Brotia pagodula je plachý plž živící se řasami a různými zbytky z akvária. Aktivní je zejména v noci, kdy vylézá ze skrýší a hledá potravu.
Tipy pro chov plže brotia pagodula
- Plži brotia jsou od přírody neagresivní, samotářští a učenliví, mají rádi klidné vodní prostředí. mírumilovní kamarádi v nádrži. S ostatními spoluhráči v nádrži tedy koexistují mírumilovně. Nemají žádné prostředky k napadení ostatních obyvatel nádrže a na ochranu před agresory mají pouze své operkulum a ulitu.
- Je důležité, abyste tyto šneky nepřekrmovali, to způsobuje, že se jim snadno kazí voda a škodí to jejich zdraví i zdraví ostatních obyvatel osázené nádrže.
- Tito šneci jsou plaší a klidní, zvláště když jsou do akvária nově vysazení, proto se snažte s nimi manipulovat obzvlášť opatrně.
- Ačkoli se plž brotia může živit řasami a detritem (rozkládající se rostlinnou a živočišnou hmotou), je většinou býložravý. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velkého šneka, bude možná nutné stravu šneků doplňovat.
- Dobrou volbou potravy jsou například oplatky z řas (nebo tablety, pelety, rybí/krevetí vločky), které se usadí na dně nádrže a zůstanou tam, dokud na ně vaši šneci nenarazí. Nezapomeňte na přidání zelené zeleniny, jako je mrkev, klíčky, špenát, okurka, cuketa. Ty můžete podávat čerstvé nebo mražené.
- Stejně jako ostatní bezobratlí jsou i plži brotia pagodula citliví na měď a její sloučeniny, proto se při případném nákupu akvarijních hnojiv ujistěte, že neobsahují chemické látky na bázi mědi.
- Pokud nebudou mít tito plži dostatek potravy, pak mohou požírat i rostliny, které se v akváriu nachází.
- Tito šneci nejsou vhodní pro začátečníky. Pokud jim chcete vytvořit ideální prostředí, mají určité specifické požadavky, které je nutné dodržet.
- Naprosto minimální velikost nádrže, ve které můžete tyto šneky chovat, je 40 litrů. Pokud bude menší, budete vy i šneci mít potíže.
- Je nezbytné mít nádrž s vysokým obsahem kyslíku. Musíte v ní tedy mít vhodně dimenzované čerpadlo, které bude vodu dostatečně prohánět. Proto je vhodnější větší nádrž, pokud chcete, aby se jim dařilo a žili déle než několik měsíců.
- Co se týče substrátu, v přírodě žijí šneci rodu brotia pagodula přichycení ke kamenům i na písčitém dně. Zajistěte jim tedy písčitý nebo jemně hrubý substrát.
Základní informace
- Český název: Plž Brotia pagodula
- Latinský název: Brotia pagodula
- Čeleď: Pachychilidae
- Původ: Thajsko
- Maximální velikost: 2-5 cm
- Vhodná teplota: 20-25°C
- Potrava: Řasy
- Doporučené PH: 6-8
- Doporučená tvrdost vody: 5-30°dGH
- Agresivita: Klidná
Charakteristika
Brotia Pagodula je velmi jedinečný a atraktivní šnek. Tito plži mají světle hnědé až šedé zbarvení s odstíny jantaru a mahagonu a silnou a široce kuželovitou ulitu, z níž spirálovitě vystupují četné malé nápadné hroty. V přirozeném prostředí obývá řeky, potoky a další mělké vodní plochy. Tento druh plže je dobrým požíračem řas a daří se mu v prostředí s příznivými vodními a životními podmínkami, což z něj činí zajímavou volbu pro domácí akvária.
Pohlavní dimorfismus
Pohlaví šneka brotia pagodula je obtížné určit, proto je nutné mít jich alespoň 4-5, aby se zajistila přítomnost samců i samic.
Rozmnožování
Po krátkých námluvách přichází čas na páření. Samec plže rodu Pagodula se nasadí na ulitu samice a pevně ji přitom drží. Během tohoto procesu samec přenáší spermie na samici. Brotia Pagodula vykazuje viviparitu (rodí živá mláďata) a může se rozmnožit až 10-20 mláďat za rok. Rozmnožují se velmi pomalu a obvykle nemají více než 1-3 mláďata najednou.
Často kladené dotazy
❓Jak dlouho žijí šneci brotia pagodula?
Tito šneci se mohou dožít až 3-5 let. V zajetí však jejich délka života dosahuje sotva 1, maximálně 2 roky.
❓Jak často krmit šneky?
Šneci potřebují jíst jednou nebo dvakrát denně. Potravu si však najdou i sami v akváriu a je možné, že je nebudete muset dokrmovat tak často.
❓Mají plži brotia pagodula rádi tmu nebo světlo?
Šneci rodu brotia pagodula nemají rádi světlo, zejména v relativně novém prostředí. Lépe se jim daří v tmavé nádrži nebo v nádrži s velmi slabým osvětlením.