Plata skvrnitá je společenská rybka, se kterou při chovu nejsou téměř žádné potíže. Ideální je chovat více samiček než samečků, a dopřát jim pestrou stravu.
11 tipů pro chov platy skvrnité
- Rybičky by měly mít k dispozici akvárium o objemu alespoň 30 litrů (2 samičky a 1 sameček).
- Čím více rybiček platy skvrnité chováte, čím častěji musíte měnit vodu v akváriu.
- Tření mezi rybičkami neprobíhá pouze na jaře, ale po celý rok.
- Platu skvrnitou můžete umístit i do společenských akvárií, je však nutné, aby byly rybky podobné velikosti.
- Jestliže si přejete, aby měly rybky co možná nejvýraznější barvy, pak je krmte pestrou stravou, která zahrnuje řasy, rostlinnou i živočišnou stravu.
- Samičku od samečka rozeznáte hlavně podle jejího těla, které je oproti samečkovi větší, i bříško má kulatější. Sameček má krátký pohlavní orgán (gonopodium).
- Voda v akváriu nesmí přesáhnout 27 stupňů Celsia.
- Samečci tvoří hierarchii. V akváriu je jeden alfa samec, kterého se ostatní rybky bojí.
- Doporučuje se chovat více samiček než samečků.
- Rodiče mladých rybek je nutné po porodu odlovit do jiné nádrže, jinak by své potomky sežrali.
- V akváriu by mělo být dostatek rostlin, ale úkryty či kameny plata skvrnitá nevyžaduje.
Základní informace
- Český název: Plata skvrnitá
- Latinský název: Xiphophorus maculatus
- Čeleď: Živorodkovité – Poeciliidae
- Původ: Východní Mexiko, Guatemala, severní Honduras
- Maximální velikost: 6 cm
- Vhodná teplota: 22 – 25°C
- Potrava: všežravec
- Doporučené PH: 7 – 8
- Doporučená tvrdost vody: 9 – 19° dGH
- Agresivita: mírumilovná společenská ryba
Charakteristika
Někdy nazývaná plata pestrá. Tělo je zavalité a ze stran zploštělé. Základní druh je žlutošedě zbarvený, s dvěma tmavými do sebe zapadajícími skvrnami na kořeni ocasu. Ploutve má plata bezbarvé. U této rybičky bylo vyšlechtěno velké množství barevných odrůd, které jsou ve zbarvení hezčí než základní druh. Známe platy černé, červené, oranžové, žluté, různě zdobené, zlaté a další. Platy se dají i doma různě křížit a proto vznikají nové zbarvení a velikosti.
Pohlavní dimorfismus
Samci jsou menší a štíhlejší než samice a mají řitní ploutev přeměněnou v gonopodium. Samice je větší, zavalitější a je méně výrazně zbarvená. Při páření se samec před samicí načepýří a snaží se ji „zásnubním tanečkem“ zatlačit dolů a následně oplodnit.
Rozmnožování
K rozmnožování je nejvhodnější nádrž střední velikosti osázená dostatkem jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky, případně jiných větších obyvatel akvária. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je černá skvrna na každé straně břicha před řitní ploutví. Po 4-6 týdnech samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinutými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud rybu cíleně odchováváte, pak je nutné mladé rybky přelovit nebo nechat samičku porodit v jiné nádrži popř. odchovničce. Ryby nemají žádné zábrany rybky pojídat proto je nutné rybu po porodu odlovit.
Často kladené dotazy
❓Kolik rybiček platy skvrnité by mělo být chováno pohromadě?
Skupina tří až šesti rybek je dobrým výchozím bodem. Stejně jako u většiny živorodek se samci chtějí neustále pářit, proto se snažte chovat alespoň dvě samice na jednoho samce, aby si odpočinuly (Zdroj).
❓Je péče o platy skvrnité obtížná?
Není. Platy skvrnité jsou odolné rybky, snadno se o ně pečuje, jsou barevné, aktivní a můžete si vybrat z obrovské škály barev (Zdroj).
❓Jak často mám krmit platy skvrnité?
Dospělé platy je nejlepší krmit jednou denně v množství, které zkonzumují za méně než jednu minutu. Mláďatům prospívají 2-3 jídla denně, která podporují růst během vývoje (Zdroj).