17 důvodů, proč si (ne)pořizovat šiperku

Šiperka již od pohledu připomíná malého huňatého čertíka. Pokud toto plemeno poznáte blíže, zjistíte, že k němu povahou opravdu nemá daleko. Šiperka je velice živý zvídavý pejsek, navzdory své velikosti mimořádně nebojácný a skvělý hlídač, mimoto však i přítulný a věrný kamarád do nepohody!

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat šiperku

  • Toto plemeno se pyšní pevným zdravím a houževnatostí, jeho zástupci se dožívají úctyhodného věku.
  • Šiperka je velice učenlivý a bystrý pes mimořádně vhodný k výcviku, a to i s nejrůznějším zaměřením včetně například asistenčního psa.
  • Je to poměrně malý nenáročný psík, kterého bez potíží zvládne vychovat a sžít se s ním i naprostý začátečník.
  • Péče o srst šiperky je snadná a nevyžaduje zvláštní péči, líná spoře, pejsek též neslintá a je velmi čistotný, což z něj dělá ideálního společníka do bytu.
  • Šiperky milují děti, jsou hravé a trpělivé, díky čemuž si rozumí opravdu i s těmi nejmenšími.
  • Toto plemeno je velmi temperamentní, rychlé a mrštné, má tak možnost využití ve velkém množství psích sportů jako agility, flyball, coursing a spoustu dalších.
  • Jestliže máte na zahradě problém se škůdci v podobě krtků či hlodavců, šiperka ho vyřeší rychle a efektivně!
  • Ačkoliv se jedná o poměrně dominantního a opravdu sebevědomého psa, který se nebojí bránit svého pána, konflikty nevyhledává a krizové situace řeší intuitivně a s chladnou hlavou.
  • Šiperka se ráda cítí užitečná, je poslušná a svému pánu velmi oddaná a snaží se mu zavděčit ze všech sil.

OSM důvodů, proč si nepořizovat šiperku

  • Šiperka ráda hrabe, příliš se nevyplatí ji nechávat o samotě v blízkosti okrasné skalky či záhonu. 
  • Toto plemeno tak možná na první pohled nevypadá, nicméně je to skutečně hlídač, který si velmi bedlivě střeží své území, nemá rád nezvané hosty a bývá poměrně nedůvěřivý k cizím lidem.
  • Šiperka má výrazně snížený práh vzrušivosti, jakmile se někde něco šustne, je ihned připravena k akci, často hlasitě štěká.
  • Tento malý pejsek je mimořádně čiperný, rád běhá, potřebuje spoustu zaměstnání a hodí se tak spíše pro aktivního člověka, který bude ochoten a schopen využít její pohybový a výcvikový potenciál.
  • Soužití s jinými psy její velikosti v jedné domácnosti bývá pro šiperku obtížné, chce být pánem svého teritoria.
  • Šiperka si neuvědomuje svou velikost, jeli to v případě nouze potřeba, pustí se do křížku i se zvířetem mnohem větším a silnějším, než je sama, což může mít fatální následky.
  • Toto plemeno ne příliš dobře snáší změny, je sice přizpůsobivé a rychle si zvyká na denní rutinu, na té pak ale trvá.
  • Šiperka se poměrně rychle začne nudit, což jí po psychické stránce nedělá zrovna dobře, potřebuje ke spokojenosti opravdu hodně pozornosti a aktivního vyžití.

Shrnutí

Pro šiperku je vhodné v podstatě jakékoliv prostředí, kde jí její majitelé dopřejí dostatek aktivního pohybu a jiných možností na vybití její nekonečné energie, kde bude moci být ve společnosti svých lidí, vůči kterým je velice loajální. Především však potřebuje své stálé místo s teplým pelíškem, které může pojmout za svůj domov a chránit ho stejně jako své dvounohé spolubydlící. 

Obecná charakteristika šiperky

Těžko byste mezi plemeny velikosti šiperky hledali temperamentnějšího psa s tak širokým spektrem využití, který by byl vhodný k dětem, ke střežení domu i jeho obyvatel a navíc měl jako bonus tak roztomilý a přátelský kukuč. Malý zvídavý medvídek s duší sportovce a  bojovníka a srdcem, které bije pro jeho rodinu. To je šiperka! (zdroj)

I. Povaha

Šiperka je překvapivě temperamentní psík, kterého je opravdu těžké unavit. Pokud hledáte parťáka na běhání, plavání, jízdu na koloběžce, či na kole, šiperka se pro tyto aktivity přímo nabízí. Nožky má sice krátké, ale silné a rychlé, dokáže být pěkně mrštná. Díky těmto jejím schopnostem se s ní často setkáte právě na agility a dalších pohybových soutěžích. Plemeno má v povaze i vrozenou hravost, lidi má šiperka ráda, nicméně k cizím bývá někdy nedůvěřivá, svůj domov a jeho obyvatele bedlivě střeží a nebude váhat vás bránit vlastním tělem. To ale neznamená, že by neuměla odpočívat, moc ráda se mazlí, takže bude jistě vděčná i za to, pokud ji přizvete k sobě na odpolední siestu na gauči. (zdroj)

II. Vzhled

Šiperka je celkově velmi drobná, řadíme ji mezi malá plemena. Mezi psem a fenou nejsou výrazné rozdíly, ideální váha dospělého jedince se pohybuje mezi 4 až 7 kg. Hlavu má toto plemeno k tělu poměrně velkou s delšíma ušima trojúhelníkového tvaru, které nosí vztyčené kolmo vzhůru. Očka jsou tmavě hnědá nebo černá a oválná, mají jiskrný pohled, posazená jsou relativně blízko u sebe přímo nad čenichem. Ten je lehce protáhlejší a ostřejší do špičky. Kolem krku šiperka nosí výrazně delší límec husté srsti, který vzhledem připomíná lví hřívu.  Tento psík má hluboký hrudník, rovná záda a široká silná bedra. Stojí na krátkých poměrně tenkých, avšak dobře osvalených nožkách s jemnými kostmi. Zvláštností tohoto plemene je, že se může narodit i bez ocásku, případně je mu v raném věku kupírován, v posledních letech se však pro rozšiřující se zákaz kupírování v mnoha státech šiperkám chvost ponechává v původní délce. V tom případě je kratší hustě osrstěný a šavlovitě zahnutý směrem k zádi, připomíná vlaječku. Plemeno má pouze jednu standardem povolenou barvu srsti, a to je černá bez znaků. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Toto plemeno má děti ve velké oblibě. Šiperka je hravý zvídavý a milý pejsek, který bude s vaší ratolestí celé hodiny nadšeně pobíhat po zahradě, hrát si s nimi, nosit jim aport a především je bude hlídat jako oko v hlavě. Díky své skromné velikosti i síle zvládnou šiperku venčit právě i děti, ačkoliv je psík velmi živý, na vodítku většinou netahá, v jejich společnosti je velice trpělivý a opatrný, není výjimkou, že kontakt s dětmi šiperka sama vyhledává. Velmi dobrý vztah má i k ostatním zvířatům, na větší psy si šiperka mnohdy trochu vyskakuje, je nebojácná a velmi zvědavá. Toto plemeno většinou nemá problém sdílet jednu domácnost s dalšími domácími mazlíčky, jako jsou kočky, králíci, morčata a podobně. Pokud pes žije na statku nebo jiné větší usedlosti v blízkosti například koz, ovcí, či krav, nemívá s nimi nejmenší problém, na zvířata nikdy neútočí, naopak se velmi snadno naučí stáda střežit a v případě nebezpečí vám dát vědět hlasitým štěkotem. Soužití s dalšími psy je u šiperky poněkud sporné, sama je většinou velmi kontaktní, spory nevyvolává, nicméně výzvě těžko odolává, má potřebu dát najevo, že se nenechá zastrašit. Důležitá je tak včasná socializace. 

IV. Výchova a výcvik

Pokud je nějaké plemeno jako stvořené ke kreativnímu náročnějšímu výcviku, je to právě šiperka. Jedná se o nesmírně inteligentního a učenlivého psa, jehož největší radostí je právě zavděčit se svému pánu. Šiperka se učí a pracuje velmi ráda, nemá problém pochopit i řadu složitějších povelů a má fenomenální paměť. Výchova šiperky není nikterak náročná, tento psík je vhodný i pro začínající kynology. Od přírody je také velmi čistotný a je spíše výjimkou, že by měl komplikovanější těžko zvládnutelnou povahu. Šiperka je schopna jednat velmi intuitivně, hodí se skvěle například pro výcvik na klikru. Zpravidla při správném vedení velmi dobře a rychle chápe, co po ní chceme a úkoly plní s nasazením, vytrvale, pečlivě a především s nadšením, je radost s ní spolupracovat. (zdroj)

V. Zdraví a péče

Šiperka je nesmírně odolný a houževnatý pes, který se ne nijak výjimečně těší pevnému zdraví po celý život a dožívá se na psí poměry vysokého věku. Při správné péči s vámi může šiperka bez problému žít i patnáct let. Co se týká péče o srst, je šiperka velmi nenáročná, nepotřebuje pravidelné vyčesávání, chlupy má kratší, jemné, necuchají se. Pes chovaný pro výstavní účely se většinou pravidelně stříhá, jinak to ale není potřeba, stejně jako koupání, šiperka je laicky řečeno samočistící, silný psí zápach je jí cizí, o srst často pečuje sama a udržuje se relativně v čistotě.   

VI. Náročnost

Co vás možná překvapí, je fakt, že šiperka je navzdory své velikosti ohromný jedlík. Pokud jste již někdy měli doma jiného malého psa a máte za to, že toho příliš nesní, šiperka vás z tohoto omylu vyvede, oproti jiným podobně velkým plemenům spořádá až dvakrát tolik potravy. Ta musí být rozhodně kvalitní, jelikož je šiperka hodně aktivní a spotřebuje za den velké množství energie, a tak musí mít také možnost ji zase nabrat zpátky. Jinak se však jedná o velmi nenáročného psíka, který se hodí jak do bytu, tak k domku se zahradou, ideálně však se stálým přístupem dovnitř. Nicméně před pořízením šiperky důkladně zvažte, zda budete mít na ni dostatek času a energie, který jí můžete věnovat opravdu denně alespoň několik hodin, aby váš čtyřnohý kamarád nestrádal.

VII. Historie

Přestože první záznamy o malých psech podobným šiperce se datují už ze středověku, přesný původ tohoto plemene není oficiálně doložen. Jeho nejbližšími příbuznými jsou podle některých anatomických shod severští špicové či belgičtí ovčáci, což je pravděpodobnější. Název “schipperke” znamená totiž v překladu malý ovčák, ačkoliv ke střežení stád ovcí vlastně tento pes nikdy přímo využíván nebyl. Hojnější výskyt a využívání šiperky ve službách člověka je zaznamenán až v 17. století, jeho tehdejší domovinou byla Belgie, odkud se nejdříve dostal a rychle rozšířil směrem na jih po Evropě, do Anglie a Ameriky pak byli tito psi dovezeni až o dvě století později. Původně byla šiperka využívána nejčastěji k hubení krys na selských dvorech, ale i na lodích. Velkou popularitu získalo toto plemeno především díky Belgické královně Marii Henrietě, kterou šiperky naprosto okouzlily. Pravdpodobně i to se zasloužilo o ustanovení šiperky jedním z národních plemen Belgie. Dnes již tento malý čiperný psík patří mezi oblíbená módní plemena a je chován už spíše jen jako společník. Roku 1888 byl oficiálně stanoven standard plemene a také byl téhož roku založen první chovatelský Schipperke club. Ten získal roku 1930 dokonce titul “Royal” od tehdejšího belgického krále. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:4-7 kg
Výška v kohoutku:25-33 cm
Požadavky na výcvik: střední
Typický znak:límec srsti okolo krku a vztyčené špičaté uši
Energie:vysoká
Délka života:15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:střední, špíše vyšší
Potřeba socializace/pozornosti:střední
Původní využití:lovec krys, hlídač
Délka srsti:kratší až polodlouhá
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:černá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit šiperku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro šiperku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata šiperky na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu