Rejnok sladkovodní je velká ryba, která má na ocasu jedovatý trn. Rejnoky se nedoporučuje chovat s jinými druhy ryb.
Tipy pro chov rejnoka sladkovodního
- Rejnoci jsou poměrně chytří a dokážou komunikovat s lidmi. Můžete je dokonce naučit krmit z ruky. Přesto jejich chov není pro každého. Vyžaduje velké nádrže, dokonalé podmínky a speciální stravu.
- Má na sobě jedovatý osten, který se nachází na vrcholu ocasní ploutve, kde je dobře vidět. Je pokryt tenkým vnějším krytem, který slouží k ochraně samotného rejnoka před jeho jedovými žlázami.
- Rejnoci jsou velmi citliví na obsah amoniaku, dusitanů a dusičnanů ve vodě, proto je důležité mít přehled o koloběhu dusíku a udržovat vodu v nádrži křišťálově čistou.
- Většina sladkovodních rejnoků může být chována v nádrži s PH 6,8 až 7,6, alkalitou 1° až 4° (18 až 70 ppm) a teplotou vody 24 až 30°C. Hladina amoniaku a dusitanů by měla být nulová a hladina dusičnanů nižší než 10 ppm.
- Pokud jde o velikost nádrže pro rejnoky, nejlépe se osvědčuje následující přístup – čím větší, tím lepší. Výška stěn není rozhodujícím parametrem, ale nádrž by měla být 180 až 220 cm dlouhá a 60 až 90 cm široká, aby v ní rejnok motorový vydržel delší dobu. Pro chov mladých rejnoků v ní postačí nádrž o objemu 600 litrů, ale pro dlouhodobý chov dospělých druhů budete potřebovat nádrž velkou nejméně 1500 litrů.
- Co použít jako substrát nádrže, do značné míry závisí na vašich vlastních preferencích. Někteří akvaristé používají říční písek, který je v tomto případě poměrně dobrou volbou, zejména pro mladé rejnoky.
- Pokud jde o dekorace nádrže, měly by být hladké bez ostrých hran. V nádrži s rejnoky vlastně nejsou dekorace příliš nutné. Pokud však chcete, můžete do akvária umístit hladké kameny.
- Ponechte rejnokům co nejvíce volného prostoru pro plavání, aby se mohli pohybovat a rýpat v písku.
- V akváriu by mělo být tlumené světlo s dvanácti hodinovým cyklem (den/noc). Rejnok bude žrát akvarijní rostliny, které vyžadují zakořenění v substrátu, ale můžete zkusit nějaké rostliny, které se dají připevnit k dekoraci, jako je jávský mech nebo Anubias spp.
- Sladkovodní rejnoci jsou masožravci, kteří se v přírodě živí především rybami a korýši. Jsou to aktivní ryby s vysokou úrovní metabolismu, a proto byste je měli krmit alespoň dvakrát denně.
- Rejnoci by neměli být krmeni masem savců, například volským srdcem nebo kuřecím masem. Rejnok nedokáže správně trávit některé lipidy, které toto maso obsahuje, a to může způsobit nadměrnou lipopexi a dokonce i nekrózu některých orgánů.
Základní informace
- Český název: Rejnok sladkovodní (Trnucha skvrnitá)
- Latinský název: Potamotrygon motoro
- Čeleď: Potamotrygonidae
- Původ: Jižní Amerika,
- Maximální velikost: Do 60 cm
- Vhodná teplota: 24-30 °C
- Potrava: Musí převažovat živá potrava všeho druhu
- Doporučené PH: 6-8
- Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH
- Agresivita: Vzhledem k velikosti a způsobu života se doporučuje chovat v druhové nádrži
Charakteristika
Rejnok sladkovodní je tvarově velmi zajímavá ryba, dožívající se až 20 let. Vyžaduje jemně písčité dno, do kterého se může zahrabávat. Rejnoci jsou společně se žraloky a hlubokomořskými chimérami řazení do prehistorické skupiny obratlovců – paryb. Charakteristickým znakem celé třídy, který nemá u jiných skupin obdobu, je kostra složená z tuhé, ale zároveň pružné chrupavky. Má jedovatý trn na ocase.
Pohlavní dimorfismus
Samice jsou větší než samci a mají dvě dělohy, což znamená, že mohou mít potomky od dvou různých samců současně. Samci mají upravené ploutve, které používají k oplodnění samic.
Rozmnožování
Pohlavně rejnok dospívá až ve 3-4 letech. Jedná se o živorodou rybu, která rodí 2-4 mláďata po asi tříměsíční březosti. Po strávení žloutkového váčku přijímá živou potravu. Mláďata se rodí ve velikosti asi 8 cm.
Často kladené dotazy
❓Jak dlouho žijí rejnoci?
Rejnoci mohou v závislosti na míře kvality péče žít od 10 do 20 let. Jsou to tedy dlouhověké ryby. (Zdroj)
❓Jak dlouho jsou rejnoci březí?
Samice rejnoka je březí tři měsíce; produkuje vajíčka, která se před porodem líhnou uvnitř těla.
❓Spí někdy rejnoci?
Ano. Při odpočinku rejnoci nejraději zahrabávají svá těla do písku a nechávají vyčnívat obranný osten, aby se při spánku chránili.