Pancéřníček leopardí je nenáročná hejnová rybička, která vychází s podobně mírumilovnými rybkami. Velice snadno se množí.
Tipy pro chov pancéřníčka leopardího
- Pancéřníček leopardí se zdržuje ve spodní části nádrže, proto by nádrž by měla mít velmi jemný hladký štěrk nebo písčitý substrát.
- Tento druh by měl být chován v hejnech čítajících nejméně šest jedinců. Rybky jsou mírumilovné, ale neměly by být chovány s velkými nebo agresivními druhy. Dobře se jim daří s malými až středně velkými společníky.
- Pancéřníčci leopardí jsou ve volné přírodě všežravým druhem, živí se hmyzem, bezobratlými, červy a rostlinnou hmotou. Ačkoli jim velmi prospívá živá potrava, kdykoli je k dispozici, jejich strava v domácím akváriu by měla zahrnovat kvalitní potápivé tablety nebo granulované krmivo. Granule doplňujte mraženou živou potravou nebo malými živými červy.
- Minimální objem akvária pro tyto menší rybky by měla být 50 litrů pro hejno zhruba 6 rybiček.
- Tato rybka v akváriu ocení dostatek úkrytů i volných prostor. Naplavené dřevo, rostliny a tlumené osvětlení jsou přesně to, co potřebují.
- Tyto ryby snášejí různé vodní podmínky, ale dávají přednost měkké až středně tvrdé vodě s kyselým až neutrálním pH. Udržování dobré kvality vody je pro pancéřníčky důležité.
- Pancéřníčka leopardího lze poměrně snadno rozmnožovat. Ideální je zřídit chovnou nádrž oddělenou od hlavní nádrže, ve které pak můžete odchovávat mláďata. Namísto chovné nádrže lze zřídit nádrž pro odchov, kam se přesunou jikry k vylíhnutí a odchovu.
- Při rozmnožování mělo být více samců než samic. Vhodný je poměr tří samců na dvě samice. Chovné skupině dopřejte živou potravu, například krevní červy nebo dafnie. Pokud není k dispozici skutečná živá potrava, použijte její mražené nebo lyofilizované protějšky.
- Pohlavní rozdíly jsou patrnější při pohledu na tento druh shora; samice mají širší tělo, které je zřetelně kulatější než tělo samce. Celkově je samice větší i při pohledu z boku.
- Pancéřníčkovi leopardímu nemusíte zajišťovat extrémní přísun světla, ale určitě ocení více jasné světlo než pouze tlumené.
- Filtrace v případné chovné nádrži by měla být šetrná, aby se zabránilo vtažení malých rybek do filtru; ideální volbou je houbový filtr.
Základní informace
- Český název: Pancéřníček leopardí
- Latinský název: Corydoras trilineatus (Corydoras julii)
- Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
- Původ: Jižní Amerika (východní Brazílie, Paranaiba,Peru)
- Maximální velikost: 10 cm
- Vhodná teplota: 18-26 °C
- Potrava: Všežravec, potravu přijímá ze dna
- Doporučené PH: 6-8
- Doporučená tvrdost vody: 5-20°dGH
- Agresivita: Mírumilovná rybka
Charakteristika
Pancéřníček leopardí je čilá a hejnová rybka zdržující se u dna. Na dnu by neměly být ostré kameny, aby se rybky nezranily. Chováme ve společenské nádrži vždy ve větším počtu. Poměr pohlaví by měl být přibližně 2 samci na 1 samici. Tyto rybky nemají rády příliš vysokou teplotu. Akvárium by mělo mít malé kamínky.
Pohlavní dimorfismus
Samička je větší a plnější. Je také světlejší a má menší skvrnu na hřbetní ploutvi. Samec je více vybarvený a celkově menší.
Rozmnožování
Odchov je možný. Samičky kladou asi 200 jiker, nejčastěji na sklo. Poté je lepší jikry přemístit do jiné nádrže a použít přípravek na ochranu před plísněmi. Plůdek se líhne za 4-5 dnů.
Často kladené dotazy
❓Jak velcí bývají pancéřníčci leopardí?
Pancéřníček leopardí je mírumilovná rybička, která v dospělosti dosahuje maximální velikosti 6 centimetrů.
❓Co se stane, když budu chovat méně než šest pancéřníčků?
Pancéřníček leopardí je hejnová rybička a pokud jich budete chovat málo, tak budou vystresované a to může vést k nemocem a předčasnému úmrtí.
❓Jak často bych měl pancéřníčkům měnit vodu?
Ideální je vyměnit každý týden 20-30 % vody v akváriu. Nikdy pancéřníčkům neměňte všechnu vodu najednou, mohlo by jim to způsobit šok a vážné zdravotní potíže.