30 tipů, jak odnaučit psa štěkat

Štěkání je pro psa přirozené, ale někdy to pro nás může být otravné. Hlavně v případě, kdy pes štěká příliš často. V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak psa přílišné štěkání odnaučit. Je však potřeba si uvědomit, že toto přirozené chování bychom neměli psovi zakazovat úplně. 

1) Příčina

Nejdůležitější je zjistit co způsobuje štěkání psa. Psi štěkají, aby dali najevo, že něco chtějí, mají hlad nebo si chtějí hrát či získat vaši pozornost. Štěká i v případě, že ho něco rozruší, zůstane sám doma nebo když někdo projde kolem vašeho pozemku. Pokud odstraníte správnou příčinu, tak by pes měl přestat zbytečně štěkat. 

2) Unavit psa

Pokud váš pes štěká z přebytečné energie, tak jedním z nejlepších možností je psa pořádně unavit. Pokud se svým pejskem neděláte nějaký psí sport, tak určitě není od věci se zkusit nějakému sportu věnovat. Psa můžete unavit i dlouhou procházkou nebo výletem. Štěkání z přebytečné energie bývá hlavně u velmi aktivních plemen např. border kolie, jack russel terier, kelpie, belgický ovčák atd. 

3) Zabavit psa

Pes nemusí mít vyloženě přebytek energie, ale může štěkat z nudy. V tomto případě musíme psa zabavit. Pokud má rád hračky, tak si s ním budeme hrát nebo nám může aportovat balonek. Pokud si váš pes s hračkami nehraje, zkuste třeba psí hlavolamy nebo čmuchací koberečky. Dokáží skvěle zaměstnat psí hlavu a čumák. Psa můžete zabavit i učením nějakého nového povelu nebo triku. 

4) Zůstat v klidu

Důležité je zůstat v klidu a nerozčilovat se. Neměli bychom na psa řvát a okřikovat ho různými povely. Mezitím co vy očekáváte, že psovi dáváte jasné povely k tomu, aby přestal, pes většinou vaše křičení chápe tak, že se k jeho štěkání přidáváte. Je proto nejlepším řešením si vymyslet jeden povel, který ho upozorní že dělá něco špatně např. NE!

5) Povel pro zklidnění

Jeden z dobrých tipů je naučit psa povel, který znamená že se má uklidnit a být naprosto ticho. Pro tento povel nejprve musí pes umět štěkat například na povel štěkej. Pokud váš pes umí povel štěkej, tak je potom jednodušší aby pochopil povel ticho. Nechte pejska nejprve na povel štěkat a když přestane, odměňte ho pamlskem se slovy „klid“. Tyto povely vyžadují opravdu velkou trpělivost a důslednost, ale pokud je s vaším pejskem poctivě nacvičíte, máte vyhráno.

6) Začít včas!

Důležité je začít s výcvikem dostatečně včas. Pokud problém trvá delší dobu, tím hůř se potom odnaučuje. V okamžiku když se vám nelíbí chování psa, tak to začněte ihned řešit. 

7) Pozitivní reakce na vnější podněty

Pokud už váš pes umí povel „klid“, můžete ho jednoduše využít v situacích kdy negativně reaguje na vnější podněty např. štěká z okna na ostatní lidi nebo psy. Jakmile se váš pes rozštěká, tak dáte povel „klid“ a pokud poslechne, tak ho odměníte pamlskem. Cílem je, aby si tyto situace váš pes spojil s něčím příjemným a časem tak při nich ztratil potřebu štěkat.

8) Dejte mu jistotu

Jesti váš pes štěká ze strachu a nejistotu, tak je potřeba strach odbourat a dodat mu jistotu. Musíme psovi dát najevo, že se není čeho bát a že máte vše pod kontrolou. To však vyžaduje hodně času a trpělivosti. Je potřeba si vybudovat nový vztah vzájemné důvěry s velkou dávkou trpělivosti. 

9) Sám doma

Velká spousta psů bývá závislá na svých majitelích. Často proto bývají sousedi naštvaní a stěžují si na štěkot psa, když je sám doma. Je nutné tuto situaci nějak vyřešit. Doporučuje se nechat zapnuté rádio, televizor aby pes slyšel známé zvuky. Před odchodem zkuste psovi nachystat hračky aby se zabavil např. psí hlavolamy a čmuchací koberečky. Můžete mu zkusit dát do jeho pelíšku nějaký kus oblečení s vaším pachem. Důležité je, aby byl před vaším odchodem pes dostatečně vyvenčený a hlavně unavený. 

10) Trénování samoty 

Pokud si pořídíte psa a ten nezvládá samotu, je vhodné ji začít postupně trénovat. Nechce psa samotného doma a běžte třeba jen na 10 minut pryč. Postupně čas začněte prodlužovat. Nejlepší je vrátit se zpět za psem až v momentě, kdy neštěká a nekňučí. 

11) Příliš emocí

Neměli bychom se s psem příliš moc loučit a vítat. Velké mazlení a ujišťování psa, že se vrátíme může mít opačný důsledek a pes začne kňučet a štěkat ještě více.

12) Odvést pozornost

Často pomůže, když pejska zaměstnáte jinou činností. Například mu dáte jeho oblíbenou hračku, zatímco budete vařit nebo vysávat apod.

13) Odborný výcvik

Jedno z řešení je najít si ve vašem okolí dobrého výcvikáře, který vám poradí a pomůže váš problém vyřešit. Výcvikář vidí s čím máte problém, takže vymyslí tip přímo šitý na vašeho psa, jak problém co nejlépe odstranit. 

14) Pamlsky 

Při každém výcviku i odnaučování nežádoucího chování jsou nejdůležitější součástí pamlsky. Hlavně ty, které váš pes nejvíce miluje. Bez pamlsků (nebo jiných odměn) psa skoro nic nenaučíte. Berte to tak, že musí být něco za něco. On pro vás udělá to, co po něm chcete a za to dostane to, co chce on.

15) Zdravotní problém

Někdy může štěkot znamenat, že psa něco bolí a nebo má jiný zdravotní problém. Zkontrolujte zda váš pes třeba nekulhá, nezměnilo se jeho chování nebo zda ho někde něco nebolí. Pokud jste narazili na nějaký zdravotní problém, měli byste navštívit vašeho veterináře. 

16) Stáří

Stářím psa se často stává, že psi více začínají štěkat. Někteří dokonce štěkají hodiny bez jediného důvodu. Je to způsobené kognitivní dysfunkci psů, která je podobná Alzheimerově chorobě nebo ztrátou sluchu a zraku. Bohužel v takovém případě není v podstatě žádné řešení nebo můžete zkusit konzultaci s vaším veterinářem.

17) Teritoriální chování

Častý důvod, proč pes štěká je že si hlídá území, věci nebo konkrétní osoby. Toto se často vyskytuje u plemen, které jsou na tohle chování šlechtěné např. německý ovčák, belgický ovčák, dobrman, rotvajler, atd. Tohle chování můžete potlačit zvykáním psa na cizí lidi, chodit s ním na procházky mezi velké množství cizích lidí a nebo si domů často zvát návštěvy. Nechat návštěvu aby si se psem hrála a mazlila. Možné řešení je i kastrace psa. 

18) Syndrom malého psa 

Je to syndrom, který se vyskytuje u velmi malých plemen psů a má za následek nevhodné chování psa např. právě štěkání. Často se objevuje u psů, ke kterým se jejich majitele chovali jako k dětem a moc je rozmazlovali. I u malých psů je potřeba nastavit hranice a pravidla. Pokud se u vás vyskytl tento syndrom, je vhodné ho alespoň trochu potlačit. Měli byste si se psem často hrát, brát ho více do společnosti lidí a psů. Pokud má problém s většími psy, zkuste je s nimi postupně seznámit nebo zkusit nějaký cvičák, kde se s nimi bude potkávat. 

19) Správná denní rutina

Je vhodné mít nějakou denní rutinu, ta může potlačit štěkání (z nudy, z přebytku energie). Pokud máte správně zavedenou rutinu a pes se naučí v kolik se jde ven, spát nebo kdy dostane krmení, tak máte vyhráno!

20) Štěkání bez důvodu?

Pokud se vám nepodařilo najít příčinu štěkání psa. Tak je vhodný trénink správného chování psa. Naučte psa v jakých situacích je přípustné štěkat. Odměňujte a podporujte vhodné chování.

21) Z okna

Jestli váš pes štěká na kolemjdoucí z okna, lze tento problém vyřešit zatažením žaluzií nebo  můžete zkusit dát psa do jiné místnosti. To však nevyřeší problém jako takový. 

22) Ignorace

V případě, že váš pes štěká aby na sebe upoutal pozornost, tak jedna z nejlepších možností je ignorace. Pokud to vydržíte, pes zjistí že štěkáním nic nedocílí a přestane. Musíte ale vydržet a hlavně se nevzdávat. Pokud to vzdáte a psovi začnete věnovat pozornost, tak v tom psa akorát podpoříte.

23) Kolemjdoucí pes

Stává se vám, že pes negativně reaguje na kolemjdoucí psy? I tento problém jde vyřešit! Zkuste častěji chodit do společnosti psů (cvičák, psí výběh, psí akce,…). Při správném chování, psa slovně podporujte a dejte mu pamlsek. Chce to hodně trpělivosti a času, důležité je nevzdávat se. 

24) Obojek se sprejem 

Existuje obojek, který má na sobě sprej obsahující olejový extrakt s citronovou vůní. V případě, že pes začne štěkat, tak sprej tento extrakt vystříkne a odvede psovi pozornost. Vůně je pro psa nepříjemná, proto ho odrazuje od dalšího štěkání. 

25) Signální obojek 

Pokud váš pes štěká když nejste doma a sousedům je to nepříjemné, můžete tento problém vyřešit signálním obojkem. Jakmile pes zaštěká, vyšle obojek nepříjemný signál (ultrazvukový, zvukový, vibrační, puls). Takové obojky patří do rukou pouze zkušeným lidem!

26) Stres

Psi často štěkají ze stresu (např. bouřka, ohňostroj,…). V takových situací existují různé přípravky, difuzéry a tablety pro zklidnění psa. Můžete psovi koupit vestu Thundershirt nebo ho ovázat bandáží. 

Návod jak psa ovázat bandáží najdete v tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=autlUlomFPk

27) Žlutá stuha

Při odnaučování štěkání vám může pomoci i žlutá stuha nebo mašle připevněná na obojku psa. Ta upozorňuje na nějaký problém a říká lidem, aby byli více tolerantní. Tento fenomén vznikl ve Švédsku v roce 2012 a postupem času se začíná šířit do celého světa.

28) Jeden pán

Když se snažíte svého psa něco odnaučit, ať už jde o štěkání nebo něco jiného. Měl by ho to odnaučovat pouze jeden člověk. Pokud by se střídalo při výcviku více lidí, mohl by mít v tom pes velký zmatek. 

29) Pravidelnost

Psovi nestačí na odnaučení štěkání jeden den, je potřeba se odnaučení věnovat delší dobu. Pravidelně s ním pracovat a hlavně každý den. Mělo by se s ním pracovat vícekrát za den v krátkých intervalech. 

30) Trpělivost

Musíme mít velkou trpělivost. Některým psům bude trvat delší dobu než pochopí co po nich chceme a proto nesmíme na ně řvát nebo se vzdávat. Uvidíte, že když budete trpěliví, přinese vám to výsledky!

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu