Keře ozdobí každou zahradu a dodají jim dynamičnost. Proto, pokud vám to prostor dovolí, nebojte se jít víc do výška a ozvláštnit svůj pozemek i keři. Jenomže keřů existuje bezpočet druhů, tak jak se mezi nimi vybrat a jak zvolit ten nejlepší? Zvolit můžete některý s růžovými květy. Ty jsou jemné a zároveň připoutají pohled každého, kdo půjde okolo. Inspirovat se můžete z následujícího výčtu těch nejkrásnějších keřů s růžovými květy:
1) Pivoňka sorbet
Náš výčet začnete všem známou pivoňkou. Tato trvalka se dorůstá přibližně osmdesáti centimetrů na výšku a až jednoho metru na šířku. Její plné květy se objevují během května a června. Jsou velmi nápadné, s řasenými okvětními plátky a kombinují růžovou a krémovou barvu. Pivoňky jsou na pěstování jsou velmi nenáročné na pěstování a není výjimkou, že vydrží na jednom místě i sto let. Potřebuje vlhčí půdu a přihnojování jen u mladých rostlin před plném zakořeněním.
2) Kalina bobnanská
Kalina se dorůstá až tří metrů na výšku a jednoho a půl metru na šířku. Listy raší nejprve v bronzové barvě a poté se mění na zelenou. Na podzim se zbarví do karmínové barvy, poté opadají. Její květy objevující se od prosince do března jsou velmi aromatické a složené v květenství. Pro dobré kvetení potřebuje slunné stanoviště, snese však i polostín na vlhčím stanovišti s propustnou půdou.
3) Tamaryšek malokvětý
Tento keř se dorůstá až čtyř metrů na výšky a tří metrů do šířky. Drobounké květy od poloviny května obsypou mírně přepadlé větve a vytvoří tak nadýchaný vzhled keře. Po odkvětu keř obsypou drobné šupinaté listy, rostlina pak vzhledem připomíná jehličnan. Pěstuje se v suché půdě na plném slunci, kde se odvděčí mohutným a rychlým růstem.
4) Pámelník Doorenbosův
Pámelník je vzpřímený keř s převislými větvemi dorůstající se šířky i výšky přibližně jeden a půl metru. Během června a července se na konci stonků objeví růžovo-bílé květy, které se poté změní na bílé okrouhlé plody, které na keři vydrží i několik měsíců. Tyto plody jsou však nejedlé a mohou způsobit podráždění žaludku, proto se tento keř nehodí do domácnosti s malými dětmi. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu a ve středně vlhké půdě bohaté na živiny. Nevadí mu znečištěné ovzduší.
5) Čilimník nachový
Čilimník je nízká, poléhavá dřevina dorůstající se přibližně půl metra. Z bohatě rozvětvených větviček vyrůstají trojčetné listy svrchu špičaté. Květy vyrůstají v poměrně krátkých hroznech, které mohou mít dle odrůdy různé barvy, od zelenavé, přes purpurovou až po karmínovou. Hodí se do skalek, protože má rád suché chudé půdy na slunném stanovišti. Po odkvětu je potřeba udělat řez, jinak ztratí tvar.
6) Vajgélie květnatá
Vajgélie pochází z Japonska a Číny, ale přesto se u nás hojně pěstuje. Dorůstá se přibližně jednoho a půl metru. Má převislé obloukovité větve s podlouhlými listy. Kvete od května do července zvonkovitými květy, které jsou vevnitř světlejší než zvenčí. Ty jsou uspořádané v soukvětích až o pěti květech. Nejlépe se jí bude dařit na slunném a teplém místě, které je chráněné před větrem. Vyžaduje propustnou, středně vlhkou půdu. Pro lepší kvetení je potřeba výhony po odkvětu sestřihnout až o polovinu.
7) Hortenzie latnatá
Další z nenáročných keřů je hortenzie. Dorůstá se jednoho a půl až dvou metrů a vytváří vzpřímený keř. Její listy jsou velké, lesklé a sytě zelené. Květy se objevují od července do září a jsou uspořádané v latách, které mohou mít na délku až třicet centimetrů. Růst vám bude na kterémkoliv stanovišti s dostatečně vlhkou půdou.
8) Trojpuk hybridný
Tento vyšší keř má rovné stonky a dorůstat se může až dvou a půl metru na výšku, do šířky se rozroste maximálně do dvou metrů. Jeho listy jsou matně zelené a oválné. Vytváří velké fialové pupeny, ze kterých se vyvinou bílo-růžové květy sdružené ve shlucích. Roste téměř všude, nejlepší je však polostín a vlhčí půda.
9) Růže Kordes
Tento druh růže vykvétá různými odstíny růží. Můžete si vybrat z mnoha odrůd, z toho růžově vykvétají odrůdy Pomponella, Novalis, Cherry Lady nebo například Abracadabra. Růže Kordes jsou velmi odolné vůči chorobám a velmi intenzivně voní. Základním pravidlem pro správné vypěstování je dostatečně hluboká, nejlépe jílovo-písčitá půda.
10) Čechrava japonská
Čechravy jsou velmi oblíbené zvláště pro své pomponově tvarované květenství, které by leckomu mohly připomínat chocholky cirkusových koní. Kvete od června do září a dorůstat se může až osmdesáti centimetrů. Čechravy se vysazují na stinná místa s dobře propustnou a vlhkou půdou bohatou na živiny.
Nejčastější dotazy
❓Které keře jsou spíše drobné?
Mezi drobné, tedy keře do dvou metrů, můžete zařadit pámelník, čechravu nebo čilimník.
❓Který keř poroste i na stinném stanovišti?
Mezi keře s růžovými květy, kterým nevyhovuje přímé slunce, je například kalina, pámelník, hortenzie, trojpuk nebo například čechrava.
❓Jsou keře, které dělají parádu nejen svými květy?
Existuje mnoho hledisek, podle čeho si keře vybírat. Můžete se třeba zaměřit na listy měnící barvu. Mezi takové druhy patří například kalina, která během jednoho roku vystřídá hned tři druhy barvy listů.
Video
Zdroj