15 tipů, jak naučit psa / štěně na záchod – čůrání venku a doma

Naučit svého psa správným venčícím návykům, chodit na záchod ve správný čas a na správném místě je jedním z nejdůležitějších prvních kroků, které byste měli udělat pro dlouhý a šťastný společný život. Znečištění domu je jedním z hlavních důvodů, proč psi přicházejí o své domovy nebo končí v útulcích. Málokdo je ochoten se smířit se psem, který ničí koberečky a podlahy nebo zanechává páchnoucí nepořádek, který musíte po náročném dni v práci uklidit. Proto bychom vám rádi v tomto článku představili základní pravidla, která platí jak pro čůrání venku, tak pro čůrání doma a představíme vám tipy na pomůcky, které vám mohou pomoci. 

Základní pravidla

  1. Seznámení – Nejprve seznamte své nové štěně s jeho novým domovem a rodinou. Ukažte svému mazlíčkovi pouze místa, kde se smí zdržovat, nenechte ho prozkoumávat celý dům samotného, pokud nechcete, aby všude vykonával svojí potřebu. Pokud jsou některé části domu zakázány, například ložnice, zavřete ji. 
  2. Pochopte jeho potřeby – Každé konkrétní plemeno i pes jsou jiní. Pokud srovnáte štěně velikosti čivavy a velikost jeho močového měchýře, jistě bude muset chodit močit častěji než například štěně bernardýna. 
  3. Reálná očekávání – Psi jsou velice inteligentní tvorové, přesto to nejsou lidé. Nedokážou ihned porozumět našim slovům a nedokáží vyslovit, že chtějí jít ven. Proto je potřeba se psem navázat společnou řeč, naučit se porozumět tomu, jak s vámi komunikují a bděle vnímat jeho signály. 
  4. Sledujte náznaky – Při nácviku na záchod je ideální mít štěně tam, kde ho máte neustále na očích. To vám pomůže včas zachytit, kdy štěně potřebuje vykonat svou potřebu a vy můžete snadno předejít nehodě. Může se jednat o známky typu kroužení, škrábání, čichání, kňučení, štěkání nebo jakákoli náhlá změna chování. Jakmile uvidíte některý z těchto znaků, okamžitě vyveďte psa ven nebo odneste na podložku.
  5. Přerušení nehody – Pokud přistihnete své štěně jak močí nebo kálí na neurčené místo, udělejte náhlý zvuk jako je tlesknutí nebo použijte slovní zákazový povel. Potom ho ihned vyveďte ven nebo odveďte na podložku. Nikdy netrestejte své štěně za nehody! Pes nechápe, že dělá něco špatně a pokud mu máčíte čenich do výkalů nebo ho za trest nechcete pustit zpět do domu, mohl by se začít bát a zafixovat si, že ho nesmíte vidět jít na záchod, abyste se nenaštvali a začít chodit vykonávat potřebu na místa, která jsou pro vás těžko dostupná a vy ho tam neuvidíte. Trpělivost!
  6. Vyberte místo – Vyberte si místo, kam byste chtěli, aby se váš pes chodil venčit. Vyberte si oblast, do které se dostanete snadno a rychle. Během tréninku ji budete často navštěvovat. V domě by se mělo jednat o místo, kam umístíte psí toaletu, venku pak třeba část zahrady nebo travnaté místo před domem. Pokud se jedná o štěně, které ještě není plně vakcinované, měli byste se vyhýbat oblastem, kam chodí jiní psi, jako jsou parky. Venku byste měli psa mít pod dohledem na vodítku, abyste ho mohli naučit chodit na konkrétní místo a věděli, kdy má hotovo. 
  7. Vyberte povel – Pokaždé, když vezmete štěně na venčící místo, použijte vybrané slovo. Pes začne brzy rozpoznávat povel a chápat, co po něm chcete, aby udělal a tím ho můžete naučit, kdy a kde by se měl venčit. 
  8. Chválit úspěchy – Jako u každého cvičení nešetřete chválou. Při každém použití (nebo snahy o použití) správného místa ho pochvalte. Mluvte veselým, šťastným hlasem, který dá psovi najevo, že vás potěšil.
  9. Událost, na kterou se těší – Spojte venčení se skvělým zážitkem, na který stojí za to vydržet a počkat si. Venčení by nemělo představovat stres. Nechte svého psa v klidu dokončit svou potřebu, nepřerušujte ho, netahejte za vodítko, nechte ho uvolnit a ulevit si. Po skončení kromě pochvaly, můžete dát svému psovi pamlsek nebo se radostně pustit do hry či jiné aktivity. 
  10. Okamžitě vyčistěte nehody – Občas je potřeba počítat s nějakou tou nehodou a to i u štěňat v pokročilejším tréninku. Důležité je prostor důkladně vyčistit a tím zabránit, aby pes výkaly cítil a chtěl jít znovu na stejné místo. Moč má silný zápach po čpavku, který přitahuje psy, aby si přičichli a označili je svým vlastním, proto by se k čištění nemělo používat Savo či jiné čistící prostředky obsahující čpavek. Použijte enzymatický čistič či ocet. Z tohoto důvodu jsou některé tréninkové podložky napuštěny čpavkem, aby štěně přitahovalo je použít.
  11.  Klec – Když nemůžete psa hlídat nebo opustíte svůj domov, použití klece může být účinným způsobem, jak pomoci s tréninkem. Vaše štěně se naučí na klec pohlížet jako na svůj „domov“ a bude se zdráhat špinit své teritorium. 
  12. Důslednost – Být důsledný je jedním z klíčů k učení správného venčení. Vždy byste měli psa vzít na stejné místo a použít stejný povel, abyste mu pomohli spojit oblast s příslušnou činností. Vezměte štěně ven nebo na podložku nejprve ráno a pak po každém jídle, kdykoli přijdete domů, nebo ho vyndáte z klece. Také po hře nebo pití vody, po spánku a těsně před spaním. U velmi mladých štěňat a v raných fázích výcviku můžete také zkusit vzít psa ven či na podložku každých 20 minut, pokud je to možné. To může pomoci vyhnout se nehodám a také vám dá více šancí pochválit svého psa za to, že šel na určené místo. Pravidelný pohyb také pomáhá rozhýbat střeva. 
  13. Rutina – Zjistěte, jak často konkrétně váš pes musí chodit na záchod. To vám pomůže naučit se jeho rutinu a předvídat, kdy bude potřebovat jít znovu. 
  14. Venčení a jídlo – Štěňata obvykle musí vykonat svou potřebu těsně po jídle. Když ho vezmete ven po každém jídle, pomůže to posílit představu o tom, kam by mělo jít, a zároveň minimalizovat nepořádek.
  15. Omezte prostor psa – Bude snazší štěně bedlivě sledovat, pokud psa omezíte na určitou oblast vašeho domova. Využít můžete zavřených dveří nebo dětských branek. 

Pomůcky, které se budou určitě hodit

  1. Odstranění psích výkalů – Dnes si již můžeme na trhu vybrat ekonomicky dostupné, hygienické odstraňovače moči, skvrn a zápachu, které jsou zároveň šetrné a bezpečné k pokožce a přírodě a netestované na zvířatech, např. od firmy  CLEANEE ECO Pet hygienický odstraňovač skvrn a zápachu po domácích mazlíčcích
  2. Sprej proti značkování – Další cenově dostupnou, netestovanou řadou výrobků s recyklovatelným obalem je od firmy MENFORSAN. Tento “Repelent proti značkování močí pro psy a kočky“ můžete nastříkat na místa, která budou vašeho miláčka odpuzovat a vyhne se jejich značkování. Je možné jej použít i ve vnitřních tak i ve venkovních prostorách.
  3. Sprej pro výcvik močení – Naopak pokud chcete psa nalákat na požadované místo, na psí záchůdek či plenku, můžete mu dopomoci vůní olejů, která pro něj bude atraktivní a bude chtít místo označkovat stejně jako na zahradě. MENFORSAN sprej pro výcvik štěněte.
  4. Podložky (plenky) na močení – Pokud chcete svého pejska učit močit v domě, je třeba mu vybrat místo, kde budete pravidelně vyměňovat podložku po jejím použití. Na výběr máte Pratelné podložky, které jsou ekologické s dlouhou životností, Jednorázové plenky a Podložky proti prosáknutí plenky nebo Psí trávníky.
  5. Toalety pro psí klukySamostatné pisoáry  či záchodky s klínkem nebo i se zástěnou proti zašpinění okolí.
  6. Psí výkaly venku– Při procházkách s vaším psem u sebe vždy nezapomeňte mít dostatečnou zásobu pomůcek pro úklid psích výkalů, což je nejen zákonem povinné, ale neuklizené výkaly také zvyšují nevraživost lidí, kteří psi příliš v lásce už tak nemají a ani většině pejskařů není příjemný slalom mezi exkrementy. Nespoléhejte se na papírové sáčky umístěné městem, protože mohou být prázdné. Sáček na psí výkaly může být dokonce krásný designový doplněk, který si upevníte na vodítko ze spousty barev, materiálů a vzorů. Vybírat můžete z recyklovatelného plastu, koženkové, silikonové, nylonové a doplňovat je můžete rozložitelnými sáčky. Na psí výkaly můžete použít speciální sběrač a celou venčící výbavu, včetně pamlsků a vodítka si můžete uložit do venčící kabelky, takže budete mít jistotu, že nic nezapomenete. Pokud máte rádi i na procházkách něco luxusnějšího, doporučuji se podívat na design kabelek DEMEVEN a pokud zase rádi sportujete je mnoho praktických ledvinek.
  7. Inkontinence – A nakonec pokud by váš pejsek onemocněl nebo zestárl a začala ho doprovázet inkontinence, i na to už existuje řešení v podobě nasazovacích plenek jednorázových nebo pratelných. Tyto plenky ale nejsou výcvikovou pomůckou pro naučení zdravého štěňátka na záchod.

Nejčastější otázky:

Jak vycvičit štěně, které stále čůrá v domě?

Ve zkratce: Pravidelně ho venčete během dne i v noci. Měli byste si vytvořit rozvrh tréninku na záchůdek, který se bude shodovat s denním režimem štěněte, abyste ho vypustili hned ráno a večer, po spánku, hře a jídle. (Zdroj)

Jak dlouho trvá naučit štěně chodit na záchod?

Někteří psi mohou trénink zvládnout během několika týdnů, ale u jiných může trvat až rok. Obecně platí, že úspěšný trénink na toaletu bude trvat přibližně čtyři až šest měsíců. (Zdroj)

Funguje máchání čumáku štěněte v moči?

Častým omylem je, že když má štěně při výcviku správného čůrání nehodu, vymácháním čenichu ve výkalech a vyjadřováním své nespokojenosti ho naučíte, že toto chování je nežádoucí. To ale může vyvolat v psovi strach a bude se bát před vámi kálet. (Zdroj)

❓Jak dlouho mohou štěňata zadržovat moč přes noc?Dobrým pravidlem je, že štěňata obvykle zadrží moč v přepočtu na hodiny, počet jejich stáří v měsících plus jedna. Jinými slovy, tříměsíční štěně vydrží obvykle čtyři hodiny bez močení. (Zdroj)

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu