10 nejznámějších chorob jahodníků: jak se zbavit a prevence?

Jasně zbarvené okrasné plody dodávají odolnému jahodníku atraktivní vzhled. Pokud však jahodník napadnou choroby, tak se jeho krása stane minulostí. Ačkoliv je tento keř odolný vůči většině chorob rostlin, některé houby mohou jahodníky vážně poškodit. Podívejte se na 10 nejznámějších chorob jahodníku a jednoduché způsoby, jak jim předcházet. 

1) Antraknóza

Antraknóza je skupina houbových chorob s podobnými příznaky. Tyto choroby napadají stonky, listy, květy a plody. Antraknóza zanechává na listech nevzhledné tmavé léze. Při silném napadení dochází k odumírání listů a větviček a k tvorbě rakovinných nádorů na kmeni a větvích, které ničí rostlinná pletiva. Mladé stromy jsou vůči antraknóze nejzranitelnější. Houby se  k jahodníku dostávají prostřednictvím hromad odumřelých větví, větviček a listů na zemi. Houby přenáší také infikovaná voda, která se šíří stříkajícím deštěm nebo postřikovači. Šíření antraknózy omezují komerčně dostupné fungicidy.

2) Fytoftora

Phytophthora zahrnuje několik chorob kořenů a korun, které způsobují vážné škody na jahodnících. Mezi příznaky kořenové a korunové hniloby patří změna barvy listů, vodou nasáklé a povadlé listy a zpomalený růst. Kořenová hniloba působí rychle a mladé stromky rychle odumírají, protože jejich kmeny a kořeny začínají hnědnout a kašovitět. Starší stromy může fytoftora zahubit až po několika sezónách. Fytoftoře se daří ve špatně odvodněné půdě a při přesazování napadené půdy na jiná místa se šíří. Zatímco fungicidy mohou pomoci zabránit infekci, kořenovou a korunovou hnilobu je obtížné potlačit.

3) Rez

Rez je houbové onemocnění. Na jahodnících napadených rzí se na listech objevuje množství červených, žlutých a oranžových výtrusů naplněných práškem. Může se také objevit zduření listové tkáně a hniloba, protože rez zbavuje strom živin. Spory rzi se šíří větrem, vodou a hmyzem a vlhkost napomáhá rozvoji choroby. Ruční ochrana proti rzi zahrnuje odřezávání napadených listů, a pro chemickou ochranu použijte fungicidy dostupné v zahradnictvích. Rzím předcházíte tím, že udržujete okolí stromu bez nečistot, zejména infikovaných listů a větví. Fungicidy mohou také pomoci zničit některé druhy rzi.

4) Skvrnitost listů

Skvrnitost listů se nejprve projevuje jako vodou nasáklé léze na spodní straně listů a kališích v okolí plodů. Jakmile bakteriální maz zaschne, objeví se bílý prášek a následně fialové nebo červené zbarvení listu v úhlu od stonku, ke kterému je připojen. Kolem poškozené části listu se objeví žloutnutí (chloróza). Někdy může tato infekce bakterií xanthomonas fragariae způsobit náhlé odumření celé rostliny, ale to je spíše vzácné. Tento stav sám o sobě obvykle nemá zásadní vliv na produkci ovoce, ale může být jedním z mnoha faktorů, které brání získání dobré úrody. Pokud pěstujete jahody pro domácí spotřebu, je nejpraktičtějším přístupem péče o půdu – pak se tato nemoc vyskytovat nebude.

5) Plíseň šedá

Pokud na jahodách zaznamenáte skvrny připomínající plíseň, pak se jedná o plíseň šedou. Jedná se o velice nepříjemnou a také nebezpečnou chorobu. Plíseň šedá napadá celou rostlinu včetně plodů a šíří se také na další jahodníky. Dbejte proto na to, aby jahody nebyly v příliš vlhkém prostředí. Jako ochranu lze použít fungicidy.

6) Květopas jahodníkový

Květopas je velký škůdce jahod. Jedná se o larvy rohlíčkovitého tvaru. Začínají se na keři objevovat od konce dubna až počátkem května. Samičky do okvětních poupat kladou vajíčka. Okousávají stopky a z toho důvodu začíná jahodník vadnout a opadávají listy. Během července se líhnou larvy a brouci pokračují v napadání. Jako prevence se používají fungicidy, které se aplikují těsně před květem jahodníku.

7) Krčková hniloba

Tato půdní houba napadá krček jahodníku, které v důsledku vadnou a poté uhynou. Tuto nemoc poznáte na kořenech jahodníku, které jsou na povrchu černé a uvnitř zbarvené do červena. Nejlepší prevencí je výběr odolné odrůdy a pěstování na jednom záhonu po dobu maximálně tří let.

8) Padlí jahodníkové

Tento typ onemocnění není častý, ale přesto se vyskytuje. Padlí se šíří v horkém a vlhkém počasí Poznáte jej okamžitě díky bílým skvrnám, které jsou rozmístěny na listech jahodníku. Ty se po napadení touto chorobou otáčejí směrem nahoru a nedochází ke zrání plodů. Prevence tohoto onemocnění je okamžité odstraňování suchých listů. 

9) Plži

Mezi nejčastějšími škůdci, kteří napadají jahody, jsou nepochybně lži. Slimáci kladou vajíčka na skrytá místa, odkud se vyvíjejí zhruba za měsíc. Nejlepší prevencí je používání určitých fungicidů a pravidelné odstraňování uschlých listů a plevele, kde se plži schovávají.

10) Verticillium Wilt

Tento druh choroby napadá spoustu rostlin a jahodník bohužel není výjimkou. Tato houba ničí rostlinu jako celek. Jahodníku začnou vadnout listy, jsou scvrklé a vypadají, jako by byly zbaveny vlhkosti. Jahodníku mohou dokonce i zčernat špičky kořenů.

11) Preventivní péče

Nejúčinnějším způsobem ochrany stromu je zajistit mu vhodné prostředí pro růst. Důležitá je také bohatá a velmi dobře propustná půda, pravidelné hnojení, zejména v případě, že je půda velmi chudá. Samozřejmostí je i pravidelné zalévání během prvních dvou let, aby se stromek zdravě usadil, dále prostor kolem stromu pro cirkulaci vzduchu a zamezení vlhkého vzduchu kolem stromu. 

Nejčastější dotazy

Jak se řeší onemocnění jahodníku?

Odstraňte a zničte veškerý odumřelý nebo infikovaný materiál; odstraňte hnijící plody; pěstujte plody pod igelitem, používejte plastový mulč; abyste omezili kontakt plodů s půdou použijte vhodné fungicidy; sázejte v oblastech, kde vítr rychle vysuší mokré rostliny a plody; po sklizni zaorejte zbytky plodin do půdy.

Jak chránit jahodník před škůdci organicky?

V létě zakryjte řádky jahod plovoucími kryty, abyste zabránili dospělému hmyzu klást vajíčka do jahod. K postřiku rostlin použijte domácí postřik z česneku nebo pálivé papriky smíchané s vodou. K prevenci napadení použijte neemový olej nebo insekticidní olej na bázi citrusů. (Zdroj)

Potřebují jahody vodu každý den?

Jahodníky potřebují pravidelnou zálivku, aby se jim dobře dařilo, zejména v období plodnosti, kdy potřebují v průměru 2,5-5 cm vody denně. Ideální zálivka je skutečně každý den (zejména po přesazení), pokud však není extrémně horký den, tak to není nutné.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu