Dnes tu máme dalšího z řad chlupatých velikánů. Malamuta jen tak nepřehlédnete. Jejich hluboké oči, které odráží divokost a tvrdost severu, jejich hustý kožich a rozesmátý výraz a neskutečná houževnatost z nich dělá plemeno nezapomenutelné plemeno. Pojďme si toto plemeno trochu více představit! Přečtěte si našich 15 důvodů proč si malamuta (ne)pořídit a zjistěte,zda je tenhle chlupáč pravá volba!
OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT aljašského malamuta!
- Malamut je mírumilovný a přátelský pes. Jestli hledáte milé velké plemeno, které nesežere návštěvu, jen co vkročí do branky, je malamut žhavým adeptem.
- Mají hustý kožich a evropské zimy zvládnou bez mrknutí oka. Odolnější plemeno těžko pohledat.
- Navíc to nejsou žádní hlupáci. Tenhle pes vás překvapí svojí vynalézavostí a rychlostí, jakou se dokáže naučit novým věcem.
- Rádi jezdíte na kole nebo vyrážíte na túry či běháte a hledáte parťáka, který zvládne i delší trasy? Zkuste unavit malamuta. Tento pes má snad moře energie.
- Pokud přeceníte své síly, malamut vám pomůže nejen psychicky. Tah je pro něj přirozený stejně jako třeba dýchání. Stejně tak zimní sáňkování s malamutem nabude úplně nových rozměrů!
- Vůči dětem je velice tolerantní a trpělivý. Tohoto medvídka zkrátka nerozhážou ani rozjívené děti, naopak si s nimi bude rád hrát. I přesto však mějte děti i psa vždy pod dozorem.
- Malamut je taky překvapivě tichý, velice zřídka štěká a pokud už se nějak projevuje, tak vytím. Nicméně ani to nedělá příliš často.
- Obecně jsou přátelští i k jiným psům. V tomto ohledu hraje ale velkou roli i včasná socializace.
SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT aljašského malamuta!
- Mají nádhernou srst, která ovšem taky hodně líná. Chlupy prostě k malamutovi patří.
- Potřebují denně pohyb a aktivitu. Pokud si nejste jistí, že to malamutovi dokážete dopřát, raději se porozhlédněte po klidnějším plemeni.
- Lovecký pud mají opravdu silný. Nejsou vhodní k drůbeži nebo jiným menším zvířatům. Stejně tak se budou snažit lovit i zvěř.
- Vzhledem k jejich původu a husté srsti nejsou vhodní do bytu, zejména v létě by opravdu trpěli.
- Malamut se učí sice rychle, ale rád si dělá věci po svým. Pokud nebude mít náladu cvičit, moc s ním nezmůžete.
- Pro začátečníky není malamut to nejvhodnější plemeno. Kombinace jejich temperamentu a jisté tvrdohlavosti může být pro nezkušeného člověka příliš velké sousto.
- Byli vyšlechtěni pro tah saní. Odnaučit malamuta tahat na vodítku rozhodně není hračka. Zvažte tedy i svoje fyzické schopnosti. Kombinace drobné ženy a malamuta, který se rozhodl prohnat kočku není zrovna nejšťastnější.
Shrnutí
Malamut je severské odolné plemeno, které je velice přátelské. Svoji rodinu milují a jsou jí oddaní. Mají kopu energie, kterou je potřeba denně vybít, ideálně tahem čehokoliv, od kola, po pneumatiky. Mají hustou srst, díky které je nerozhází i ty největší mrazy, také ale velmi líná. Nejspokojenější bude malamut venku s možností vstupu do domu. Pro svůj temperament se příliš nehodí pro začátečníky.
Fotografie aljašského malamuta
Obecná charakteristika aljašského malamuta
Malamut je plemeno, které zaujme svým vzhledem a překvapí svojí laskavou povahou. Jsou ;silní a mají energie na rozdávání. Pokud ale chcete vědět o tomto plemeni víc, čtěte dál a dozvíte se vše, co o tomto plemeni potřebujete vědět.
Povaha
Malamut je plemeno, které miluje lidi. Jsou velice vstřícní a trpěliví. Zároveň mají ale kopu energie, kterou potřebují vybít, jinak se nudí a hledají si zábavu sami. Je to plemeno vhodné pro chov venku, ale i tak potřebuje pozornost páníčků, jsou totiž opravdu oddaní a celé dny o samotě na zahradě jsou pro ně opravdovým utrpením.
Vzhled
Aljašský malamut je pes harmonické, svalnaté a kompaktní stavby. Jeho tělo je prodloužené a má silný krk, hlubokou a širokou hruď a rovná záda. Hrudní a pánevní končetiny jsou silné a pevné, dobře zauhlené s uzavřenými „sněžnicovými“ tlapkami. Hlava je široká, velká se středně velkými vzpřímenými trojúhelníkovými ušima. Oči jsou středně velké, mandlového tvaru a jsou šikmo uložené, nejčastěji tmavohnědé. Modré oči se považují za hrubou chybu a jsou důvodem vyřazení z chovu. Čumák, okraje pysků a okraje očních víček jsou vždy černé, pouze u červených psů jsou hnědé. Ocas je nasazen v linii páteře, je dobře osrstěný a je nesen nad hřbetem, neměl by být ale zatočený.
Vztah k dětem a ostatním zvířatům
Malamuti jsou trpělivý a pozornost dětí si zpravidla užívají. S většími dětmi si rozumí naprosto skvěle. Ovšem rychlerostoucí neohrabané štěně malamuta je jako neřízená střela a tak by mohl malé děti neúmyslně srazit. Vždy je tedy důležité mít psa i děti pod dohledem.
K jiným psům je malamut přátelský, pokud je od štěněte socializován. Problém může nastat s jinými zvířaty, která se může snažit lovit. Většinou si dokáže zvyknout štěně malamuta například na kočku, kterou v dospělosti toleruje. Cizí kočky jsou pro ně ale jen kořist, stejně jako například divoká zvěř nebo drůbež.
Zdraví a péče
Aljašský malamut je plemeno, které se těší dobrému zdraví. Problémy větších plemen se však nevyhýbají ani jim. Nejčastěji se u malamutů můžeme setkat s onemocněními pohybového aparátu, ať už jde o dysplazii kyčelních nebo loketních kloubů, nebo artritidu v dospělosti. Chovní jedinci podstupují vyšetření a jedinci se špatnými výsledky nejsou vpuštěni do chovu. Nicméně toto onemocnění je sice částečně dědičné ale z části je ovlivněno i vnějšími vlivy. Je tedy dobré svému psovi pravidelně podávat kloubní výživu po konzultaci s veterinářem. Z dalších onemocnění můžeme zmínit ještě torzi žaludku a onemocnění očí zvané PRA (progresivní retinální atrofie).
Výchova a výcvik
Aljašský malamut je severské plemeno a nese si s sebou určitou nezávislost. Nicméně je malamut i překvapivě jemný a citlivý. A drsné zacházení vašemu vztahu se psem příliš nepomůže. Naopak, výcvik za využití pamlsků a s pozitivním přístupem, bude u malamuta skvěle fungovat. Není to plemeno pro sportovní kynologii a je tedy nutné k němu při výcviku přistupovat jinak než například k ovčákům. Největší problém je u výcviku malamutů jejich silný lovecký pud. Naučit je spolehlivé přivolání i v přírodě vyžaduje téměr nadlidský výkon a moře času a trpělivosti.
Na druhou stranu je malamut skvělý sportovec a v oblasti, pro kterou byl stvořen je naprostá hvězda. Tenhle pes prostě bude tahat cokoli a kdykoli. Nemusíte nutně pořizovat sáně a další psy. Malamut se spokojí i s canicrossem nebo dogtrekkingem. některé jedince baví i trénink agility, flyball a frisbee. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy je důležité psa do ničeho nenutit a brát výcvik především jako zábavu.
Náročnost
Aljašský malamut je plemeno severské, je odolné a není zatíženo nemocemi. Veterinární péče se u nich často smrskne pouze na preventivní prohlídky a očkování. V případě, že tento medvěd ale přeci jen onemocní, jsou náklady na veterinu úměrné jejich velikosti. Stejně tak na krmivu není radno šetřit. Kvalitní strava je základ zdraví. Před pořízením tedy zvažte, zda se o svého nového přítele dokážete postarat i po finanční stránce.
Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 10-15 tisíc korun a odvíjí se od více faktorů jako jsou výstavní či sportovní úspěchy rodičů, zdravotní výsledky, zda se jedná o zahraniční krytí a v neposlední řadě také záleží na tradici chovatelské stanice. Nemusíte mít nutně doma šampiona ale šetřit na štěněti také není nejšťastnější nápad.
Historie
Malamut, jak lze odvodit z názvu plemene, je severské plemeno. Je také považován za nejstaršího a nejsilnějšího zástupce této skupiny plemen. Původně byl využíván Inuity pro lov a k tahu a to zřejmě po dlouhá století. Nicméně první oficiální zmínky lze dohledat až v 18. století, kdy mezi Inuity zavítali první obchodníci.
Největší boom však plemeno zažilo v období zlaté horečky, kdy poptávka po silných a odolných sáňových psech rychle vzrostla. Po neúspěchu v hledání zlata, zůstali někteří zlatokopové na severu a začali závodit se psími spřeženími. První závod se konal již v roce 1908. V období první světové války ovšem plemeno ztratilo na popularitě a to kvůli rozšíření jiného, menšího a rychlejšího plemene-sibiřského huskyho.
Chov aljašských malamutů se běžně rozděluje na dvě linie: Kotzebue a M’loot. Linie Kotzebue byla založena především na psech Artura Waldena, kteří následně přešli do vlastnictví Miltona a Evy Seeleyových. Šlo o čistě vlkošedé psy s bílými znaky. Právě tito psi jsou považováni za první moderní aljašské malamuty. Jedinci z linie M’loot jsou větší, s různými barevnými variacemi, jako je červená nebo kaštanová. Roku 1935 American Kennel Club (AKC) uznal aljašského malamuta jako plnohodnotné plemeno a schválil i standard.
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | 34-42 kg |
Výška v kohoutku: | 58-64 cm |
Požadavky na trénink: | více než 40 minut denně |
Energie: | vysoká |
Délka života: | 11-13 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony k hrabání: | mírné |
Sklony ke štěkání: | nízké |
Sklony k chrápání: | nízké |
Potřeba pozornosti: | střední |
Původní využití: | sáňový pes |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | rovná a velice hustá |
Barva srsti: | vlkošedá, černá, červená a hnědá (vždy s bílými znaky) |
Potřebná péče o srst: | střední |
Typický znak: | přirozeně vzpřímené uši |
Kde koupit aljašského malamuta?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro malamuta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata malamutů na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- Yantarni
- Železný vrch
- Od Mamutí Skály
- Shamanrock
- Aljašský sen
- Květ Aljašky
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz