16 důvodů, proč si (ne)pořizovat zakrslého králíka

Komu by nepřišel malý králíček roztomilý? Právě zakrslý králík může být skvělým společníkem celé rodině. Je poměrně nenáročný, mazlivý a jelikož ho lze do velké míry vycvičit, můžeme ho přirovnat k takové ušatější verzi psa. Proč byste tedy měli zvažovat tuto menší verzi klasického králíka původem z Velké Británie?

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro králíky a králíkárny

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT zakrslého králíka

  • Jedná se o menší variantu klasického domácího králíka a do bytu se tedy hodí mnohem víc.
  • Je to roztomilý a chlupatý společník, který se bude rád mazlit a za vaši pozornost bude vděčný.
  • Většinou bývá velmi čistotný, můžete ho naučit chodit na záchod – ať už přímo v jeho kleci, nebo třeba na kočičí, když hopká po bytě.
  • Je to býložravec, tudíž ideální mazlíček nejen pro vegetariány, ale zkrátka i pro ty, kteří nechtějí pro své zvířátko shánět živý hmyz, myšky či podobnou stravu. 
  • Nevyžaduje žádnou speciální péči a ve srovnání se psem nebo kočkou je opravdu nenáročný.
  • Při správné péči se může dožít až 10 let, užijete si s ním tedy roky zábavy.
  • Jelikož se nejedná o žádné exotické zvíře, osvojí si pravidla chovu tohoto mazlíčka i naprostí začátečníci. Přeci jen králíček je většině lidem docela blízký a známý.
  • Na výběr máte z mnoha barevných variant, o kterých si blíže povíme v dalších kapitolách.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT zakrslého králíka

  • Aktivní bývá hlavně v podvečer nebo v noci, přes den si rád zdřímne. Pravděpodobně tedy bude lepší nemít ho v ložnici, kde by vás budil. 
  • Pro jeho spokojenost je dobré ho z klece často pouštět. To však znamená odklidit všechny kabely a další drobné věci, které by měl v dosahu a mohly by mu ublížit (případně které by mohl zničit).
  • Jsou to tvorové společenští, budete jim tedy muset věnovat více času, než třeba terarijním mazlíčkům.
  • Je důležité, abyste byli schopni zajistit jim pestrou stravu. Nejedná se o nijak náročný úkol, jak si ještě povíme, ale přeci jen bude vyžadovat trochu studia. Králíkům nelze jen nasypat jednou denně nějaké všeobecné granule či seno.
  • Pokud si vyberete plemeno s dlouhou srstí, bude to znamenat i pravidelnou péči o ni, a tedy drobnou starost navíc. 
  • Zakrslá verze běžných králíků je mnohem náchylnější k nemocem. Navíc jde o poměrně křehké zvíře, je tedy potřeba dávat neustále pozor. 
  • Za normálních okolností jde o čistotné tvory. I tak ale musíte počítat s čištěním klece a velkým množstvím bobků.

Shrnutí

Zakrslý králík by měl patřit majitelům, kteří sice chtějí méně náročné zvířátko, ale jsou ochotni se mu alespoň část dne věnovat. Má totiž rád kontakt, mazlení a pozornost. Když mu toto vše společně s příjemným ubytováním a pestrou stravou poskytnete, nebude problém králíčka naučit chodu vaší domácnosti. Přítulný a chlupatý ušák navíc existuje hned v několika různých druzích, takže si můžete vybrat toho pravého právě pro vás.

Chov zakrslého králíka – vše, co potřebujete vědět

Chovat doma zakrslého králíčka není nijak náročné. Bylo by ale zbytečné dělat z neznalosti chyby, které by králíčkovi ztěžovaly život. Právě proto je dobré nastudovat si všechny důležité body, které jsme pro vás přehledně sepsali na jednom místě.

Klec jako základ

Ještě než si domů přinesete nového mazlíčka, už by na něj měl čekat nový domov. V tomto případě by to měla být dostatečně velká klec, což znamená nejlépe kolem 100x50x50 cm. Pokud ale máte prostor pro větší variantu, tak se jí určitě nebojte, králíček bude jedině rád a příjemně se bude moci rozvalovat!

Klec by měla být umístěna na nějakém bezpečném a klidnějším místě – tak, aby nemohla spadnout, aby měl králíček trochu soukromí a klidu na odpočinek, aby k němu nemohli bez dozoru další mazlíčci nebo třeba malé děti. A co do interiéru?

Jako první by měla přijít podestýlka – sláma, piliny… Dále by neměl chybět úkryt, kde můžou stydlivější či unavení králíčci najít trochu soukromí. Pak musíte zajistit místa, kam budete dávat jídlo a pití – tedy jesle na seno a misku na další potravu. Pití můžete řešit druhou miskou, anebo velmi oblíbeným pítkem. 

Na záchod budou králíčci pravděpodobně chodit na jedno konkrétní místo, jelikož jsou velmi čistotní. To vám usnadní čištění. Můžete dokonce přizpůsobit podestýlku tak, že v jednom místě vyloženě “vytvoříte” záchůdek. 

Kromě klece počítejte s tím, že zakrslého králíka je vhodné pouštět navolno po domě. I v tomto případě ho lze naučit vyprazdňování na jednom místě a tím omezit znečištění. Pak dejte pozor na různé kabely, tkaniny, kytky a podobné, lehce dosažitelné věci. Ve chvíli, kdy vám králíček pobíhá po místnosti, je nejlepší čas na socializaci a společné hry. 

Venku se zakrslým králíkem opatrně, bývají méně odolní a dlouhý pobyt v nepříznivém počasí by jim mohl velmi uškodit. 

Základním vybavením každé klece pro králíčka tedy je:

  • Napáječka
  • Jesličky na seno
  • Miska na granule
  • Větvičky na okus
  • Wc a podložka místo podestýlky/podestýlka

Strava

Asi každý ví, že králíci jsou býložravci. To znamená, že základem jídelníčku bude čerstvá tráva, býlí a seno (to hlavně v zimě). Řada z nás si vybaví babičky a dědy, kteří chodili králíkům na lupení, na pampelišku. I zakrslý králík má tedy nejraději právě to. K tomu pak přidejte čerstvou zeleninu jako salát, mrkev, celer nebo okurku a máte z velké části vyhráno.

Základ bychom tedy měli. A čím to králíčkovi zpestřit? Ve zverimexech jsou k dispozici granule. Vybírejte hlavně kvalitní a odpovídající vašemu králíčkovi (tedy např. pro mladého kupte junior). Dalším zpestřením může být ovoce, tady už je ale dobré si každý druh ovoce najít na internetu a zjistit, zda je pro králíčka vhodný – rozhodně mu ale nedávejte exotické ovoce a už vůbec ne avokádo. Jednou za čas pak můžete koupit i speciální pamlsky přímo pro králíčky.
Nedávejte králíčkovi různé zbytky z talířů, kousky starého pečiva, ani zkažené či “zvadlé” potraviny. Přeci jen si nepořizujete odpadní koš, ale mazlíčka. 

Vodu pravidelně doplňujte a čistěte – tedy měňte. Pítka bývají velmi chválená a doporučovaná, ale pokud vám i vašemu králíčkovi bude vyhovovat miska, nic tím nezkazíte.

https://www.youtube.com/watch?v=OdXQuwQwqho

Zdraví a péče

Zakrslí králíčci jsou poměrně náchylní k řadě nemocem a problémům. Všemu se dá ale z velké části zabránit vaší péčí. Pokud mu zabezpečíte vybavenou klec na klidném místě, kde je příjemně – tedy nepere tam přímé sluníčko, má čerstvý vzduch ale není v žádném průvanu a je tam pokojová teplota, pak zamezíte vzniku různých rým, nachlazení a podobných nemocí. 

Druhou důležitou věcí je pak vyvážená a kvalitní strava, o které jsme již mluvili. Pokud dopřejete králíkovi přísun vitamínů a živin, opět mu pomůžete ke šťastnému a zdravému životu. Jinak byste samozřejmě měli dohlížet na celkovou čistotu – klece i králíčka. Podle druhu králíka můžete mít navíc na starost česání srsti a její údržbu. 

Nakonec pak nezapomínejte na socializaci a kontakt – je to zvířátko společenské a potřebuje i nějakou zábavu, mazlení a podněty. Zkuste si s ním hrát, učte ho s pomocí pozitivní motivace, nebo ho zkrátka jen hlaďte a chovejte. Péče o jeho psychickou pohodu je totiž úplně stejně důležitá.

Závěr

Péče o zakrslého králíka není nijak problematická, zodpovědný chovatel by neměl mít problém vše výše zmíněné obstarat. Chovat doma malého ušáka je navíc v našich končinách poměrně běžné, a tak se není třeba bát, že by vás všechny ty informace zahltily – většinu z nich již tak nějak podvědomě tušíme – i proto je vhodný také pro začátečníky.

Důležité informace

Váha:1 kg
Původ:Velká Británie
Vhodná ubikace:Uvnitř v interiéru v kleci, ohrádce, králikárně
Cena:300 Kč
Délka života:10 let
Aktivita: hlavně večer, případně ráno

Druhy zakrslého králíka

Zakrslých králíků je poměrně hodně a každý si jistě vybere toho pravého. Zde vám pro ukázku uvádíme některé z nich. Před pořízením králíka se ale určitě podívejte i na další možnosti a vyberte si toho pravého pro vás.

Zakrslý barevný

Pod toto plemeno spadají všichni různě strakatí, flekatí a barevní zakrslíci. Tělo i hlava jsou kulaté a krátké, stejně jako u jiných plemen by uši měli být co nejkratší a vzpřímené. Toto plemeno má mnoho variet, jako je bílopesíkatý, černý, činčilový nebo japonský. Všechny tyto variety jsou vyšlechtěny z plemene hermelín.

Zakrslý strakáč

Zakrslý strakáč vypadá na chlup stejně jako strakáčci z králikáren, s jedním zásadním rozdílem- velikostí. Zakrslý strakáč na rozdíl od původního českého strakáče totiž dorůstá pouze do hmotnosti okolo 1,5 kg. Typickým znakem tohoto plemene je strakaté černobílé zbarvení. Králík má černý pruh podél páteře a flíčky v zadní části těla, má černé uši, okolí čumáku a očí. Zbytek těla je bílý.

Zakrslý rex

Zakrslý rex nemá nic společného s psím detektivem z televize. Rex je označení typu srsti. Rex králíček má srst, která roste kolmo od těla a vytváří tak jedinečný a nezaměnitelný vzhled tohoto plemene. Oproti ostatním plemenům je jejich tělo štíhlejší a hlava o něco protáhlejší. I jejich vztyčené uši jsou o pár centimetrů delší (cca 9 cm).

Zakrslý lvíček

Toto jedinečné plemeno vzniklo pravděpodobně v Belgii. Je to plemeno, které váží v průměru 1,5 kg. Nejtypičtější pro něj ale je jejich srst, ve středové části trupu a na zádi je normální struktury, je hustá, pružná a přiléhavá. Typickým znakem plemene jsou vousy, čelenka, hříva a delší osrstění na bocích. Někteří jedinci mají srst bohatší, ta se musí pravidelně vyčesávat, u jiných v dospělosti zůstává delší srst pouze na hlavě.

Zakrslý teddy

Teddy se od jiných plemen liší nejen vzhledem. Jsou mnohem klidnější a tolerantnější a celkově přátelštější. Lépe snáší jiné ušáky a celkově je méně náladový. Teddy váží od 800 g do 1 500 g a nejtypičtějším pro ně je srst, která je po celém těle dlouhá a jemná. Majitelé jim často i češou culíčky, aby lépe viděli. Je důležité srst pravidelně česat aby se nezacuchala. Vybrat si můžete z různých barevných typů do slova od bílé po černou.

Hermelín

Hermelín je vůbec prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem. Jeho název odkazuje na barvu srsti, která je celá krásně sněhobílá. Můžeme se pak setkat se zcela původní albínskou variantou, která měla i červené oči, anebo s variantou modrookou. 

Zakrslý beran

Beran je opravdu výrazný a lehce rozeznatelný. Nejen, že je o něco větší než ostatní zakrslí králíci – váží 1,5 až 2 kg. To nejzajímavější jsou na nich uši. Jsou dlouhé a svisle visí dolů podél jeho hlavy, čímž nejspíš připomínají právě onoho berana. Co se týče barvy, nemá beran žádnou konkrétní a nalezneme celou řadu variant. 

Zakrslý rex

Zakrslý rex zaujme hlavně svou srstí. Má totiž velmi krátké chlupy, které rostou kolmo ke kůži a vytváří proto zajímavou a netradiční strukturu. Má zavalitější tělo s krátkýma nohama a opět se setkáme s více barevnými variantami

Zakrslý liščí

Výčet zakončíme králíkem s dlouhou a vlnitou srstí s délkou chlupů až 5 cm. Tento druh se vyskytuje i v albínské variantě, není to ale pravidlem a můžete potkat i třeba hnědou nebo černou variantu. Hustá srst se nestříhá, ale vyžaduje pravidelnou péči.

Jak a kde králíčka pořídit?

Většinu z nás asi jako první možnost napadne zverimex. Je ale vhodné brát králíčka z obchodu? Problémů s králíčky ze zverimexu může být hned několik. Často jsou příliš malí a ne vždy máte to štěstí a donesete si zdravé zvířátko. Králičata po odstavu jsou náchylná ke kokcidioze a tak se často stává, že místo radosti z nového člena rodiny, po pár dnech či týdnech rodina králíčka oplakává. Ale ani pokud bude králíček zdraví, nemáte často vyhráno. Tito králíčci jsou často bojácní a nechtějí s člověkem mít nic společného. Jejich ochočení je tak složitější než u králíčka od chovatele. Zverimex je sice nejjednodušší a nejrychlejší způsob, rozhodně ale není nejbezpečnější.


4.8/5 - (45 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu