16 důvodů, proč si (ne)pořizovat skinny morče

Klasické morče zná nejspíše každý. Je to malý a roztomilý hlodavec s podlouhlým tělíčkem, zvědavým čumákem a korálkovýma očima. Skinny morče mezi druhy morčat jednoznačně vyniká a anglicky mluvící lidé již tuší čím – je bezsrsté. Jeho minulost je poněkud smutná, vyšlechtěno bylo totiž v prostředí laboratoří na dermatologické pokusy. Pak se ho naštěstí ujmuli chovatelé a tak se dostal do mnohem příjemnější společnosti – našich domácností.

Čtěte také: Průvodce výběrem klece pro morčata

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT skinny morče

  • Je ideální volbou pro alergiky – žádná srst znamená v tomto směru žádné problémy!
  • Na výběr máte z velké škály barev – kromě černé, bílé nebo třeba hnědé existují i varianty vícebarevné. 
  • Je neuvěřitelně mazlivé, jeho hebká kůže je navíc na dotek opravdu příjemná.
  • Mít doma skinny morče může lákat ty z vás, kteří hledáte trochu zajímavější a originálnější alternativu k běžnému mazlíčkovi. 
  • Morčata jsou býložravci a tudíž se nemusíte bát, že byste museli jako krmivo hledat živý hmyz a podobné “dobroty”, jako je tomu u většiny terarijních zvířat.
  • Má rádo kontakt a proto mnohem více komunikuje se svým okolím. Navíc je velmi chytré, a tak si brzy vzájemně porozumíte.
  • Potřebuje společnost, a tak bude jedině dobře, pokud jich budete chtít chovat rovnou víc než jen jednoho.
  • Je hravé a lehce ochočitelné. S trochou trpělivosti ho můžete dokonce nějakým hrám naučit. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT skinny morče

  • Chybějící srst je mnohem náročnější na péči, protože morče je náchylnější na celou řadu vnějších vlivů jako zimu nebo naopak sluneční paprsky, ostré a škrábavé povrchy a různé nečistoty.
  • Ne každému se vzhledově líbí “holá” zvířata. Počítejte tedy s tím, že ne každý bude vašeho mazlíčka nadšeně obdivovat.
  • Péče o holou kůži je nákladná finančně. Speciální olejíčky nebo krémy budou nejspíše nutností. 
  • Skinny morče se musí kvůli rychlému metabolismu mnohem častěji krmit. Navíc je nutné mu suplementovat vitamin C.
  • Hodí se spíše pro trochu zkušenější chovatele. Nováčci by měli být v případně skinny morčete zodpovědní a nejdříve si podrobně plemeno nastudovat.
  • Skinny morčata vyžadují pozornost a majitelé by si na ně měli najít dostatek času. 
  • Jedná se o trochu dražší druh na pořízení kolem 1000 Kč za morče) a jelikož se doporučuje chovat je alespoň v páru, tak navíc vynásobte tuto cenu dvakrát. 
  •  Kvůli citlivosti druhu je důležité zodpovědně vybrat koupené morče. A vybrat správného chovatele s mladými mazlíčky k odběru může trvat déle.

Shrnutí

Skinny morče je rozhodně unikátním druhem, které na první pohled zaujme svou hebkou kůží. Kromě toho je kontaktní, mazlivé a inteligentní. To vše z něj dělá skvělého domácího mazlíčka. Na druhou stranu je však třeba myslet na starosti a zvýšené nároky, které s “nahým” zvířátkem souvisí. A že jich není málo! 

Chov skinny morčete – vše, co potřebujete vědět

Pokud už máte zkušenosti s chovem běžného morčete, máte téměř vyhráno. Při pročítání následujících řádků počítejte s tím, že tuto péči budete velice pravděpodobně poskytovat hned dvěma morčatům. Jedná se totiž o hodně společenská zvířata a chovat je alespoň v páru doporučí každý dobrý majitel. Nejlépe funguje kombinace dvou samic nebo dvou samců (ačkoliv u dvou samců by mělo platit, že se znají již odmala). Pokud zvolíte samce se samicí, budete muset řešit březost a mladé, což je zbytečná starost a navíc nezodpovědnost, pokud se jejich chovu nechcete cíleně a profesionálně věnovat.

Klec jako základ

Skinny morče je mnohem náchylnější než běžné druhy morčat. Určitě tedy nemůže být chováno venku, naopak potřebuje co nejpříjemnější podmínky v pohodlí domova, kam mu do klidného a bezpečného místa bez průvanu nebo pražení na slunci umístíte klec. Ta by měla mít rozměry kolem 70 cm na délku a 40 cm na šířku, ale opět platí, že pokud máte prostor pro větší variantu, nikdy tím nic nezkazíte – alespoň bude mít váš mazlíček víc prostoru pro pohyb. 

Na dně morčecího příbytku by měla být podestýlka, a to v podobě hoblin. Seno a sláma jsou sice běžně také populární variantou, ale skinny morčata by se o ni mohla poškrábat a zranit. 

V kleci by pak měly být samozřejmostí voda (nejlépe v napáječce), jesle se senem, miska s jídlem a domeček nebo podobný úkryt pro chvilku klidu.

To vše je pro péči o morče nezbytné, dále se však fantazii meze nekladou a přidáte-li různé interaktivní prvky, hračky, či větve na okusování, pak bude vaše morče opravdu spokojené.

Nejdůležitější body, které by tedy měl morčecí domov zajistit je teplo, aby skinny morče neprochladlo, úkryt, aby mělo klid, bezpečí, aby se nikde nezranil a neublížil si a nakonec voda a jídlo. Na to se podíváme blíže

Strava

Skladba stravy skinny morčete je stejná jako každého jiného morčete – potřebuje tedy přísun čerstvého sena a ve vhodných ročních obdobích i čerstvě natrhané byliny, trávu a listy (např. pampelišku, jetel a podobně), dále ovoce a zeleninu (tady je důležité ohlídat, která zelenina a které ovoce jsou vhodné, ne všechny druhy dělají zvířátkům dobře) a nakonec – spíše doplňkově – různé granule, směsi a pamlsky přímo z obchodů pro zvířátka. 

U morčete je důležité doplňovat vitamin C, který si neumí samo vyrobit. Nejlepší variantou je pestrá strava zaměřená na ovoce a zeleninu tento vitamin obsahující ve velkém množství (např. brokolice, paprika, jahoda, jablko), nebo ho v případě potřeby můžete jako doplněk rozpouštět do čerstvé vody.

Skinny morčata jsou speciální také rychlým metabolismem – ten je potřeba, aby vytvořil dostatek tepla pro jejich nekryté tělíčko. Z toho důvodu toho také mnohem více snědí. Zabezpečte jim tedy dostatečné množství krmení, potřebují jíst několikrát denně. A počítejte s tím, že jelikož jde víc jídla dovnitř, musí toho jít také víc ven – a to znamená častější čištění klece.

Zdraví a péče

Morče je společenské a kontaktní zvíře. Přestože bude mít společnost druhého morčátka, i tak byste se jim měli často věnovat, hladit je a zvykat na vaši přítomnost. Uvidíte, že s vámi váš mazlíček bude rád komunikovat a společný čas se mu bude líbit. Sociální potřeby morčete jsou tedy po krmení tou nejdůležitější kapitolou.

Skinny morčata pak mají spoustu specifických požadavků na péči. Rychleji jim rostou drápky. Ty jim proto musíte stříhat (případně pověřit tím profesionála), aby se s nimi nezranili, nebo si ho různými způsoby nezlomili. 

Jelikož jsou mnohem náchylnější, je nutné je udržovat v příjemném teple, nevystavovat je průvanu a teplotním výkyvům. Lehce totiž nastydnou a onemocní. 

Kůži pak můžete omývat, stejně jako jejich oči, ale tato rada již platí spíše individuálně v případě potřeby. Na trhu je již řada specializovaných výrobků, krémů nebo olejíčků, kterými můžete o jejich pokožku pečovat, zdravému morčeti by se však měla promašťovat sama. 

Celkově je třeba připravit se na to, že skinny morče je méně odolné, musíme si při péči dávat větší pozor a nic nezanedbat. Statisticky se dožívají o něco méně (zhruba 6 let) než ostatní druhy morčat. Alespoň částečně to můžete ovlivnit zodpovědným výběrem chovatele, vyváženou stravou a správnou péčí. 

Závěr

Péče o morčata obecně není příliš náročná. Jen je potřeba myslet na to, že skinny morče má své specifické potřeby a je celkově citlivější. I to se ovšem dá zvládnout – jakmile zajístíte správně vybavený domov, budete často a správně krmit a najdete si na svého mazlíčka čas, máte skoro hotovo. U morčat je opravdu lepší chovat alespoň dvě, pokud je to tedy jen trochu ve vašich silách, tak tuto radu poslechněte. Samotné morčátko by strádalo a nebylo by šťastné po stránce sociálních vazeb.

Důležité informace

Váha:800 – 1200 g
Původ:Kanada (laboratoře)
Vhodná ubikace:klec
Cena:500 – 1500 Kč
Délka života:6 let
Aktivita: převážně během dne, někdy spíše k večeru/ráno

Specifika skinny morčete 

Skinny morčata mezi plemeny morčat získávají na popularitě. Velice zajímavá (ač ne úplně šťastná) je historie jejich vzniku, pocházejí totiž z kanadských laboratoří. Nejvíce zaujme samozřejmě tím, že nemá srst – lépe řečeno zbyl mu jen mírně oštětinkovaný čumáček a packy. Připomíná takového malého hrošíka. Není ale jedinou bezsrstou variantou morčete – takovým je také baldwin. Baldwin se narodí nejdřív normálně osrstěný a teprve postupně kožíšek ztrácí. Zato skinny morče poznáte okamžitě po narození. 

4.7/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu