10 nelínavých chlupatých plemen psů, jež nepouští chlupy

Ne každého baví uklízet velké množství psích chlupů. Pokud hledáte malého psa se stejně malým množstvím línající srsti, máte štěstí. Představíme si několik plemen, od malých psů, kteří nelínají vůbec, až po psy, kteří línají minimálně, abyste se mohli rozhodnout, které plemeno je pro vás to pravé.

1) Jorkširský teriér

Jorkširský teriér nejprve lovil krysy v dolech a mlýnech, ovšem vyšplhal se až na pozici pejska s bambulkami viktoriánských dam. Jorkširský teriér je kompaktní pes, vážící maximálně sedm kilogramů a jeho chloubou je hedvábná srst dlouhá až na zem, ocelově modrá a sytě zlatavě pálená. Napříč jeho drobností je to houževnatý, divoký, odvážný a někdy i panovačný pes, zkrátka pravý teriér. Jorkšíři jsou často označováni za nejoblíbenější plemeno, především ve městech. Jsou dlouhověcí a hypoalergenní (srst se podobá spíše lidským vlasům než zvířecí srsti) a jsou z nich skvělí malí hlídači. Pokud je srst dlouhá, je třeba ji denně kartáčovat. Chlupy na temeni hlavy by měly být zastřiženy nakrátko nebo staženy do culíku, aby se zabránilo podráždění očí. Jorkšír potřebuje pravidelnou koupel a kontrolu uší, kvůli známkám infekce. Je možné mu dopřát i krátký sestřih.

Doporučujeme: Granule pro psy v Superzoo

2) Shih Tzu

Původem tibetské plemeno je známé tím, že je obzvláště láskyplné k dětem. Jako malý pes vyšlechtěný k tomu, aby trávil většinu dne uvnitř královských paláců, je skvělým domácím mazlíčkem, především pokud žijete v bytě. Být roztomilý je pro tohoto temperamentního šarmantního psa životní styl. Jeho představa o zábavě je sedět vám na klíně a chovat se rozkošně, zatímco se snažíte sledovat televizi.  Shih Tzu s dlouhou srstí vyžaduje každodenní kartáčování. Používat bychom měli kvalitní drátěný kartáč s otočnými hroty a srst vyčesávat po vrstvách, abychom se dostali až ke kůži a nezapomenout bychom měli také na knír a temeno hlavy. Koupel se doporučuje přibližně jednou za tři až čtyři týdny. Chlupy na temeni hlavy by měly být zastřiženy nakrátko nebo staženy do culíku, stejně jako u Jorkšíra a oči bychom měli denně otírat vlhkým hadříkem. Pokud nechcete trávit tolik času úpravou srsti, je možné využít služeb profesionálního salonu a ostříhat ho do „štěněčího trimu“. Stříhání drápků a čištění uší by mělo být součástí rutinní péče o Shih Tzu.

3) Maltézský psík

Navzdory svému aristokratickému vzhledu jsou maltézští psíci odolní a přizpůsobiví domácí mazlíčci. Jsou ostražití hlídači a také vynikající agility sportovci. Maltézáčci jsou přítulní toy psi, vážící méně než sedm kilogramů, jsou dlouhověcí, hraví, okouzlující a přizpůsobiví společníci, někdy tvrdohlaví, ale dobře reagují na výcvik založený na odměnách. Maltézští psi jsou proslulí svou výstavní srstí dlouhou až na zem, která vyžaduje každodenní jemné kartáčování a vyčesávání až na kůži, aby se zabránilo zacuchávání. Maltézský psík by se měl také pravidelně koupat, zastřihovat mu rychle rostoucí drápky, odstraňovat přebytečné chlupy nebo maz či jiné nečistoty z uší. Jsou to psíci náchylní k onemocnění zubů a proto bychom jim je měly čistit, stejně tak slzy kolem očí.

4) West Highland White Terrier

Občas se stalo, že se kernteriérovi narodila bílá štěňata a z nich se postupem vyšlechtilo plemeno West Highland White Terrier. Tento drobný, ale statný pes patří mezi nejoblíbenější malé teriéry. Westík je chytrý, sebevědomý a vždy hravý pes. Pod plyšovým zevnějškem se však skrývá pravý pracovní teriér s velkou odvahou. Westíci, vyšlechtění k lovu krys a jiných hlodavců, jsou překvapivě silní a odolní. Celobílá podsaditá srst je na dotek tvrdá, nikoliv měkká a huňatá. Nevyžadují žádné hýčkání, pronásledují vše, co se hýbe, a jejich nezávislost může být výzvou pro výcvik. Díky své věrnosti a bystré inteligenci se však westíci časem a trpělivostí dokáží vše naučit. Aby westík vypadal co nejlépe, je nutná pravidelná péče. Důležité je každodenní kartáčování, česání a odstraňování (nebo vytrhávání) staré, odumřelé srsti. Návštěva salonu postačí obvykle  jednou za 4 až 6 týdnů. Protože westík má tvrdou srst, příliš časté koupání může způsobit více škody než užitku. Plemeno se proslavilo díky reklamě na skotskou whisky.

5) Havanský psík

Havanští psíci, jediné plemeno pocházející z Kuby, se stávají obzvláště oblíbenými u městských obyvatel. Mezi charakteristické znaky havanských psů patří zatočený ocas a nádherná hedvábná srst v různých barvách. Srst je možné nechat napramínkovat po vzoru puliho či ostříhat nakrátko, což zjednoduší její péči. V obou případech však jsou stejně roztomilí. Jsou to ideální městští psi, ale se svojí nenáročností se spokojí s pobytem kdekoli. Havanští psíci jsou chytří a učenliví extroverti s talentem pro psí kousky. Jsou také výborní hlídači, ale obvykle omezí štěkot na minimum. Dlouhou, hebkou a hedvábnou srst havanského psíka je třeba denně upravovat, aby se nezapařila a nezacuchala, vhodný je měkký kartáč nebo hřeben s otočnými hroty. Havanského psíka je také třeba podle potřeby občas vykoupat. Oční koutky by se měly denně jemně čistit a také pravidelně kontrolovat stav oušek a otírat mírně navlhčenou gázou nebo papírovým ručníkem.

6) Afghánský chrt 

Tento chrt se vyskytuje ve třech variantách: krátkosrstý kyrgyzský taigan, se středně dlouhou srstí, podobný saluce a s dlouhou hustou srstí. Plemeno je známé ze 17.století, poprvé jej do Evropy přivezli vojáci vracející se z války v 19. století. V Afghánistánu hlídají ovce a kozy, loví vlky a lišky. Jejich hustá a dlouhá srst je chrání před chladem v horských severních oblastech a jejich obrovské polštářky na tlapách slouží k tlumení nárazů v náročném terénu jejich domoviny. Na Západě byl šlechtěn mnohem více kvůli vzhledu a stal se z něj módní a výstavní pes. Afghánský chrt patří k nejpřitažlivějším psím plemenům. Afghánská štěňata mají krátkou, huňatou srst (včetně rozkošných vousů zvaných „opičí fousky“), která nevyžaduje velkou péči. U dospívajících nebo dospělých afghánů je to ale jinak. Dlouhá hedvábná srst vyžaduje pravidelnou péči až několik hodin týdně kartáčování, pravidelné koupání šamponem a kondicionérem. Stejně jako všechna plemena by měli mít afgháni pravidelně zastřižené drápy a vyčištěné zuby.

7) Coton de Tulear

Coton de Tulear, nazývaný „královský pes z Madagaskaru“, je veselý a hravý psík, doslova pronásledující svého člověka po celém domě. Po staletí byl oblíbeným společníkem bohatých usedlíků na jihu Madagaskaru. Na ostrov se dostal pravděpodobně s francouzskými vojáky. Jeho příbuznými jsou francouzští bišonci a italští boloňští psíci. Je malý, ale robustní, nesmírně okouzlující pes, který váží od 8 do 13 kilogramů. Cotonové jsou známí bohatou bílou srstí, která je hebká jako bavlna (nebo, jak říkají Francouzi, „coton“). Pouto s jejich lidmi bývá velice silné. K zábavným vlastnostem patří jedinečná schopnost chodit po zadních nohách. Péče o srst štěňátka je snadná, je dobré ho už od útlého věku zvykat na tento druh péče. Také ho můžete nechat ostříhat, ale pokud zůstane srst dlouhá, je třeba každodenního kartáčování jemně až ke kůži. Při kartáčování byste měli používat kondicionér ve spreji, abyste zabránili lámání. Několikrát týdně zkontrolovat uši, odstranit přebytečné chlupy, maz nebo nečistoty, aby se předešlo ušním infekcím.

8) Lhasa Apso

Lhasa apso je tisíc let staré plemeno, které sloužilo jako strážce paláců a klášterů vysoko v Himálajích. Na Západ přišel první lhasa až v roce 1921 a nejprve byl chybně zařazen do jedné skupiny s tibetským teriérem a ši-tzu. Až v roce 1934 byl uznán jako samostatné plemeno. Chytré, sebevědomé a složité lhasy jsou rodinnými komedianty, ale k cizím lidem se chovají královsky odměřeně. Lhasové jsou malí, ale odolní psi s aristokratickým chováním. Jsou proslulí dlouhou, ploše visící srstí, rozdělenou uprostřed a splývající po obou stranách těla. Přes hřbet se stáčí peříčkový ocas, který je charakteristický pro tibetská plemena. Celkový obraz je nezaměnitelně asijský – exotický, elegantní a vyrovnaný. Ať už zvolíte variantu ponechání dlouhé srsti či krátký sestřih, vždy je potřeba pravidelná údržba. Ostříhané lasy by se měly mezi návštěvami v salonu pravidelně česat a koupat. Dlouhá srst vyžaduje pravidelné kartáčování za použití speciálních nástrojů a technik. Počítejte s tím, že dlouhou srst budete koupat nejméně jednou za dva týdny. Důkladné oplachování je nezbytné, protože zbytky šamponu dráždí kůži. Úpravu srsti usnadňují kondicionéry a dokončovací spreje. Čerstvě vykoupaná dlouhá nebo ostříhaná srst by se měla důkladně vysušit a vykartáčovat.

9) Kerry Blue Teriér

foto od Martin Hesketh

Kerry blue teriér patří mezi největší teriéry plemene AKC a je proslulý svou výstavní modrou srstí. Štěňátka se rodí černá a během 9 měsíců až 2 let srst zmodrá. Čím dříve se srst začne měnit, tím bude pravděpodobně světlejší. Tento původně zemědělský pes, pojmenovaný podle irského hrabství, je vynikajíc hlídač, lovec, přinašeč z vody a naháněč stád. Kerry Blue Teriér nemá podsadu a srst prakticky nelíná, proto je vhodným společníkem do domu. Jelikož kerry nelíná, je třeba jejich srst jednou týdně důkladně vykartáčovat, aby se zabránilo jejímu zplstnatění. Kompletní péče o srst by měla být v intervalu každých šesti až osmi týdnů.  Kerry blue teriér se netrimuje, ale stříhá. Drápky stříhejte alespoň jednou týdně a uši čistěte alespoň dvakrát měsíčně.

10) Miniaturní knírač

Knírač malý, nejmenší ze tří plemen kníračů, je obecně zdravý, dlouhověký a málo chlupatý společník. Přidejte společenskou povahu, přenosnou velikost a sportovní vzhled a získáte ideálního rodinného psa. Byli vyšlechtěni ze svých větších bratranců, standardních kníračů. Huňaté vousy a obočí jim dodávají okouzlující výraz podobný lidskému. Tvrdá, drátovitá srst se vyskytuje ve třech barevných provedeních: slaná a pepřová, černostříbrná a černá. Byli vyšlechtěni jako všestranní psi na farmy a k lovu krys, jsou odolní, svalnatí a nebojácní, aniž by byli agresivní. Knírač je bystrý, přátelský a dobře cvičitelný společník, dostatečně malý na to, aby se přizpůsobil životu v bytě, ale dostatečně neúnavný na to, aby hlídal hektary zemědělské půdy. Dobře vycházejí s ostatními zvířaty i dětmi. Mini knírači jsou robustní malí psíci a mají rádi energické hry. Orientují se na domov a rodinu a jsou z nich skvělí hlídací psi. Knírač má podsaditou srst, která vyžaduje časté kartáčování a úpravu, aby vypadal co nejlépe. Toto plemeno velmi málo líná. Většina majitelů kníračů nechává srst zastřihávat strojkem od profesionálního kadeřníka každých pět až osm týdnů. 

Nejčastější otázky:

❓Proč psi línají?

V závislosti na plemeni nebo konkrétní směsici, která tvoří daného psa, je psí línání přirozenou a normální součástí psího života. Přirozené línání souvisí s ročním obdobím, zdravotním stavem, stravou, teplotou a vystavením slunečnímu záření. Línání je také důsledkem zcela přirozených, i když nepravidelných stresů, jako je narození štěňat, cestování, nemoci a alergie. Mezi méně časté a méně obvyklé příčiny línání psů patří zranění, úraz a podvýživa.

❓Opravdu existují psi, kteří nelínají?

Ne tak docela. Představa, že existuje pes, který vůbec nelíná, je mýtus. Neexistuje žádné psí plemeno, které by bylo zcela nelínající; všichni psi do určité míry línají. Existují však psi s minimální línavostí a ve skutečnosti línají tak málo, že si toho pravděpodobně ani nevšimnete. Všichni psi línají a všichni psi v určité míře produkují srst a sliny, ale množství alergenních bílkovin přítomných na srsti a ve slinách se u jednotlivých plemen liší. Také množství alergenu lze u jednotlivých psů snížit nebo eliminovat ošetřením srsti, jako je koupání. Pokud nejsou pravidelně koupána, může i pes, který líná velmi málo nebo má málo srsti, vyvolat u citlivého člověka reakci. (https://www.rover.com/blog/dogs-that-dont-shed/)

❓Pomáhají psí oblečky proti línání?

Psí oblečky zabrání tomu, aby se vylínaná srst dostala na vaše oblečení. Oblečky sice nezabrání línání, ale zadrží srst na dostatečně dlouhou dobu, abyste ji mohli vyčesat.

❓Mohu nechat kokosový olej na psovi přes noc?

Jedním z důvodů, proč nenechávat kokosový olej na srsti psa přes noc, je ucpávání pórů. Stejně jako u lidí to platí i pro psí kůži.

❓Ve kterých měsících psi nejčastěji línají?

U psů, kteří línají sezónně, si můžete všimnout, že nejvíce línají na jaře a na podzim. Na jaře srst vašeho psa zesvětlá, protože se připravuje na teplé počasí. Podobně na podzim, v rámci přípravy na zimu, zaznamenáte změnu srsti vašeho psa a vyšší výskyt línání. (https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-shedding-what-to-expect-and-how-to-manage-it/)

❓Jak dlouho trvá psí línání?

Obvykle 2-4 týdny. (https://pethealth.naturvet.com/5-tips-to-manage-seasonal-dog-shedding)

❓Bolí psí línání?

Línání není přímo bolestivé, může být ale pro psy velmi nepříjemné, svědivé a někdy může dokonce způsobit kožní problémy. To znamená, že vyčesávání psa je nutností, zejména v období sezónního línání.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu