Americký buldok je v současnosti největším zástupcem poměrně početné buldočí rodiny. Tento velký silný, zároveň však milující a oddaný pes se stává v posledních letech mimořádně populární především díky svému všestrannému využití a úžasně hravé a láskyplné povaze. Že o americkém buldokovi slyšíte poprvé? Pak tedy zbystřete, protože tento něžný obr může být možná přesně to, co hledáte a ani o tom nevíte. Pojďte se o tom přesvědčit…
OSM důvodů, proč si pořizovat amerického buldoka
- Jsou to extrémně oddaní a milující psi s vřelou přátelskou povahou, vhodní hlavně do rodin s dětmi.
- Obvykle ani soužití s dalšími domácími mazlíčky nebývá problém.
- Plemeno má široké spektrum využití pro psí sporty a další aktivity.
- Srst amerického buldoka je krátká a snadno rozčesatelná a tudíž nenáročná na údržbu.
- Díky svému vzhledu, síle a pozitivnímu vztahu ke zvířatům a lidem se dobře hodí jako hlídač objektů, ale též stád na rozlehlých pozemcích.
- Rád se učí novým věcem a slouží svému pánu.
- Navzdory své velikosti se hodí i do bytu, jelikož je mu nejlépe tam, kde je jeho rodina.
- Při správné péči pes není cítit a je vhodný i pro alergiky.
DESET důvodů, proč si nepořizovat amerického buldoka
- Plemeno je hodně náročné na pohyb.
- Je potřeba velmi důsledná výchova, se kterou je potřeba začít již ve velmi útlém věku psa.
- Plemeno má sklony se až příliš fixovat na svého pána, v jeho byť krátké nepřítomnosti zpravidla výrazně strádá.
- Tito psi sice nadevše milují svou rodinu a děti, nicméně k cizím lidem a psům jsou nedůvěřiví.
- V případě, že pes nemá dostatek zaměstnání a pozornosti, se u něj mohou začít časem objevovat sklony ke zvýšené agresi či sebedestrukci.
- Vzhledem ke své velikosti a síle je plemeno poměrně náročné na prostor, který okolo sebe potřebuje.
- Buldoci kvůli tvaru a stavbě tlamy produkují nadměrné množství slin.
- Je-li ponechán delší dobu o samotě, často hlasitě vyje a štěká.
- Pes rád zkouší, co si může dovolit, při nedostatečně důsledném nastavení hranic se může jeho dominance majiteli snadno vymknout z rukou.
- Buldoci mají silné čelisti a pevný stisk, tudíž počítejte s tím, že kousací hračky jsou u těchto plemen opravdu silně spotřební zboží.
Shrnutí
Američtí buldoci se v posledních letech stávají u nás čím dál více populární, což není divu, jsou to zkrátka velmi všestranní a spolehliví psi, využitelní na mnoho způsobů, přesto se však nehodí pro každého. Ideálně se s tímto plemenem sžije člověk, který má s molossoidními plemeny zkušenost a bude schopen svému velkému čtyřnohému mazlíkovi ukázat, že ho sice miluje, ale je potřeba, aby pes věděl, kde je jeho místo. Pak může být skvělým parťákem na rodinné výlety, agility, sportovní hony, ale třeba i na líné páteční večery u televize!
Fotografie charakteristika amerického buldoka
Obecná charakteristika amerického buldoka
Pochopitelně i přes spoustu pozitivních vlastností a jednoznačných důvodů, proč byste si měli pořídit právě amerického buldoka, se stejně jako u každého plemena najdou některá proti, která byste rozhodně měli zvážit ještě předtím, než si s nadšením pojedete pro první roztomilé štěňátko, které najdete. Pojďme se tedy tomuto plemeni podívat na zoubek trochu blíže.
I. Povaha
Je-li k tomu pes odmalička správně nasměrován, dokáže být i v dospělosti velmi krotký, přítulný a hravý bez známek jakékoliv agrese či potřeby dokazovat někomu svou dominanci. K tomu je však zapotřebí dostatek vaší pozornosti. Ačkoliv bude americký buldok pro svůj vzhled většině lidí nejspíše připadat jako typický venkovní hlídací pes, kterému je nejlépe v kotci na zahradě, není tomu tak. Toto se plemeno je opravdu naprosto závislé na svém majiteli a většinu času přes den bude vyžadovat jeho přítomnost po svém boku. Tato extrémní fixace na člověka se dá u psa částečně omezit tím, že mu dopřejete dostatek aktivního pohybu a zaměstnání. Díky své atletické postavě se americký buldok navzdory očekávání skvěle hodí například pro agility, jelikož je rychlý a překvapivě obratný. S buldokem nemusíte mít problém ani v menším bytě, máte-li ovšem několik hodin denně čas na dlouhé procházky, během kterých můžete psa, jak se říká „utahat“. Potíže mohou nastat ve chvíli, kdy je buldok déle ponechán o samotě. Může se začít rychle hlásit o pozornost mohutným štěkotem, či vytím, což pak především v bytě zrovna neposiluje dobré vztahy se sousedy.
II. Vzhled
Amerického buldoka řadíme mezi středně velká až velká plemena. V dospělosti může pes vážit od třiceti do šedesáti kilogramů. Americký buldok je tak největší z doposud chovaných druhů buldoků. Plemeno může na první pohled působit poněkud robustně, při bližším pohledu ale zjistíme, že má poměrně atletickou postavu. Dominantou celého těla je vysoko posazená čtvercová hlava, se zkráceným čenichem a obvykle menším předkusem, na krátkém silném krku. Pes má mohutnou hruď a poměrně široká záda. V ideálním případě by měl mít hodně osvalené nohy a vysoko posazenou záď i ocas délkou nepřesahující hlezna. Neměli bychom opomenout ani srst, tu mají buldoci tvrdou, krátkou a středně hustou, podle standardu plemene musí mít na sobě pes zastoupení alespoň 50% bílých skvrn. (zdroj)
III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Američtí buldoci milují děti. Tito psi si opravdu užívají chvíle, kdy jim někdo věnuje pozornost, ať už je jakákoliv. Jejich postoj k dětem je tak velice trpělivý a přátelský, je to zkrátka pes, který sem tam snese i nějaký ten štulec a hned tak něco ho nepodráždí. I tak bychom měli ale brát v potaz, že americký buldok je velký a silný a může tak nedopatřením v zápalu hry dítě povalit na zem nebo ho více stisknout zuby, čemuž je dobré se vyvarovat neustálým dohledem dospělého, který musí být v případě potřeby schopen zasáhnout a psa usměrnit.
Pakliže štěně přijde do domácnosti, kde jsou už nějaká další zvířata, se seznámením a bezkonfliktním soužitím ze strany buldoka většinou nebývá problém. Socializace štěněte do jednoho roku s ostatními psy bývá celkem snadná, nicméně dospělý pes bývá zpravidla vůči jiným nedůvěřivý, někdy má potřebu ukázat svou dominanci a tak trochu „pouštět hrůzu“.
IV. Výchova a výcvik
Americký buldok je typickým příkladem plemene, které rozhodně nepatří do rukou každému. Pes je to nesmírně bystrý a učenlivý, bohužel ale umí být občas poněkud svéhlavý a rád svého majitele zkouší. Výchova by tak měla začít opravdu bezprostředně po tom, co si štěně po odstavu přivezete domů. Aby vám buldok později nepřerostl přes hlavu a měli jste jeho chování stále pod kontrolou, je nezbytně nutné mu hned zkraje ukázat, co si k vám může nemůže dovolit. Výchova tohoto plemen je zvláště v raném stádiu časově hodně náročná, chce to pevné nervy, laskavý přístup, ale hlavně pevnou ruku. Ve chvíli, kdy pes zvládá základní povely, je možné začít uvažovat o zaměření na nějaký psí sport, pro který se buldoci svou povahou skvěle hodí. Při správném vedení se může stát z amerického buldoka opravdu všestranný pes využitelný i jako pracovní. (zdroj)
V. Zdraví a péče
Plemeno je poměrně houževnaté a žádná závažnější onemocnění pro něj přímo specifická nejsou. Známé nemoci, které se mohou častěji vyskytovat u takovýchto těžkých plemen, je například dysplazie kyčlí či loktů, u buldoků však zdaleka ne v takové míře jako třeba u německých ovčáků. Vzhledem k tomu, že zástupci tohoto plemene v ideálním případě dominují bílým zbarvením srsti, může se u nich častěji než u jiných psů vyskytovat jak jednostranná, tak oboustranná hluchota. V pokročilejším věku nebo kupříkladu v pylové sezóně se mohou u buldoka stejně jako u všech plemen se zkráceným čenichem místy objevovat lehčí dýchací obtíže, které je někdy potřeba konzultovat s veterinářem.
Co se týká péče o amerického buldoka, řadíme ho v tomto ohledu mezi poměrně nenáročná plemena. Srst stačí čas od času přejet hrubým kartáčem, časté koupání rozhodně není nutné, spíše naopak. V době línání není potřeba se u buldoka obávat nadměrného vypadávání chlupů. (zdroj)
VI. Náročnost
Americký buldok je v mnoha ohledech plemeno náročné, v jiných zase naprosto bezproblémové. Je dobré si uvědomit, že má-li se z něj stát oddaný a poslušný člen rodiny, bude potřeba tomu obětovat velkou spoustu času a energie. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkého psa, je také finančně náročnější pořizování vybavení, krmení a veterinární péče. Pokud ale zvládnete jeho osobitou povahu a chcete se svému psovi opravdu věnovat, hrát si s ním a pravidelně s ním cvičit, váš život s americkým buldokem by neměl být o nic komplikovanější než s jinými plemeny.
VII. Historie
Historie plemene se začala psát již v první polovině sedmnáctého století. Předpokládá se, že americký buldok byl vyšlechtěn z původních loveckých psů typu bull v Anglii, kde se dříve používali především jako návnada pro lov medvědů a později také jako honáčtí psi při lovu kanců. Do Ameriky se buldoci dostali až v době její kolonizace s imigranty z Evropy. Dlouhou dobu pak sloužili především jako hlídači a obranáři. Tito psi byli žádaní obzvláště mezi farmáři, kterým pomáhali hlídat stáda. Od počátku u nich probíhala nemilosrdná selekce slabších jedinců, kteří pro práci a život v poměrně tvrdých podmínkách nenašli uplatnění.
Touto krutou cestou ale americký buldok získal svůj dnešní vzhled, houževnatost, sílu a pracovní odhodlání. Zhruba o sto let později, kdy začaly v Americe rapidně mizet ranče a velké venkovské usedlosti, se tento pes stal v podstatě nepotřebným. Zachránil ho tehdy John D. Johnson, který začal cíleně skupovat buldoky po celém kontinentu. Podařilo se mu tak založit linii, která je dodnes považována za nejlepší na světě. A tak bylo plemeno americký buldok zachováno. Dodnes však není uznáno organizací FCI. (zdroj)
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VIII. Důležité informace
Hmotnost: | Psi: 40-60 kg, feny: 30-60 kg |
Výška v kohoutku: | Psi: 55-70 cm, feny: 45-65 cm |
Typický znak: | Plochý čenich, nadměrné slintání |
Požadavky na výcvik: | Vysoké |
Energie: | Vysoká |
Délka života: | 11-15 let |
Sklony ke slintání: | Velké |
Sklony ke chrápání: | Velké |
Sklony ke štěkání: | Střední |
Sklony k hrabání: | Nízké |
Potřeba pozornosti: | Vysoká |
Původní využití: | Lovecký pes |
Délka srsti: | Krátká |
Typ srsti: | S podsadou |
Barva srsti: | Minimálně 50% bílá, dále různé odstíny hnědé |
Náročnost péče o srst: | Nízká |
Kde pořídit amerického buldoka?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro amerického buldoka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata amerického buldoka na prodej.
Chovatelské stanice v ČR
- Chs Red Cock
- Chs SAKRAMETO
- Chs Vee Eight’s bulldogs
- Chs Thorbulls
- Chs SEMTEX-BULL
- Chs TENESCO-NERAKA
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz →