Pokud žije váš psí kamarád venku, je pro něj bouda naprostou nezbytností. Představuje pro něj totiž domov, kam se nejen schovává před špatným počasím a chodí spát, ale odkud neustále střeží vaše bezpečí.
Psí bouda se však dá využít i u psů, kteří sice chodí i dovnitř, ale stále venku tráví hodně času. Jak vybrat takovou, která se psovi zalíbí?
Nejlepší psí boudy
Na trhu je nespočet psích bud a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší psí boudy dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat psí boudu?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.
Jak vybíráme produkty na Vše-pro-zvířátka?
Ačkoli o chovatelství již něco víme a zvířátka nás baví, nevybíráme produkty čistě podle našich sympatií. Aby byl výběr co nejvíce objektivní trávíme nejprve spousty času průzkumem a hledáním souvislostí mezi kvalitními produkty v dané kategorii. Jakmile známe oblast jako své boty a jsme schopni každému na potkání vysvětlit, jak správně vybrat daný produkt, pak nastává čas na samotný výběr nejlepších produktů.
Nejprve si však pojďme sjednotit to, co myslíme tím, když říkáme “kvalitní produkt.”
Jak poznáme kvalitní produkt?
- Lidé ho kupují
- Je časem ověřený
- Lidé s ním mají dobré zkušenosti
- Cena odpovídá kvalitě
- Autority v oboru jej doporučují
Přesně takové najdete v našem výběru. Vše začíná sestavením nejprodávanějších produktů na trhu. K nim přidáme další, jenž doporučují české či zahraniční autority v oboru (např. veterináři, tématické magazíny, vášniví blogeři či youtubeři,…). Při výběru vítězné sestavy zohledňujeme také cenu a to, jak odpovídá tomu, co produkt přináší.
Podle toho, jak moc produkty splňují 5 faktorů výše, sestavíme finální žebříček těch nejlepších. Jde o výběr naší redakce, nejde o ultimátní pravdu! Rozhodně netvrdíme, že jiné než námi vybrané produkty nejsou kvalitní. Produkty zkrátka hledáme tak, jako bychom je vybírali pro sebe či naše známé.
Jak vybrat psí boudu?
Psí bouda musí být pro vašeho zvířecího přítele místem oblíbeným. Aby se mu v ní líbilo, je zapotřebí, aby měla odpovídající velikost, dokázala odolávat srážkám, přílišnému horku i zimě a zároveň by se v ní pes měl cítit bezpečně. Jak takovou boudu vybrat?
1. Podle velikosti
Aby bouda poskytla zvířeti dostatečný komfort, musí mít odpovídající velikost. Příliš malá bouda by zapříčinila nejen velké nepohodlí, ale například také bolesti kloubů a další zdravotní patálie.
Ani neúměrně velká bouda však není řešením, protože by se v ní pes nemusel cítit dobře a v zimě by nadmíra prostoru zapříčinila horší izolaci.
Jaká velikost je tedy ideální? Nejlepší je řídit se rozměry přímo svého psa, nikoli podle dělení na velké a malé psy. Délku boudy volte podle délky psa vestoje, kterou změříte od čumáku ke kořeni ocasu. K této délce pak připočtěte 5 až 10 cm. Šířku boudy odhadnete podle velikosti psa v kohoutku, k níž připočtěte 10 až 20 cm. Výška psa vsedě vám pak pomůže určit ideální výšku boudy. (zdroj)
2. Podle materiálu
Dalším důležitým aspektem výběru je materiál, který musí být odolný, pevný a zároveň zabezpečit izolaci boudy. Plusem pro chovatele je i to, že se snadno udržuje a čistí. V naprosté většině případů se na trhu setkáte se dvěma materiály – dřevem a plastem.
- Dřevo
Dřevo je u psích bud nejpopulárnějším materiálem. Je oblíbené pro svůj přírodní vzhled, odolnost, umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a funguje také jako dobrý izolátor, takže v létě chladí a v zimě zatepluje. Pokud dojde k poškození dřevěné boudy, je také poměrně snadné ji opravit.
Jeho nevýhodou je nezbytnost údržby a péče o dřevo, aby stále dokázalo zvládat rozmary počasí. Také hrozí, že jej pes začne okousávat.
- Plast
Čím dál častěji se můžeme setkat i s boudami plastovými. Bez problémů si poradí se srážkami, nehrozí napadení škůdci, jsou lehké, takže se snadno přenáší a také se snadno čistí.
Hlavní nevýhodou je však nedostatečná izolace a ventilace a horší možnost opravy v případě poškození. Řadu chovatelů také stále odrazuje méně atraktivní design plastových bud.
3. Podle ventilace
Stejně jako lidé i psi potřebují svěží vzduch a dobré odvětrávání v psí boudě je tak nutností. Nedostatečná ventilace může způsobovat nejen nepříjemně vysoké teploty uvnitř v letních měsících, ale také vznik plísní či zápach.
Větrání částečně zabezpečuje vstupní otvor. Pouze ten však nestačí. Každá bouda by měla být vybavena větracími otvory, které umožní vzduchu proudit dovnitř i ven.
4. Podle zateplení
V našich podmínkách je zateplení boudy nezbytné. Ještě větší pozornost mu věnujte u bud pro štěňata či krátkosrsté psy, kteří jsou k prochladnutí ještě náchylnější.
Po elektrických podložkách na vyhřívání se raději nepoohlížejte, neboť jsou nejen potenciálně nebezpečné, ale ve většině případů i zbytečné. Místo vyhřívání tak volte kvalitní zateplení, které zabezpečí například alespoň 5 cm silný polystyren. Ten by měl být umístěn nejen na stěnách, ale i u střechy boudy.
K lepší izolaci pomůže i umístění psí boudy ne přímo na zem, ale na vyvýšené místo například díky paletě.
5. Podle střechy
K tomu, aby psí bouda odolala rozmarům počasí, je důležitá i správná střecha. Důležitý je především její sklon. Vybírejte tedy takovou, která nebude rovná. Zda se budou šikmé strany střetávat uprostřed, nebo jestli ji bude tvořit jedna část zešikmená do strany je jedno, důležité je, aby nějaký sklon měla a voda při dešti tak mohla odtékat.
Dbejte samozřejmě i na její kvalitu – střecha musí být voděodolná. U dřevěných bud je tak důležité, aby byly ostřené voděodolným nátěrem nebo obloženy například asfaltovým šindelem.
Pokud je střecha sundavací, výrazně to usnadní čištění boudy.
Často kladené otázky
1. Kam psí boudu umístit?
Vhodné umístění boudy je klíčové k tomu, aby si ji pes skutečně oblíbil a trávil v ní čas. Je dobré ji postavit tak, aby z ní měl váš čtyřnohý přítel přehled o dění na vašem pozemku.
Ideálně by měl vidět na co největší plochu včetně vchodových dveří. Zároveň se ji snažte umístit na místo, kde příliš nefouká a nehrozí zde přímé sluneční záření.
2. Je psí bouda vhodná pro všechna plemena psů?
Ne všechna plemena se hodí na celoroční pobyt venku, protože řada z nich špatně snáší zimu. Navzdory mnoha předsudkům se nemusí jednat jen o malá plemena, ale na chov venku nejsou vhodné například ani brazilské fily.
3. Je třeba boudu čistit?
Ano, pravidelné čištění boudy je nezbytné proto, aby se v ní nezačaly množit bakterie nebo třeba plísně. Čištění plastové boudy je poměrně snadné, s dřevěnou je o něco více práce. Vyberte si pro tyto účely dezinfekci, která bude zdravotně nezávadná, a vždy nechte boudu po čištění pořádně vyschnout.
4. Pes do boudy nechce jít. Co můžu dělat?
Možná chvíli potrvá, než si pes na boudu zvykne a oblíbí si ji, důležité je dát zvířeti čas na seznámení a nenutit jej vlézt do boudy násilím. Jeho nový domov mu ukažte, můžete mu do něj dát jeho oblíbený pamlsek a buďte u boudy často s ním. (zdroj)
5. Čím psí boudu vybavit?
Do boudy nezapomeňte umístit něco, na čem může pejsek spát. Někdo používá pouze slámu, která zároveň slouží jako skvělá izolace, ale položit na zem můžete i starou matraci nebo psí pelíšek. Do prostoru vchodu je možné také pověsit závěs, ne všem psům se však bude líbit. (zdroj)
Shrnutí
Před tím, než se rozhodnete chovat psa venku, se ujistěte, že je pro to vámi vybrané plemeno vhodné. Při výběru samotné boudy se pak zaměřte především na její velikost, která by se měla řídit rozměry konkrétního psa. Dalším podstatným parametrem je materiál boudy. Nejčastěji se setkáme se dřevem, ale své výhody mají i plastové boudy. Pak už můžete vybírat podle parametrů jako sklon střechy, odvětrávání a izolace. Nezapomeňte ani na nezbytné vybavení boudy, aby vašemu mazlíčkovi nic nechybělo.