Parmička červenoocasá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Parmička červenoocasá je zajímavá rybička, která je vůči svému druhu nesnášenlivá. Její odchov je v zajetí velmi složitý.

Tipy pro chov parmičky červenoocasé

  1. Doporučená velikost nádrže pro parmičky červenoocasé je minimálně 200 litrů. I když tyto ryby nejsou nijak mohutné, jsou poměrně aktivní a potřebují dostatek prostoru k plavání.
  2. Pokud mají parmičky nedostatek prostoru v akváriu, tak mohou být teritoriální a agresivní.
  3. Odchov parmiček červenoocasých je v zajetí obtížný. Pokud to přece jen chcete zkusit, musíte jim zajistit optimální podmínky, které napodobují jejich přirozené prostředí.
  4. Teplota vody v akváriu nesmí přesahovat 27 stupňů Celsia a pH by nemělo přesáhnout 7,5.
  5. Parmička červenoocasá v nádrži ocení dostatek kamenů naplaveného dřeva, které poslouží jako úkryt a sníží případnou agresivitu.
  6. Chov této rybičky je poměrně snadný, ale je nutné mít s chovem určité zkušenosti, a to zejména kvůli jejich agresivitě a nesnášenlivosti s ostatními rybkami.
  7. Nechovejte parmičku červenoocasou samostatně, pořiďte si alespoň 4 rybky. Opačně je to v případě, kdy máte malé akvárium – více rybek by se ubilo k smrti.
  8. Ideálním substrát pro parmičky je štěrk nebo oblázky. Tyto rybky žijí převážně u dna, takže správný substrát je velmi důležitý.
  9. Parmičky červenoocasé nemají žádnou zvláštní chorobu, která by postihovala jejich druh, ale mohou onemocnět některou z běžných sladkovodních chorob. Proto jim zajistěte kvalitní stravu a čistou nádrž. 
  10. Tyto rybky jsou jsou všežravci a nejsou vybíravé v tom, co jedí. Krmit můžete vločkami a granulemi jako hlavním zdrojem potravy. Pro zpestření můžete přidat živé či mražené krmivo.
  11. Ryby, které jsou příliš zvídavé, agresivní nebo žijí u dna, pro tyto rybky nejsou ve společenském akváriu vhodné. Vhodné jsou ryby, které si hledí svého a tráví více času v horní polovině akvária.

Základní informace

  • Český název: Parmička červenoocasá (Labeo červenoocasé)
  • Latinský název: Labeo bicolor (Epalzeorhynchos bicolor)
  • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
  • Původ: Thajsko
  • Maximální velikost: 12 cm
  • Vhodná teplota: 22-27°C
  • Potrava: všežravec
  • Doporučené PH: 6.5-7.5
  • Agresivita: teritoriální rybička

Charakteristika

Celé tělo je černé, až na ocasní ploutev, která je krvavě červená. Před nosními otvory má umístěno pár vousků, které slouží jako chuťový orgán. Proti ostatním rybičkám (hlavně svého druhu) jsou poměrně nesnášenlivé a bedlivě si střeží svoje teritorium. Jako jednotlivcům ve velkém akváriu s dostatečným osázením a dekoračním materiálem se této rybě dobře daří.

Pohlavní dimorfismus

Samci jsou štíhlejší a mají špičatější a větší hřbetní ploutev. Dospělé samičky jsou často zavalitější a mají intenzivnější barvu než samečci.

Rozmnožování

Samička volně rozptyluje jikry, jež pak opatruje sameček. V zajetí se ji podaří rozmnožit jen ojediněle.

Často kladené dotazy

❓Je obtížné se o parmičky červenoocasé starat?

Péče o parmičku červenoocasou není obtížná, ale pokud jde o jejich kamarády v nádrži, je to trochu ošemetné. Tyto ryby schopné uštvat ostatní rybky v nádrži k smrti (Zdroj).

❓Proč moje parmička červenoocasá plave hlavou dolů?

Jedná se o nemoc rybičky. Onemocnění plovacího měchýře se projevuje tím, že ryba ztratí schopnost regulovat přívod a odvod vzduchu z plovacího měchýře. To způsobuje, že ryba plave podivně, na boku nebo dokonce hlavou dolů (Zdroj).

❓Žerou parmičky červenoocasé vločky?

Ano. Ve volné přírodě se parmičky červenoocasé živí především rostlinnou potravou, ale také červy, korýši a drobným hmyzem. V domácím akváriu by jim mělo být nabízeno kvalitní rostlinné krmivo ve formě vloček nebo pelet spolu s běžným kvalitním vločkovým krmivem (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu