Už samotná šíře nabídky vodítek pro psí mazlíčky napovídá, že jeho výběr není pouze otázkou vkusu. Naopak, dnes na trhu najdete vodítka pro nejrůznější příležitosti, v rozmanitých materiálech a samozřejmě pro psy nejrůznějších velikostí.
Tento článek vás složitým labyrintem vodítek provede a na konci už budete vědět, jak tuto „povinnou psí výbavu“ vybrat správně.
Nejlepší vodítka pro psy
Na trhu je nespočet vodítek pro psy a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší vodítka pro psy dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat vodítko pro psa?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.
Jak vybíráme produkty na Vše-pro-zvířátka?
Ačkoli o chovatelství již něco víme a zvířátka nás baví, nevybíráme produkty čistě podle našich sympatií. Aby byl výběr co nejvíce objektivní trávíme nejprve spousty času průzkumem a hledáním souvislostí mezi kvalitními produkty v dané kategorii. Jakmile známe oblast jako své boty a jsme schopni každému na potkání vysvětlit, jak správně vybrat daný produkt, pak nastává čas na samotný výběr nejlepších produktů.
Nejprve si však pojďme sjednotit to, co myslíme tím, když říkáme “kvalitní produkt.”
Jak poznáme kvalitní produkt?
- Lidé ho kupují
- Je časem ověřený
- Lidé s ním mají dobré zkušenosti
- Cena odpovídá kvalitě
- Autority v oboru jej doporučují
Přesně takové najdete v našem výběru. Vše začíná sestavením nejprodávanějších produktů na trhu. K nim přidáme další, jenž doporučují české či zahraniční autority v oboru (např. veterináři, tématické magazíny, vášniví blogeři či youtubeři,…). Při výběru vítězné sestavy zohledňujeme také cenu a to, jak odpovídá tomu, co produkt přináší.
Podle toho, jak moc produkty splňují 5 faktorů výše, sestavíme finální žebříček těch nejlepších. Jde o výběr naší redakce, nejde o ultimátní pravdu! Rozhodně netvrdíme, že jiné než námi vybrané produkty nejsou kvalitní. Produkty zkrátka hledáme tak, jako bychom je vybírali pro sebe či naše známé.
Jak vybrat vodítko pro psa?
Správné vodítko je při pořízení pejska nezbytné nejen proto, abyste nad zvířetem měli kontrolu, ale abyste jej zároveň mohli vychovávat a byl na procházkách v bezpečí – ať už před auty či ostatními zvířaty.
Při výběru se dívejte nejen na správnou velikost a materiál, ale vezměte v potaz i charakter vašeho psího mazlíčka a zkuste se na vodítka v nabídce podívat jeho očima. Na co všechno koukat a jak vybrat?
1. Podle typu
Při výběru vodítka budete stát nejprve u problému, jaký zvolit typ. V nabídce jsou klasická vodítka, flexi, neboli samonavíjecí a nastavitelná, kterým se někdy říká také přepínací. Všechna mají své plusy a mínusy, pojďme si je proto projít.
- Klasická
Pokud se řekne vodítko pro psa, nejspíš si jako první vybavíte právě jednoduché, klasické vodítko, kdy se jedná v podstatě o pruh z nejrůznějších materiálů v pevné délce. Ta se pohybuje většinou od 120 do 240 cm a nabízí tak jak psovi volnost při pohybu, tak majiteli dostatečnou možnost kontroly nad psem. Tento typ se hodí na běžné procházky i na základní výcvik.
Pokud se rozhodnete pro tento typ, určitě si nezapomeňte vyzkoušet, jak se vodítko drží. Čím dražší, tím je většinou pro majitele psa úchyt příjemnější.
- Flexi
Velmi diskutovaným typem jsou flexi (samonavíjecí) vodítka. U celé řady majitelů jsou velmi populární, neboť pejskům umožňují rozeběhnout se na dlouhou vzdálenost, ale právě v tom se zároveň skrývá i jejich hlavní nevýhoda – je u nich totiž těžší pak psa dostat zpět.
Zároveň v případě velmi neukázněných psů hrozí i přetržení vodítka. Nehodí se tak pro štěňata nebo nevychované psy, které s flexi vodítkem neodnaučíte tahání. Naopak však mohou být použitelná pro starší a mírné psy.
U flexi vodítek se setkáte se dvěma druhy – lankovým a páskovým. Zatímco lankové vodítko má výhodu ve své lehkosti, snadněji může dojít k jeho přetržení. Pro větší a silnější psy se tak daleko více hodí vodítko páskové, které je odolnější.
- Nastavitelná
Jakýmsi kompromisem mezi oběma výše zmíněnými typy jsou vodítka přepínací, u nichž si můžete nastavit až tři různé délky. Hodí se pro chvíle, kdy psovi můžete dopřát větší volnost, ale zároveň potřebujete možnost si jej rychle přitáhnout blíže k sobě.
Jejich velkou výhodou je i to, že si z konce můžete udělat oko, jímž provléknete ramena a můžete tak mít při venčení volné ruce.
2. Podle příležitosti
Abyste vybrali správně, je nutné zohlednit i příležitost, při níž chcete vodítko využívat.
- Vycházkové
Jako běžné vodítko na vycházky lze podle povahy, stáří psa a míst, kam obvykle chodíváte, zvolit některý ze základních typů – klasické, flexi nebo nastavitelné vodítko.
- Výcvikové
Při výcviku psa k nejrůznějším povelům se hodí vodítko výcvikové, někdy nazývané také jako stopovací. Je velmi dlouhé (až 15 cm) a může se jednat i o kombinaci vodítka a obojku. Vyznačuje se velkou pevností.
- Sportovní
Pokud se svým psem chodíte běhat, běžkujete, nebo jezdíte na kole, pořiďte si vodítko sportovní. Má nastavitelnou délku a obsahuje elastickou část, která tlumí tahy a škubání a díky tomu je sport pro psa příjemnější.
- Výstavní
Jestliže chcete svého pejska ukazovat na výstavách, poohlédněte se po vodítkách výstavních či předváděcích. Ty mají podobu smyčky, jež se přetáhne přes hlavu, a tenkého vodítka.
Nečekejte u nich velkou pevnost či odolnost, jejich úkolem je co nejméně na sebe upozorňovat a očekává se, že váš pejsek je poslušný a ukázněný.
3. Podle materiálu
Materiál vodítka volte podle povahy svého psa, pohodlí a také podle svých preferencí ohledně designu.
- Nylon
Nejrozšířenější variantou jsou vodítka nylonová. Jsou odolná, lehká a také cenově příznivá. Vybrat si můžete z nespočtu barev a vzorů a vyrazit s nimi můžete do každého počasí.
Jedinou nevýhodou může být to, že příliš nevydrží, pokud pejsek vodítko kouše.
- Kůže
Kůže jakožto přírodní materiál je pro majitele psů velmi příjemná na držení, ale přitom stále robustní a pevná. Je však třeba se o takového vodítko dobře starat, pes ho kousáním může poškodit a také je třeba počítat s vyšší cenou.
- Řetízková
Jestliže máte doma nenapravitelného „žvýkače“, skvělou volbou může být řetízkové vodítko. Ta jsou velmi pevná, odolná a jejich životnost je vysoká. Jsou však těžší, takže před jejich koupí dobře zvažte, zda se pro vámi chované plemeno hodí. Pro štěňata volte řetízková vodítka ta nejlehčí a nejtenčí.
4. Podle délky
Délku vodítka volte především podle povahy psa a míst, kam se na procházky obvykle vydáváte.
- 120 cm
Kratší vodítka jsou vhodná například do rušných měst, neboť můžete mít psa ve své blízkosti tak, aby se nepletl do cesty ostatním.
- 180 cm
Nejčastěji se chovatelé psů obrací k vodítkům s délkou okolo 180 cm. Ta se hodí pro běžné procházky ulicemi, kde není příliš velký ruch. Umožní psovi objevovat okolí a zároveň nejsou dlouhá příliš, takže se netahají po zemi.
- 240 cm a více
Pro tréninkové účely, kdy psa například teprve učíte, aby přišel na zavolání, se hodí delší vodítko. Pes tak bude mít dostatek volnosti, ale vy nad ním stále máte kontrolu. (zdroj)
5. Podle šířky
Tenčí a lehčí vodítka se hodí pro malé psy či štěňátka, která chceme co nejméně zatěžovat. Pro velké a silné psy nebo neposlušné mazlíčky, kteří tahají a koušou, jsou lepší širší a robustnější vodítka, která více vydrží.
Často kladené otázky
1. Jaké vodítko se hodí pro štěňata?
Pro štěňátka jsou ideální vodítka lehká, tenčí a středně dlouhá vodítka s pevnou délkou. Až štěňátko povyroste, je třeba počítat s tím, že budete potřebovat vodítko nové.
2. Jak psa naučit chodit na vodítku?
Pejska začněte učit chodit na vodítku co nejdříve. Zpočátku můžete trénovat doma, až pak se vydejte do ulic. Nezapomeňte každý jeho krůček patřičně ocenit – někdy pochvalou, jindy pamlskem.
Důležitá je komunikace, pejsek se tak bude soustředit na vás a nebude si vodítka tolik všímat.
3. Co dělat, pokud pejsek za vodítko tahá?
Základem je, abyste vy i pes dobře věděli, že procházku vedete vy. Vy udáváte tempo a určujete směr. Pokud nepřestává ani při napomínání tahat, snažte se měnit směry častěji, byť i nesmyslně. Díky tomu totiž pochopí, že nemůže trasu předvídat a je třeba vás sledovat. (zdroj)
4. Co dělat, pokud pejsek vodítko kouše?
V první řadě mu ukažte, například povelem „nesmíš“, že dělá něco špatně. Další variantou je jej zabavit něčím jiným – nést si může například svou oblíbenou hračku.
K dostání jsou i „protikousací“ vodítka, která pejskům nechutnají a pomáhají tak tento zlozvyk odstranit. V krajním případě se můžete uchýlit i k použití náhubku. (zdroj)
5. Jak se o vodítko starat?
Ať už máte vodítko z jakéhokoliv materiálu, důležitým předpokladem jeho dlouhé životnosti je jej nechat po každé procházce v nepříznivém počasí vždy dobře vyschnout.
O kožené vodítko je pak třeba pečovat pomocí přípravků určených právě na kůži. Nylonové vodítko můžete čistit za pomoci běžných prostředků – obyčejného mýdla či psího šamponu.
Shrnutí
Před výběrem správného vodítka si ujasněte účel, k němuž jej budete primárně používat. Na základě toho pak lépe odhadnete správný typ, délku a také materiál. Nezapomeňte přihlédnout i k plemenu psa, aby pro něj vodítko nebylo například příliš těžké či dlouhé. Až na posledním místě nechte otázku designu. Bát se však nemusíte, dnes je nabídka tak široká, že jistě najdete vyhovující a zároveň i dobře vypadající vodítko.