Akvária jsou oblíbenou ozdobou domácností – mnozí přiznávají, že na líný podvodní život dokáží koukat hodiny, aniž by je přestal bavit. Ale co všechno do akvária dát? Zkuste kobercové rostliny na dno!
Kobercové rostliny jsou nízké druhy plazivých rostlinek, které mívají jen několik centimetrů do výšky. Dno akvária tedy pokrývají hustou spletí, která připomíná jakýsi kobereček. Bohužel jsou na pěstování mnohdy náročnější, než jiné akvarijní rostliny. K dobrému růstu potřebují především dostatek světla, oxidu uhličitého a přídavek živin i hnojiva. Přesto byste jejich výsadbu měli alespoň zvážit, protože vás odmění originálním a autentickým vzhledem.
1) Glossostigma elatinoides
První z našeho výčtu je rostlina pocházející z Austrálie a Nového Zélandu. Glossostigma je prazivá, přisedlá rostlina s vejčitými listy. Ty jsou velmi drobné, zhruba jen půl centimetru dlouhé a dva milimetry široké. Sází se v malých špetkách pár centimetrů od sebe nejlépe do popředí akvária, protože tato rostlina je velmi náročná na světlo, oxid uhličitý a výživu. Když jí však zajistíte dostatek světla a pravidelné zastřihávání, odmění vás přírodně vypadajícím koberečkem.
2) Eleocharis acicularis Mini
V čeledi Eleocharisu je nejmenším druhem. Vytváří kompaktní, dlouho udržitelné koberečky o výšce tři až sedm centimetrů, které se hodí jak do malých, tak do velkých akvárií, a vyjímat se bude především v popředí. Stejně jako u předchozího druhu, i tento má velké nároky na osvětlení a substrát bohatý na živiny. Při správné péči se nevytrhává ode dna a dobře se kombinuje s dalšími rostlinami. Pokud budete rostlinu pravidelně zastřihávat, podpoříte zhuštění a dlouhodobost.
3) Lilaeopsis novae zelandiae
Tato rostlina roste oproti ostatním druhům velmi pomalu, takže se hodí pro ty, kteří si chtějí užívat pomalu měnící se akvárium. Je vyšší než dvě předchozí, dorůstat se může i dvanácti centimetrů. Díky tomu, že má jen střední nároky na světlo, nepatří v tomto ohledu mezi nejnáročnější. Ve většině obchodech ho však neseženete, takže pokud tento druh budete chtít, budete muset pátrat po dostupných kusech. Vzhled výsledného akvária však za tu snahu stojí. Skvěle se bude vyjímat v nano akváriích (tedy do těch nejmenších akvárií o objemu do šedesáti litrů, kde se chovají trpasličí druhy ryb, hlemýžďů, krevet nebo raků).
4) Hemianthus callitrichoides
Hemianthus, původem z Kuby, se řadí mezi nejmenší akvarijní rostliny, ačkoliv se může dorůstat i deseti centimetrů. Jeho kulaté listy mají totiž velikost okolo jednoho milimetru. Pokud ho zasázíte v trsech několik centimetrů od sebe, má tendenci se velmi rychle rozšířit a zakrýt dno jako kompaktní koberec. Je však na pěstování náročnější, potřebuje velmi silné osvětlení. Je vůbec nejoblíbenější rostlinou vysazovanou do nano akvárií.
5) Staurogyne repens
Tato rostlina má svěže zelenou barvu a dorůstá se zhruba pěti centimetrů, málokdy může mít i deset centimetrů. Na světlo není příliš náročná, jeho obtížnost na pěstování je tedy velmi snadná – potřebuje jen dostatečné množství živin. Tento druh je unikátní v tom, že jej můžete speciálním lepidlem přilepit na kmeny, kořeny nebo kameny a poroste vám i zde. Pokud budete pravidelně zastřihávat vrcholky, začne se vám rostlina větvit více do stran. Vysadit můžete i do nejmenších akvárií.
6) Hydrocotyle japan
Druh z východní Asie je také velmi oblíbený zvláště pro své značné možnosti pěstování. Potřebuje silnější osvětlení, aby vytvořil kobereček pokrývající celé dno, při slabším světle má tendenci plazit se vzhůru. Povede se mu i u hladiny, kde vytvoří zvláštní listnatou střechu, je možné pěstovat jej i venku z akvária. Velikost rostliny je rozličná – při dostatečném světle okolo pěti centimetrů, jinak až dvacet pět centimetrů.
7) Pogostemon helferi
Pogostemon helferi se stal v posledních letech nejprodávanějším druhem mezi podvodními kobercovými rostlinami. Nejvíce se bude vyjímat v popředí akvária hned za čelním sklem. Dorůstat se může i deseti centimetrů a na přední příčky se dostalo díky tvaru svých listů, který připomíná podvodního pavouka. Potřebuje velké množství světla a oxidu uhličitého, jinak může žloutnout a začít se táhnout vzhůru ke světlu. Hodit se bude i do nano akvárií.
8) Lilaeopsis brasiliensis
Tento druh, liliovníček brazilský, je oblíbený nejen díky tomu, že vytváří koberce v akváriu. V teplejších oblastech (kde je teplota vody přibližně mezi dvaceti a šestadvaceti stupni Celsia a nepřesahuje osmadvacet stupňů) se může pěstovat i ve venkovních nádržích. Pokud chcete, aby měl kompaktní vzhled a rychle se rozrůstal, potřebuje silné osvětlení, jinak však na osvětlení příliš náročný není. Výška může být do sedmi centimetrů, výška jedné rostliny okolo pěti centimetrů.
9) Micranthemum Monte Carlo
Micranthemum Monte Carlo pochází z Jižní Ameriky a na rozdíl od předchozích rostlinek je vhodná nejen do předních částí akvária, ale také do středu. Její světle zelené listy rostou na pnoucí lodyze a jsou velmi drobné, zhruba čtyři milimetry dlouhé a tři milimetry široké. Při vysázení v trsech a pravidelném zastřihávání mohou vzniknout husté, dekorativní keříky. K tomu je však důležité, aby bylo v akváriu hodně světla, častý přídavek oxidu uhličitého a pravidelné hnojení. Tato rostlina se skvěle hodí i do nano akvárií.
10) Riccia fluitans
Riccia je nenáročnou kobercovou rostlinkou a česky se nazývá trhutka plovoucí. Není divu, protože ji lze pěstovat také volně plovoucí pod hladinou. Sama tvoří i volně rostoucí koberce na dně, ale pokud se o to nepostaráte, sama se nepřichytí. Velmi intenzivní světlo je vhodné jen při touze mít mohutný růst, ale jinak nepotřebuje příliš mnoho osvětlení. Můžete ji pěstovat i v zahradním jezírku, kde zvládne i přezimovat, při dostatku vlhkosti zvládne růst i na souši.
Otázky a odpovědi
❓Proč dát do akvária kobercové rostliny?
Každý se snaží mít akvárium dle svého a tudíž co nejvíce originální. K tomu mohou právě sloužit i kobercové rostliny. Ruší monotónnost a věrně napodobují podvodní život. Tak vám právě vynahrazují spoustu práce, které s sebou přináší.
❓Které rostliny jsou hodně náročné na světlo?
Platí, že pokud každé kobercové rostlince zajistíte dostatek světla, oxidu uhličítého a hnojiva, porostou vám rychle a bujně. Některé druhy však přežijí i s menším světlem, tedy především Lilaeopsis novae zelandiae, Staurogyne repens, Lilaeopsis brasiliensis a Riccia fluitans. Musíte však počítat s tím, že i když nepotřebují tolik světla, porostou vám mnohem pomaleji.
❓Co vysadit do nano akvárií?
Nano akvária, tedy ty nejmenší s obsahem vody do šedesáti litrů, potřebují ty nejmenší druhy, aby celé akvárium nezahltily. Vhodnými druhy jsou tedy Lilaeopsis novae zelandiae, Hemianthus callitrichoides, Staurogyne repens, Pogostemon helferi a Micranthemum Monte Carlo.
Video
Zdroj