlejší úlovky v rybářských zařízeních. Populace kožatky se stále zmenšuje. Z našich deseti největších zvířat na světě je kožatka silným kandidátem na největší druh želvy. Želvy kožatky se vyskytují především v otevřeném oceánu, a to až na severu Aljašky a na jihu až po nejjižnější cíp Afriky v Jihoafrické republice.
8) Hroch
Hroši jsou po slonech a bílých nosorožcích třetím největším žijícím suchozemským zvířetem. Jsou přizpůsobeni svému polovodnímu prostředí, což jim umožňuje rychlý pohyb po vodě i po souši, a to navzdory jejich velkému a objemnému vzhledu. Jejich malé nohy umožňují rychlý pohyb ve vodě a jejich nohy mají čtyři pavučinovité prsty, které se rozkládají tak, aby rovnoměrně rozložily váhu, a tím je dostatečně podepřely na souši.
9) Varan komodský
Varan komodský je tmavý, šupinatý, extrémně silný a dlouhým, tenkým rozeklaným jazykem zkouší vzduch, zda se v blízkosti nenachází kořist. V dospělosti váží varan v průměru 70 kg, i když největší potvrzený exemplář byl více než dvakrát tak velký. Varan komodský, který se vyskytuje na indonéských ostrovech, dokáže během jednoho jídla sežrat 80 % své tělesné hmotnosti a zároveň vyprázdnit žaludek podle libosti, aby snížil svou hmotnost a rychleji unikl nebezpečí.
10) Anakonda velká
Tento had žijící v džungli, na kterého se odkazuje v popkultuře od hiphopových písní až po akční filmy, může vážit kolem 250 kg. Tento tvor, který se vyskytuje v bažinatých oblastech Jižní Ameriky má nejen schopnost plavat, ale ve skutečnosti je ve vodě obratnější než na souši. Tento megahad zabíjí svou kořist udušením a je známo, že si svou velikost udržuje tím, že se živí velkými zvířaty, jako jsou prasata a jeleni.
11) Čínský mlok obrovský
Čínští mloci obrovští rozhodně nejsou žádnými nováčky – patří do čeledi Cryptobranchidae, jejíž předkové se oddělili od všech ostatních druhů obojživelníků v období jury. Tento obojživelník, jehož široká tlama někdy připomíná úsměv, může dorůstat délky téměř dvou metrů, přičemž jeho ocas tvoří více než polovinu této celkové délky. Tento druh byl v Číně dlouho uctíván, ale v současné době je ohrožen vyhynutím především kvůli nadměrnému odlovu a nedostatečné ochraně biotopů.
12) Měsíčník svítivý
Měsíčník může dosáhnout hmotnosti přes 1 tunu a vodorovného rozpětí 3 metry. Jejich velká hřbetní ploutev může plavce na první pohled vyděsit, protože vypadá podobně jako žraločí, ale ve skutečnosti je měsíčník pro člověka neškodné (a nebojí se ho). Tyto vodní tvory se stříbřitou a drsnou kůží lze nalézt v tropických oceánech po celém světě – často nasávají sluneční světlo v blízkosti vodní hladiny.
13) Klokan rudý
Malé skupinky, do kterých se klokani rudí často sdružují, se označují jako mafie, ačkoli dosud nebylo známo, že by se podíleli na organizovaném zločinu. Mohou vážit kolem 90 kg a dožívají se až 23 let. Jejich silné nohy jim umožňují pohybovat se rychlostí 60 km za hodinu a skákat do výšky až necelé dva metry. Navzdory své velké velikosti v dospělosti je klokan rudý po narození menší než třešeň a další dva měsíce stráví v matčině vaku, než se rozvětví v australských pouštích a pastvinách.
14) Gorila východní
Gorily východní se vyskytují v nížinách a horách Afriky. Samci goril východních mohou vážit až 200 kilogramů i při stravě složené ze stonků, bambusových výhonků a ovoce. To z nich činí největší žijící primáty. Jejich populace se však drasticky zmenšuje. V devadesátých letech 20. století žilo ve východní nížině asi 17 000 goril. Vědci odhadují, že nyní je jich méně než 50 procent. Přečtěte si další informace o nejkrásnějších zvířatech, která mohou během vašeho života zmizet.
15) Obří chobotnice
Tato obří chobotnice byla nalezena v Norsku v roce 1928. Biologové zde měří jedno z jejích chapadel, ale celkově je chobotnice dlouhá 9 metrů. Jako největší bezobratlí živočichové na Zemi – což znamená, že nemají páteř – mohou vážit přes 180 kilogramů.
16) Manta
Nenechte se zmást devět metrů dlouhým a 900 kilogramů vážícím tělem manty. Na rozdíl od rejnoků, kteří mají ocas, který vás může zranit, jsou manty velmi neškodné. Někdy prostě vyskočí z vody. Vědci tento jev vysvětlují teoriemi, podle nichž se manta potřebuje zbavit parazitů ze svého těla, krmí se, dvoří a komunikuje. Takové vyskakování z vody je jakousi superschopností manty.
17) Kapybara
Pokud máte strach z hlodavců, možná vám při pohledu na největšího hlodavce na světě naskočí husí kůže. Kapybary mohou vážit od 27 do 79 kilogramů, přičemž samice jsou o něco větší než samci. Na rozdíl od potkanů, které můžete potkat ve stanici metra, mají kapybary pavučinové nohy, které jim pomáhají plavat, a nemají ocas.
18) Zelená anakonda
Přestože krajta mřížkovaná může být o něco delší než anakonda zelená, její tělo o průměru 30 cm si zaslouží titul největšího hada na světě. Dorůstá délky přes 9 metrů a může vážit více než 250 kilogramů, zejména když se živí divokými prasaty, jeleny, a dokonce i jaguáry.
19) Kasuár
Ze tří druhů kasuárů je největší kasuár jižní, který váží celkem 57 kilogramů. Ačkoli je tento pták známý tím, že je druhým nejtěžším ptákem na Zemi, jsou známí spíše pro svou vznětlivost. Kasuáři se občas pouštějí do boje s neživými předměty.
20) Kosatka dravá
Kosatky nemají slitování s tučňáky, mořskými želvami, a dokonce ani se žraloky, když dostanou hlad. Průměrně velká kosatka dokáže denně sníst asi 230 kilogramů potravy – to je pravděpodobně důvod, proč mohou vážit až 5,5 tuny.
Často kladené dotazy
❓Jaké je největší zvíře na světě č. 1?
Největší zvíře na světě je modrá velryba. Váží až 200 tun (přibližně 33 slonů) a dosahuje délky až 30 metrů.
❓Mají ryby žízeň?
Ryby se žízně obávat nemusí, protože žijí ve vodě a vodu mohou přijímat prostřednictvím kůže a žaber. Mořské ryby pijí vodu, aby se vyhnuly dehydrataci, zatímco sladkovodní ryby vodu nepijí, protože mají v krvi vyšší koncentraci soli než ve vodě, kterou jsou obklopeny.
❓Které zvíře má oči větší než mozek?
Oko pštrosa je větší než jeho mozek a je největším okem ze všech žijících suchozemských živočichů – měří pět centimetrů.
Video
Zdroj