Tlamovec žlutý je agresivní a teritoriální rybička, která se dožívá vysokého věku. Je velice citlivý na nevhodné podmínky v akváriu a trpí na nadýmání. Množí se bez nutnosti zásahu chovatele.
Tipy pro chov tlamovce žlutého
- Rozlišení samců a samic tlamovců žlutých může být obtížné. Obě pohlaví vypadají podobně, ačkoli samci mají na bocích slabé šedé svislé tvary, zatímco samice nikoli.
- Na rozdíl od jiných sladkovodních ryb se tlamovec dožívá dlouhého věku, který se v závislosti na kvalitě péče pohybuje mezi 6 až 10 lety. Pokud si jej tedy plánujete pořídit, mějte na paměti, že se mu musíte věnovat několik let.
- Ideální nádrž pro tlamovce se musí podobat jejímu původnímu domovu. Čím větší, tím lepší. Ideální nádrž by měla mít alespoň 150 litrů ale nebojte se jít i na větší objem.
- Tato rybka také potřebuje častou výměnu vody, aby byla zdravá. Doporučená velikost výměny vody je 10 až 20 % dvakrát týdně, aby nádrž zůstala čistá.
- Osvětlení akvária je důležité, ale často přehlížené. Doporučuje se v nádrži použít střední až slabé osvětlení.
- Rybička je extrémně citlivá na špatné podmínky ve vodě a akváriu, proto byste neměli brát správnou hladinu pH, velikost nádrže a údržbu vody na lehkou váhu. Ph by se mělo pohybovat od 7,5 do 8,5.
- Rybičky jsou všestranné v tom, co mohou jíst, což znamená, že mohou snadno přijímat čerstvou a živou potravu a vysoce kvalitní vločkovou potravu. Jejich doporučená strava je rovnoměrně vyvážená v poměru 50/50 rostlin a živočichů.
- Pokud tlamovec sní příliš mnoho bílkovin během jednoho krmení, pravděpodobně se u něj objeví nadýmání, což je u tlamovců časté onemocnění, proto dbejte na stejnou míru bílkovin a rostlin.
- Tlamovci žlutí mohou být agresivní vůči rybám s podobnou stavbou těla nebo zbarvením.
- Jakmile dosáhnou stáří 6 měsíců a délky asi 4 cm, jsou připraveni začít se rozmnožovat. Nejlepší poměr pohlaví u tlamovců žlutých je nejméně dvě samice na jednoho samce.
- Rybičky se množí samy bez nutnosti jakéhokoliv zásahu chovatele.
Základní informace
- Český název: Tlamovec žlutý (Tlamovec černoploutvý)
- Latinský název: Labidochromis yellow
- Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
- Původ: jezero Malawi
- Maximální velikost: 13 cm
- Vhodná teplota: 24-28°C
- Potrava: všežravec. Preferujě rostlinnou stravu např.( rajče, okurku, salát, špenát nebo kopřivu).
- Doporučené PH: 7,5 -8,5
- Doporučená tvrdost vody: 10-25°dGH
- Agresivita: mírná rybka
Charakteristika
Tato rybka má ráda akvárium s kameny a kořeny. Vyskytuje se v několika barevných formách. Nejhezčí je zlatožlutá. Je oproti jiným tlamovcům mírné povahy, nehájí trvale teritoria.
Pohlavní dimorfismus
Pohlaví se u mladých jedinců určuje velmi špatně. Dospělý sameček je výraznější v barvách a o něco málo větší než samička. Samice je bledě žlutá, menší a má nevýrazné černé pruhy. Není agresivní. Samec je agresivní a je barevně výraznější. Pro kondici a zbarvení je vhodné zkrmovat i patentky.
Rozmnožování
Jejich hlavní zvláštností oproti jiným akvarijním rybám je jejich rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky tlamovců své oplozené jikry berou do svých tlamek, aby je uchránily před ostatními rybami a takto je ochraňují po celou dobu jejich vývoje, kdy jsou nejvíce zranitelné (někdy dochází k oplodnění jiker až v tlamce samičky – k tomu dochází tak, že samečci mají na své řitní ploutvi napodobeniny jiker, které se samička snaží nabrat do své tlamky a v této chvíli je sameček oplodní).
Toto je velmi efektivní způsob ochrany potomstva. Samozřejmě má své klady a taky zápory. Z kladů je to jednoznačně bezpečí při vývoji jiker a tím zachování rodu. Ale jiker samozřejmě nemůže být tak velké množství jako u ostatních ryb. Jakmile je potěr vypuštěn (po 2 až 4 týdnech podle individuality), tak je soběstačný a jeho šance na přežití je velmi vysoká. Samička jim navíc po vypuštění nějaký čas zajišťuje bezpečí ve své tlamce. Samička v této době nemůže přijímat potravu.
Často kladené dotazy
❓Jsou tlamovci žlutí agresivní?
V porovnání s ostatními tlamovci je tlamovec žlutý mírumilovný a plachý, přesto však vykazuje výrazné sociální a teritoriální chování. Tlamovec žlutý se chová agresivně vůči rybám podobného tvaru a barvy těla, které vnímá jako konkurenci v boji o potravu a partnery.
❓Kolikrát denně mám tlamovce krmit?
Dospělé tlamovce krmte jednou denně, a aby se udrželi v kondici, měli byste jim jednou týdně dávat méně potravy než obvykle, nebo jim dokonce potravu nedávat vůbec (Zdroj).
❓Jak snížit stres u rybky?
Často měňte vodu, abyste udrželi nízkou hladinu dusičnanů a amoniaku. Zkuste přidat přípravky na úpravu vody, které odstraňuje nebezpečné toxiny (Zdroj).