Hovawart je plemeno s majestátním vzhledem, které vás okouzlí i svojí povahou. Obecně je považován za hlídacího psa vhodného na zahradu. Jak je to ale s jeho povahou? A je vhodný opravdu jen ke hlídání? Pojďme zjistit, jak to s tímto plemenem je a zda byste si s hovawartem rozuměli!
DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT hovawarta
- Vznešený vzhled a hluboký pohled. Hovawart se vyznačuje vyrovnaným zevnějškem, který působí přirozeně krásně.
- Je to pes s akčním temperamentem, který rád pracuje a bude s vámi dělat cokoli, pro co jej dokážete nadchnout.
- Je klidný. I když bude rád trávit čas sportem a výlety, je to pes, který si udržuje svoji důstojnost a i při práci se bude chovat s určitým klidem a sebekontrolou.
- Skvěle ohlídá váš dům i zahradu. Pro hlídání byl vyšlechtěn a není potřeba ho to učit. Není však agresivní.
- Je oddaný a miluje svoji rodinu. Je to skvělý rodinný pes, který se hodí i k dětem.
- Má výborný čich. Vyniká v pachových pracích. Často je využíván v záchranařině.
- Oproti jiným psům, kteří jsou často využíváni na hlídání je klidný a je tedy dobrou volbou i pro zodpovědného začátečníka.
- Je to všestranné plemeno a pokud budete při výcviku trpěliví, nadšeně bude dělat cokoliv na co si vzpomenete, zvládne agility, obedience, ale i například canicross.
- Jedná se o zdravé plemeno. Nevyskytují se u nich žádná typická onemocnění, kromě dysplazie kyčelních kloubů, která zatěžuje většinu velkých plemen.
ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT hovawarta
- Jeho srst je krásná, ale taky hodně líná. Je potřeba s tím počítat a s chlupy se smířit.
- Ač je možné chovat hovíka venku, vyžaduje pozornost svého pána, jinak bude strádat.
- Je velmi důležitá socializace zejména s cizími lidmi. Kvůli svému původnímu využití může totiž mít sklony být na cizí lidi až ostrý.
- Hovawart dospívá až kolem 3. roku života, musíte se tedy obrnit trpělivostí, jelikož jejich dětství a vzpurné období bude trvat o něco déle než je zvykem.
- Hovawart je chytrý a učenlivý, na vše ale potřebuje svůj čas. Nečekejte tedy, že bude všechno plnit během vteřiny.
- Ke štěstí potřebuje prostor a ač si v bytě zvykne, rozhodně to není plemeno do bytu vhodné.
Shrnutí
Hovawart je majestátní plemeno, které bude oddaně hlídat svoji rodinu a majetek. Je to pes vhodný na zahradu a v bytě nebude příliš šťastný. K rodině je loajální ale k cizím lidem je odtažitý, je proto důležitá včasná socializace. Je všestranný a bude s vámi dělat téměř jakýkoli sport, pokud bude dostatečně motivovaný. Toto plemeno se vyznačuje dobrým zdravím a jejich psychický vývoj trvá déle než u jiných plemen.
Obecná charakteristika hovawarta
Hovawart je velké plemeno, původně využívané jako hlídací pes. Dnes se mimo původní využití chová jako rodinný pes, ale je velmi dobrý i ve psích sportech. Zejména vyniká v tréninku poslušnosti a v pachových pracích. Vyskytuje se ve třech barevných rázech a těší se dobrému zdraví.
I. Povaha
Hovík je inteligentní a pracovitý pes, zároveň si ale zachoval jistý klid se kterým pracuje. Je to přirozený hlídač, ale v přítomnosti pána nebo mimo své teritorium není agresivní k cizím lidem. Je spíše rezervovaný a kontakt s cizími lidmi přímo nevyhledává, nicméně je toleruje.
II. Vzhled
Hovawart se vyskytuje ve třech zbarveních: černé s pálením, černé a plavé. Přičemž plavý jedinci jsou často zaměňováni za zlaté retrívry. Jeho vzhled působí vznešeným, vyrovnaným a majestátním dojmem. Má polodlouhou srst, která hlavně u psů vytváří límec okolo krku.
Jedná se o větší plemeno. Váha se pohybuje od 30-40 kg a kohoutková výška od 58-70 cm.
III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům
Hovík má pevný vztah ke své rodině, kterou bude chránit a hlídat aniž byste ho to učili. Na rozdíl od jiných plemen využívaných ke hlídání je ale velice jemný a klidný a je tedy vhodný i k dětem, ke kterým je velice tolerantní. Ani sebehodnější pes by však neměl nikdy být sám s malými dětmi.
Poměrně dobře vychází i s jinými zvířaty a pokud jej na jiný zvířata socializuje již od štěněte, bude je brát jako součást rodiny a bude je hlídat stejně jako vás a váš majetek.
IV. Zdraví a péče
Hovawart se vyznačuje velice dobrým zdravím a odolností. Obecně se doporučuje chovat jej na zahradě, kterou velice dobře ohlídá. Jeho srst nevyžaduje příliš pozornosti, stačí ji jednou za čas vyčesat.
Jediné onemocnění, které se nevyhýbá žádnému velkému plemeni je dysplazie. Je dobré pečlivě vybírat a štěně si brát pouze od chovatele.
V. Výchova a výcvik
Hovawart je plemeno učenlivé a pracovité. Je vytrvalý a nad tréninkem přemýšlí. Skvěle se hodí k pachovým pracím a také na obrany. Dobře si povede i při výcviku poslušnosti. Hovawarta jen nutné vést trpělivě a laskavě. Pro člověka, který touží po úspěchu a je vznětlivý, není hovawart vhodným plemenem.
U nás se často hovawart využívá i v záchranařině a zástupce plemene najdeme i v jiných odvětvích, jako je agility, nebo třeba flyball. Při správném vedení bude hovawart s radostí dělat téměř cokoliv.
VI. Náročnost
Cena štěněte s PP se pohybuje od 12 do 15 tisíc korun. Stejně jako u ostatních velkých plemen je potřeba počítat s tím, že pes toho poměrně dost sní a je důležité psovi dopřát kvalitní krmení. Na druhou stranu se plemeno vyznačuje dobrým zdravím a pokud štěně pořídíte od zodpovědného chovatele, je pravděpodobné, že na veterinu budete chodit pouze na očkování.
Zejména mladí jedinci ale potřebují zaměstnat a vybít energii. Výcvik poslušnosti je u tohoto plemene také více než vhodný. A tak je potřeba počítat s tím, že se psovi budete muset poměrně dost věnovat.
VII. Historie
První zmínky o plemeni jsou již z období středověku. Postupně však plemeno vymizelo a bylo považováno za zaniklé. Po první světové válce došlo ke znovuobjevení plemene. Kynologové si všimli, že v odlehlých horských oblastech je rozšířený typ psa nápadně podobné původnímu hovawartovi.
Za novodobého tvůrce plemene je považován pan Köning, který na počátku 20. století zachytil psy tohoto plemene na fotografii. Oficiálně bylo plemeno uznáno v roce 1937 a dnes se plemeno rozšiřuje do celého světa a jeho obliba stále stoupá.
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VIII. Důležité informace
Hmotnost: | 30-40 kg |
Výška v kohoutku: | 58-70 cm |
Požadavky na trénink: | 40 minut a více |
Energie: | vysoká |
Délka života: | 12-14 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony k hrabání: | nízké |
Potřeba pozornosti: | průměrná |
Původní využití: | pracovní plemeno |
Délka srsti: | polodlouhá |
Typ srsti: | hustá, rovná |
Barva srsti: | černá s pálením, černá, plavá |
Potřebná péče o srst: | střední |
Kde koupit hovawarta?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro hovawarta dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata hovawarta na prodej.
Chovatelské stanice v Česku
- Z budské samoty
- Katveri
- Seahawk
- Moravia Hovacor
- Teresie Bohemia
- Gora Monte
- Kesidy
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz