Toulcovka kolumbijská je pomalu rostoucí rostlina, která je nevhodná do akvárií. Je nutné ji každý týden hnojit. Kvete bílými až zelenými květy.
Tipy pro pěstování toulcovky kolumbijské
- Toulcovka kolumbijská roste velmi pomalu. Substrát pro tuto rostlinu by měl být smíšený s přídavkem rašeliny.
- Toulcovku lze pěstovat i emerzně. Této rostlině se nejlépe daří v malých mělkých nádržích, musí mít možnost růst po velkou část roku ve vodě.
- Rozmnožování toulcovky probíhá dělením trsů. Nejlepší čas na množení je v dubnu.
- Toulcovka je také velmi oblíbená pokojová rostlina, ale v akváriích má ve srovnání s většinou ostatních druhů poměrně krátkou životnost. Mají rády poměrně slabé osvětlení, ostré osvětlení může spálit listy. Hnědnutí listů může znamenat nedostatek živin, v takovém případě je třeba do vodního sloupce přidat další živiny pomocí vhodného krmiva, které je bezpečné pro živé obyvatele akvária.
- Všechny listy, které rostou nad hladinou vody, je třeba pravidelně mlžit, pokud listy příliš vyschnou, opadají.
- Při nákupu exempláře se ujistěte, že jsou listy jasně zelené a vzpřímené, opadané listy nebo hnědnutí znamenají, že rostlina není v nejlepší kondici.
- Rostlinu je nutné hnojit každý týden a přesazovat každý druhý rok. Toulcovka vyžaduje vždy velice vysokou vlhkost.
- Toulcovka kolumbijská není vhodná pro pěstování v akváriu, lepší je ji zasadit do květináče a udržovat substrát velmi vlhký.
- Toulcovka kvete bílými či lehce zelenými květy. Doporučuje se k hydroponickému pěstování.
- Rostlina nesnáší přímé světlo, mnohem více ocení zastíněná místa a pokojovou teplotu.
- Teplota vzduchu pro toulcovku se měla pohybovat od 22 do 25 stupňů Celsia, nikdy nesmí být nižší než 15 stupňů.
Základní informace
- Český název: Toulcovka kolumbijská
- Latinský název: Spathiphyllum wallisii
- Původ: Jižní Amerika
- Čeleď: Araceae (Áronovité)
- Výška: 20 – 30 cm
- Vhodná teplota: 22 – 25 °C
- Osvětlení: 0,5 W / l
- Doporučené PH: 5 – 7
- Doporučená tvrdost vody: 2 – 15 °dGH
Charakteristika
Tato bahenní rostlina se sice prodává jako akvarijní, ale do akvária se příliš nehodí, protože po nějaké době zajde. Hodí se tedy spíše do terária. Toulcovka kolumbijská kvete bílými a zelenými květy. Pro prodloužení životnosti se doporučuje ji zhruba každé dva roky přesazovat.
Rozmnožování
Toulcovku kolumbijskou lze množit řízky nebo nechat květ vysemenit. Při odběru řízků odlomte spodní dva páry listů a získáte holý stonek. Ten lze nyní opatrně vložit do substrátu a dávat pozor, abyste stonek nepomačkali. Během několika týdnů se z řízků vytvoří kořenový systém, který umožní vznik nových rostlin.
Často kladené dotazy
❓Jaké jsou nevýhody toulcovek?
Jsou jedovaté. Květy, listy a stonky toulcovky obsahují velmi malé, nerozpustné krystalky šťavelanu vápenatého, které mohou při žvýkání nebo požití způsobit okamžité podráždění úst a hrdla.
❓Jak často mám toulcovku kolumbijskou zalévat?
Toulcovka má ráda týdenní zálivku, ale o potřebě vody vás bude informovat tím, že svěsí listy. V zimních měsících můžete rostlinu zalévat pouze jednou za čtrnáct dní. Vyžaduje trvale vlhkou půdu.
❓Jak dlouho vydrží toulcovka?
Mnoho lidí považuje za průměrnou životnost toulcovky tři až pět let. Je však známo, že se dožívají dvou desetiletí i více. Je však nutné je pravidelně přesazovat.