Pořídili jste si koťátko nebo kočku z útulku a přemýšlíte, jaká očkování by měla mít? Význam očkování pro celkové zdraví a dlouhověkost vaší kočky nelze podceňovat. Vakcíny pro kočky lékařsky a vědecky prokázaly, že bojují proti inkubaci a přenosu invalidizujících a smrtelných kočičích nemocí. Je tedy velmi důležité nechat svou kočku očkovat. Podívejte se, na co kočku očkovat a v jakém rozmezí se pohybuje cena vakcín.
Je nutné kočku očkovat?
Odpověď zní ano. Majitel kotěte nebo kočky je zodpovědný za blaho svého kočičího přítele, což zahrnuje štěstí a dlouhověkost. Očkování koček je nedílnou součástí rovnice dlouhověkosti. Očkování koček v České republice není povinné. To však neznamená, že byste jej měli podceňovat. Nemoc se ke kočce může dostat i v případě, že žije jen doma. Pokud vaše kočka chodí ven, je nesmírně důležité, aby měla všechna potřebná očkování. Očkování kočku chrání před nebezpečnými (a mnohdy i neléčitelnými) nemocemi, které mohou být nakažlivé. Pokud kočka onemocní, její průběh bude mírnější – a majitel kočky ve finále ušetří několik tisíc za léčbu.
Na co kočku očkovat?
Kočka by měla být očkována proti kočičímu moru (panleukopenie), kočičí chřipce, faryngitidě a laryngitidě. Tato očkování by se měla po několika týdnech zopakovat a po roce se doporučuje přeočkování. Pokud vaše kočka žije pouze doma (a nechodí ani na dvůr či zahradu), tato základní očkování pro ni budou zcela dostačující. Kočky, které opouští dům nebo žijí venku, by měly mít ještě další očkování. Mezi ty patří očkování proti vzteklině, chlamydiím a proti kočičí leukémii.
Cena celkového základního vyšetření se může v závislosti na městě a veterinární klinice pohybovat od 300 Kč do 1 000 Kč. V ceně bývá zahrnuto i základní vyšetření kočky.
Vedlejší účinky po očkování
Drtivá většina koček nevykazuje žádné vedlejší účinky po očkování. Pokud se u vaší kočky objeví reakce, jsou obvykle mírné a krátkodobé. Přesto byste si měli dávat pozor na následující příznaky, které mohou naznačovat negativní vedlejší účinky vakcíny pro kočky: Horečka, silná letargie, ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem, otok a zarudnutí v místě vpichu, kulhání, kopřivka.
Pokud se u vaší kočky některý z těchto vedlejších účinků dostaví, kontaktujte svého veterináře.
Kdy naplánovat očkování koťat a koček?
Kočka by měla být poprvé očkována ve svých 8-9 týdnech. Očkování koťat a koček byste však měli se svým veterinářem naplánovat hned, jakmile si zvíře pořídíte. Bez ohledu na věk by měl vaše nové kotě co nejdříve prohlédnout veterinární lékař. Je důležité, abyste si pořídili plán preventivní zdravotní péče, který zahrnuje očkování, odčervení a odblešení.
Kočky žijící v domácnosti by měly základní očkování absolvovat každé 2-3 roky a kočky, které žijí venku nebo ve větších skupinách, by se měly očkovat každý rok.
Vakcíny nad rámec základního očkování (tedy proti vzteklině, chlamydiím a leukémii) se také začínají očkovat ve věku 12 týdnů, poté po roce a následně každé 2-3 roky, mimo očkování proti chlamydiím – to se aplikuje ve věku 8-9 týdnů a pak po 3-4 týdnech.
Často kladené dotazy
❓Je očkování koček skutečně nutné?
Očkování pomáhá chránit kočku před závažnými infekčními chorobami. Zabraňuje také tomu, aby přenesly něco nepříjemného na jiná zvířata ve vašem okolí. Očkování kotěte je jednou z nejdůležitějších věcí, které byste měli udělat v prvních týdnech jako majitelé kočky.
❓Co dělat po očkování kočky?
Většina domácích zvířat naštěstí nepotřebuje po očkování žádnou zvláštní péči, protože nevykazují žádnou zjevnou reakci a normálně pokračují ve svém životě. U malého procenta domácích zvířat se však může projevit mírná reakce a jeden nebo dva dny mohou být unavenější.
❓Mohu svou kočku po prvním očkování pustit ven?
Kvůli možné nákaze nemocemi, jako je enteritida nebo kočičí chřipka, by vaše kotě nemělo být pouštěno ven dříve než týden po ukončení prvního očkování ve věku přibližně 13-14 týdnů (v závislosti na vakcíně). Poté jej můžete nechat pod dozorem prozkoumat venkovní prostředí.
Video
Zdroj