Kančík červenohrdlý je mírumilovná rybka, která se v období tření stává agresivní. Snesou se i s jinými rybkami, ale nejsou hejnové a v akváriu vyhledávají úkryty.
Tipy pro chov kančíka červenohrdlého
- Velikost nádrže, kterou potřebují, je ideálně 100 litrů pro tři rybky. Tato velikost musí být tím větší, čím více ryb hodláte chovat.
- Kančíci jsou mírumilovné ryby, ale v období tření jsou agresivní. Navzdory své mírumilovné povaze mohou být také poměrně teritoriální. Jediný způsob, jak agresivitě zabránit, je pořídit rybkám co možná největší akvárium.
- Kančíci potřebují k čištění svého životního prostředí nainstalovat kvalitní filtrační systém. Mohou být poměrně citlivé na nahromadění amoniaku a dusíku ve vodě.
- Ideálním substrátem pro kančíky červenohrdlé je písek. Přestože se jedná o sladkovodní rybu, snese i podmínky brakické vody. Snese dokonce i 10% slanost vody.
- Optimální teplota vody pro kančíka se pohybuje mezi 23-30 °C. Kančíci jsou tropické ryby, což znamená, že nesnášejí nízké teploty. Proto se snažte udržovat toto teplotní rozmezí pro ideální růst.
- V nádrži by měl být určitý průtok vody, ale neměl by být příliš silný. Nejlepší by byla kombinace s písečným substrátem, který by imitoval písečné pobřeží.
- Ideální rozmezí pH vody pro cichlidu ohnivou je 6,5 až 8. Hodnota pH vody by se měla pohybovat kolem neutrálního pH. Neměla by se pohybovat na zásadité nebo kyselé straně, protože to je pro kančíky škodlivé.
- Nejsou příliš citliví na sluneční světlo, takže je dobré umístit akvárium blízko okna, aby mělo alespoň mírné sluneční světlo.
- Tyto rybičky mají rády tmavé okolí rostlin, naplaveného dřeva a kamenů, takže je ideální mít v nádrži hodně těchto rostlin. Dejte si však pozor, tyto rybky rády rostliny vyhrabávají.
- Do nádrže můžete přidat kameny, které pomáhají rybkám vytvářet si svá teritoria. Vápencové a dolomitové kameny mohou také udržovat chemický stav vody.
- Co se týče jídla, není kančík vybíravý. V jejich přirozeném prostředí je lze vidět, jak se živí malými korýši, a proto je dobré použít solné krevety. Můžete je krmit směsí zeleně, živé potravy, vloček a doplňků. Vločky, palety a mražené krmivo by byly také dobrou volbou. Díky tomu bude jejich strava výživná a vyvážená.
Základní informace
- Český název: Kančík červenohrdlý
- Latinský název: Thorichthys meeki (Cichlasoma meeki)
- Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
- Původ: Střední Amerika
- Maximální velikost: 15 cm
- Vhodná teplota: 24-26°C
- Potrava: Všežravec
- Doporučené PH: 6,5-7,5
- Doporučená tvrdost vody: 5-16°dGH
- Agresivita: Agresivní, teritoriální
Charakteristika
Tělo má červeno-hnědé, na hrudi a hrdle je kančík intenzivně červený. Samec má prodloužené ploutve. Zbytek těla je hnědošedý s modrým leskem a několika tmavými skvrnami nebo svislými pruhy na bocích. Šupiny jsou zřetelné. Ocasní a řitní ploutev mají velmi dlouhé základny, u samečků jsou ostře zašpičatělé až vláknitě protáhlé. Rybka vyžaduje velké množství úkrytů a hustě zarostlou nádrž. Na dno se doporučuje dát vrstvu hrubšího písku. Mimo dobu tření je rybka docela klidná, ale samec si hájí své teritorium. Pro jeden pár je nutné akvárium minimálně 60 litrů. Kančík je poměrně temperamentní rybka.
Pohlavní dimorfismus
Samci jsou větší a barevnější, mají nádherné červené hrdlo a břicho, zároveň mají větší ploutve.
Rozmnožování
Klade jikry na podklad. Na rozmnožování je potřeba středně velká nádrž (60 litrů), a voda o teplotě 26°C. Mláďata jsou poměrně náročná na kvalitu vody, je potřeba ji často měnit. Narozené rybky jsou velmi malé, přímají prachovou potravu např. vířníci.
Často kladené dotazy
❓Kolik kančíků bych měl chovat pohromadě?
Ideální je chovat jeden pár kančíka červenohrdlého. Můžete jich chovat i více, ale budete tomu muset přizpůsobit velikost nádrže.
❓Jak často by se měl kančík červenohrdlý krmit?
Nepřekrmujte je. Zkuste je krmit menšími dávkami (přibližně dvakrát denně) a dávejte jim pestrou stravu, abyste pokryli všechny základy jejich stravovacích potřeb (Zdroj).
❓Jsou kančíci červenohrdlí agresivní?
Kančík je poměrně mírumilovná ryba, ale jsou i agresivní. Jejich agresivita se projevuje v období tření. I když máte v nádrži mnoho kančíků, stále se drží jednotlivě, protože nejsou hejnové ryby.