10 nejhůře vycvičitelných psích plemen [neposlušní psi]

Inteligenci psů, jdoucí ruku v ruce s jejich vycvičitelností, není lehké jednoznačně určit. Faktem ale je, že jednotlivá psí plemena mají svoje charakteristické rysy, a to ať vzhledové, jako je velikost, barva a délka srsti, tak povahové Jednou z takových vlastností je i vycvičitelnost, kde většinu lidí bude zajímat, se kterým pejsek se bude cvičit nejlépe. Dnes si ale naopak představíme ta plemena, u kterých může být výcvik trochu náročnější. 

Je diskutabilní, jestli náročnost vycičitelnosti jednotlivých plemen souvisí s jejich inteligencí přímo. Některá psí plemena byla šlechtěna pro samostatnou práci, tudíž je logické, že nebudou vnímat povely tak dobře, jako plemena, který byla šlechtěna pro práci společně se svým vůdcem. Psí inteligencí se zabýval Stanley Coren ve své knize ,,The Intelligence of Dogs”, jejíž žebříčkem se budeme inspirovat i v dnešním článku.

1) Afgánský chrt 

Na poslední místě v knize a na prvním místě v žebříčku je afgánský chrt. Tento elegantní pes známý svou hebkou a lesklou dlouhou srstí se považuje za jednoho z nejhůře vycvičitelných plemen. Je velmi tvrdohlavý a nezávislý, kvůli čemuž je afgánský chrt náročný na výcvik. Rozhodně při něm potřebuje chápavého a trpělivého pána. Afgánský chrt je zároveň velmi náročný na pohyb. Původně byl chován jako lovecké plemeno a jeho lovecký pud mu rozhodně zůstal. Rád loví a zároveň je velmi rychlý. Při pořizování afgánského chrta musíme počítat s tím, že je to osobnost, která se často řídí svým vlastním rozumem.

2) Basenji

Basenji je plemeno, které pochází z Afriky a je jedno z původních psích plemen. Stejně jako afgánský chrt, i basenji byl chován jako lovecký pes. Jeho úkolem bylo především nahánění zvěře do předem připravených pastí. Kvůli tomu je basenji ostražitý a pravděpodobně bude lovit všechny rychle se hýbající předměty. Vycvičit toto plemeno není nemožné, jen je důležité myslet na to, že potřebuje pozitivní přístup a velkou dávku trpělivosti. Jeho tvrdohlavost může výcvik znepříjemnit a tvrdší trénink tomu rozhodně nepřispěje. 

3) Anglický buldog

Původní popis tohoto plemene byl velice rozdílný, než je dnes. Dříve se buldog považoval za krvelačného a a agresivního psa, který se používal při medvědích zápasech a jako návnada při zápasech býčích. Po zákazu těchto zápasů se z buldoga stal mírumilovný společník tak, jak ho známe dnes. Výcvik buldoga není jednoduchý, ale není nemožný. I když nepatří k těm nejchytřejším plemenům, když se nějaký povel naučí, většinou ho nezapomene. Buldog si s sebou bohužel nese spoustu zdravotních problémů a při pořízení tohoto plemene je důležité s tímto faktem počítat. 

4) Čau čau 

Toto plemeno pocházející z Číny je typickým plemenem, které se považuje za to nejhůře vycvičitelné. Tento pes s hnědou hřívou a typickým modrým jazykem mají velmi trvdohlavou povahu a rozhodně nechtějí pracovat pro svého člověka. Jejich výcvik potřebuje pevnou ruku a každou ukázku slabosti dokáže snadno využít. U čau čau se často objevuje agresitivita. Stává se tak často u cizích psů nebo při špatném výcviku. Má velmi složitou povahu a při výcviku je důležité na ni vyzrát. Motivovat čau-čau je totiž nadmíru těžké a motivace, ta je stavebním kamenem při správném výcviku. Pokud čau-čau nebude považovat povel pro něj výhodný, neudělá ho, i když bude přesně chápat, co se po něm chce.

5) Barzoj

Stejně jako afgánský chrt byl barzoj používán k lovu a k psím dostihům, který se původně objevil u ruské šlechty kolem 16. století. Používali se především k lovu lišek, jelenů, ale hlavně i vlků. Lovilo se ve velkých smečkách přesahujících i 100 psů. Zajímavostí bylo, že barzoje nebylo možné od šlechty koupit, dávali se pouze darem. Barzoj se velmi mírumilovné plemeno, rozhodně se nedá považovat za dobrého hlídače. Ke své povaze potřebuje velmi jemné zacházení, jedinou jeho negativní vlastností je tvrdohlavost a hluboko zakořeněné lovecké pudy, utíkající zvíře nevydrží nelovit. 

6) Bloodhound 

Bloodhound patří ke psům s nejlépe vyvinutým čichem. Jeho využití není pouze v myslivosti, často se objevují jako služební psi u policie nebo jako záchranáři k vyhledávání osob. I když je bloodhound velký a statný pes, skrývá se v něm citlivá duše. Není tak doporučován začátečníkům, ale spíše zkušenějším trenérům, kteří si dovedou s pozitivním tréninkem poradit s jejich občasnou tvrdohlavostí. Bloodhoud si totiž často rozmýšlí, jestli mu stojí za to daný povel splnit nebo ne.

7) Pekingský palácový psík 

Malé ale vznešené plemeno, kterému rozhodně nechybí sebevědomí. I když se pekingský psík považuje za velmi inteligentní plemeno, jeho povaha stojí v cestě jednoduchému výcviku. Asi jako každé výše zmíněné plemeno i pekingský psík oplývá silnou tvrdohlavostí, která je doplněna nezávislým myšlením. Jak již bylo zmíněno, na tvrdohlavá plemena není dobré jít tvrdým výcvikem, a u pekingského psíka to platí také. Když se najde odměna, pro kterou by byl ochoten pracovat, znamená to, že výcvik je na dobré cestě. I když není pekingský psík velmi přívětivý k cizím lidem a chová se spíše odtažitě, ke své rodině je velmi vřelý a bude je bavit svou aristokratickou povahou. Od svého původu se dnešní pekingští psíci neliší. Po celou dobu slouží jako společníci, kteří nevyžadují příliš pohybu a jsou tak skvělým plemenem do bytu. 

8) Mastif

Plemeno, jehož přezdívka “něžný obr” ho naprosto vystihuje. Pokud ale je potřeba, rychle se změní ve skvělého hlídače. I když může působit, že ho nic nezajímá, o cizích lidech a svém prostředí má skvělý přehled. Mastif je plemeno, které se svým pánem spolupracuje poměrně rád a ochotně, nemůžeme od něho ale čekat přesné a rychlé povely. Zároveň na mastif a nebude fungovat jednostranně zaměřený trénink bez kreativity. Při výcviku je důležité, aby byl zábavný a ne strojově stejný a rozhodně je důležité počítat s velkou dávkou trpělivosti. Výcvik by měl být pozitivní, ale zároveň důsledný. Mastif se svou povahou potřebuje jemné a milé zacházení, nedoporučuje se používat nátlak nebo jiné hrubé zacházení. 

9) Basset 

Basset, plemeno, které je charakteristické svým smutně zoufalým výrazem. Ve skutečnosti je to ale naopak. Jeho povaha je veselá a je to velmi milý a hodný pejsek. Basset je původně lovecké plemeno, konkrétně honič. Používal se pro stopování zvěře a postupně se rozšířil i do rodin díky svojí nekonfliktní povaze.  Jeho původ ale rozhodně nezapře a pokud na procházce narazí na stopu, jeho odvolání bude složité. Při výcviku je s tímto faktem důležité počítat a obrnit se velkou dávkou tolerance. Jeho tvrdohlavost se může začít podporovat špatně zvoleným výcvikem. Doporučuje se proto jít cestou pozitivní motivace. Basset není příliš aktivní, ale rozhodně je vytrvalý. Při následování stopy se prodere nízkým porostem a bude ji sledovat poměrně velkou vzdálenost. 

10) Shih-tzu

Shih-tzu je malý, chlupatý a společenský psík oplývající hromadou energie. Jeho původ není jasný, existují totiž dvě teorie, odkud přesně pochází. Jedna tvrdí, že pochází z Číny a druhá, že z Tibetu. Nicméně byl velmi oblíbený císařovnou z Číny, která psy odmítala prodávat nebo darovat do zahraničí. V Evropě se Shih-tzu dostali až během 20. století. Shih-tzu má v oblibě společnost a není náročný na pohyb, je tedy ideálním společníkem do bytu. S výcvikem to bývá občas složitější, a to především kvůli jeho tvrdohlavosti. Ideální je začít s výcvikem od útlého věku. 

Náročnost výcviku je rozhodně důležitý aspekt při výběru plemene a při pořizování s tím musíme počítat. Ne vždy je ale potřeba tzv. ,,házet flintu do žita”. Kolikrát se ze sebevíc inteligentního psa při špatném výcviku stane noční můra a z plemene, od kterého by to nikdo nečekal, bude poslušný a vycvičený pes. To, jak budeme my, jako páníčci, přistupovat k výcviku, má obrovskou důležitost. Také je důležité myslet, že plemena nejsou vyráběna strojově a každý jedinec bude naprosto stejný. Pokud se tedy chceme věnovat výcviku, je možné se inspirovat radami, které již zazněly výše, jako je začít s výcvikem již v útlém věku a pracovat pozitivnější metodou výcviku. 

Nejčastější dotazy

Je pravda, že malá plemena jsou více neposlušná a hůře vycvičitelná?

Některá malá plemena se v našem žebříčku našla, rozhodně není pravda, že všechna malá plemena jsou špatně vycvičitelná. U nich se spíše traduje mýtus, který vznikl z nedůslednosti páníčků. U malých plemen lidé častěji odpouštějí nechtěná chování nebo nejsou při výcviku důslední. Často takové chování vídáme u chůzi na vodítku nebo přivolání. Nicméně malá plemena jsou inteligentní a při správném přístupu jsou úspěšní i na sportovním poli. 

Dají se psí plemena dělit na plemena vhodná pro začátečníky a pro zkušenější?

Ano, rozhodně je pravda, že psí plemena takto dělit můžeme. Některá plemena jsou vhodnější na výcvik a odpustí chyby, které při něm začátečníci mohou udělat. Pozor, neznamená však, že čím chytřejší plemeno, tím více vhodnější pro začátečníky je. Pro začátečníky je vhodné najít si trenéra a cvičit pod dozorem. Snadno se tak jde vyhnout chybám, které si často ani nemusíme uvědomovat. 

Jak důležitý je výběr plemena, pokud se chci věnovat určité aktivitě?

Záleží, jakou aktivitu bychom chtěli dělat. Některá plemena jsou bohužel na výcvik tak náročná, že se nehodí na některé sporty. Některá plemena jsou dokonce přímo šlehtěna pro určitý druh činnosti a mají i vítané vlohy. Takový výše zmíněný Bloodhound se považuje za hůře vycvčitelné plemeno, ale je skvělý v lovecké kynologii nebo při vyhledávání osob. Pokud je pro nás určitá aktivita důležitá, je vhodné pořídit si plemeno, které k ní bude sedět. Pokud ale nejsme vyhranění, můžeme se naopak přizpůsobit našemu psovi. Je ale naprosto v pořádku, pokud bude pejsek profesionálním povalečem, který nám bude dělat doma společnost. I to je pro některá plemena vhodné. 

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu