17 důvodů, proč si (ne)pořizovat jorkšírského teriéra

Považujete jorkšíra za uštěkaný módní doplněk pro vzhledem posedlé dámičky? V tom případě o tomto málem, chlupatém psíkovi nevíte všechno. Tento snadno přenosný krasavec vás může v lecčems překvapit! Skladné rozměry a vhodnost pro alergiky rozhodně nejsou jediné výhody jorkšírských teriérů.

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších granulí pro jorkšíry

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat jorkšírského teriéra

  • Extrémně skladné rozměry hrají do karet majitelům menších bytů, či garsonek, kam se jork bezproblému vejde.
  • Ačkoli se jedná o jedno z nejmenších psích plemen, absolutně mu to nebrání v žádných běžných aktivitách či sportu. S jorkšírem můžete běhat agility, dělat nosework, nebo prostě trávit čas venku na dlouhých procházkách.
  • Jorkšír se výborně hodí k rozumnějším dětem, které se k tak malému zvířeti dokáží chovat s respektem.
  • Srst jorků díky absenci podsady připomíná spíš vlasy, než klasické psí chlupy – takže postrádá psí smrádeček a navíc bývá lépe snášena alergiky!
  • Budete vědět o všem, co se ve vašem okolí šustne. Pronikavý hlas tohoto malého hlídače vás bezpečně upozorní na každé nebezpečí… Nebo i na pošťáka, popeláře, či sousedku.
  • Pokud si pořídíte jorka, rozhodně ušetříte za krmení. Ať už BARFujete, či krmíte granulemi, vyjde vás to určitě levněji, než živit například irského vlkodava.
  • S ostatními mazlíčky nemívají jorkšíři žádný problém. Často jsou chování po boku jiných psů i zvířat.
  • Tento mazlíček vám bude dělat společnost poměrně dlouho – pokud jorkšírovi slouží zdraví, může žít i šestnáct let.
  • Jorkšíři milují svého pána i celou svou rodinu. Když se posadíte, rádi využijí příležitosti a uvelebí se na vašem klíně. Dáte-li jim možnost, s radostí obsadí také postel, či nějaké měkké místečko na gauči.

OSM důvodů, proč si nepořizovat jorkšírského teriéra

  • Krásná jorkšíří fazóna si žádá patřičnou péči – srst se ráda  zacuchává a pokud není pejsek ostříhaný, je nutné časté česání, či “balíčkování”.
  • Ublafanost těchto drobečků je pověstná. Pronikavý štěkot patří k povinné výbavě většiny jorkšírských teriérů.
  • Určitě to nejsou psi, kteří se dají držet celoročně venku. Jejich srst postrádá podsadu a díky tomu by mohli snadno prochladnout. Velké horko jim ale také zrovna neprospívá.
  • Jorkšíři toho sice moc nesní, ale to rozhodně neznamená, že se nemusí krmit kvalitně! Dejte si záležet na výběru kvalitního krmení i pamlsků a svého jorka nepřekrmujte – snadno sklouzne k nadváze.
  • Musíte se neustále koukat pod nohy. jorkšírský teriér je nejraději v těsném závěsu svého pána a stále někde motá. Pokud si tohoto mrňouse pořídíte, začněte si dávat pozor, kam šlapete.
  • Je jasné, že se jork moc nehodí pro tvrdé výcvikové praktiky. Základní poslušnost ale není u tohoto plemene na škodu. Ostatně, jorkšírský teriér nemusí být jen rozmazlený, uštěkaný gaučák.
  • Méně vychování jorkšíři si často dovolují na ostatní psy – zejména na ty velké. I tomuto se však dá důslednou výchovou předejít a vyvarovat se tak potencionálním rvačkám , které by pro maličkého jorka nemusely skončit dobře.
  • Díky velikosti čelisti mívají jorkšírští teriéři často problémy se zubním plakem a následně paradentózou. Důležitý je tedy výběr kvalitního krmiva, který pomůže předcházet problémům se psími tesáky.

Shrnutí

Ačkoli je jork jedno z nejmenších plemen, častokrát s přehledem zvládne vše, co dokáže velký pes – odvaha a kupa energie mu k tomu rozhodně nechybí! Tito maličcí, inteligentní krasavci naopak rádi využijí každou možnost protáhnout si nožky. Je to ideální společník pro lidi, kteří rádi tráví svůj čas aktivně, ale nemají k dispozici venkovskou haciendu – garsoniéra jorkovi při dostatku pohybu bohatě postačí. Na druhou stranu se však nemusíte bát, že by tento malý teriér neocenil zahradu. Naopak se rád postará o funkci hlídače, který  vám svým štěkotem jistojistě ohlásí každý podezřelý pohyb za plotem a o každé návštěvě budete vědět dřív, než stihne stisknout zvonek u dveří.

Ať už žijete v bytě, či v domku, je třeba myslet na yokršíří srst, která nejen příliš nezahřeje, ale také se ráda cuchá. Pečovat musíte také o spokojené zažívání, zdravý chrup a v neposlední řadě také o dobrou kondici vašeho pejska – v tom vám pomůže kvalitní krmení v podobě vyhovujících granulí, či vhodně sestaveného BARFu.

Jorkšír je tedy celkem nenáročný, všestranný přítel do každé rodiny, který se hodí i k ostatním zvířatům a také k rozumnějším dětem s citem pro tak malého tvora. Pokud si dáte práci s výchovou jorka a předejdete třeba jeho výpadům vůči větším psům, nebo neustálému štěkání, můžete si být jisti, že se z vašeho pejska stane skutečný parťák, který vás díky své praktické velikosti může nadšeně doprovázet všude na cestách. Díky své srsti je také vhodnější pro alergiky.

Fotografie jorkšírského teriéra

Všeobecná charakteristika jorkšírského teriéra

Zaujal vás jorkšír? Výborně! Přesto, že se jedná o malé plemeno, je o něm rozhodně co říct. Pokud se tedy chcete dozvědět ještě víc informací, připravili jsme pro vás pár dalších řádků, které jsou nabité spoustou zajímavých faktů.

I. Povaha

Povahově jsou jorkšíři velmi energičtí, přátelští pejsci, kteří oplývají přirozenou zvědavostí – moc rádi jsou v centru dění a mají přehled o všem, co se kolem nich děje. jorkové jsou velmi inteligentní pejsci, kteří se pod správnou motivací rádi učí nové věci. Špatnou výchovou se z nich však snadno stanou bázlivá stvoření, která se při jakémkoli pocitu nejistoty začnou třást a hledají útěchu v páníčkovo náručí. Někteří jorkové se také velmi snadno rozmazlí – rádi se nechají všude nosit, neustále “žebrají” pamlsky za nic a sami nevyskočí ani na gauč…místo toho před ním sedí, kňučí a čekají, až dorazí jejích živý výtah.

Je proto třeba neustále myslet na to, že ačkoli má jorkšír velikost přerostlého králíka, stále je to pes a je třeba se tak k němu chovat – jen tak z něj uděláte sebevědomého, odvážného, aktivního psa, jakým má dle standardu být.

II. Vzhled

V první řadě si pojďme vyvrátit jeden velmi rozšířený mýtus: jorkšíři nepatří mezi plemena, která mají několik velikostních typů. Žádného “mini jorkšíra” tedy ve standardu určitě nenajdete – a stejně je to se středním, či velkým jorkšírem. Správný jork by měl vážit maximálně něco málo přes tři kila a měl by být vysoký do čtyřiadvaceti centimetrů. Důležitá je pevná stavba těla a rovná hřbetní linie zakončená ocasem neseným lehce nad úrovní hřbetu. Kupírování ocásku je již zakázáno a musí se tedy nechávat dlouhý.

Dlouhá je také jorkšíří srst, která je pro toto plemeno typická – je hedvábná, rovná, nemá podsadu a strukturou připomíná svou spíše lidské vlasy, než psí chlupy. Výhodou této srsti je její dobrá snášenlivost ze strany alergiků, což trochu vyvažuje nevýhodu v podobě časté údržby. Často můžeme vidět i ostříhané jorkšíry.

Typické je také zbarvení tohoto plemene: Přesto, že se všechna štěňátka rodí zcela černá, dospělý jorkové mají barvu tmavé, ocelové modři, s tříslovým pálením. Tříslově zbarvená je také hlava.
Na jorkovi si určitě zapamatujete jeho tmavé jiskrné oči, vztyčené uši do písmena V a jeho drobný, černý čenich. V poslední době se velmi rozmáhá móda ve formě “barevných” jorkšírských teriérů, kteří se vyskytují v mnoha barevných variantách – ale pozor, tito psi zvaní “Biewer teriéři” nejsou oficiálně uznaným plemenem FCI.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Ač si to někteří lidé mohou myslet, jorkšírova drobná velikost není zárukou, že bude jistojistě vhodný k malým dětem.  Nikdy nesmíte zapomenout, že je tento malý fešák stále šelmou, která dokáže ošklivě kousnout, když s ní není dobře zacházeno. Proto je nutné na psa ve společnosti dětí dohlížet, aby k úrazu nepřišlo dítě, ani pes. Ke starším dětem je však jorkšír úžasným společníkem, který bude vaše děti zbožňovat a nebude chybět při žádné lumpárně.

Ačkoli bývají jorkšírští teriéři ve většině případů k jiným mazlíčkům bezproblémoví, záleží samozřejmě  na povaze psa a jeho výchově. Mnoho lidí tyto pejsky běžně chová s jinými psy, s kočkami i jinými mazlíčky. K cizím chlupáčům můžou být jorkové nedůvěřiví, nebo dokonce agresivní – to bývá důsledek nedostatečné socializace, či nějaké negativní zkušenosti a ve většině případů se dá toto chování pozitivním tréninkem napravit.

IV. Zdraví a péče

Jorkšírský teriér patří mezi plemena, která obvykle netrápí mnoho zdravotních problémů a často se dožívají celkem vysokého věku. Různé neduhy se však nevyhýbají ani těmto mrňousům. Mezi ta nejčastější trápení patří zejména luxace patelly (vykloubení čéšky), kterému lze částečně předcházet tím, že mladé jorky nenecháme příliš vysoko skákat. Dalším častějším problémem u jorkšírských teriérů mohou být například anomálie postihující jejich oči. (zdroj)

Zvláštní pozornost je nutné věnovat také chrupu, který je velmi náchylný k paradentóze, která může způsobit vážnější zdravotní potíže. Je tedy třeba pravidelně zuby kontrolovat a dbát na jejich hygienu.

Samozřejmostí je u jorkšírského teriéra péče o srst, kterou je třeba denně vyčesávat vhodným hřebenem. Některé pejsky však není třeba česat tak často. A stejné je to i s koupáním – ačkoli se koupání doporučuje jednou za dva až tři týdny, někteří jedinci se mohou koupelím podrobovat méně, než druzí a někteří naopak častěji. Dlouhou srst výstavních jorků jejich majitelé často balíčkují, aby se nezašpinila, či neponičila. (Více informací o balíčkování najdete tady).

Součástí péče o jorky jsou také standardní prohlídky uší a úprava drápků.

V. Výchova a výcvik

Spoustu lidí tvrdí, že je jorkšírský teriér hloupé plemeno, hodící se maximálně do dámské kabelky jako módní doplněk. Taková tvrzení jsou samozřejmě nepravdivá – jorkové jsou naopak velmi inteligentní a odvážní psi!

Základem je jako u každého plemene vždy socializace, která je v životě jorkšíra velmi důležitá zejména proto, aby si tento mrňavý teriér zvykl na každodenní nástrahy života a neměl tendence být bázlivý, či agresivní. Důležité je také zvyknout štěně postupně na samotu, aby později nemělo tenenci vyvádět, když nebudete doma (jorkšíři si snadno zvyknou na pozornost páníčků a neradi se jí vzdávají). Součástí výchovy by mělo být i jasné stanovení pozice pejska ve smečce a nastavení pravidel. pozor, yokršíři umí být pěkně tvrdohlaví a dokážou pěkně potrápit vaší trpělivost! V každém případě zachovejte klidnou hlavu, vyhněte se fyzickým trestům a raději zkuste najít pozitivní cestu, jak docílit úspěchu.

To platí i pro výcvik – pokud dokážete jorka správně motivovat, bude se s nadšením učit novým věcem. Věděli jste, že se jorkšírský teriér účastní i soutěží v poslušnosti, či agility? To je podle nás jasný důkaz všestrannosti a inteligence těchto krasavců!

VI. Náročnost

Jorkšírský teriér je vcelku nenáročný pejsek – pokud tedy pomineme péči o jeho srst, o které jsme si řekli v předchozím odstavci. Koneckonců, mnoho lidí své jorkšíry stříhá a tím si péči o ně velmi usnadňují.

O nenáročnosti jorků svědčí i to, že je často vídáme po boku starších lidí, kteří nemají problém tyto drobečky zvládnout. Přesto je třeba myslet na to, že jorkšír potřebuje ke svému zdraví dostatek pohybu a nejlépe také mentální aktivitu – jejich nároky na aktivitu však nejsou tak značné, jako u velkých psů.  

Finanční náročnost tohoto přívětivého společníka závisí na tom, kolik jsou potencionální páníčci ochotni za štěňátko zaplatit. Cena štěňátka s PP může začínat zhruba na pěti tisících, ale může se snadno vyšplhat na několik desítek korun. Je tedy na každém, jaké má požadavky a jakou investici si může dovolit. Pořízením štěňátka však finanční výdaje nekončí – ba naopak! Kvalitní krmení něco stojí, stejně jako přípravky na péči o psí srst, nebo třeba veterinární péče.

VII. Historie

Historie jorkšírského teriéra se začala psát v jedenáctém století v Anglii, kde potřebovala místní chudina vyšlechtit schopného loveckého psa, který by byl vysoký maximálně 7 palců (18 centimetrů). V této době v Anglii panoval přísný zákaz lovu a také chov velkých loveckých psů – proto se prostý lid v podobě horníků z hrabství yorkshire snažil dodržovat zákony tím, že selektivním chovem získával jedince, kteří se vešli do velikostního limitu. Tento houževnatý psík schopný ulovit krysu, potkana a dokonce i králíka byl počátkem vzhledu dnešních jorkšírských teriérů. K předkům  tohoto sympatického plemene patří zřejmě krátkonohý skotský teriér a dost možná i maltézáček, jehož gen se zasloužil o krásnou, dlouhou srst našich jorkšírů.

Dlouhou dobu byl tento šikovný lovec doprovodem pro horníky do šachet a přádelen, kde působil jako krysař. Někteří dělníci však využívali své psy také na zápasy s krysami. Až koncem devatenáctého století lidé zbavili jorkšíra cejchu pracovního psa a náhle se z něj stal luxusní společník, který se své obrovské popularitě těší do dnes. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 2,27 – 3,20kg Feny: 2,27 – 3,20kg
Výška v kohoutku:Psi: 22,86 cm, Feny: 20,32 cm
Typický znak:Přirozeně vztyčené uši, delší hřbet
Požadavky na výcvik:Průměrné
Energie:Vysoká
Délka života:14-16 let
Sklony ke slintání:Nízké
Sklony ke chrápáníNízké
Sklony ke štěkáníVysoké
Sklony k hrabání:Nízké
Potřeba pozornosti:Průměrná
Původní využití:Lovec drobných škůdců
Délka srsti:Dlouhá
Typ srsti:Bez podsady
Barva srsti:Ocelově modrá s pálením
Potřebná péče o srst:Vysoká

Kde pořídit jorkšírského teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro jorkšíra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovných stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata jorkšírského teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.7/5 - (134 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu