20 nejznámějších druhů bylinek

I když jsou obchody plné sušených či čerstvých bylinek, spousta zahrádkářů si raději bylinky vypěstuje sami a užívá si ze všech výhod, které nabízí – ať už nepřetržitý přísun vitamínů a zdraví prospěšných látek, nebo jako okrasa, protože spousta bylinek se pěstuje nejen pro své listy, ale pro své mnohobarevné květy.

Která z bylinek provoní zjara vaši zahradu a bude vaším pomocníkem nejen v kuchyni, ale i ve zdraví?

1) Levandule lékařská

Levandule patří do každého žebříčku o bylinkách i kvetoucích trvalkách. Vykvétá od května do července temně fialovými květy, které kvetou kolem vzpřímené lodyhy. Potřebuje hlinitopísčitou, dobře propustnou půdu, ale dobře se jí bude dařit i v suchých nebo na živiny chudých půdách. Nutně však vyžaduje slunné a před větrem chráněné místo.

Využití: Používá se jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, jako čaj při pomoci se spánkem nebo jako šalvějový nálev při potížích s vlasy. Šalvěj užívaná vnitřně není však vhodná pro těhotné nebo kojící ženy.

2) Měsíček lékařský

Měsíček kvete nádhernými, velkými, oranžovo-žlutými květy a dorůstá se zhruba půl metra. Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště na teplém místě.

Využití: Z měsíčku se sbírají nejčastěji květy během poledne, kdy jsou plně otevřené. Často se používá na přípravu čaje, který pomáhá při trávení a udržuje přirozený vzhled pokožky. Oproti předešlé bylince je prospěšný i pro těhotné nebo kojící ženy.

3) Saturejka zahradní

Tato jednoletá bylinka má ráda hlinito-písčitou půdu a skvěle poroste i ve svahu. Na vodu je nenáročná, vyhovuje jí spíše sucho. Dosahuje zhruba třicet centimetrů a kvete od července do září drobnými, nafialovělými květy.

Využití: Saturejka se už od středověku používá jako dochucovadlo na omáčky i masa, je náhražkou pepře a patří mezi bylinky tvořící oblíbené provensálské koření. Je také protizánětlivý a jako obklad pomáhá hojit rány.

4) Kopr vonný

U většina zahrádkářů, kteří na svých zahradách pěstují okurky, nesní chybět také kopr. Na pěstování je snadný, potřebuje jen světlo a teplo a první sklizeň může být už po šesti týdnech po vysetí.

Využití: Kopr má nutričně bohaté složení, které prospívá kostem, vlasům i nehtům. Při vaření se používá jako aromatické dochucovadlo, které se skvěle hodí k houbám, a nesmí chybět v mnoha receptech na zavařené okurky.

5) Fenykl obecný

Fenykl se dorůstá půl až jednoho a půl metru. Kvete od července do září žlutými květy. Vysazuje se na plné slunce do propustné, zásadité půdy.

Využití: Plody mají štiplavou, nasládlou chuť, takže se hodí jak do slaných, tak do sladkých jídel. Působí proti nachlazení a kašli, je vhodný i pro novopečené maminky, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

6) Rozmarýn lékařský

Rozmarýn se pěstuje na teplém slunném stanovišti v lehké a písčité půdě, která je spíše sušší a propustná. Kvete od května do července bílými, modrými nebo nachovými květy.

Využití: Z bylinky se sbírají pouze listy, vaří se z nich čaj nebo dělá rozmarýnové víno. Používá se samozřejmě i při vaření pod maso, oblíbenou přísadou je i při tvorbě domácích másel. Mimo jiné účinky zvyšuje nízký krevní tlak, snižuje únavu a posiluje paměť.

7) Majoránka zahradní

Majoránka zahradní patří mezi trvalky, ale díky nižším teplotám, než majoránka obyčejně vyžaduje, u nás vydrží nejčastěji jen jeden rok, proto se řadí spíše mezi jednoletky. Kvete bílými nebo růžovými květy a pěstuje se na plném slunci. Je také medonosná, proto se to u vás bude hemžit včelami a motýli, pokud ji vysejete.

Využití: Nať se používá jako koření do většiny jídel, nejčastěji se přidává do guláše nebo polévek. Majoránkový čaj podporuje vylučování žluče a pomáhá při nachlazení a bolestech hlavy.

8) Brutnák lékařský

Kvete od června do září zářivě modrými květy hvězdicovitého tvaru. Dorůstá se až jednoho metru jak do výšky, tak do šířky. Na pěstování je nenáročný, poroste v téměř každé půdě a na slunném místě.

Využití: Brutnák se dá použít jako bylinka na čaj, i jako koření při přípravě jídel. Pomáhá proti zácpě, má zklidňující a posilující účinky a pomáhá i při obtížích s dýcháním. Výtečným pomocníkem je pro kojící matky, proto pomáhá při tvorbě mléka.

9) Meduňka lékařská

Meduňka patří mezi medonosné trvalky dorůstající se maximálně osmdesáti centimetrů. Její listy výrazně voní po citronu. Kvete od června do srpna drobnými květy bílé nebo světle růžové barvy. Má ráda chráněná a slunná stanoviště s propustnou hlínou.

Využití: Meduňka pomáhá ke zklidnění organismu a tlumí úzkosti. Díky tomu jsou meduňkové čaje vhodné k lepšímu a klidnějšímu spánku. Pomáhá i při nadýmání, nevolnosti nebo při bolesti břicha.

10) Koriandr selský

Tato jednoletá bylina se může dorůstat až jednoho metru a vykvétá během června a července bílými nebo růžovými květy. Vhodný je ho pěstovat v propustné, vlhké půdě.

Využití: Z koriandru se může spotřebovávat všechno – od stonků přes listy po květy. Nejčastější použití nachází v asijské kuchyni, pomáhá však i při potížích s trávením. Pro těhotné a kojící ženy není vhodné jej konzumovat ve velkém množství.

11) Pažitka pobřežní

Pažitka je velmi oblíbená, protože se může sklízet od jara do podzimu, při pěstování v květináči doma je možné ho seřezávat po celý rok. Dorůstá se až půl metra a pokud ji nebudete pravidelně seřezávat, na konci lodyh vykvetou fialové květy podobné ostnatým kuličkám.

Využití: Pažitka obsahuje velký počet vitamínů a minerálů a hodí se na dochucení téměř všech jídel a příloh. Pomáhá také ke snížení krevního tlaku, posiluje imunitu a povzbuzuje chuť k jídlu.

12) Bazalka pravá

Bazalka neodmyslitelně patří k italské kuchyni. Dorůstá se zhruba čtyřiceti centimetrů a potřebuje vlhkou půdu. Sbírají se listy, které voní citrusovou až skořicovou vůní.

Využití: Bazalka se hodí nejen do kuchyně, ale je také výtečným pomocníkem ve zdraví. Léčí nespavost, migrénu, nachlazení a pomáhá bakteriálními infekcemi. Stejně jako mnoho předchozích, i tato bylinka pomáhá s tvorbou mateřského mléka.

13) Dobromysl obecná

Dobromysl se jinak jmenuje oregano, pod kterým je i mnohem známější. Stejně jako bazalka, i oregano patří k italské kuchyni. Dorůstá se až šedesáti centimetrů a kvete během července a srpna malými růžovými nebo fialovými květy.

Využití: Dobromysl je velmi silné přírodní antibiotikum, protože ničí kvasinky a plísně. Působí také dezinfekčně, usnadňuje odkašlávání a pomáhá proti křečím.

14) Šalvěj lékařská

Šalvěj kvete od června do srpna fialovými květy. Ideální je pro ni slunné místo s propustnou půdou. Na jednom místě vydrží i pět let, poté je potřeba ji přesadit.

Využití: V lékařství je známá již stovky let. Rozžvýkané listy odstraňuje zápach z úst, čaj pomáhá proti žaludečním a střevním potížím, kloktadlo pomáhá při zánětech ústní dutiny. Šalvěj se uplatňuje i v kuchyni, kultury se však nedokáží shodnout, na které maso je šalvěj nejlepší.

15) Tymián obecný

Tato původem středomořská bylinka roste na suchých místech, která jsou chráněná před studeným větrem a vlhkem během zimy. Kvete od května do července bílými až světle fialovými květy.

Využití: Tymián patří mezi bylinku s nejsilnějšími antiseptickými účinky. Působí proti křečím a infekcím, pomáhá proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Vhodný je i ke stimulaci tvorby bílých krvinek.

16) Máta peprná

Máta patří mezi velmi aromatické bylinky. Roste do výšky až půl metru a lze ji pěstovat jak na zahradě, tak v květináči. Potřebuje místo chráněné před větrem a dařit se jí bude v polostínu.

Využití: Z máty se sbírají pouze listy s natí, nikoliv květy. Máta pomáhá při žaludečních a střevních problémech, posiluje játra a slinivku a ve formě obkladů pomáhá proti vyrážce a ekzémům. Mátový čaj posiluje i libido, máta je totiž přírodní afrodiziakum.

17) Libeček lékařský

Libeček není na pěstování náročný, postačí mu běžná zahradní půda a zalévat potřebuje jen během dlouhotrvajícího sucha. Dobře poroste na slunném i polostinném místě. Kvete koncem června žlutými květy.

Využití: Tato bylina patří neodmyslitelně do české kuchyně, nejčastěji se přidává do zeleninových polévek. V lékařství se používá na léčení problémů se žaludkem a podporuje krevní oběh.

18) Heřmánek pravý

Heřmánek je nejen léčivá rostlina, ale také užitečná léčivá bylinka. Kvete výraznými bílými květy se žlutými středy v období od května do září. Velmi často ho lze zahlídnout podél polních či lesních cest.

Využití: Květy heřmánku by se měly sbírat v suché dny a je potřeba je sušit ve stínu, jinak ztratí své léčivé látky. Má protizánětlivé, dezinfekční a protialergické účinky, pomáhá také proti kašli, rýmě i nachlazení. Obklady se hodí na otoky nebo na špatně se hojící rány. Čaj pomůže při nespavosti.

19) Mateřídouška úzkolistá

Pro pěstování potřebuje slunné místo a suchou, propustnou, hlinito-písčitou půdu. Na podzim po odkvětu a na jaře je potřeba ji seříznout, protože pak zajistíte bohatý a hustý růst dobrných nafialovělých kvítků. Na jednom místě přes přesazování vydrží i několik let.

Využití: Obklady urychlují hojení ran, bojuje proti infekcím a zklidňuje pokožku po spálení sluncem či kousnutí hmyzem. Vnitřně působí na uvolnění mysli a proti bolesti hlavy. Občas se používá i jako přírodní deodorant.

20) Petržel kadeřavá

Tato silně aromatická bylinka si našla místo mezi zahrádkáři nejen kvůli svému zvláštnímu, okrasnému vzhledu. Vykvétá ve druhém roce, ale zahrádkáři ji likvidují ještě téhož roku, kdy vyklíčila, protože druhým rokem už je nepoživatelná. Pěstuje se na slunci i v polostínu ve vlhké půdě.

Využití: Oblíbená je hlavně v kuchyni, kde se používá jako ozdoba příloh nebo k dochucení polévek a salátů. Příznivá je i pro zdraví, protože čerstvá nať obsahuje velké množství vitaminu C. Na tělo působí močopudně, podporuje chuť k jídlu a léčí problémy se zažíváním. Zevně se používá pro své silné dezinfekční účinky.


Doporučujeme:


Nejčastější otázky

Jaké bylinky mi nejen přinesou užitek, ale také zkrášlí zahradu?

Takových druhů je bezpočet. Z našeho výčtu mají nejkrásnější květy například heřmánek, šalvěj, levandule, saturejka nebo třeba brutnák.

Které bylinky jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy?

Existuje mnoho bylinek, které těhotné a kojící ženy mohou, vyloženě vhodné jsou však fenykl, brutnák a bazalka, protože pomáhají s tvorbou mateřského mléka.

Které bylinky mohu pěstovat i několik let?

Mezi trvalky patří například majoránka, meduňka, levandule a mateřídouška.

Co z jednotlivých bylinek sbírat?

Každá bylinka je jiná a je potřeba předem zjistit, co a kdy sbírat. Z některých druhů (například měsíček) se sbírají pouze květy, u jiných pouze nať či listy. Každý druh má svoje specifika a svoje výhody.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu