Letní trvalky každoročně zaplavují zahrady svými úchvatnými květy a nápadnými listy a lákají opylovače. Krátké, středně velké nebo vysoké trvalky nabízejí širokou škálu možností pro obruby, živé ploty, závěsné květináče, ale zazáří na zahradě i samostatně. Vneste do své zahrady barvy a texturu pomocí rostlin, které kvetou rok co rok. Podívejte se na našich 10 nejoblíbenějších trvalek, které kvetou po celé léto.
1) Zvonek
Tyto statné rostliny, připomínající zvoneček, dorůstají pouhých 20 až 25 centimetrů. V červnu a červenci vás však potěší bohatstvím modrých a bílých zvonkovitých květů, které kvetou po celé léto až do října. Rostou dobře na slunných nebo částečně stinných místech. Nemají však rádi vysoká vedra nebo velmi vlhké podmínky. Pro více květů během léta odstraňujte odkvetlé květy. Pokud potřebují trochu omladit pro příští rok, seřízněte je koncem zimy nebo brzy na jaře až k zemi.
2) Svíčkovec
Rozmarný nádech podél chodníků i v kyticích dodá svíčkovec. Jeho tenké stonky hostí jemné hvězdicovité květy. Okvětní lístky jsou bílé s růžovým nádechem a otevírají se ze stejně nápadných rubínově červených poupat. Tato letní trvalka kvete od začátku léta až do prvních mrazů, ale pro podporu nových květů je třeba provádět odplozování. Nejlépe se jim daří v písčité, hlinité půdě a jsou dostatečně odolné, aby snesly horko i sucho. Nemusíte se však bát, že byste pro ně nenašli vhodné slunné místo, protože jim nevadí ani polostín.
3) Čechrava
S čechravou se nemusíte vzdát barev jen proto, že máte stinnou zahradu. Daří se jim v polostínu nebo plném stínu a přesto vytvářejí oslnivou přehlídku květů v červené, oranžové, růžové, fialové a bílé barvě. Trik, jak prodloužit jejich zářivé barvy na celou sezónu, spočívá ve vysazení těchto letních trvalek s různou dobou kvetení. Časně kvetoucí čechravy začínají vystavovat své vysoké květy připomínající peříčka přibližně na začátku léta, zatímco pozdně kvetoucí začínají kvést v červenci nebo srpnu a vydrží až do podzimu. Pěstujte je v dobře propustné půdě a občas jim dopřejte hnojivo s vysokým obsahem fosforu.
4) Ibišek
Odolný ibišek miluje plné slunce a přitahuje motýly. Začíná kvést koncem léta a vytváří obrovské květy v červených, růžových nebo bílých odstínech. V zimě rostlina přestává kvést a velmi pozdě přechází v období vegetačního klidu. Obvykle je mylně považována za odumřelou, ale dejte jí čas a odměnou vám budou velkolepé barvy. Ibišek může dorůst do značné výšky a tak vy tak mít jistotu, že jeho květy rozhodně nikdo nepřehlédne.
5) Plamenka latnatá
Tato bylinná trvalka dává přednost mírnějším teplotám na severu před horkou vlhkostí na jihu. Její voňavé květy v červené, růžové, fialové a bílé barvě kvetou od července do září a lákají ptáky a motýly. Plamenka dorůstá výšky 60 – 120 cm a šířky 90 cm. Tyto půvabné trvalky jsou oblíbenou volbou do záhonů. Mají rády trochu prostoru, proto je sázejte asi 45 cm od sebe na místa s dobrou cirkulací vzduchu (ne u zdí nebo plotů).
6) Lobelka šarlatová
Když nevíte, co si počít s podmáčenými místy na zahradě, vzpomeňte si na lobelku. Kvete nápadnými trsy květů, které se barvou podobají červenému rouchu. Její listy jsou také vizuálně přitažlivé, s ostrými okraji a zemitou tmavě zelenou barvou. Lobelka obvykle roste na vlhkých místech, jako jsou potoky a bažiny, takže to budiž nápovědou, aby jeho půda nevysychala. Daří se jí na plném slunci i v polostínu a v případě potřeby ocení mulčování. Připravte se, že vás bude od července až do září oslňovat svými červenými květy.
7) Okrasný česnek
Okrasný česnek kvete v široké škále barev, včetně odstínů žluté, bílé, růžové a fialové. Mají vysoké tlusté stonky, které drží kulovitý shluk květů, a na zahradě tak vytvářejí krásnou podívanou. Sázejte je na plné slunce. Dorůstá výšky 30 až 90 cm. Okrasný česnek je skvělou volbou do vázaných květin. Kohokoliv jimi obdarujete, bude nadšen!
8) Denivka
Denivka ‚Stella de Oro je jedním z více než 50 000 hybridů denivek vytvořených křížením vybraných druhů rodu Hemerocallis. Stella de Oro je kompaktní rostlina (22 až 30 cm vysoká) známá svou velmi dlouhou dobou kvetení (od května do července), ačkoli jednotlivé květy kvetou pouze jeden den. Denivka potřebuje plné slunce až polostín a středně vlhkou, dobře propustnou půdu.
9) Šalvěj
Šalvěj je rozsáhlý rod rostlin, který zahrnuje jednoleté (Salvia splendens) i vytrvalé (Salvia nemorosa atd.) druhy. Pokud budete pravidelně odstraňovat uschlé hlavičky, mohou vám tyto trvalky bez problému kvést celé léto. Jinak nevyžadují téměř žádnou údržbu, kromě seříznutí stonků po skončení kvetení. Kvetou několik měsíců, i když doba kvetení se liší v závislosti na druhu. Rostliny dorůstají do výšky asi 60 cm. Šalvěj ocení suchou až středně vlhkou, dobře propustnou půdu a samozřejmostí je plné slunce.
10) Krásnoočko přeslenité
Rostliny s názvem krásnoočko vytvářejí malé žluté květy podobné sedmikráskám na 60 až 90 centimetrů vysokých rostlinách s jemně strukturovanými listy. Pokud rostliny koncem léta po skončení prvního období kvetení ostříháme, můžeme jádroviny s nitkovitými listy stimulovat k druhé podzimní násadě květů. Kromě toho dobře snáší sucho a nevyžadují téměř žádnou údržbu, jen jim dopřejte plné slunce.
Nejčastější dotazy
❓Kolik let vydrží trvalky?
Při správných podmínkách pěstování a dobré péči vydrží dlouhověké trvalky často 20 i více let. Krátkověké trvalky obvykle zaniknou do 10 let. (Zdroj)
❓Jak udržovat trvalky kvetoucí?
Pro zachování jejich nejlepšího vzhledu a pro podporu opětovného kvetení rostliny odlamujte (odstraňujte odkvetlé květy). Odstraňte také žloutnoucí nebo odumřelé listy, jakmile se objeví. (Zdroj)
❓Zvětšují se trvalky každý rok?
Ano. Jednou z nejlepších vlastností trvalek je, že je stačí zasadit jen jednou a pak se každý rok vracejí větší a lepší. Mnoho trvalek lze každé 3-4 roky rozdělit, takže jich budete mít dostatek na výsadbu v jiných částech zahrady nebo na sdílení s přáteli.
❓Proč mi umírají trvalky?
Přemokření je jednou z nejčastějších příčin problémů s rostlinami. Poškození způsobená přemokřením jsou často chybně diagnostikována jako problémy se škůdci. Kořeny rostoucí v přemokřené půdě mohou odumírat, protože nemohou správně fungovat kvůli nedostatku kyslíku v půdě. (Zdroj)
Video
Zdroj