TOP 11: Nejlepší rybářské navijáky 2024 – recenze, diskuze


Výběr redakce (kaprařina)

Hvězda mezi navijáky pro kapraře


Orientační cena: 2000 Kč


Pro náročné kapraře

Lehké, odolné & výkonné


Orientační cena: 5000 Kč


Oblíbená volba na kapry

Navijáky za rozumnou cenu


Orientační cena: 1400 Kč


TOP sumcový naviják

Smekací navijáky do sladké i slané vody

Orientační cena: 2000 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Široká nabídka modelů s nejrůznějšími vlastnostmi, funkcemi i s rozmanitou cenou – to je to, s čím se setkáte při výběru rybářských navijáků. Pokud patříte k začátečníkům nebo se jednoduše nechcete při koupi spálit, bude vám tento článek užitečným rádcem, který vám pomůže se v pestré nabídce zorientovat a zvolit ideální naviják odpovídající vašim potřebám. 

Typů rybářských navijáků existuje celá řada (podrobněji se jim věnujeme v článku níže). Nejčastěji se setkáváme s dělením na bubínkové, smekací, muškařské navijáky a multiplikátory, které se od sebe liší hned v několika parametrech. Dále ale lze vybírat i podle způsobu lovu, druhu lovených ryb nebo podle typu brzdy, kdy se můžete rozhodovat mezi přední, zadní, bojovou brzdou nebo baitrunnerem.

Při výběru je tedy zásadní si ujasnit, jakým způsobem a jaké ryby nejčastěji lovíte, a tomu pak svou volbu přizpůsobit.

Hvězda mezi navijáky pro kapraře

V sérii navijáků Fox EOS najdeme celou řadu modelů, které se liší svými vlastnostmi, cenou i tím, pro jaký druh ryb jsou určeny. Nejoblíbenějším navijákem z této řady je však bezpochyby EOS 10000 s volnoběžnou brzdou (baitrunner). A důvodů pro to je hned několik. Díky použitým materiálům, mezi nimiž je hliník a grafit, je naviják kvalitní, avšak stále lehký. Je ideální pro krátké a středně dlouhé vzdálenosti a nejlepší službu udělá rybářům, kteří se vydávají pro větší kaprovité ryby. I díky velikosti cívky 100 si poradíte i s většími úlovky.

Rybáři na tomto modelu nejvíce oceňují poměr výkonu a ceny, který je podle nich téměř nepřekonatelný. Vyzdvihují lehkost navijáku, spolehlivost, velkou kapacitu cívky i celkovou kvalitu zpracování. Potvrzují také, že nemá problém s většími úlovky. Nevýhod mnoho neuvádějí, někteří by však ocenili náhradní cívku, zmíněno bylo i to, že naviják více pruží.



VÝHODY

NEVÝHODY

Lehké, odolné & výkonné

Pokud patříte k těm, kdo se spokojí jen s tím nejlepším, nejspíš jste právě ten pravý naviják pro kapraře našli. Nash Scope GT Reels je k dostání ve variantách 4000 a 6000 a v obou případech se jedná o “Rolls Royce” mezi navijáky. Jsou založeny na konceptu pro lov mořských ryb, takže můžete očekávat vynikající výkon, přitom jsou velmi lehké, například díky perforované cívce. Co se týče ostatních parametrů, zajímat vás může například i zkrácená přední brzda, která je díky jednoduché konstrukci téměř bezporuchová.

Těmto navijákům není mnoho co vytknout, což potvrzují i recenze rybářů, kterých ale mnoho nenajdeme. Jako hlavní nedostatek lze zmínit vyšší cenu, která je ve srovnání s konkurencí často více než dvojnásobná.



VÝHODY

NEVÝHODY

Navijáky za rozumnou cenu

Navijáky Giants Fishing z řady SPX se od sebe liší velikostí cívky a také typem brzy, ale mají toho také mnoho společného. Výrobci kladli důraz na naprosto hladký chod, k čemuž u některých modelů dopomáhá i dvojitá klička, nezklamou grafitovým tělem, nechybí rolnička proti kroucení vlasce a mnohé rybáře jistě potěší i to, že v balení najdou vedle kovové cívky i jednu náhradní, grafitovou. Navijáky také vynikají nízkou váhou.

Skvělý poměr ceny a kvality a skutečně dobrý chod, to jsou parametry, které na těchto navijácích oceňují nejčastěji rybáři ve svých recenzích. Výraznější nedostatky pak kupující nezmiňují, avšak někteří se potýkali s menšími potížemi způsobenými provedením v ne tak vysoké kvalitě.



VÝHODY

NEVÝHODY

Smekací navijáky do sladké i slané vody

Tyto navijáky vynikají malou velikostí (ačkoliv některé z nich jsou trochu těžší) a přitom velkým výkonem, kdy s nimi můžete bez obav vyrazit i na kapitální úlovky, a to do jakýchkoliv vod (jsou však určené především pro sumcařinu a mořský rybolov). Jsou opatřeny hned několika technologiemi pro bezproblémové využití. Mezi nimi je například brzdový systém PEN HT 100, kterému nevadí ani nepříznivé podmínky, patentovaný Level Line System pak zabraňuje zamotání vlasce a prodlužuje nahazovací vzdálenost.

Mezi rybáři patří k oblíbeným volbám a vyzdvihováno je především bytelné a poctivé zpracování, někteří jej dokonce označují jako nezničitelný. Jako hlavní nedostatek (který však vzhledem k dalším kvalitám většina z nich odpouští) uvádí ne tak hladký chod.



VÝHODY

NEVÝHODY

Řada navijáků s velmi příznivou cenou

Řada Zfish Rider může potěšit všechny, kdo hledají naviják ideální na kaprařinu, ale i feeder, který zároveň nijak neohrozí rozpočet. Patří k cenově nejpříznivějším, přitom toho ale má poměrně hodně co nabídnout. Modely spojuje volnoběžná brzda s ergonomickou kličkou, problémy by neměl činit chod ani převody a jistě vás potěší i náhradní cívka.

Patrně i vzhledem k nízké ceně se pro naviják z této řady rozhodla i řada rybářů. Především těm méně náročným vyhovuje, některé dokonce příjemně překvapil. Pár stížností se však objevilo na cívku a celkové zpracování, které zkrátka odpovídá ceně.



VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, kterým záleží i na designu

U navijáků je vzhled povětšinou až na druhé koleji, ale pokud vám i na tomto parametru záleží, máme dobrou zprávu. Designově povedený model existuje a je to právě Okuma Custom Black. Matný povrch a klička s dřevěným zakončením z něj dělají skutečného elegána, ale za svými “kolegy” nezaostává ani co do vlastností a funkcí. Má rychlobrzdu se silou 12 kg, strojově obráběnou a povedenou cívku z hliníku (v balení navíc nechybí cívka náhradní) a podle zkušeností rybářů můžete očekávat i hladký chod.

Háček zde není ani v ceně, která patří někam do “zlatého” středu. Počítejte však s o něco vyšší hmotností.



VÝHODY

NEVÝHODY

Naviják s velkou silou i kapacitou cívky

Jak už možná napovídá samotný název, tento naviják patří ke skutečným “silákům” a vyrazit s ním můžete bez obav i na pořádné sumce. Logicky tedy musí vynikat velmi vysokou odolností, další jeho doménou je skvělá brzda se silou až 20 kg a také velká kapacita cívky. Potěší i vysoce kvalitním a robustním zpracováním.

Přesně to jsou i parametry, které potvrzují ve svých recenzích samotní rybáři. Jsou z celkového provedení, odolnosti a kvality vesměs nadšeni, přitom uvádějí, že vzhledem k parametrům má i příznivou cenovku. Počítejte však s tím, že se jedná o těžší model.



VÝHODY

NEVÝHODY

Populární naviják s nízkou cenou

Nízká váha, vysoká odolnost a velmi příjemná cenovka – tak by se dala ve zkratce popsat řada NGT Carp Runner Max. Modely jsou opatřeny volnoběžným brzdným systémem, mají grafitové tělo a také praktickou širokou cívku, díky čemuž se nemusíte potýkat s kroucením vlasce.

U rybářů patří tyto navijáky k těm velmi často pořizovaným, alespoň soudě podle recenzí, kterých najdeme požehnaně. Nutno však říct, že ne vždy jsou tyto modely opěvovány. Zatímco někteří si poměr výkonu a ceny chválí, další jeho kvalitu z nejrůznějších důvodů kritizují.



VÝHODY

NEVÝHODY

Designový naviják pro dlouhé náhozy

Navijáky Okuma umí potěšit jak kvalitním zpracováním, tak i propracovaným designem a ani model 8K není v těchto ohledech výjimkou. Má velkou kapacitu cívky ideální pro dlouhé náhozy, je určen především k lovu kaprů a pokud oceníte i nejrůznější technické speciality, můžete se těšit na množství patentovaných prvků, jako je antireverzní systém či rotorová brzdová souprava.

Chválu na něj pějí i rybáři, kteří jsou spokojeni s dobrým chodem, kvalitním zpracováním, cívkou a někteří také s cenou, přestože ta patří k těm o něco vyšším.



VÝHODY

NEVÝHODY

Jeden z nejoblíbenějších sumcových navijáků

Poměr kvality a ceny udělal z navijáků řady Tica Cybernetic GG doslova hvězdu mezi sumcovými navijáky. Stejně tak s nimi ale můžete vyrazit lovit i do mořských vod a velkých hloubek. Vynikají robustností a velkou silou, čemuž odpovídají použité materiály. Najdeme na nich ale i několik praktických vychytávek, jako je například inteligentní oscilační systém sloužící ke kvalitnějšímu ukládání vlasce. K dostání je varianta GG100 a menší verze GG60.

Někteří rybáři se je v recenzích nebáli označit za vůbec nejlepší sumcové navijáky vůbec. Mnohým dělají společnost už několik let, zvládají podle nich i velké zatížení, jedná se podle nich zkrátka o vysoce kvalitní produkty za příznivou cenu. Jen je třeba počítat s vyšší vahou.



VÝHODY

NEVÝHODY

Kaprařské navijáky pro dlouhé náhozy

Mezi další navijáky, které lze zvážit, pokud hledáte model vhodný pro kaprařinu, patří ty z řady DAM Quick 2 SLS. Jsou určeny pro lov ve sladkých vodách a díky své velké kapacitě jsou ideální pro náhozy na dlouhé vzdálenosti. Mají přední brzdu, grafitové tělo a ocelovou hřídel, takže se nemusíte bát o jejich životnost, ocelová kuličková ložiska se pak starají o bezproblémový chod. Vedle toho se jedná zároveň o navijáky, u nichž byl kladen důraz i na celkový design, který bezpochyby patří k těm povedenějším. Svou cenou se řadí do střední hladiny.

Recenzí od rybářů k těmto modelům najdeme jen poskrovnu, a tak se o výhodách a nevýhodách zjištěných z praxe mnoho nedozvíme. Někomu by však mohla v balení chybět náhradní cívka.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat rybářský naviják?

Pokud už jste prošli složitým výběrem správného rybářského prutu, bude pro vás výběr navijáku o něco jednodušší. Řídí se totiž do jisté míry stejnými faktory – tedy především tím, jaké ryby a jakým způsobem budete lovit. Čím dalším se při výběru řídit?
 

1. Podle typu

Navijáky na trhu se dělí do čtyř základních, více či méně běžných typů:
 
  • Bubínkové navijáky
S bubínkovými navijáky se dnes už setkáte zřídka. Jedná se o nejstarší a nejjednodušší typ, který se podobá dnešním muškařským navijákům. Představit si jej můžeme jako kolečko, na které se namotává vlasec, ale místo brzdy se o zbrždění cívky stará rybář sám. Nejen, že se dnes už téměř nepoužívá, ale patří navíc i do dražší cenové kategorie.
 
  • Smekací navijáky
Smekací navijáky jsou v našich končinách nejpoužívanějším typem. Hodí se pro nejrůznější způsoby lovu včetně toho mořského. Bývají označovány jako navijáky „s pevnou cívkou“ a jejich typickou vlastností je nastavitelný brzdný odpor.
 
  • Multiplikátory
Multiplikátory, nebo také navijáky s otočnou cívkou, jsou určené k lovu na moři, ale v našich podmínkách se využívají také, především k lovu sumců. Vynikají přesným nadhozem a velkou rotační rychlostí cívky.
 
  • Muškařské navijáky

Jak už název napovídá, tento typ je určen pro muškaření a slouží k ukládání muškařské šňůry. Funguje na principu klasického kolečka, tedy zásobníku šňůry, které je však v tomto případě opatřeno citlivou brzdou.


2. Podle druhu ryb

Každý druh ryb vyžaduje jiné zacházení a jiné fígle, jak z něj udělat svůj úlovek. Mezi ně patří i výběr správného navijáku.
 
  • Kapři – pro lov kaprů, ale také třeba cejnů, jsou nejvhodnější volbou smekací navijáky nebo navijáky s volnoběžnou cívkou – baitrunnery.
  • Pstruzi – stejně jako u dalších ryb, které se loví muškařením, se i na pstruhy hodí nejlépe muškařské, případně smekací navijáky.
  • Dravci – u dravců záleží spíše než na typu navijáku na jeho brzdě, která musí být dostatečně kvalitní. Používají se však většinou navijáky smekací.
  • Mořské ryby – pokud jezdíte lovit i k moři, pak si pořiďte buď multiplikátor, nebo smekací naviják.

3. Podle způsobu lovu

Naviják zvolte takový, aby odpovídal vaší oblíbené rybářské technice.
 
  • Muškaření – zde je volba jasná, pro lov na umělou mušku, která je nahazovaná pomocí muškařské šňůry, jsou určené speciální muškařské navijáky.
  • Přívlač – pro tento způsob lovu, kdy má hozená nástraha imitovat pohyb živočicha a nalákat dravce, se nejvíce hodí multiplikátor nebo smekací naviják
  • Položená – u položené, kdy rybu lovíme přirozenou návnadou na dně nebo těsně nad ním, nejlépe poslouží smekací naviják
  • Plavaná – u plavané, jedné ze základních rybářských technik spočívající v chytání na splávek, pod nímž se nechází návnada, sáhněte po smekacím navijáku

4. Podle materiálu

Od materiálu se odvíjí životnost navijáku i to, jak velké ryby zvládne. Tomu, jak velké a těžké chcete lovit ryby, by měla tedy odpovídat jeho kvalita. Nejlevnější variantou jsou plastové navijáky, které se hodí maximálně pro úplné začátečníky nebo velmi sváteční rybáře. Pokud to s rybařením myslíte vážně, zainvestujte do navijáku z grafitu, nebo ještě lépe z duralu.

5. Podle brzdy

Brzda už dnes patří k vybavení takřka každého navijáku. Na trhu se setkáte s několika typy, z nichž každý se hodí pro trochu jiné účely a má své výhody i nevýhody.
 
  • Přední brzda
Výhoda brzdy umístěné vpředu spočívá především ve vyšší citlivosti. Negativem pak může být horší přístupnost i vyšší možnost zadrhnutí.
 
  • Zadní brzda

Zadní brzdy jsou v současné době častější a těží především z toho, že se při jejich manipulaci rybář nedotýká vlasce či šňůry.

  • Baitrunner
V případě, že se rádi vydáváte za lovem velkých kaprů, se poohlédněte po brzdě typu baitrunner, neboli volnoběžné brzdě. Ta je opatřena dvěma brzdami, z nichž každá má svou funkci. V praxi funguje tak, že můžete rybu nechat libovolně plavat s nástrahou, ale okamžitě můžete v případě potřeby zaseknout.
 
  • Bojová brzda

Setkat se můžete i s termínem bojová brzda, který však neoznačuje celý brzdový systém, ale páčku, která je doplňkem ke klasické brzdě. Ta umožňuje rychle reagovat na chování lovené ryby a dočasně snížit nebo zvýšit odpor brzdy, aniž by bylo třeba měnit její nastavení.


6. Podle ceny

Co se týče ceny navijáků, zde platí obecné pravidlo, že čím více si připlatíte, tím lepší produkt dostanete. V případě navijáků se s rostoucí cenou dočkáte lepšího materiálu i samotného zpracování. Pokud se chcete rybaření věnovat více, vyhněte se nejlevnějším variantám, kde se cena pohybuje v řádu stokorun, a raději přihoďte tisícikorunu a pořiďte si kvalitnější výrobek.
 
  • Navijáky do 1 000 Kč
Pokud s rybařením začínáte a nejste si jisti, do jaké míry se mu budete věnovat, nejspíš vám postačí i levnější navijáky. Počítejte však s méně kvalitními materiály, tím pádem i kratší životností, a také spokojit se budete muset například i s menší kapacitou cívky apod.
 
  • Navijáky do 1 500 Kč
Jestliže rybaříte často, ale z nejrůznějších důvodů nechcete investovat do nejlepšího vybavení, bude pro vás ideální střední cenová kategorie. Seženete v ní kvalitní navijáky s celou řadou šikovných vlastností pro jednotlivé typy rybářských technik.
 
  • Navijáky nad 2 000 Kč
V této cenové kategorii se už nacházejí “Rolls Royce” mezi navijáky. Najdete u nich to nejkvalitnější zpracování a také celou řadu moderních vychytávek.
 

Často kladené otázky


V případě příkladné péče vám naviják vydrží dlouhá léta. Nezapomeňte jej tedy vždy při znečištění důkladně očistit a v případě potřeby promazat. K tomu vám nejlépe poslouží olej určený přímo pro mazání navijáků, ale někteří rybáři používají i jiné prostředky – například silikonovou vazelínu či technický olej. Nejméně jednou za rok, například po sezóně, si pak zaslouží důkladnější prohlídku.

V dnešní době se už u většiny navijáků setkáte s kličkou, která se dá nastavit tak, aby vyhovovala pravákům i levákům. Každopádně je však dobré se před koupí o této možnosti přesvědčit.

Pokud se za rybařením vydáváte k moři, myslete především na vhodný materiál, který musí odolávat korozi a soli. Dále tomu přizpůsobte i jeho typ, aby zvládl i velké mořské ryby. K tomu rybáři nejčastěji volí multiplikátor.

V ideálním případě naviják přenášejte a uchovávejte v pouzdře, které si pořiďte spolu s ním. Lépe tak bude odolávat vlhkosti či vnějšímu poškození.

Pokud si všimnete, že se vlastnosti navijáku změnily k horšímu, v ideálním případě vyhledejte odborný servis. I na navijáky se vztahuje záruka, tak si před koupí nezapomeňte prostudovat podmínky a využít jí.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)