Kočičí svrab je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje především venkovní nebo volně žijící kočky. Způsobují jej roztoči – zákožky, které parazitují v kůži zvířete. Hlavním příznakem je nadměrná svědivost, od toho je také odvozen název nemoci – svrab – svrbět. Léčba svrabu je poměrně snadná, je-li správně diagnostikován v počátku onemocnění, v opačném případě může být náročnější a zdlouhavější. V žádném případě nepoužívejte pro léčbu svrabu žádné domácí preparáty, léčbu byste mohli v dobré víře ještě více zkomplikovat. Při prvních příznacích nebo podezření proto raději ihned vyhledejte veterinárního lékaře a řiďte se jeho radami.
Kožní vs. ušní
U koček se můžeme setkat se 2 typy svrabu – tělovým a ušním. Ušní svrab už z logicky názvu postihuje zevní zvukovod, ve kterém způsobuje rozsáhlé záněty a tvoří černý maz, viditelný při prohlídce ucha, připomínající kávovou sedlinu. Tělový svrab postihuje kůži převážně na ušních boltcích, dále kolem očí, na hlavě a postupně může postihovat až celé tělo. Tělový svrab může být způsoben 2 různými původci, od toho je označován jako notoedrový (Notoedres cati) nebo sarkoptový (Sarcoptes scabiei).
UŠNÍ SVRAB (ušní prašivina, ear mange)
Ušní svrab způsobuje kožní parazitický roztoč Otodectes cynotis (strupovka ušní). Způsobuje zhruba 50% zánětů zevního zvukovodu a zhruba 5-10% zánětů stejné lokalizace u psů, kde bývá ale diagnostikován výrazně méně. Roztoč je mikroskopický, pouhým okem neviditelný. Žije na povrchu kůže, kterou nabodává a živí se tkáňovým mokem. Svým životním cyklem vyvolává v zevním zvukovodu silný zánět, což se projevuje výrazným svěděním uší. Nejčastějším klinickým příznakem je tak velká svědivost uší (často obou, ale může postihovat pouze jedno ucho). Kočky si uši drbou tlapkami, otírají si je o předměty, hodně třesou hlavou. Uši jsou plné hnědo černého mazu, který je podobný kávové sedlině. Mohou být i bolestivé a v důsledku neustále drbání u koček mohou vznikat othematomy (krevní výlevy mezi oba listy ušní chrupavky), ucho pak vypadá nafouknuté jako balónek, je těžké, svěšené dolů, kočce překáží a o to víc hlavou třepe. V některých případech se může šířit na kůži do okolí ucha nebo na krku, případně na záď a okolí ocasu, což souvisí s polohou koček při spaní.
Ušní svrab je velice snadno a často přenosným onemocněním a to často mezi koťaty a mladými kočkami. Velice pravděpodobně u dospělých koček vzniká časem tzv. bezpříznakové nosičství několika málo jedinců strupovek, kteří se přemnoží pouze v případě oslabení zvířete nebo narušení mikroflóry zvukovodu kočky, což může majitele mylně vést k myšlence, že onemocnění v prvopočátku nebylo správně přeléčeno.
Pokud veterinární lékař objeví v ušním výtěru roztoče pod mikroskopem, je nejprve potřeba ucho masivně vypláchnout a odstranit nadměrně vyprodukovaný maz. K výplachu se používají speciální přípravky v tomu určené, které vám doporučí právě veterinární lékař. Pro léčbu volíme celková antiparazitika, nejúčinnější je selamectin (přípravek Stronghold) nebo ivermectin (přípravek Otimectin) (metropolevet.cz). Preparáty s těmito účinnými látkami svrab zahubí a v kombinaci s pravidelným čištěním a vyplachováním kočku vyléčí. Obecně doporučované a velice dobře účinné jsou pipety (spot-on) Bravecto, Stronghold nebo Broadline. Některé lze aplikovat pouze jednou, u jiných se musí aplikace opakovat v intervalu nejméně 3 aplikace v rozmezí 3-4 týdnů. Vzhledem k faktu, že se jedná o vysoce přenosné onemocnění, je nevyhnutné přeléčit všechna zvířata v kontaktu, a to i ta, která nevykazují příznaky onemocnění, kočky i psy.
Je-li vaše kočka venkovní, pamatujte, že se může opět kdykoliv nakazit ušním svrabem, protože její uši kontrolujte v intervalu 14 dnů. Preparáty proti ušnímu svrabu (viz. výše) lze kočce v pravidelných intervalech podávat i jako prevenci před nákazou. U otodektového svrabu nezapomínejte, že strupovky mohou velice vzácně nakazit i člověka, proto má-li vaše kočka tuto diagnózu potvrzenou a u vás se vyskytly kožní léze, oznamte to vašemu dermatologovi.
TĚLNÍ SVRAB (prašivina) – notoedrový
Tělní svrab u koček způsobuje kožní parazitický roztoč Notoedres cati (svrabovka kočičí). V minulosti hojně se vyskytující kočičí kožní onemocnění je v dnešní době již na ústupu a vyskytuje se spíše v populacích volně žijících a toulavých koček, kde se díky blízkému kontaktu také velice dobře šíří. Onemocnění se šíří přímým stykem koček, především při vyšší koncentraci zvířat v chovu se špatnými hygienickými podmínkami nebo v koloniích toulavých koček, v období říje, šarvátkami apod. (Nemoci psa a kočky 1, prof. Svoboda a kol.). Notoedres napadá primárně hlavně kočky, ale výjimečně může parazitovat i na psech nebo některých myšovitých.
Kožní změny nacházíme u koček především na hlavě a to konkrétně na ušních boltcích, které jsou olysalé, z počátku s červenou vyrážkou. Jakmile nemoc postupuje, mění se na strupovité, zvrásněné, kůže je šupinatá, zesílená, skládá se do výrazných řas a svědí. Pokud se léze rozlézají na hlavě dále a dostanou se k očím, u kočky obvykle vznikne i hnisavý zánět spojivek a kočky špatně vidí, mohou až oslepnout, případně mohou mít hnisavou rýmu a špatně se jim dýchá.
Léčba se provádí stejnými preparáty jako u otodectového svrabu, protože i na ten notoedrový zabírají stejné účinné látky. Využít můžete např. preparáty bravecto, stronghold, advocate či broadline. Pokud je postiženo kotě malé váhy a nízkého věku, v případě nouze by měl fungovat i Frontline spray (zverolekarka.com). Stejné preparáty lze použít i v rámci preventivního podávání pro předcházení kožnímu svrabu u koček.
TĚLNÍ SVRAB – sarkoptový
Původcem sarkoptového svrabu je zákožka svrabová Sarcoptes scabiei. Tyto zákožky napadají převážně psy (má-li váš pes svrab, pravděpodobně to bude tento typ), ale mohou parazitovat i na člověku nebo kočce. Tento svrab postihuje většinou celé tělo zvířete (hlavu, spodní polovinu těla, končetiny) a je extrémně svědivý. Kočky napadá často pouze, není-li jejich imunitní systém zcela v pořádku a je oslaben (např. FIV – virovou kočičí imunodeficiencí). Léčba i prevence je stejná jako u výše uvedených typů.
Nejčastější dotazy:
❓Jak poznat ušní svrab u kočky?
- kočky méně či více svědí uši, které si drbou
- uši bývají taktéž bolestivé a kočky si na ně nechtějí nechat sáhnout
- podívejte se do zvukovodu kočky – na pohled se ušní svrab jeví jako drobné tmavé hrudky usazené v záhybech ušního boltce. Vzhledem připomínají kávovou sedlinu (ukocouradoma.cz)
❓Proč je nutné při výskytu svrabu u jedné kočky přeléčit všechny kočky v domácnosti?
Zatímco jednu kočku již léčíte, je stále po nějakou dobu schopna nakazit kočky další (léčba antiparazitiky trvá několik týdnů), takže je vždy indikováno přeléčit všechny kočky v domácnosti, aby si roztoče nepředávaly mezi sebou a infekce nekolovala v populaci.
❓Může se svrabem nakazit člověk?
Otodektový a notoedrový svrab je popisován jako vzácná zoonóza, což znamená, že roztoči mohou dočasně parazitovat na člověku a způsobovat mu kožní problémy. Onemocnění má však většinou přechodný charakter, což znamená, že po kontaktu s postiženou kočkou obvykle vymizí. Sarkoptový svrab může způsobit úpornější klinické příznaky (především svědivost), takže při potvrzení diagnózy u kočky tuto informaci sdělte i vašemu dermatologovi. S nemocnou kočkou raději vždy manipulujte v medicínských rukavicích. Po ukončení každé léčebné procedury byste si měli důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Při dodržování stanovené léčby již nehrozí riziko infikování, neboť parazité okamžitě umírají.
❓Je nutné po infekci ošetřovat nábytek, škrabadla a další chovatelské potřeby, které přišly do kontaktu s nemocnou kočkou,aby po vyléčení nedošlo k reinfekci?
Všechny hračky, deky, pelíšky, škrabadla a jiné předměty, kterých se kočka dotýkala, by měly být pro jistotu vyhozeny nebo vystaveny nízkým teplotám, protože parazité nedokáží přežit teploty pod nulou. Všechny čistitelné povrchy je dobré vydezinfikovat a místnost po ošetření dobře vyvětrat.
❓Musí každá svědivost u kočky znamenat, že má svrab?
Samozřejmě, že ne. Svrab, ať už tělový či ušní je potřeba vyloučit v případě svědivosti na patřičných místech těla zvířete, ale je důležité, aby veterinární lékař nezapomněl ani na další diagnózy. Zkrátka svědivostí a změnami na kůži se může projevit celá řada onemocnění a je třeba postupovat krok za krokem.
Video
Zdroj