Někdo možná ví, někdo možná tuší, že na zahrady se nemusí vysazovat jen květiny nebo okrasné stromky. Parádu udělají i okrasné trávy. Ty lákají pohled všech okolo nejen ke svým květům nebo zajímavě zbarveným listům, ale také k neustálému pohybu, protože jejich listy se snadno a rády kývají v lehkém větříku.
V našem výčtu vám předvedeme ty nejoblíbenější. Na své si přijdou majitelé jak větších, tak malých zahrad, protože náš seznam čítá druhy s výškou od dvaceti centimetrů po tři metry. U každého z našich deseti nejoblíbenějších okrasných trav představujeme i druhy a jejich základní charakteristiku, které v zahradách nesmí chybět.
1) Orobinec
Koupit v online zahradnictví →
Náš výčet začínáme velmi zajímavou a známou travinou. Na stvolech mezi trsy dlouhých listů vyrůstají tmavé tuhé plodenství podobné doutníkům. Jakmile semena dozrají, plodenství ‚vybouchnou‘ a do okolí se roznesou ochmýřené plody. Na pěstování není vůbec náročný, ale má tendenci se velmi rychle a snadno rozrůstat. Často se proto pěstuje v koších, protože to se pak tolik nerozrůstá, nebo vyžaduje neustálou regulaci. Vysazují se do bahnité půdy na okraje vodních ploch, které má tendenci čistit, a to na jaře od března do června, nebo na podzim od září do prosince. Přes zimu není potřeba se o orobinec nijak starat, protože přežívá pod vodní hladinou díky oddenkům. Nevyužívá se jen jako okrasná travina, po seschnutí se z listů pletou klobouky či ošatky, často se využívá i v lidové medicíně, v různých podobách pomáhá například proti vředům, na rány a popáleniny nebo k pročištění krve.
Druhy:
- orobinec úzkolistý – patří mezi nejoblíbenější druhy orobince v České republice. Dorůstá výšky až jeden a půl metru. Svůj název získal díky úzkým dlouhým listům a tvoří velké hnědé doutníky.
- orobinec nejmenší – zatímco předchozí druh byl vhodný díky své výšce spíše na větší plochy, orobinec nejmenší dorůstá maximálně padesáti centimetrů, proto se hodí i na malé volní plochy. Doutníky tvoří spíše drobné a kulaté. V České republice jej lze najít jen v zahradách nebo na místech, kde se ze zahrad dostanou do volné přírody.
2) Sítina
Koupit v online zahradnictví →
Sítina je vlhkomilná rostlina milující slunné nebo polostinné místo. Je velice nenáročná, takže ji zvládnou i začátečníci, a skvěle se hodí na břehy vodních ploch.
Druhy:
- sítina rozkladitá – může měřit až sto dvacet centimetrů a kvete hnědými květenstvími od června do srpna.
3) Pampová tráva
Koupit v online zahradnictví →
Pampová tráva je známější název pro kortadérie. V dospělosti může měřit i dva a půl metru a má modro-zelené listy. Na koncích stvolů vyrůstají výrazné bílé květy. Nejvíce se jí daří na slunném místě v propustné hlíně, která se pravidelně zavlažuje. Při nástupu zimy je vhodné travinu svázat a zespodu ji zasypat suchým listím nebo zakrýt textilií. Na jaře je nutné zase vše odstranit a pampovou trávu navíc seříznout na asi třiceti centimetrovou výšku.
4) Kavyl
Koupit v online zahradnictví →
Tento druh traviny se řadí mezi nejkrásnější. Pro pěstování je ideální propustná půda na plném slunci se štěrkovým posypem pod rostlinou. V prvním roce je potřeba pravidelně zalévat. Krásná je především díky koncům svých stébel, které se rozevírají a tvoří vějíře stébel.
Druhy:
- kavyl péřovitý – tento nízký kavyl barví své péřové květy do krémové barvy a objevují se od června do října. Tyto květy jsou tak lehké, že se pohybují i v sebemenším větru, takže jsou zdánlivě pořád v pohybu.
- kavyl vláskovitý – dle vhodnosti stanoviště dorůstá od třiceti do sto centimetrů. Úzké šedozelené listy jsou z vnitřní strany chlupaté a klásky se barví do žluté nebo šedé barvy, objevují se od července do srpna.
- kavyl obrovský – je největší ze všech druhů kavylů, dorůstá i dvou metrů. Ze středu vyrůstá velké množství stálých, temně zelených listů. Na chlupatých koncích mají zlatavou barvu, objevují se koncem jara a drží se na rostlině do zimy.
5) Rákosník
Koupit v online zahradnictví →
Tato rostlina k dobrému růstu potřebuje vlhkou půdu na stinném místě. Přes zimu není třeba nijak chránit, na jaře se musí rákosník zaříznout na asi pěticentimetrovou výšku.
Druhy:
- rákosník japonský – dorůstá až čtyřiceti centimetrů. Pyšní se svými úzkými převislými listy zářivě zelené barvy.
6) Ozdobnice
Koupit v online zahradnictví →
Ozdobnice vytváří široké trsy zelených listů, které se na konci mnohdy větví. Nejlepší je vysazovat je do polosuché hlíny, dařit se jim bude jak na stinných, tak slunných místech. Na zimu se svazují staré listy, na jaře, zhruba koncem března, se musí seříznout na asi deset centimetrů.
Druhy:
- ozdobnice čínská – dorůstá zhruba jednoho a půl metru. Při prvních zimních mrazicích se listy mění ze zelené na červenou či fialovou, poté zešednou. Takto barevné zůstávají až do seříznutí.
- ozdobnice obrovská – její výška se pohybuje mezi dvěma a třemi metry. Rychle roste, po seříznutí do jednoho a půl metra doroste během jednoho až dvou měsíců. Její listy jsou širší, přepadavé a na podzim žloutnou.
7) Dochan
Koupit v online zahradnictví →
Dochan je velmi nenáročnou okrasnou trávou. Dařit se mu bude na slunci i v polostínu, není příliš náročný ani na vlhkost půdy. Bez problémů snese i pěstování v nádobách.
Druhy:
- dochan psárkovitý – dorůstá se až jednoho metru. Vykvétá od července do října červenými nebo nafialovělými květenstvími.
- dochan huňatý – druhý typ dochanu je nižší, dorůstá zhruba sedmdesáti centimetrů. Kvete také od července do září žlutými nebo bílými květenstvími.
8) Chrastice
Koupit v online zahradnictví →
Výhodou – nebo nevýhodou, záleží, jak to kdo bere – je, že chrastice se velmi rychle a snadno rozrůstají, takže bez zařezávání snadno zaplevelí i velké plochy. Díky tomu, že vydrží i velké sucho, je nenáročná a velice snadná k pěstování.
Druhy:
- chrastice rákosovitá – dorůstá se až sto dvaceti centimetrů a nejlépe se jí daří v polosuché hlíně na slunečném místě. Kvete během července a srpna červenými květenstvími.
9) Ostřice
Koupit v online zahradnictví →
Ostřice jsme do seznamu zařadili zvláště díky svému travinnému vzhledu, ačkoliv se mezi traviny vlastně neřadí. Jsou nenáročné a samostatné, dařit se jim bude i ve skalkách, na vlhkém stanovišti na zahradě nebo v hlinitém břehu vodní plochy. Okraje listů jsou ostré (odtud název ostřice), takže dokáží nepříjemně pořezat.
Druhy:
- ostřice převislá – tento druh dorůstá až sedmdesáti centimetrů, na šířku však může mít i jeden metr. Od jara z této traviny vyrůstají skloněné stvoly s květy podobné malým válečkům. Dařit se jim bude ve stínu, na slunci musí být v hodně vlhké půdě.
- ostřice Grayova – v nejvyšší části vzpřímených, světle zelených listů může měřit více než půl metru. Plody mají kulatý tvar s bodlinami po celém povrchu.
- ostřice Buchananova – vyrůstá do výšky až šedesáti centimetrů na výšku i šířku, celoročně má hnědou až rezavou barvu. Její listy jsou štíhlé a shora kadeřavé. Na zimu je třeba zazimovat, protože nesnáší dobře zimní mokro, na jaře jí zase prospěje sestřihnutí.
10) Kostřava
Koupit v online zahradnictví →
Kostřava je velice nenáročná trvalka, která zdobí zahrady celoročně. Po třech letech je potřeba zkrátit a rozsadit na menší trsy, kdy se jí pak zase začne skvěle dařit.
Druhy:
- kostřava metlovitá – dorůstá třiceti centimetrů. Ačkoliv se její listy nebarví do jiné než zelené, oblíbená je pro snadné tvarování, které se provádí pomocí zastřihování.
- kostřava popelavá – dosahuje výšky pouhých dvacet centimetrů. Její listy přitahují pohled, protože se barví do stříbrné barvy.
- kostřava modrá – tento druh kostřavy, jak již název napovídá, barví své listy na modro-stříbrnou barvu. Vhodná je i do skalek.
Doporučujeme:
Nejčastější dotazy:
❓Proč pěstovat zrovna okrasné traviny?
Okrasné traviny jsou obecně velmi nenáročné, ale velice bohaté na růst. Ozdobí vaši zahradu ne květy, jak je tomu u květin, ale především svými listy, které se i v jemném vánku pohybují. Na zahradě mnoho druhů vydrží i přes zimní měsíce, kdy většina ostatních květin uvadá a zůstává po nich jen prázdné místo.
❓Kdy a jak je nejlepší traviny vysazovat?
Nejlepší čas pro vysázení okrasných travin je od května do srpna. Důležité ale je vysazovat již nařasené rostliny. Pokud nejsou, vyplatí se počkat. Pozor ale na pozdní výsadbu, protože by traviny nemusely stihnout před zimou pořádně zakořenit. Kořeny by pak vlhkem mohly uhnít nebo vymrznout. Nejen čas výsadby je důležitý, ale také hloubka. Hlavní zásadou je nevysazovat traviny hlouběji, než byly – nikdy tedy nesázet hlouběji, než je horní hranice hlíny, ve které travina vyklíčila.
❓Jak se o okrasné traviny postarat na zimu?
Zatímco před zimou se u květin odstraňují všechny seschlé části a připravuje se sestřihem na zimu, u travin se přesně tohle udělat nesmí. Kdybyste to udělali, tráva by kvůli vlhkosti přes zimu znovu nevyrašila. Traviny jsou navíc okrasou zahrad i poté, co se všechny ostatní květiny zbaví svých barevných květů, protože jsou mrazuvzdorné. Úpravy a sestřihy travin se provádí až na jaře.
❓Jaké druhy pěstovat v květináči nebo nádobě?
Když chcete pěstovat traviny v květináči, dbejte na to, aby byl z přírodního materiálu a aby byl dostatečně široký. Travina i zde totiž musí správně rozvinou kořeny. Nejoblíbenější druhy do nádob jsou především dochan, ozdobnice, kostřava nebo pampová tráva.
Videa:
Zdroje: