Krunýřovec síťovaný je velká rybka, teritoriální k rybám svého druhu. Není vhodná pro začínající chovatele.
Tipy pro chov krunýřovce síťovaného
- Zejména kvůli své velikosti není chov krunýřovce síťovaného vhodný pro začínající chovatele.
- Hlavními faktory, které ovlivňují délku jejich života, jsou velikost nádrže, kvalita vody a strava. Mohou se dožít 15-20 let.
- Tyto ryby se mohou z poměrně malých rozměrů v mžiku dostat na délku přes jeden metr. Proto doporučujeme plánovat dopředu s velkou nádrží.
- Doporučená velikost nádrže pro krunýřovce je minimálně 400 litrů. V takto velké nádrži by měl být dostatečně spokojený.
- Pokud jde o substrát, nejsou tyto ryby příliš vybíravé. Pokud chcete, můžete použít standardní štěrk, ale lepší je písek. Vzhledem k tomu, že budou trávit hodně času na dně akvária, bude pro ně měkčí substrát o něco příjemnější (mohou v něm i trochu hrabat).
- Pro zajištění pestré stravy můžete krunýřovce dokrmovat i zeleninou, například salátem, okurkou či cuketou.
- Voda v akváriu by se měla pohybovat okolo 22 až 26 stupňů Celsia.
- Do nádrže přidejte velký kus naplaveného dřeva. Tyto ryby se rády schovávají pod kmeny a dřevem (zejména přes den). Dřevo je také skvělým povrchem pro růst řas, které jim poskytnou i něco k snědku.
- Nádrž krunýřovců by měla mít malý průtok vody. Můžete být flexibilní v tom, jak toho dosáhnete, na základě vašich preferencí nastavení.
- Krunýřovec není příliš náchylný k nemocem, je však nutné udržovat nádrž v perfektní kondici, jinak se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že vaše ryba onemocní.
- Tito všežravci nejsou vybíraví a jsou velmi nenároční, pokud jde o potravu. Většinu jejich potravy tvoří druhy akvarijních řas. V zajetí budou okusovat i různé další předměty, které náhodou najdou (i rostliny).
Základní informace
- Český název: Krunýřovec síťovaný, Krunýřovec velkoploutvý, Glyptoper velkoploutvý
- Latinský název: Glyptoperichthys gibbiceps (Pterygoplichthys gibbiceps)
- Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
- Původ: Peru, Brazílie, Venezuela, Ekvádor
- Vhodná teplota: 22-27°C
- Potrava: všežravec, řasožrout
- Doporučené PH: 6,5-7,5
- Doporučená tvrdost vody: 2-17°dGH
- Agresivita: poměrně plachá mírumilovná rybka
Charakteristika
V akváriu požírá řasy a zbytky potravy. Kromě toho přijímá například hrášek, špenát a salát. Nevadí mu ani masitá strava, ale ta by rozhodně neměla převažovat nad rostlinnou složkou. V akváriu by také měl být kořen, který budou krunýřovci okusovat – dřevo je také nezbytnou složkou jejich stravy. Akvarijní rostliny považuje za potravu, takže akvárium osázejte jen odolnými druhy (Cryptocoryne, Vallisneria a Sagittaria). Samci jsou v dospělosti dosti teritoriální, proto se doporučuje chovat jednoho samce a několik samic. V přírodě sice žijí v hejnech o asi 25 kusech, ale v akváriu asi nebudete mít dostatek místa pro více než jedno teritorium. Z počátku rostou velmi rychle – až 20 cm za rok, od 25 centimetrů se růst výrazně zpomalí. Mohou měnit zbarvení (světlé/tmavé) podle podkladu. Zpočátku výrazné kresby se s věkem ztrácí.
Pohlavní dimorfismus
Pohlaví je obtížné určit, protože se pozná téměř pouze podle sociálního chování. Samečci bývají agresivnější a větší než samičky. Dominantní samec může napadat samičky a může dojít až k potrhání ploutví.
Rozmnožování
V přírodě se třou do dutin, které si vyhrabávají do dna. V akváriu se odchov zdařil pouze několikrát (s použitím hormonů). Plůdek se líhl po týdnu a jeho odchov byl velmi složitý. Až do doby než mláďata dosáhla délky 5 cm, bylo procentu úhynu velmi vysoké.
Často kladené dotazy
❓Jsou krunýřovci agresivní?
Krunýřovci jsou mírumilovné ryby, které můžete přidat i do společné nádrže. Ačkoli tyto ryby neobtěžují své kolegy v nádrži a nedělají si z menších druhů potravu, mohou být vůči svému druhu teritoriální (Zdroj).
❓Jak vypadá vystresovaný krunýřovec?
Mezi příznaky stresovaného krunýřovce patří nepravidelné plavání, schovávání se nebo shlukování se, změna zbarvení a nadměrná produkce slizu. Pokud si těchto příznaků všimnete, může to znamenat, že v nádrži je zvýšená hladina amoniaku nebo že pH vody neustále kolísá (Zdroj)
❓Potřebuje krunýřovec ohřívač?
Ano, všichni krunýřovci potřebují ve své nádrži ohřívač. Protože pocházejí z amazonských tropů, musí být voda trvale ohřívána, aby se napodobilo jejich přirozené prostředí a udržovala se jejich tělesná teplota (Zdroj).