15 povelů pro psa, které by měl umět každý pes [jak naučit]

Základní věc, kterou by se měl váš pes naučit je disciplína a respekt, které jsou zcela definovány energií a základními pokyny, které majitel svému psovi dává. Pes ale také potřebuje základní výcvik, který předchází problémům, do kterých by se mohl dostat či problémům s jeho chováním. Zde máme přehled 15ti užitečných povelů, jejichž trénink může znamenat zábavně strávený čas, upevnit pouto mezi majitelem a psem a oběma usnadnit a zpříjemnit život.

  1. “KE MNĚ“/ “POJĎ SEM“ – „Pojď sem“ je jeden z nejdůležitějších povelů a zaručuje také pejskovu bezpečnost. Pokud by se váš pes uvolnil z vodítka, je důležité, aby se k vám zase vrátil pomocí povelu. Pokud chcete svého psa tento povel naučit, začněte tím, že ho vezmete na vodítko. Postavte se kousek od něj a řekněte „pojď sem“ a jemně zatahejte za vodítko. Když k vám přijde, odměňte ho pamlskem. Opakujte tento trénink několikrát denně a vaše štěně se k vám brzy vracet začne.
  1. “SEDNI” – Tento povel naučíte svého psa tak, že budete držet pamlsek v ruce a přiblížíte ho blízko k jeho čenichu, přímo nad jeho hlavu. Dáte mu jasně najevo, že máte v ruce pamlsek, ale je důležité, aby váš pes ve skutečnosti pamlsek nedostal, jinak by ho to zmátlo. Jakmile váš pes ví, že máte v ruce pamlsek, začnete pomalu posouvat pamlsek za hlavu psa, dokud se mu nepůjde pro něj natáhnout. V určitém momentě je velká pravděpodobnost, že při tom dosedne pes na zem, a jakmile se to stane, odměňte ho pozitivním hlasem a pamlskem. Toto opakujte, dokud se váš pes neposadí, jakmile se pamlsek ocitne nad jeho nosem. V tomto okamžiku také začnete říkat povel „sedni“, aby si toto slovo začal spojovat s posazením a následným přijetím pamlsku. Pejskovi je při tom také možno dopomoct při procesu druhou rukou, lehkým tlačením na zadek do sedu. 
  1. LEHNI – Tento povel může být u některých psů těžké naučit, ale je důležité, aby to psi uměli, zvláště pro ty, kteří mají tendenci se v určitých situacích zneklidňovat. Chcete-li svého psa naučit „lehni“, začněte tím, že podržíte pamlsek přímo před ním a počkáte, až k němu přičichne. Jakmile ho zavětří, posunujte pamlsek k zemi a váš pes ho s největší pravděpodobností bude následovat. Jakmile je celé jeho břicho na zemi, řekněte „lehni“ a odměňte je pamlskem. To může vyžadovat určité pokusy a omyly, protože váš pes nemusí úspěšně ulehnout na první pokus, ale je důležité zkoušet to dál. Vaše štěně to ale nakonec pochopí.
  1. VSTAŇ – Tento povel lze naučit tak, že nejprve psa posadíte povelem „Sedni“, a poté si vezmete do ruky pamlsek, který mu dáte blízko k čenichu a pak s ním hýbete směrem dopředu a dolů. Pes se za pamlskem skloní níž a pak musíte ještě jednou pohnout rukou s pamlskem vpřed, abyste psa postavili do stoje, když následuje pamlsek tlamou. Opět můžete lehce pomoci druhou rukou u slabin. A to je okamžik, kdy dáte povel „Vstaň“ a nabídnete mu pamlsek jako odměnu, že dělá správnou věc. Cvik je nutné opakovat několikrát denně, dokud se jej pes nenaučí. Tento povel se hodí umět, např. když chce veterinář psa vyšetřit nebo ho chcete vykartáčovat a v mnoha dalších případech, kdy je nutná poloha psa ve stoje.
  1. ZŮSTAŇ / ČEKEJ – Abyste svého psa naučili „čekej“, je ideální začít v sedě. Jakmile se posadí, pomalu se od něj začněte vzdalovat. Pokud vás sleduje, řekněte „ne“, a když se přestanou pohybovat, řekněte „čekej“. Jakmile vás poslechne a zůstane na místě, odměňte je pamlskem. Brzy si začnou spojovat čekání s přijímáním pamlsku a udělají to na povel. Další způsob, jak lze tento povel naučit je, že jde pes ke dveřím a zavelíte mu „Sedni“ před zavřenými dveřmi. Poté předpažíte ruku, nasměrujete prsty nahoru, ukážete mu dlaň a dáte příkaz „Čekej“. Jak čeká, dveře postupně otevíráte, a když má pes tendenci se ke dveřím přiblížit, zavřete je – na znamení, že musí počkat.
  1. U NOHY(CHŮZE NA VODÍTKU)– Před procvičováním chůze psa na volném vodítku u nohy je ideální ho nejprve trochu odreagovat a unavit. Potrénujte s ním aport či jiná cvičení, abyste stimulovali jeho mysl. Psa zklidnit před výcvikem je pak o to více žádoucí u velmi aktivních jedinců. Tyto tréninky můžete prokládat pravidelnými procházkami, při kterých budete trénovat chůzi s prověšeným vodítkem. Vyberte si stranu, na kterou chcete psa učit a té byste se měli držet (druhou stranu můžete doučit později, až když pes dobře ovládá chůzi na první straně). Nechávejte ho sedět nebo stát vedle vás a dejte mu pamlsek, když je vedle vás klidný. Vyberte si, jaký povel budete používat. Běžné příkazy jsou „jdeme“ nebo „vpřed“ nebo „u nohy“, což technicky znamená, že váš pes jde s rameny u vaší nohy. Řekněte jméno svého psa a poté příkaz. Udělejte krok s pamlskem v ruce vedle něj. Dejte pamlsek, když zůstane vedle vás. Udělejte ještě pár kroků a odměňte ho, když zůstane po vašem boku. Pokud začne tahat, zastavte se a počkejte, až se k vám vrátí. Pak začněte znovu. Můžete také udělat několik otoček, jít opačným směrem, abyste ho naučili netahat. Chvalte a odměňujte, když jde vedle vás. Kromě pamlsku nezapomeňte pejska vždy odměnit slovy „ano! dobře!, šikovný!“. Pomoci mohou protitahací pomůcky, například postroje proti tahání. Obecně jsou tyto postroje vhodnější pro psy se standardní délkou nohou, psi s kratšíma nohama a dlouhým tělem mohou z těchto postrojů vyklouznout. 
  1. MÍSTO – Naučit svého psa „místo“ je zásadní, aby pochopil, kdy a kam má jít spát, kde má své místečko a svůj pelíšek. Abyste svého psa naučili „místo“, začněte tím, že ho dáte na vodítko a odvedete ho k pelíšku. Jakmile uvidí pelech, položte na něj pamlsek a řekněte slovo „místo“. Poté mu můžete dovolit vlézt do pelíšku a odměnit ho pamlskem.
  1. CHYŤ– Jak naučím příkaz „chyť“? Jemně hoďte hračku svému psovi přímo nad hlavu a řekněte „chyť“. Před házením hračky se ujistěte, že váš pes dává pozor. Udělejte velký jásot, když ji chytí. Jakmile si osvojí, že hračku na povel chytí, můžete s ním trénovat další věci, například malý pamlsek. Předměty, které má pejsek chytit volíme přímo úměrné jeho váze a zkušenostem. Při začátku tréninku nechceme pejska zranit příliš těžkou hračkou, kterou mu hodíme na tlamu a později myslíme na jeho zuby. 
  1. NESMÍ – Je velmi pravděpodobné, že uvidíte svého psa se zajímat nebo přiběhnout s něčím velmi podivným v tlamě. A v takových chvílích je užitečné znát příkaz „nesmí“. To naučí vašeho psa nechat předmět tam, kde jej našel, místo aby ho vzal s sebou. Chcete-li svého psa naučit „nesmí“, začněte tím, že před psem podržíte jeden pamlsek, aby na něj viděl, a další pamlsek schovejte za svými zády. Držte viditelný pamlsek v pěsti a opakujte „nesmí“, dokud o pamlsek neztratí zájem. Jakmile ztratí zájem, odměňte je skrytým pamlskem. „Nesmí“ je velmi důležitý povel pro všechny psy a můžete tím předejít mnoha budoucím potížím. Dalším krokem, jak můžete psa tento povel učit je, že ho dáte na vodítko, položíte před něj pamlsek na zem a procházíte okolo. Jakmile váš pes začne k pamlsku čichat, řekněte „Nesmí“ a přitáhněte vodítko k sobě. Pokud váš pes úspěšně přestane a nebude dál pokračovat v zájmu o pamlsek, odměňte je jiným pamlskem připraveným v ruce a opakujte cvičení, dokud si povel opravdu neosvojí.
  1. PUSŤ – Podobně jako „nesmí“, „pusť“ vám může pomoci zabránit vašemu psovi, aby nosil v tlamě podivné a potenciálně škodlivé předměty. „Pusť“ je zvláště užitečné pro štěňata, která jsou zvědavá a sbírají vše možné po celém vašem domě. Abyste svého psa naučili „pusť“, budete potřebovat dvě stejné hračky. Dejte svému psovi jednu hračku, nechte ho, aby si s ní chvíli pohrál, a pak mu ukažte novou hračku. Jakmile uvidí novou hračku, řekněte „pusť“. Jakmile upustí starou hračku, dejte mu hračku novou, se kterou si může hrát. Budete-li toto praktikovat, váš pes lépe pochopí, co znamená „pusť “ a povel můžete použít i v jiných situacích. Tento povel lze také naučit tak, že necháte psa zakousnout do jeho oblíbené hračky. Poté uchopte a držte hračku co nejblíže k sobě a neustále ji přitahujte blíž. Pes bude ze začátku hračku pevně držet, ale jak se bude více a více přibližovat k vám, nakonec ji pustí. Toto je okamžik, kdy musíte nabídnout hračku psovi znova a začít se stejnou hrou – a jakmile pes přestane mít zájem hračku držet, dáte povel „Pusť“.
  1. DRŽ – Je to skvělý povel, jak naučit psa aportovat. Je to také užitečné pro praktické věci, jako je zvednutí dálkového ovladače televize nebo lahve s vodou či jiné (pro zuby vhodné) předměty. Začněte tím, že vezmete jeho oblíbenou hračku a držíte ji přímo na dosah. Automaticky by po ní měl chtít chňapnout, pokud ne, snažte se, aby se stala atraktivnější, rozpohybujte ji, mávejte s ní, atd. Ve chvíli, kdy pes hračku uchopí, pochvalte ho „dobře“, „šikovný“, atd. Můžete mu dát i malý pamlsek, ale pak hračku upustí. Samozřejmě je důležité naučit psa na povel tento předmět také pustit. Nechte ho držet hračku déle, dokud ji nepustí a střídejte povely. Poté, co pochopí držení různých hraček, nechte ho vzít a držet i jiné bezpečné předměty.
  1. DEJ PAC – Naučit svého psa tzv. „dej pět“ můžete jemným zdvihnutím jeho tlapky ze země (ideálně když je v sedě). Řekněte u toho „pac“ a samozřejmě odměňte pochvalou nebo v kombinaci s pamlskem. Udělejte to třikrát za sebou. Pravděpodobně pak začne zdvihat packu sám, pokud ne, znovu opakujte. Hlavně u toho chvalte a chvalte. Dalším způsobem, jak ho to naučit, je jemně poklepat za jeho loket a přitom dát povel. Pochvalte a odměňte, když zvedne tlapku. Nakonec, s důsledným tréninkem, by vaše štěně mělo začít zvedat tlapku samo na váš povel. I když „pac“ nemusí být tak užitečné, je to rozhodně působivý trik, jak se pochlubit přátelům a rodině. Zapojení se do tréninků je navíc skvělý způsob, jak mentálně stimulovat vaše štěně, nemluvě o vytvoření ještě silnějšího pouta mezi vámi. 
  1. ŠTĚKEJ– Toto může být užitečný povel v případě, že nemůžete svého psa najít a potřebujete, aby zaštěkal, abyste ho našli. Abyste ho tento povel naučili, je potřeba ho pozorně sledovat a pokusit se zavelet „štěkej“ pokaždé, když si myslíte, že se chystá štěkat. Principem je zkusit říct povel těsně předtím, než zaštěká, aby si mohl spojit „štěkej“ se štěkáním. Pokud po vyslovení povelu úspěšně zaštěká, odměňte ho pamlskem. Štěkot můžete i cíleně spustit, například zazvoněním na zvonek nebo zaklepáním na dveře. Ve chvíli, kdy přestane štěkat, řekněte mu „ticho“ a pochvalte a odměňte ticho.
  1. TICHO – Abyste svého psa naučili „ticho“, budete muset hlasitě a zřetelně vyslovit povel, když štěká, aby byl hlasitější než jeho štěkot. Možná se budete muset několikrát opakovat, ale jakmile přestane štěkat, odměňte ho pamlskem. Opakujte toto cvičení tolikrát, kolikrát je potřeba. Pro natrénování těchto povelů začněte více chválit „ticho“ než povel „štěkej“. Na konci krátkého tréninku dejte svému štěněti něco na práci, například hračku, aby neštěkal. 
  1. VOLNO – A na konci každého tréninku by mělo být také zřejmé ukončení, kdy pes dostává prostor se uvolnit a pohnout z pozice, ve které byl.

Nejčastější otázky:

❓Jaký trik je nejjednodušší naučit psa?

Povel „sedni“ je jedním z nejjednodušších triků, které se pes může naučit, a slouží jako základ pro mnoho dalších jednoduchých triků, jako je „vstaň“ a „zůstaň“. 

❓Jaký trik je nejtěžší naučit psa?

Pravděpodobně nejtěžší trik, který lze psa naučit, je „zazpívej“, protože musíte najít správnou píseň, která ho bude motivovat. Obzvlášť obtížné bude naučit to tichého psa. Pokud váš pes často vyje nebo štěká, může být o dost snazší. Na populárním kanálu Gone to the Snow Dogs najdete fantastické video s ukázkami různých verzí psích triků. 

❓Jaké úžasné triky mohu svého psa naučit?

Zavřít a otevřít dveře, hrát na schovávanou, fotbal, přinést v tlamě vodu, zpívat, dát pět, polibek, stojku na předních tlapách, chůze po zadních, hru na klavír, modlitbu, pozdrav, používání toalety, skateboarding.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

2.4/5 - (196 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu