Sloupovité ovocné stromy nemají žádnou nevýhodu oproti těm klasickým, ale jsou výjimečné v tom, že nezabírají na pozemku mnoho místa, jelikož rostou sloupovitě do výšky. Jsou tedy ideální především pro majitele menších zahrad, kteří se nechtějí ochudit o pěstování vlastního šťavnatého ovoce. Patříte mezi ně i vy? Prozkoumejte 15 nejoblíbenějších sloupovitých ovocných stromů.
1) Jabloň
Jabloně jsou oblíbenou volbou pro začínající zahrádkáře. Patří mezi nejodolnější ovocné stromy, ale stejně jako většina ovocných stromů jsou náchylné k hmyzím škůdcům a chorobám. Zaměřte se tedy na odrůdu s určitou odolností vůči chorobám. Sloupovité jabloně jsou ovocné stromy, které rostou přímo vzhůru ve výšce 2,5 až 3,5 metru, ale rozkládají se jen asi 60 cm do šířky, takže vytvářejí sloup jablek. Období květu sloupovitých jablek je stejné jako u standardních jablek, podmínky pěstování však vyžadují dva stromy pro opylení a možná bude nutné plody prořezávat kvůli stabilitě rostliny. Pěstujte je na plném slunci s půdou, která není ani přemokřená, ani suchá.
2) Třešeň
Sloupovitá třešeň je vynikající volbou pro městské pěstitele. Sloupovité třešně mohou při nedostatečné péči nabývat značných rozměrů, ale chuť bývá často ještě lepší, než u klasických stromů. Třešně kvetou na jaře, pěstební podmínky zahrnují plné slunce a samosprašné rostliny v půdě, která zůstává dobře odvodněná. Zakrslé třešně mohou dosahovat velikosti 1,5 až 2 metrů, i když keře mohou být ještě i o něco menší.
3) Broskvoň
Toto ovoce na zahradě nemusí být nejvhodnější pro začátečníky, protože vyžaduje specifická teplá a chladná období růstu, načasovanou ochranu proti škůdcům a regulaci chorob. Broskvoně obvykle vyžadují pro optimální výnosy školkování, řez nebo prořezávání, ale jsou samosprašné. Broskvoně vyžadují chladné období v zimě pro optimální tvorbu plodů, po kterém následuje období květu na jaře. Broskvoně v dobře odvodněné půdě dosahují velikosti 2,5 až 3 metru.
4) Slivoň
Slivoně kvetou na jaře a přinášejí lahodné plody, švestky, od léta do podzimu. Ne všechny sloupovité zakrslé švestky jsou samosprašné, proto si před objednáním přečtěte drobné písmo včetně vámi preferovaného druhu ovoce. Některé trpasličí švestky dorůstají výšky kolem 2,5 až 3 metru, ale mohou dosáhnout výšky až 4,5 metru. Vhodné jsou hlinité nebo jílovité půdy, stejně jako podmínky pěstování včetně slunného, dobře cirkulujícího vzduchu.
5) Hrušeň
Hrušky patří mezi ovocné stromy, které se pěstují snáze, ale plný hruškový strom může zabírat více než 7,5 metru místa. Kromě menšího prostoru na zahradě znamená kratší strom také snazší sběr ovoce. Sloupovité hrušně jsou k dispozici ve více různých odrůdách.
6) Lískový ořech
Lískové ořechy jsou vlastně také ovoce, i když je obecně řadíme mezi ořechy. Lze je pěstovat jako strom s jedním kmenem nebo je nechat rozrůst a vytvořit lískový keř. Období květu je na jaře, ačkoli lískové ořechy jsou obecně přizpůsobivé většině typů půd a snášejí širokou škálu teplot. Podmínky pěstování mohou vyžadovat zvýšenou péči o samotnou rostlinu, protože pěstitelé lískových oříšků obvykle potřebují dva stromy pro křížové opylení. Lískové ořechy však vysílají výhonky (často nazývané odnože), které pomáhají vytvářet nové klony stromů. Dospělé keře dosahují velikosti 2,5 až 3,5 metru.
7) Nektarinky
Sloupovité nektarinky jsou dost možná ještě oblíbenější než broskve. Určitě si zamilujete pěstování těchto jemných, sladkých a šťavnatých plodů přímo na své zahradě. Daří se jim i na terase v nádobách a vyprodukují 13 kg nebo více lahodných plodů za jednu sezonu.
8) Moruše
Morušovníky jsou ideální pro ty, kteří chtějí do své zahrady vnést exotický nádech. Tyto ovocné stromy nevyžadují velkou péči a mohou přežít v horkém i chladném podnebí. Pro optimální růst však potřebují plné slunce. Morušovníky jsou rychle rostoucí stinné stromy, které mohou dorůst výšky až 15 metrů. Snášejí širokou škálu půdních podmínek, od jílu po písek. Strom plodí malé, tmavě fialové plody, které jsou sladké a chutné.
9) Meruňka
Sloupovitá meruňka dorůstá výšky asi 2,5 -3,5 metru a ačkoliv se jí daří i i ve chladnějším podnebí, pozdní mrazy mohou zničit pupeny a bránit tvorbě plodů – proto se doporučuje stromy během mrazů chránit. Pro optimální růst vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu. Strom je také poměrně odolný vůči suchu
10) Fíkovník
Fíkovníky se pěstují poměrně snadno. Mají atraktivní listy a plodí malé zelené plody, které po dozrání ztmavnou. Některé odrůdy dorůstají až do výšky tří metrů, ale pokud si přejete menší rostlinu, dobře reaguje na řez. Fíkovníky jsou samosprašné a nejlépe se pěstují v květináčích, kam je lze v chladnějších měsících přemístit do úkrytu. Fíkovník má požadavek na prochladnutí, což znamená, že musí být vystaven teplotám nižším než 7 stupňů Celsia po dobu 300 hodin, aby mohl plodit. Fíkovníky rostou obzvláště dobře v nádobách, protože kořenům se nejlépe daří v těsném prostoru.
11) Mandloň
Mandloně potřebují teplé podnebí, ale i v Česku se úspěšně pěstují. Strom je samosprašný a při rozumném řezu lze udržet jeho výšku až na dvou a půl metrech. Mandle dozrávají koncem září a začátkem října. Ať už se rozhodnete pěstovat malý ovocný stromek kvůli listům, vůni, květům nebo jedlým plodům, určitě vám bude dělat radost. Je však potřeba mandloň pěstovat v nádobě a nechat ji přezimovat v interiéru.
12) Granátovník
Granátovník je opadavá rostlina, kterou lze označit za strom nebo keř, v závislosti na výšce. Jsou samosprašné a mrazuvzdorné a lze je pěstovat i v Česku, ačkoliv by to napadlo asi málokoho. K dispozici jsou i zakrslé odrůdy, které dosahují výšky 2,5 až 3 metrů, ale jejich plody jsou menší. Semena granátového jablka, která jsou jedlou částí plodu, jsou trochu křupavá a mají výrazně sladkou, trpkou chuť.
13) Mandarinkovník
Pokud od citrusových plodů požadujete sladkou chuť, jsou mandarinky nejlepší volbou. Jsou ceněné pro chuťově výrazné plody, které se snadněji loupou a jsou méně nepořádné při konzumaci. Mandarinky mohou dorůst výšky až 7,5 metru, ale lze je udržovat seříznuté na tři metry a stále plodit. Většina mandarinek je samosprašná, ale před nákupem si ověřte u prodejce, zda k produkci ovoce nepotřebujete další strom k opylení. Mandarinky lze pěstovat i u nás, v chladných měsících je přesuňte do zimní zahrady nebo vyhřívaného skleníku. Přežijí i v interiéru.
14) Banánovník
Pěstovat banánovník u nás v Česku není jednoduché, ale ani nemožné. Nejlepší volbou je pěstovat je v nádobách v interiéru. Banány ve skutečnosti nerostou na stromech. Jsou to byliny s vytrvalým kořenem, což znamená, že se každý rok po sklizni seříznou a následující rok znovu vyraší. Banány jsou největšími bylinami na světě, ale nenechte se tím znepokojit, pokud vám záleží na prostoru. Existují malé banánovníky, které si můžete pořídit.
15) Mirabelka
Mirabelky jsou nejoblíbenější zejména na Moravě, kde se z ní vyrábí pálenka. Plody mirabelky jsou malé, sladké a šťavnaté a proto se svou velikostí hodí i na sloupovité stromky, které dorůstají do výšky tří metrů. Jejich pěstování je nenáročné, potřebuje jen slunné místo. Mirabelky jsou odolné proti mrazu.
Často kladené dotazy
❓Co je to sloupovitý strom?
Sloupovité ovocné stromy, známé také jako městské ovocné stromy, jsou v podstatě stromy, které rostou vzhůru místo ven, což jim dává věžovitý tvar a poměrně elegantní vzhled. Protože mají krátké větve, hodí se tyto stromy do malých zahrad v městském nebo příměstském prostředí.
❓Který ovocný strom má nejdelší životnost?
Nejdelší životnost má jabloň. Dožívá se od deseti až do ohromných sta let. Pokud chcete, aby se vaše jabloň dožila co nejvyššího věku, je nutné o ni pečovat – prořezávat a hnojit.
❓Jak vysoké jsou sloupovité stromy?
Sloupovitý ovocný strom může v dospělosti dorůst výšky 2,5 až 3 metrů a šířky 60-90 cm.
Videa
Zdroj