14 důvodů, proč si (ne)pořizovat shih-tzu

Malý pejsek s dlouhou srstí a mašličkou na hlavě. Shih-tzu rozhodně patří mezi nejroztomilejší psí plemena a není divu, že vás zaujal. Co se ale skrývá pod touto bohatou srstí? Je shih-tzu opravdu jen roztomilý gaučový psík? A byli byste pro něj vhodnými páníčky? Pojďte to s námi zjistit!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT shih-tzu

  • Pokud hledáte malého psíka do bytu, je shih-tzu správná volba.
  • Má veselou povahu a je vždy dobře naladěný. Shih-tzu není náladový a svou veselou povahou si hned každého získá.
  • Miluje lidi. Je to společenské plemeno a lidi opravdu miluje. Nadšeně bude vítat nejen vás, ale i jakoukoliv návštěvu.
  • Skvěle se snáší i s jinými psy a dalšími zvířaty.
  • Shih-tzu je navzdory své velikosti velmi temperamentní a jakýkoliv výcvik či jinou aktivitu s nadšením uvítá.
  • Je také velice chytrý a rychle se učí. Rád se bude učit nové triky a jistě jej bude bavit například dogdancing nebo agility.
  • Je skladný a tak ho můžete brát s sebou na různá místa. Stačí s sebou vzít tašku, kde si může odpočinout.
  • Skvěle se hodí i k dětem a pro začátečníky. Vzhledem k jejich velikosti je ale potřeba být při kontaktu s malými dětmi obezřetní.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT shih-tzu

  • Srst je pro shih-tzu typickým znakem. O takto dlouhou srst je ale potřeba denně pečovat, případně pejska pravidelně stříhat.
  • Mají zkrácený čenich a v horkých letních dnech by se tak mohli lehce přehřát.
  • Někdy chvíli trvá, než se štěně shih-tzu naučí hygienickým návykům a dokáže v klidu vydržet, než se vrátíte domů. Při výchově je důležité být trpělivý, ale důsledný.  
  • Někdy dokáže být shih-tzu poměrně tvrdohlavý. Je proto dobré se štěnětem navštěvovat výcvikové kurzy a od malička jej vést k poslušnosti.
  • Shih-tzu nikdy nebude hlídač a venkovní pes. Byli vyšlechtěni jako společníci a těmi i dodnes jsou.
  • Toto plemeno je poměrně náchylné k alergiím a to zejména na potravinové alergie. Také se u nich může vyskytnout luxace čéšek a dysplazie.

Shrnutí

Shi tzu je malý psík, který miluje svoji rodinu. Je přátelský ke všem lidem a obvykle se spřátelí i s jinými psy a dalšími zvířaty. Jejich dlouhá srst je náročná na péči, ale hodně majitelů své shih-tzu nechává stříhat. Shih-tzu se rád učí, ale může mít problém s nácvikem čistoty doma. Je vhodný pro každého, kdo chce veselého malého společníka. Může být náchylný k alergiím a to zejména na různé potraviny (například lepek, kuřecí maso, atd.).

Obecná charakteristika shih-tzu

Shih-tzu je malé společenské plemeno s dlouhou srstí a zkráceným čenichem. Vyskytuje se ve všech barvách, ale měl by mít bílou lysinku na čele. Je vždy veselý a hravý a miluje lidi i jiná zvířata.

I. Povaha

Shih-tzu byl vyšlechtěn, aby dělal společnost mnichům v tibetských klášterech. Je pro ně tedy typické, že jsou přátelští ke všemu živému. Jsou veselí a vždy připraveni se nechat drbat a hrát si. Nemají tendence být bázlivý, či nervózní. Jsou velice inteligentní a rádi se učí nové triky.

II. Vzhled

Pro plemeno je typická dlouhá srst a neobvyklý vzhled hlavy, což je způsobeno tím, že srst na hřbetu nosu roste směrem nahoru a zároveň je nos zkrácený. Barva srsti je povolena jakákoli od černé, přes vícebarevné variety až po bílou. Kohoutková výška by neměla přesáhnout 27 cm.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Shih-tzu je skvělým psem k dětem. Děti má rád a je to skvělý parťák pro odrostlejší děti. U menších dětí je nutné být velice obezřetný. Malé děti často ještě nedokážou odhadnout svoji sílu a shih-tzu je velice malý pes. Lehce by tak mohlo dojít k nehodě.

K jiným psům je shih-tzu obvykle přátelský a nemá problém ani s jinými zvířaty, která se nesnaží lovit jako jiná plemena a dokáže s nimi bez problémů žít v jedné domácnosti.

IV. Zdraví a péče

Shih-tzu patří mezi obecně zdravá plemena, ale i u nich se vyskytují některá onemocnění častěji. Jsou náchylní k různým alergiím a mohou také trpět luxací čéšky. Jako většině malých plemen se jim tvoří zubní kamen a je dobré psovi zuby pravidelně kontrolovat a čistit.

Jsou nároční na péči o srst. Pokud shih-tzu neostříháte a necháte mu jeho typickou dlouhou srst, je nutné ji denně vyčesávat a často psa koupat.

V. Výchova a výcvik

Shih-tzu je chytrý a učenlivý. Někdy může být trošku tvrdohlavý a je tedy důležitě nepodlehnout jeho roztomilému zevnějšku a při výcviku být důslední. Je dobré s shih-tzu navštěvovat například kurz pro štěňátka. Výcvik shih-tzu ale zvládne s trochou snahy i úplný začátečník.

VI. Náročnost

Cena štěněte shih-tzu se u nás pohybuje od 8000-15000 Kč. Pokud chcete zdravého a veselého společníka, je dobré investovat do štěněte z chovatelské stanice. Další náklady jsou u shih-tzu úměrné jejich velikosti. Ale i u malého psa je potřeba počítat s nenadálými výdaji například na veterináře.

VII. Historie

Původ shih-tzu sahá až k počátkům našeho letopočtu. Jeho původ je však zároveň záhadný, stejně jako u většiny asijských plemen. Je jisté, že jeho předkové byli chováni v tibetských chrámech a klášterech. Přesvědčení o posvátnosti tibetských lvích psů, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů, bylo svého času velice rozšířené. A dodnes se zachovalo množství legend a pohádek o těchto posvátných psech.

Poté co se stala Čína počátkem 20. století republikou, následoval vývoz tohoto i dalších plemen na západ. A od roku 1931 je v Anglii vedena plemenná kniha.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:4-7 kg
Výška v kohoutku:20-28 cm
Požadavky na trénink:méně než 20 minut
Energie:průměrná
Délka života:11-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:mírné
Sklony ke štěkání:zvýšené
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:Společenské plemeno
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:rovná
Barva srsti:jakákoli
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:brachycefalický (zmáčknutý) nos a svěšené uši

Kde koupit shih-tzu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro shih-tzu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata shih-tzu inu na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

4.5/5 - (142 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu