Na fialových květinách je něco zvláštního. Je to živost barvy, která je nechává vyniknout a která květiny činí tak jedinečnými? Fialové květiny jsou oblíbené v zahradách a květináčích po celém světě, a my se ani trochu nedivíme. Ať už je plánujete mít na zahradě nebo jako dekoraci uvnitř domu, fialové květiny dodají vašemu prostoru nádech elegance. V tomto článku objevíte 15 úplně nejhezčích fialových květin.
Fialová barva slouží jako vodítko pro opylovače. Květy mnoha druhů květin mají na okvětních lístcích fialové pruhy, kterým se říká nektarové vodítko a právě tato vodítka jasně vedou k reprodukční struktuře neboli středu květu, což zvyšuje jejich šance na opylení! Fialové květy jsou také synonymem pro královskou rodinu, od klasické levandulové až po zářivě purpurovou. Fialová barva spojuje krále a královny již ve starověku, a proto se jí také říká královská barva.
1) Levandule
Levandule má nepochybně nejoblíbenější typ fialového květu. Díky lesklým žlázám usazeným mezi rostlinnými chloupky má excentrickou vůni. Nejvoňavější levandulí je pravá anglická levandule, Lavandula angustifolia. Kromě provonění různých výrobků se levandule používá také k ochucení nápojů a má některé využití v bylinné medicíně. Její nádherná, živá barva rozzáří naprosto každou zahradu, terasu či okno. Levandule symbolizuje oddanost, klid, milost, čistotu a klid.
2) Krokus
Chcete si pořídit malou trvalku s úžasnými fialovými odstíny, která vám rok co rok bude poctivě oznamovat, že jaro konečně přišlo? Pak si pořiďte fialové krokusy! Krokusy se snadno pěstují a naturalizují se i ve vaší zahradě, ať už je máte v trávníku, na záhoně nebo na skalce. Můžete je však pěstovat i v nádobách, pokud to preferujete. Krokusy upřednostňují plné slunce až polostín.
3) Okrasný česnek
Okrasný česnek, známý také jako allium, má obvykle zhruba kulovitý tvar a skládá se ze stovek drobných, fialových květů. Tyto deštníky malých hvězdicovitých květů vypadají na zahradě jako éterické barevné koule, které se krásně vznášejí nad ostatními květy. Hrubá květní hlávka okrasného česneku krásně kontrastuje s jemnými květy. Vyžaduje minimální péči, ale vykazuje velké, časné až pozdní květy.
4) Oměj horský
Oměj horský je krásná fialová květina s vysokými jehlicemi fialových květů. Je ideální pro opylování, protože její květy bohaté na nektar a pyl lákají opylovače, zejména čmeláky. Dobře se hodí k dalším pozdně letním trvalkám, jako jsou astry. Oměj se velmi snadno pěstuje, je mrazuvzdorný a jeho soumračně zbarvené květy se skvěle hodí k řezu. Stačí mu dobře odvodněná půda a mírná zálivka. Sezóna kvetení oměje je od ledna do března.
5) Mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška má velmi příjemnou vůni, na kterou jen tak nezapomenete. A další věc, na kterou nezapomenete, je fialová barva jejích květů! Díky malým listům a krátkým stonkům se mateřídouška v létě promění ve fialovou pokrývku drobných, hustých a krásných květů, které provoní pěkný kus zahrady. Mateřídoušku můžete zasadit kdekoliv a můžete si být jisti, že se jí bude dařit. A čím více slunce, tím lépe!
6) Dračík
Dračík je rostlina, která vám ze zahrady nebo terasy vykouzlí náramně romantické místo. Díky personifikovaným květům světle fialového odstínu, sytě fialovým stonkům, které rostou vzpřímeně ke slunci, nelze efekt této rostliny na okrajích a záhonech přehlédnout. Ať už ji zasadíte kamkoli, přiláká spoustu motýlů a dalších opylovačů.
7) Kosatec německý
Kosatec je klasická vytrvalá kvetoucí rostlina s nápadnými, jasně zbarvenými květy, které jsou velmi často fialové. Existují však i odrůdy jiných barev. Kosatec je velmi silný a bujný a má mnoho odrůd, ze kterých si můžete vybrat. Iris germanica je vynikající pro obruby, záhony, neformální zahrady včetně zahrad u domků a skvěle vypadá i u rybníků. Roste nejraději při plném slunci v hlinitopísčité, kyselé nebo neutrální půdě, která musí být dobře odvodněná. Na květy se můžete těšit na konci jara a začátkem léta.
8) Jiřina
Pokud toužíte po nejtmavším, nejhlubším a nejteplejším odstínu vínově fialové u jakékoliv rostliny, pak je jiřina ‚karma choc‘ tou rostlinou, kterou jste hledali! Tato odrůda je dokonalou předzvěstí vášnivých letních pocitů a podzimního melancholického tepla, které máme po návratu z dovolené. Pro optimální růst ji vysaďte na místo, kde je plné slunce, dobře roste v hlinité, jílovité nebo písčité půdě s pH, které může být neutrální, kyselé nebo zásadité. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, jiřina má ráda vlhkou, dobře odvodněnou půdu.
9) Plamének
Plamének má bohatou barvu a strukturu a vytváří více květů na menším prostoru než kterákoli jiná rostlina. Standardní tvar květu je velký květ se šesti nebo sedmi velkými a krásnými okvětními lístky. Jsou to popínavé rostliny, proto jim od prvního dne zajistěte něco, po čem se mohou šplhat.
10) Třapatkovka
Třapatkovka je oblíbená květina, která se často vyskytuje na dvorech a zahradách. Dodávají zahradě barvu a jsou skvělými řezanými květinami pro vystavení v domácnosti. Jsou šetrné k opylovačům a přitahují do vaší zahrady ptáky, včely a motýly, aby podpořily samovýsev pro úrodu v příští sezóně. Jsou nenáročné na pěstování, proto jsou vhodné i pro začátečníky.
11) Vřesovec popelavý
Vřesovec má tmavě fialové zvonkovité květy, které tvoří trsy na stonku. Jejich nádherný vzhled i pestrá barva oživí každé místo, kde je usadíte. Dorůstají výšky až 25 cm a šířky 60 cm. Vřesovec je nenáročné na pěstování a skvěle se hodí do skalek, na svahy, do zahrad, na chaty a do všech nádob. Potřebují však každoroční řez, jinak se stávají opadavými.
12) Komule Davidova
Rostliny jménem Komule Davidova mají dlouhé laty barevných fialových květů, které lákají motýly a mnoho dalšího užitečného hmyzu. Patří k nejdéle kvetoucím keřům a skvěle se hodí i k aranžování řezaných květin. Tyto miniaturní květy dohromady stylovou květinu, kterou na své zahradě prostě musíte mít!
13) Otočník stromovitý
Tyto krásky jsou trvalky, které se obvykle pěstují jako letničky. Tmavě fialová odrůda je ze všech otočníků nejvoňavější. Jsou to také dlouho kvetoucí rostliny, které začínají kvést v létě a nabízejí svou voňavou odměnu až do prvních mrazů. Otočníky jsou však při požití pro lidi a zvířata jedovaté, proto je chraňte před dětmi a domácími zvířaty.
14) Sasanka hajní
Sasanky hajní hvězdicovité, jednoduché, fialové květy podobné máku s prstencem nápadných zlatých tyčinek. Dobře se naturalizují a postupně se rozšíří do pestrých kolonií. Za šedých dnů zůstávají květy zavřené a visí, ale když svítí slunce, květy se drží ve výšce, jsou plně otevřené a sledují dráhu slunce po obloze. Sasanky jsou nejčastěji bílé, ale fialové jsou mnohem krásnější!
15) Kornoutovka
Kornoutovky jsou nezbytným doplňkem na zahradě nebo v domácnosti. Jsou ideální pro obruby, nádoby a řezané květiny, protože díky sytým barvám a úchvatnému kalichovitému tvaru působí skutečně velkolepě. S minimální potřebou práce rozkvetou a rozzáří tóny letních barev na zahradě nebo uvnitř vašeho domova.
Nejčastější dotazy
❓Jaký je skutečný význam fialové?
Fialová barva je často spojována s královskou rodinou, šlechtou, luxusem, mocí a ambicemi. Fialová také představuje významy bohatství, extravagance, kreativity, moudrosti, důstojnosti, vznešenosti, oddanosti, míru, hrdosti, tajemství, nezávislosti a magie.
❓Jsou fialové růže přírodní?
Ano, fialové růže jsou růže, které kvetou v odstínech fialové, levandulové a lila. Tyto barvy nejsou v květinové říši přirozeně hojné, a proto jsou fialové růže vzácné a ceněné. Pro šlechtitele a hybridy představují zábavnou a vzrušující výzvu.
❓Existuje jedovatá fialová květina?
Ano, oměj šalamounek. Je to vytrvalá bylina často pěstovaná jako okrasná rostlina díky svým atraktivním modrým až tmavě fialovým květům. Všechny části rostliny, zejména kořeny, obsahují toxiny. Nejnebezpečnějším z těchto toxinů je akonitin.
Video
Zdroj