TOP 10: Nejlepší květiny do koupelny a záchod

Pokojové rostliny jsou v posledních letech stále oblíbenější, takže se dá říci, že jsou základem dekorací. Tento trend se oficiálně rozšířil do všech místností v domě – včetně koupelny. I když se může zdát, že je to trochu divné místo pro rostliny, díky zeleni se tam budete cítit jako na tropické dovolené, a kdo by to nechtěl? Podívejte se na nejlepší květiny do koupelny a na záchod, kterým vyšší vlhkost vzduchu pomáhá žít co nejlépe.

1) Pilea

Rostlině Pilea Peperomioides se daří v tropickém prostředí, takže je ideálním kandidátem na rostlinu do koupelny. Lépe se jí však bude dařit v koupelně, která má okno s jasným až nepřímým světlem. Tato rostlina má ploché, kulaté listy, které vytvářejí roztomilou, hravou expozici – obzvláště pěkně by vypadala na pozadí ručníků nebo tapet s puntíkovaným potiskem!

2) Břečťan popínavý

Pokud se vám líbí rozmarná atmosféra tajné zahrady s břečťanem venku, proč nepřenést stejnou estetiku i do interiéru? Anglický břečťan v květináči s kouzlem klasického britského venkova je odolný a roste prakticky všude, kde ho postavíte. Rostlina má ráda střední světlo a vlhkost. Pro efekt popínavé rostliny jej zavěste na koš. Břečťan dává přednost mírně suché půdě, takže než jej znovu zalijete, nechte půdu trochu vyschnout (nahoře suchou na dotek). Břečťan pokojový i venkovní má raději rovnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Dbejte také na to, aby rostlina měla výbornou drenáž.

3) Monstera Deliciosa

Rostlina monstera je se svými ikonickými listy vždy ohromující a je to skvělá pokojová rostlina, protože může žít v mnoha různých prostředích, včetně vaší koupelny. Je schopna zvládnout slabé světlo, i když se jí bude lépe dařit na jasnějším nepřímém světle, a vyhovuje jí jakákoliv vlhkost vzduchu. Monstery dávají přednost lehce vlhké půdě a obecně mají rády, když mezi zaléváním trochu vyschne. Jako epifyty se vzdušnými kořeny jsou citlivé na přemokření, takže je rozhodně nepřelévejte. Jakmile jsou horní 2 až 4 centimetry půdy suché, rostlina by se měla zalít.

4) Peperomia argyreia

Další vlhkomilná rostlina je rozhodně peperomia. Aby byla peperomia spokojená a dobře se jí dařilo, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel: Udržujte je ve světlé místnosti, ale mimo dosah přímého slunečního světla. Nepřelévejte je, zalévejte je jen tak, aby byla půda mírně vlhká. Jednou až dvakrát ročně je přihnojujte lehkým přírodním hnojivem. Tato rostlina patří do kategorie snadno pěstovatelných, pochází z Jižní Ameriky a dorůstá výšky až 30 cm, takže je skvělá i pro malé prostory.  Na jaře a v létě se mohou objevit květy, i když tenké stonky připomínají spíše trny než květy. (zdroj)

5) Filodendron převisnutý

Filodendron srdčitý je stálezelená listnatá rostlina pocházející z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky a Západní Indie. Je to oblíbená pokojová rostlina, která nabízí celoroční krásu a snadnou péči. Listy jsou tmavě zelené, ale když se poprvé objeví, jsou často bronzově zbarvené, což této rostlině dodává spoustu vizuální zajímavosti. Filodendron je nejen skvělou volbou pro začátečníky, ale je také ideální do koupelny, protože se zvětšuje při vyšší vlhkosti. Vzácně může dospělá rostlina vytvářet malé zelenobílé květy. Filodendron srdčitolistý je citlivý na chlad při jakýchkoli teplotách pod 15 stupňů, proto se pěstuje venku pouze v tropickém podnebí. Jako pokojová rostlina se obvykle množí stonkovými řízky na jaře nebo začátkem léta. Je to poměrně pomalu rostoucí, ale dlouhověká rostlina, která vyžaduje přesazování pouze každé dva až tři roky. V příznivém pokojovém prostředí se může dožít desítek let. Všechny druhy filodendronů obsahují krystalky šťavelanu vápenatého, které mohou u lidí a domácích zvířat způsobit podráždění úst a zažívací potíže. (zdroj)

6) Zelenec chocholatý

Podobně jako hadí rostliny má zelenec raději jasné světlo, ale spokojeně žijí i při slabém osvětlení. Pro nejlepší vybarvení listů této rostlině dopřejte dostatek světla. Rostliny pěstované na slabém světle totiž mohou ztratit svou pestrost. Snesou i nižší vlhkost, ale dávají přednost mírně vlhkému prostředí. Uchovávejte ji na poličce nebo ji zavěste ke stropu a počkejte, až z ní vyrostou malé pavoučí rostliny, které můžete přidat do vlastní sbírky nebo darovat přátelům. Na jaře, když rostlina přeroste svůj květináč, ji přesaďte. Pokud vidíte kořeny vyrůstající z drenážních otvorů, je čas rostlinu přesadit. Pro nejlepší růst  použijte květináč jen o 1 až 2 cm větší než byl ten starý. Nezapomeňte vždy použít květináč s drenážními otvory, abyste zabránili přemokření půdy, které může vést k hnilobě kořenů.

7) Dračinec vroubený

Dracaena marginata tricolor, or Madagascar dragon tree. Plant and clay pots on a wooden shelf.

Rostliny dračince dokážou vyplnit užší prostor tím, že jsou neuvěřitelně štíhlé. Stonek je štíhlý a ladný a je doplněn korunou dlouhých, tenkých, tmavě zelených listů. Jedná se o stálezelenou tropickou rostlinu, jejíž stužkovité listy mohou dorůstat až 40 cm a na okrajích mají načervenalý nádech. Svižně roste a v omezeném vnitřním prostoru vytváří dojem venkovního prostředí. Na výběr je několik druhů dracén a jedná se o skvělé koupelnové rostliny. Pro tuto rostlinu je klíčová vysoká vlhkost vzduchu, takže koupelna je pro ni v podstatě ideálním místem. Snesou i slabé osvětlení, ale ještě lépe se jim bude dařit na středně až jasně osvětleném místě s nepřímým světlem. 

8) Bromélie guzmánie

Nic se nevyrovná snadné péči o pokojové rostliny bromélie. Pěstování těchto rostlin je jednoduché a jejich jedinečný listy dodají domácnosti zajímavost po celý rok. Ze středu rostliny vyrůstají nápadné listeny, které mohou být podle druhu červené, žluté, oranžové nebo tmavě fialové. Listy jsou tenké a tmavě zelené. Péče o tuto pokojovou rostlinu je snadná, což přispívá k její oblíbenosti. Bromélie dávají přednost jasnému, nepřímému světlu, ale snesou i nižší osvětlení než mnohé jiné druhy bromélie. 

9) Aglaonema

Aglaonemě se bude dařit téměř kdekoliv ve vaší domácnosti, protože snáší slabé světlo a nižší vlhkost. Nejlépe se jí daří na jasném, nepřímém slunečním světle a při vyšší vlhkosti, takže je nejlepší ji mít na parapetu v koupelně. Péče o čínské stálezelené pokojové rostliny nevyžaduje mnoho úsilí, pokud jim poskytnete vhodné podmínky pro pěstování. Mají rády mírnou zálivku – ani příliš mnoho, ani příliš málo. Mezi zaléváním nechte rostlinu trochu vyschnout. Přemokření vede k hnilobě kořenů. Pokud je čínská stálezelená rostlina příliš velká, zastřihněte ji. Abyste omezili hromadění prachu, občas listy otřete měkkým vlhkým hadrem nebo je jednoduše dejte do sprchy a poté je nechte uschnout na vzduchu. 

10) Orchidej bílá

Orchideje jsou trochu vybíravé, pokud jde o zalévání, ale i když mají raději sušší půdu, mají rády vlhkost – jsou to přece tropické rostliny. Orchideje snášejí slabé světlo, ale mnohem lépe se jim daří na jasnějším nepřímém světle, takže je lepší je mít na parapetu v koupelně. Ve volné přírodě rostou orchideje na kůře stromů, takže byste měli toto jejich přirozené prostředí co nejvíce napodobit. Místo zeminy používejte směs pro květináče vyrobenou speciálně pro orchideje. Občas byste měli orchidej také přesadit (přibližně každý druhý rok). Je důležité si uvědomit, že při přesazování kromě většího květináče potřebujete také novou směs.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu