Skalky jsou neodmyslitelnou součástí mnoha moderních zahrad. Svou oblibu získaly hlavně proto, že jsou vzhledné nejen během jara a léta, kdy jsou pod záplavou různobarevných květů a polštářů zelených listů, ale také během zimy, kdy se rostliny stáhnou a zbudou jen kameny. Dodává to zahradě nebo předzahrádce stále upravený vzhled, který by obyčejná zmrzlá půda neměla. Můžete si však vybrat i druhy, které jsou stálezelené a rozrůstají se do koberců.
Většina druhů skalniček není na pěstování náročná a vybrat si můžete z mnoha druhů a barev. V následujícím článku se dozvíte nejen, které skalničky jsou nejkrásnější okrasou zahrad a předzahrádek, ale i které se hodí na jaká místa.
1) Rozchodník nachový
Koupit v online zahradnictví →
Světle fialový polštář nízkých květin rostoucí od jara do podzimu si najde uplatnění nejen jako krásný porost skalek, ale také jako domácí léčivý pomocník. Stejně jako z aloe vera, i z gelu listů rozchodníku se může připravit lék k hojení popálenin a některých kožních onemocnění. Díky tomu, že jsou příbuznými kaktusů, nepotřebují příliš vody, protože ji do sebe dokáží nasáknout, a milují slunná místa.
2) Tařice skalní
Koupit v online zahradnictví →
Do skalky mezi rostliny vyžadující sucho je vhodné zasadit i tařici. Je na pěstování nenáročná a dorůstá výšky do třiceti centimetrů. Listy se mají stříbrno-šedou barvu a květy objevující se v dubnu a květnu jsou zlatavě žluté. Potřebuje propustnou půdu, která snadno odvádí vodu, a slunné stanoviště.
3) Koniklec jarní
Koupit v online zahradnictví →
Jak již název vypovídá, tato opadavá skalnička vykvétá v dubnu a květnu. Vyrůstá do výšky až třiceti centimetrů a celou ji pokrývají bílé chloupky. Květy mají nejčastěji růžovou nebo fialovou barvu, zevnitř jsou bílé. Nejraději má kyselou půdu a nepotřebuje přímé slunce, vystačí si i s polostínem.
4) Pomněnka alpská
Koupit v online zahradnictví →
Tato dvouletka je známá svými temně modrými, zářivými květy. Kvete celé léto a to až do výšky dvaceti centimetrů, hojně se rozrůstá i do šířky. Pomněnce vyhovuje polostín, rozhodně ne místo na přímém slunci, a vlhká půda, velmi špatně snáší trvalé sucho. Je navíc mrazuvzdorná, takže není těžké se o ni na zimu postarat.
5) Kosatec nízký pravý
Koupit v online zahradnictví →
Jak název napovídá, tento druh kosatce nedorůstá více než patnácti centimetrů. Šestilisté květy přitahují pohled, protože tři z nich se zdánlivě spojují nahoře, zbylé tři splývají dolů. Tento druh má žlutou barvu, existuje však mnoho dalších druhů s různými barvami, od bílých až po temně fialové. Kvete brzy zjara, od března do května, a vyžaduje suché slunné místo.
6) Kamejka modronachová
Koupit v online zahradnictví →
Šestá skalnička v našem pořadí dorůstá až třiceti centimetrů a hodí se na vlhká slunná místa. Řadí se mezi stálezelené rostliny vykvétající koncem jara, od dubna do června. Kalichovité květy mají barvy v odstínech červené až modré. Rychle se rozrůstá, takže na místech, která jsou dostatečně velká, může tvořit rozsáhlé koberce. Protože je zákonem chráněná, je zakázané ji sbírat ve volné přírodě.
7) Mechovec kostrbatý
Koupit v online zahradnictví →
Tato skalnička často používaná jako náhrada trávníku, protože snese i sešlap, dorůstá výšky okolo pěti centimetrů. Hojně se však rozrůstá do stran a tím vytváří zelené koberce. Květy mají kulatý tvar, žlutou barvu a objevují se během června a července. Pěstovat ji lze na slunném i polostinném místě s vlhkou, avšak propustnou zeminou. Díky mrazuvzdornosti není potřeba ji nijak před zimou chránit.
8) Hvězdnice alpská
Koupit v online zahradnictví →
Tato trvalka je vhodná i do chladnějšího podnebí, protože je původem horská trvalka. Často se používá k pokrytí půdy, protože tvoří husté trsy, nejvhodnější umístění je do skalek. Květy mají bílou, růžovou nebo fialovou barvu a objevují se v květnu a červnu. K dobrému růstu potřebuje výživnou polosuchou půdu.
9) Modroušek nízký
Koupit v online zahradnictví →
Modroušek lze v zahradnictvích najít i pod názvem Wahlenbergia. Modroušek má svůj název zaslouženě, květy objevující se v červnu a červenci mají zářivě modrou barvu a tvar kalichu. Krátké listy mají šedozelenou barvu. Dorůstá se nanejvýš šesti centimetrů, takže se řadí mezi opravdu nízké skalničky. Je nutné si předem rozmyslet, kam moudroušek vysadit, protože má silný hluboký kořen.
10) Zběhovec plazivý
Koupit v online zahradnictví →
Tato mrazuvzdorná skalnička dorůstá až dvaceti centimetrů. Pro dobrý růst potřebuje stinné místo s vlhkou půdou, proto se řadí mezi velmi nenáročnou trvalku. Vykvétá fialovými květy mezi květnem a červnem, které mohou zdánlivě připomínat levanduli, a ty se objevují mezi chlupatými, zelenohnědými listy.
11) Iberka vždyzelená
Koupit v online zahradnictví →
Iberka se řadí mezi polokeř a dorůstá výšky až pětatřiceti centimetrů. Na zazimování není těžká, protože je vysoce mrazuvzdorná, a celoročně zůstává zelená. V dubnu a květnu tvoří drobné bílé květy kvetoucí v soukvětí. Miluje slunná místa a propustnou suchou půdu, jinak je téměř nenáročná.
12) Šater latnatý
Koupit v online zahradnictví →
Šater, nebo-li nevěstin závoj, patří mezi trvalky původem ze střední Evropy, takže v České republice jsou tu doma. Dorůstají až šedesáti centimetrů a potřebují suchou nebo polosuchou hlínu. Jejich listy se barví do modro-zelené barvy. Svou přezdívku získala nejen proto, že se v minulosti často používala do svatebních kytic, ale také díky vizuální podobě – od června do září celý povrch obroste drobnými bílými květy, takže opravdu vypadá jako závoj nevěsty, která kráčí zalesněnou uličkou.
13) Mydlice bazalková
Koupit v online zahradnictví →
Ve volné přírodě se mydlice vyskytuje na skalách a sutích, takže není divu, že se tato rostlina objevuje i v našem výčtu. Dorůstá do dvaceti centimetrů, má chlupaté listy a trubkovité květy růžové barvy. Objevují se především v měsících od května do září. K dobrému růstu potřebuje především suchou půdu a slunné místo.
14) Aksamitník tenkolistý
Koupit v online zahradnictví →
Aksamitník se řadí mezi letničky, ale oblíbené jsou pro své nenáročné pěstování a dlouhé kvetení – koberce zářivých oranžových květů se objevují od dubna do září. Dorůstá až pětadvaceti centimetrů, zvláště pokud ji umístíte na slunečné nebo polostinné místo s vlhkou půdou. Pokud uštípnete seschlé květy, podpoříte tím další kvetení.
15) Netřesk střešní
Koupit v online zahradnictví →
Netřesk se řadí mezi krásné trvalky ne pro své květy, tak jak je to u ostatních, v tomto článku zmíněných rostlin. Zajímavá je svým růžicovitým vzhledem. Tvoří ji tlusté listy, jejich konce jsou zbarvené do různých barev, od světle růžové až po temně fialové, středy jsou zářivě zelené. Začátkem léta vyrůstají ze středu netřesku stonky s bílými či červenými květy. Pěstován je také díky léčivým účinkům, rozmačkaný list se používá na léčbu kuřích ok, poranění hmyzem nebo na spáleniny a otoky. Kromě slunného místa miluje i skalky.
16) Plamenka šídlovitá
Koupit v online zahradnictví →
Další z řady nízkých skalniček dorůstající maximální výšky dvaceti centimetrů je plamenka. Není na pěstování náročná, stačí jí suchá zemina a slunné místo. Vykvétá v dubnu a květnu světle růžovými květy s červeným nebo temně fialovým středem. I po odkvetení zůstávají na květině husté zelené koberce přibližně deset centimetrů vysoké.
17) Protěž alpský
Koupit v online zahradnictví →
Protěž patří mezi další nízké sklaničky, nedorůstá víc než do dvaceti centimetrů. Kvete počátkem léta, v červnu a červenci, hvězdicovými bílými květy. Kromě zajímavých květů přiláká pohled i svými stříbrnými listy. Na pěstování není o nic moc náročnější než většina dalších skalniček, stačí mu slunné místo a hlinito-písčitá, mírně kyselá půda, která nezadržuje příliš mnoho vody, ale zároveň nevysychá.
18) Kosmatec sedmikráskovitý
Koupit v online zahradnictví →
Kosmatec je nízkou, přesto velmi krásnou trvalkou. Její listy vypadají jako potažené voskem a květy objevující se od června do září se otevírají za pěkného, slunného počasí. Mají barvy od světle růžové s bílým středem přes fialovo-modré až po zářivě růžové se žlutým středem. Na pěstování není vůbec náročná, potřebuje jen přímé slunce a suchou, písčitou hlínu. Hodí se například do skalek nebo do míst, kam při deštivých dnech nenateče moc vody.
19) Karafiát alpský
Koupit v online zahradnictví →
Tato skalnička dorůstá až dvaceti centimetrů. Drobné květy, které mohou mít barvu od čisté bílé přes růžovou až po temně fialovou, se objevují od začátku léta až do srpna. Poté se místo květů objeví lusky, které se po dozrání otevřou a vypadnou semena. Nejvíce se jí bude dařit ve vápencových skalkách na slunných místech. Nepotřebuje vyloženě mokrou půdu, ale zároveň by neměla být úplně suchá.
20) Lomikámen andersův
Koupit v online zahradnictví →
Mezi poslední skalničky z našeho výčtu patří lomikámen, který na zahradách tvoří nízké zelené polštáře. Dařit se mu bude v hlinito-písčité nebo štěrkovité půdě, nemá naopak rád dlouhodobé sucho. Má chlupaté listy a kvete drobnými, rudými nebo tmavě růžovými květy se žlutým středem. Listy mají podobné netřesku – jsou tuhé a kožovité, z jejich středu vyrůstá stvol nesoucí květy.
Doporučujeme:
Otázky a odpovědi
❓Jak vytvořit skalku?
Na vytvoření skalky se vyřádí nejen kreativní lidé, protože je to opravdu snadné. Nejvíce inspirace můžete nasbírat v přírodě, kde skalky vznikají přirozeně. Poradit vám samozřejmě můžou i v zahrádkářství. Základní, co si musíme uvědomit, že některé skalničky jsou na pěstování opravdu náročné a nejsou tak vhodné pro začátečníky. Výhodou však je, že skalky můžete libovolně přestavovat, až budete výsledkem spokojeni.
❓Jak skalničky jsou nejvhodnější pro začátečníky?
Nejlepší jsou druhy, které nejsou na pěstování náročné, tudíž je zvládnou i méně zkušení zahrádkáři. Mezi takové druhy patří například netřesk, tařice, kosmatec, zběhovec nebo iberka.
❓Jak skalničky zazimovat, aby se chladem nezničily?
Skalničky netvoří dlouhé tuhé stonky nebo větvený kořenový systém, proto potřebují větší péči. Na rozdíl od zazimování jiných rostlin nebo stromků, skalničky nesnáší vrstvu listů, proto je potřeba (v případě, že na zahradě pěstujete i listnaté stromky), všechny listy vždy shrabat. Před zimou tedy tyto rostlinky chráníme tabulkou skla nebo jednou vrstvou jehličnatých větévek. Možné je i vytvořit polystyrénovou krabici, která rostliny chrání proti vlhkosti, která se zimním období neodmyslitelně přichází.
Videa:
Zdroj: