15 nejznámějších druhů pryskyřníků – použití a tipy

Pryskyřník není jen malé žluté kvítko, které samo o sobě není nijak zvlášť zajímavé. Rod pryskyřníků je velká, rozmanitá (a také jedovatá) skupina květin, která zahrnuje designové květy s krepovanými okvětními lístky, exempláře odolné vůči chladu a dokonce i vodní rostliny pro vodní zahrady. Prozkoumejte 15 druhů pryskyřníků. 

1) Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus)

Tento pryskyřník má naprosto nádhernou, světle růžovou barvu. Existuje nějaká růžová barva, která by byla éteričtější než tyto okvětní lístky? Květy pryskyřníku asijského jsou velmi žádané nevěstami, které touží po kytici, jež odpovídá jemně zarudlým tvářím. Každý květ je dlouhotrvající a stejně krásný jako zahradní růže a pivoňky. Plně se otevírá a odhaluje zelené oko uprostřed. Pokud jste zvyklí na obyčejný žlutý pryskyřník, pak možná chvíli ani nebudete věřit, že pryskyřník asijský je vlastně ta samá rostlina. 

2) Pryskyřník omějolistý (Ranunculus aconitifolius)

Rostliny pryskyřníku omějolistého vyhledávají mírný stín a vlhké podmínky, které zahradníka v květnu odmění veselými bílými květy. Tento pryskyřník obvykle roste jako efemérní jarní rostlina, což znamená, že s příchodem letních veder usne. Výsadby prokládejte značkovacími rostlinami, abyste zabránili náhodnému vyhrabání při pletí. 

3) Pryskyřník prudký (Ranunculus acris)

Začínající zahrádkáři, kteří chtějí vyzkoušet pryskyřník, by měli zvážit tuto odrůdu. Tato trvalka mrazuvzdorná, roste jako divoká květina v bažinatých oblastech a kvete od května do července v mnoha typech půd. 

4) Pryskyřník alpínský

Pryskyřník alpínský, houževnatá, pět centimetrů vysoká rostlina, si zaslouží místo na vyvýšeném záhonu, kde mohou zazářit její bílé květy. Pryskyřník alpínský bohatě kvete na jaře a příležitostně po celou sezónu. 

5) Pryskyřník plnokvětý oranžový

Pryskyřník plnokvětý připomíná anglickou růži s mnoha vrstvami okvětních lístků a obřími květy. A právě oranžová odrůda patří mezi květiny, které rozzáří deštivý jarní den. Italské pryskyřníky se množí v přísných laboratorních podmínkách, aby byla zajištěna stálost a vysoká kvalita každé cibule.

6) Orsej jarní

Orsej jarní je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité. Vyskytuje se podél potoků, na travnatých loukách a v lesích a je běžnou divokou květinou. Může se však objevovat také na loukách a v křovinách. Dorůstá velikosti od 3 do 15 cm a má úzce vějčité korunní lístky. Orsej jarní kvete od března do května a roste téměř po celé Evropě.

7) Pryskyřník lyallii

Tento novozélandský rodák je s výškou cm jedním z nejvyšších druhů pryskyřníků, které můžete pěstovat. Obří kulaté listy připomínající lekníny jsou stejně zábavné jako zářivě bílé květy. Ve své domovině tato rostlina nejlépe kvete tam, kde má prudkou drenáž v kamenitých půdách. Pryskyřník lyallii roste na otevřených stanovištích, často ve skalních štěrbinách, které jsou plně osluněné, ale zažívají chladné léto.

8) Pryskyřník kanárský (Ranunculus cortusifolius)

Tento pryskyřník z Kanárských ostrovů má velmi velké zlaté květy, které se podobají květům tropického pryskyřníku. Rostliny rostou jako trvalky a daří se jim na světlých stinných místech s průměrnou vlhkostí. Od tohoto pryskyřníku můžete očekávat květy po celé tři měsíce. Rostliny ocení suché podmínky v létě, kdy přejdou do klidového režimu.

9) Pryskyřník sněžný (Ranunculus nivalis)

Pryskyřník sněžný je drobná statná květina, která roste na Aljašce a v dalších arktických oblastech. Může se objevit v létě zdánlivě přes noc poté, co roztaje sníh. Květy mají překrývající se zlaté okvětní lístky s jasně zelenými středy.

10) Pryskyřník hederaceus (Ranunculus hederaceus)

Tento pryskyřník je jedním z méně běžných druhů, který je sice rozšířený, ale velmi lokální. Pryskyřník hederaceus se často vyskytuje na holé bahnité půdě v blízkosti vody než v potocích. Květy jsou malé – 4 až 8 mm v průměru – a mají pět okvětních lístků s téměř stejně dlouhými kališními lístky. (Zdroj)

11) Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens)

autor:  Dr. Alexey Yakovlev

Jednou z nejznámějších divokých květin je pryskyřník plazivý, který roste nízko a je velmi atraktivní. Pryskyřník plazivý dorůstá obvykle do výšky asi 30 cm. Tato trvalka má trojčetné chlupaté listy a pětičetné (výjimečně až se sedmi okvětními lístky) žluté květy jsou neseny v malých hroznech. (Zdroj)

12) Pryskyřník lítý (Ranunculus sceleratus)

autor: 孫鋒 林

Pryskyřník lítý patří mezi jedny z nejjedovatějších pryskyřníků v ČR. Pryskyřníku lítému se v některých zemích říká pryskyřník prokletý. Lidé mu dali toto vedlejší jméno kvůli extrémně vysokému množství toxické chemické látky protoanemonin, která je v rostlině přítomna. Pokud listy rozdrtíte, způsobí vám na kůži puchýře. (Zdroj)

13) Pryskyřník sardinský (Ranunculus sardous)

Pryskyřník sardinský je původní evropský plevel. Pochází z Kanárských ostrovů a severní Afriky, ale rozšířil se po celém světě. Jeho šafránově zbarvené květy jsou běžnou součástí polí a pastvin. Rostlinu můžete poznat i podle toho, že má chlupaté stonky a listy.

14) Pryskyřník plamének (Ranunculus flammula)

Pryskyřník plamének je jedním ze čtyř původních britských pryskyřníků. Dotyk nebo konzumace jakékoli části rostliny může podráždit pokožku nebo způsobit žaludeční potíže. Je to okrajová rostlina, která od května do srpna plodí pěkné žluté květy. Skvěle se hodí na okraj jezírka, kde svou rozložitostí poskytuje dokonalý úkryt pro volně žijící živočichy v jezírku a jeho okolí. Její květy lákají řadu opylujícího hmyzu.

15) Pryskyřník velký (Ranunculus lingua)

autor: Dr Mary Gillham Archive Project

Pryskyřník velký je vodní trvalka, která se s oblibou pěstuje ve vodních zahradách a jezírkách. Pryskyřník větší je oblíbená pro svou nenáročnou letní květenu. Jedná se o planě rostoucí květinu, která se přirozeně vyskytuje v potocích a jezerech. Je velmi atraktivní pro opylovače. (Zdroj)

Nejčastější dotazy

Jsou všechny pryskyřníky jedovaté?

Ano, všechny druhy pryskyřníků (Ranunculus) jsou v čerstvém stavu jedovaté.

Jak dlouho vydrží květ pryskyřníku?

Jakmile začne pryskyřník kvést, můžete očekávat, že vám bude kvést 4 až 6 týdnů. V dobrých pěstebních podmínkách se u každé rostliny vytvoří velký kořenový bal.

Jak udržet pryskyřník zdravý?

Pro optimální životnost pryskyřníků měňte vodu a zastřihávejte stonky každé 2 až 3 dny. Do vody přidávejte hnojivo pro květiny. 

Je pryskyřník nenáročný na péči?

Celkově je pryskyřník nenáročná rostlina, která je odolná vůči škůdcům a chorobám. Potřebuje však k dobrému růstu dostatek slunečního světla. Pryskyřník roste nejlépe ve vlhké půdě, ale nemá rád přemokření. Pokud není půda dobře odvodněná, jejich stonky často hnijí.

Co potřebuje pryskyřník pro dobrý růst?

Pryskyřníky pěstujte na plném slunci až v polostínu ve vlhké, dobře propustné půdě. Pryskyřníky jsou odolné vůči chladu, ale pěstují se i jako letničky.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu