Pancéřníček zelený je malá a mírumilovná rybička, která se zdržuje hlavně u dna nádrže. Patří mezi hejnové rybičky, v nádrži má rád dostatek úkrytů.
Tipy pro chov pancéřníčka zeleného
- Pancéřníčci zelení jsou hejnové ryby. Chovejte je tedy ve skupinách po nejméně pěti rybkách.
- Mezi vhodné kolegy pancéřníčka v nádrži může patřit většina druhů ze společenské nádrže, pokud nejsou agresivní a mají přátelskou povahu. Vhodnými společníky mohou být například tetry nebo mečovky.
- Tyto rybky rády hrabou v substrátu a hledají potravu. Abyste předešli podráždění jejich ostnů, používejte jako substrát drobný štěrk nebo písek s hladkými okraji.
- Bývají plaché, a proto by měly mít k dispozici úkryty (nejlépe dřevěné nebo kamenné) a také plovoucí rostliny, které tlumí osvětlení.
- Rybky dávají přednost nízké hladině vody podobné mělkým vodám u břehů přítoků Amazonky, které jsou jejich původním prostředím. Snažte se toto prostředí napodobit.
- Ve volné přírodě se pancéřníčci živí především drobnými korýši, červy a hmyzem. Jsou všežraví a přijímají vše od vloček až po mraženou potravu. Pro udržení jejich dobrého zdraví by jim měla být nabízena různorodá potrava, včetně jejich oblíbené živé potravy: krevních červů, dafnií a solných krevet.
- Pancéřníčci mají tendenci ignorovat živou potravu, která zůstává u hladiny vody. Jsou to rybky živící se u dna, což se může ukázat jako problém, protože jiné ryby mohou většinu potravy spotřebovat dříve, než se dostane ke dnu. Majitelé by měli pomocí kleští umístit potravu níže a poté v době krmení pozorně sledovat, zda pancéřníčci dostávají dostatečné množství potravy.
- Nádrž pro jeden pár rybiček by měla mít objem alespoň 80 litrů. Čím víc rybiček, tím je potřeba větší nádrž.
- Pokud rybičky nebudete chovat v hejnu, pak to půjde znát na jejich kvalitě i délce života.
- Pancéřníček zelený potřebuje mít neustálý přístup k hladině, protože částečně dýchá kyslík.
- Voda v akváriu by se měla často měnit, a to zejména v době tření. V době tření rybek je nutné vyměnit obden 20 % vody.
Základní informace
- Český název: Pancéřníček zelený
- Latinský název: Corydoras aeneus
- Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
- Původ: Jižní Amerika
- Maximální velikost: do 6-7 cm
- Vhodná teplota: 18- 26 °C
- Potrava: Všežravec-řasy, zbytky rostlin, zelenina, patentky, potravu přijímá především ze dna
- Doporučené PH: 6,2-8,0
- Doporučená tvrdost vody: 4-25°dKH
- Agresivita: Klidná, mírumilovná rybička
Charakteristika
Pancéřníčci zelení jsou velmi aktivní rybky. Zdržují se u dna, cítí se dobře ve společenském akváriu. Nechovejte je v příliš teplé vodě. Potravu přijímají téměř vždy ze dna, proto použijte jemný štěrk. Kvůli střevnímu dýchání potřebují neustálý přístup k vodní hladině. U této hejnové ryby je lepší chovat více samečků než samiček.
Rybky přes den rády vyhledávají úkryty v jeskyních. Říká se jim „popeláři“ protože vyjídají zbytky potravy, kterou ostatní rybičky nesežerou. Pancéřníčci se neumí prosadit ve společnosti ryb, proto je chovejte pouze s mírumilovnými rybkami. Je nutné, aby byl na dně jemný substrát, jinak si poraní citlivé vousky a může tak propuknout infekce. Ocení větší množství úkrytů a čistou, často měněnou vodu. Pancéřníčci jsou ideální rybky dna pro začínajícího akvaristu.
Pohlavní dimorfismus
Samci bývají menší a štíhlejší než samice, zejména při pohledu shora. Samice je větší díky zaoblenější břišní partii.
Rozmnožování
Pro úspěšný odchov je nejlepší zařídit vytírací nádrž o objemu 25-30 litrů. Ideální poměr pro tření je 2 samečci a 1 samička. Voda by měla mít teplotu cca 24°C. Před třením je třeba rybky dobře krmit, aby se samičky dobře zaplnily jikrami. Ke tření dochází večer, klasickým způsobem. Samičky vypouštějí jikry, které lepí kdekoli v nádrži, po výtěru je dobré rodiče odlovit. V dobře ošetřené vodě se potěr líhne do 4 dnů. Tyto rybky pohlavně dospívají asi po roce.
Často kladené dotazy
❓Jak dlouho žijí pancéřníčci zelení?
Dobře opečovávaný pancéřníček se v domácím akváriu dožije bez problémů 10 let a není neobvyklé, že žije i podstatně déle. Je však nutné se o rybičky starat a hlavně je chovat v hejnu.
❓Dávají pancéřníčci přednost písku nebo štěrku?
Pancéřníčci zelení mají ostny nebo vousky, které jim pomáhají najít potravu, takže dávají přednost hladkému písku nebo jemnému štěrku. V žádném případě nesmí být substrát hrubý (Zdroj).
❓Jsou pancéřníčci agresivní?
Ne. Pancéřníčci zelení jsou drobné rybky, které jsou mírumilovné a nepřekáží jiným rybkám. Nepředstavují pro ně žádnou hrozbu.