Tlamovec žlutý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tlamovec žlutý je agresivní a teritoriální rybička, která se dožívá vysokého věku. Je velice citlivý na nevhodné podmínky v akváriu a trpí na nadýmání. Množí se bez nutnosti zásahu chovatele.

Tipy pro chov tlamovce žlutého

  1. Rozlišení samců a samic tlamovců žlutých může být obtížné. Obě pohlaví vypadají podobně, ačkoli samci mají na bocích slabé šedé svislé tvary, zatímco samice nikoli. 
  2. Na rozdíl od jiných sladkovodních ryb se tlamovec dožívá dlouhého věku, který se v závislosti na kvalitě péče pohybuje mezi 6 až 10 lety. Pokud si jej tedy plánujete pořídit, mějte na paměti, že se mu musíte věnovat několik let. 
  3. Ideální nádrž pro tlamovce se musí podobat jejímu původnímu domovu. Čím větší, tím lepší. Ideální nádrž by měla mít alespoň 150 litrů ale nebojte se jít i na větší objem.
  4. Tato rybka také potřebuje častou výměnu vody, aby byla zdravá. Doporučená velikost výměny vody je 10 až 20 % dvakrát týdně, aby nádrž zůstala čistá.
  5. Osvětlení akvária je důležité, ale často přehlížené. Doporučuje se v nádrži použít střední až slabé osvětlení.
  6. Rybička je extrémně citlivá na špatné podmínky ve vodě a akváriu, proto byste neměli brát správnou hladinu pH, velikost nádrže a údržbu vody na lehkou váhu. Ph by se mělo pohybovat od 7,5 do 8,5.
  7. Rybičky jsou všestranné v tom, co mohou jíst, což znamená, že mohou snadno přijímat čerstvou a živou potravu a vysoce kvalitní vločkovou potravu. Jejich doporučená strava je rovnoměrně vyvážená v poměru 50/50 rostlin a živočichů. 
  8. Pokud tlamovec sní příliš mnoho bílkovin během jednoho krmení, pravděpodobně se u něj objeví nadýmání, což je u tlamovců časté onemocnění, proto dbejte na stejnou míru bílkovin a rostlin.
  9. Tlamovci žlutí mohou být agresivní vůči rybám s podobnou stavbou těla nebo zbarvením. 
  10. Jakmile dosáhnou stáří 6 měsíců a délky asi 4 cm, jsou připraveni začít se rozmnožovat. Nejlepší poměr pohlaví u tlamovců žlutých je nejméně dvě samice na jednoho samce. 
  11. Rybičky se množí samy bez nutnosti jakéhokoliv zásahu chovatele.

Základní informace

  • Český název: Tlamovec žlutý (Tlamovec černoploutvý)
  • Latinský název: Labidochromis yellow
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
  • Původ: jezero Malawi
  • Maximální velikost: 13 cm
  • Vhodná teplota: 24-28°C
  • Potrava: všežravec. Preferujě rostlinnou stravu např.( rajče, okurku, salát, špenát nebo kopřivu).
  • Doporučené PH: 7,5 -8,5
  • Doporučená tvrdost vody: 10-25°dGH
  • Agresivita: mírná rybka

Charakteristika

Tato rybka má ráda akvárium s kameny a kořeny. Vyskytuje se v několika barevných formách. Nejhezčí je zlatožlutá. Je oproti jiným tlamovcům mírné povahy, nehájí trvale teritoria.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví se u mladých jedinců určuje velmi špatně. Dospělý sameček je výraznější v barvách a o něco málo větší než samička. Samice je bledě žlutá, menší a má nevýrazné černé pruhy. Není agresivní. Samec je agresivní a je barevně výraznější. Pro kondici a zbarvení je vhodné zkrmovat i patentky.

Rozmnožování

Jejich hlavní zvláštností oproti jiným akvarijním rybám je jejich rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky tlamovců své oplozené jikry berou do svých tlamek, aby je uchránily před ostatními rybami a takto je ochraňují po celou dobu jejich vývoje, kdy jsou nejvíce zranitelné (někdy dochází k oplodnění jiker až v tlamce samičky – k tomu dochází tak, že samečci mají na své řitní ploutvi napodobeniny jiker, které se samička snaží nabrat do své tlamky a v této chvíli je sameček oplodní). 

Toto je velmi efektivní způsob ochrany potomstva. Samozřejmě má své klady a taky zápory. Z kladů je to jednoznačně bezpečí při vývoji jiker a tím zachování rodu. Ale jiker samozřejmě nemůže být tak velké množství jako u ostatních ryb. Jakmile je potěr vypuštěn (po 2 až 4 týdnech podle individuality), tak je soběstačný a jeho šance na přežití je velmi vysoká. Samička jim navíc po vypuštění nějaký čas zajišťuje bezpečí ve své tlamce. Samička v této době nemůže přijímat potravu.

Často kladené dotazy

❓Jsou tlamovci žlutí agresivní?

V porovnání s ostatními tlamovci je tlamovec žlutý mírumilovný a plachý, přesto však vykazuje výrazné sociální a teritoriální chování. Tlamovec žlutý se chová agresivně vůči rybám podobného tvaru a barvy těla, které vnímá jako konkurenci v boji o potravu a partnery.

❓Kolikrát denně mám tlamovce krmit?

Dospělé tlamovce krmte jednou denně, a aby se udrželi v kondici, měli byste jim jednou týdně dávat méně potravy než obvykle, nebo jim dokonce potravu nedávat vůbec (Zdroj).

❓Jak snížit stres u rybky?

Často měňte vodu, abyste udrželi nízkou hladinu dusičnanů a amoniaku. Zkuste přidat přípravky na úpravu vody, které odstraňuje nebezpečné toxiny (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu