Bodlok pestrý je větší ryba, která je vhodná i pro začátečníky. Je však nutné jí dopřát kvalitní a čistou vodu se stálým prouděním.
Tipy pro chov bodloka pestrého
- Bodloci pestří nepatří mezi nejspolečenštější ryby a mohou být mezi sebou bojovné. Riziko agrese můžete snížit, pokud jich do nádrže umístíte několik a poskytnete jim velmi velkou nádrž; jinak je nejlepší chovat vždy jen jednoho.
- Bodlok pestrý je velmi aktivní a vyžaduje velkou nádrž, nejlépe alespoň 500 litrů nebo více. Potřebuje vysoce okysličenou vodu, což lze zajistit zvýšeným filtrováním hladiny.
- Ujistěte se, že tyto ryby mají dostatek úkrytů, kam se mohou uchýlit, když je ostatní bodloci napadnou. Bodlok pestrý si najde i ty nejpodivnější úkryty. Často strčí hlavu do škvíry v živé skále, přičemž jeho tělo vyčnívá ven, a bude se domnívat, že je zcela ukrytý.
- Bodlok pestrý je hlavně býložravý. Živí se řasami, planktonem, ale i rybím masem. Při nedostatku řas v akváriu je nutné jej přikrmovat zelenou potravou.
- Samec a samice vypadají velmi podobně, ale samec je obvykle větší. Dva samci v jedné nádrži spolu mohou často bojovat a využívat k tomu své ostré ocasní ploutve.
- Chov této ryby je poměrně snadný, ale je třeba dodržet specifické vodní podmínky, které bodlok vyžaduje. Je vhodný i pro začínající mořské akvaristy.
- Bodlok pestrý potřebuje mít v akváriu stále proudící a čistou vodu, kvalitní filtraci a dostatek potravy.
- Ke tření těchto ryb dochází večer, ale v zajetí není známo co přesně dělat, aby se bodloci začali rozmnožovat.
- Bodlok pestrý má raději teplejší vodu, proto ji udržujte v rozmezí 26-28 stupňů Celsia. Bez ohřívače se neobejdete.
- I když může bodlok zpočátku při přiblížení člověka utíkat, nakonec se ochočí natolik, že bude svého chovatele nadšeně vítat (samozřejmě v očekávání pamlsku).
- Tyto rybky mají ostré ostny, proto nedoporučujeme se rybek dotýkat. Mohly by vám dokonce i pořezat ruku.
Základní informace
- Český název: Bodlok pestrý
- Latinský název: Acanthurus hepatus (Paracanthurus hepatus)
- Typ: Mořská ryba
- Čeleď:Acanthuridae (Bodlokovití)
- Původ: východní Afrika – Indický a Tichý oceán
- Maximální velikost: 25 cm
- Vhodná teplota: 26 – 28 °C
- Potrava: Převážně rostlinná
- Doporučené PH: 8,1 – 8,3
- Salinita: 1,021 – 1,024 g/cm3
- Agresivita: Agresivní vůči vlastnímu druhu
Charakteristika
Bodlok pestrý se krmí převážně řasami, proto by jich v akváriu mělo být dostate. Při nedostatku je nutné rybu dokrmovat zelenou potravou. Léčiva by se měla používat jen velmi opatrně, hrozí zahubení bakterií v trávicím traktu. Po stranách těla u ocasní ploutve má bodlok dva výrazné bodce. Potřebuje mít čistou vodu. K poskytnutí úkrytu použijte jeskyňky z kamenů. Bodloci potřebují dobré osvětlení.
Pohlavní dimorfismus
Rozdíl mezi pohlavím je obtížně zjistitelný. Samec a samice bodloka pestrého vypadají velice podobně, ale samec bývá obvykle o něco větší.
Rozmnožování
V době rozmnožování se bodloci sdružují do chovných skupin. Poté, co samice vypustí asi 40 000 jiker do vody nad korálovým útesem, proplouvají samci „mrakem“ jiker, vypouštějí spermie a oplodňují jikry. Jakmile je oplodnění dokončeno, samci i samice odplouvají pryč; potomci jsou ponecháni sami sobě. V akváriu není známo, jak tyto ryby motivovat k rozmnožování.
Často kladené dotazy
❓Kolika let se dožívá bodlok pestrý?
Bodlok pestrý se při správné péči dožívá věku pěti let. Pokud se o rybu nebudete dostatečně starat, pak se může dožít výrazně nižšího věku.
❓Jak často bych měl krmit bodloky pestré?
Bodloci by měli být krmeni 2-3krát denně a v nádrži by měli mít dostatek řas, aby se mohli navíc pást.
❓Může bodlok pestrý žít v akváriu sám?
Tyto ryby jsou do jisté míry společenské a obvykle se vyskytují v párech nebo v malých skupinách. Lze je však bez problému chovat i samostatně. (Zdroj)