10 nejznámějších chorob růží: jak se zbavit a prevence?

Růže zdobí většinu zahrad a jsou různobarevnou okrasou. Existuje mnoho druhů a barevných mutací, ze kterých si můžete vybrat. Jenomže s vysazením každé další rostliny přicházejí i starosti, jak se o ni správně starat nebo jak řešit napadení chorobami. Nejdůležitější je však prevence, protože je lepší se chorobám vyhnout, než je později řešit.

Prevence proti chorobám

Prvním krokem prevence je zvolením vhodného stanoviště, kam růže vysázet. Vhodné jsou především jílovo-písčitá, kyselá půda, která je dostatečně provzdušněná. Myslete také, že potřebují mít dostatek světla, avšak zároveň by je celodenní úpal mohl spálit. Další, co platí, je pravidlo ‚v jednotě je síla’. Pokud jste začátečníci, kteří se bojí, že nezvládnou případné choroby řešit, poté byste neměli vysazovat příliš mnoho růží. Čím více jich vysadíte, tím pravděpodobnější bude, že některou napadne choroba, která se rozšíří na všechny.

Jako účinnou obranu můžete také hledat v přírodních rostlinách, která odpuzují škůdce i choroby. Růže tedy můžete zasázet do záhonu s například levandulemi, řeřichou, aksamitníkem nebo měsíčkem. Pokud byste chtěli růži vysadit do záhonu se zeleninou, můžete zvolit cibuli nebo česnek, díky kterým vám škůdci do záhonu také nepolezou.

Choroby způsobené škůdci

1) Pilatka drobná

První ze škůdců, které mohou napadat růže, je pilatka drobná. Ta naklade na listy svá vajíčka, ty se poté svinou do ruliček a přestávají plnit fotosyntézu. Při odstraňování pilatky je problém, že musíte zasáhnout, než stihne naklást vajíčka, protože poté je již pozdě. Proto je nejvhodnější prevence – a to aplikace postřiku v půlce května a poté na jeho konci.

2) Pilatka dřeňová

Podobně jako pilatka drobná, i pilatka dřeňová je pro růže nebezpečná. Na rozdíl od předchozího druhu škůdce, tato pilatka naklade vajíčka do míst, kde ze stonků vyrůstají nové výhonky. Zhruba po deseti dnech se vylíhnout larvy a začnou vyžírat ne listy, ale rovnou celé výhonky. Nejúčinnější je postřik proti škůdcům, který musíme aplikovat co nejdříve od doby, co si pilatek prvně všimnete. Kdybyste dlouho otáleli, mohlo by se stát, že už bude pro záchranu vaší růže pozdě.

3) Čalounice růžová

Tato včela samotářka způsobuje listům nemalé škody. Vykusuje v nich pravidelné kulaté výkrojky, ze kterých si poté staví hnízdo. Použít můžete zaručené babské rady na odpuzení včel, jako například nasypat do záhonku hřebíček nebo použít různé éterické oleje, jako například oleje z citrusů, Tea Tree nebo hořkých mandlí.

4) Mšice

Mšice na růžích nemají typicky tmavou barvu, ale jsou světlé, takže s listy dokonale splývají. Napadají listy, které se tím pádem začnou kroutit. Proti mšicím účinně funguje postřik, nebo také slunéčka sedmitečná. Pokud toužíte po jednoduchém řešení, můžete růži potřít i mýdlovou vodou. Důležité také je nasypat pod růže granule proti mravencům, protože ti by mohli o mšice pečovat a tím je přiživovat.

5) Pidikřísek šípkový

Další z řady škůdců, které mohou napadnou růže, je pidikřísek. Jeho larvy se objevují na spodní straně listů, ze kterých vysávají šťávu. To, že je rostlina postižená, poznáte podle světlých teček na listech. Vyhovuje jim převážně suché letní počasí s vysokými teplotami. Nejlepší je použít postřik jako na mšice.

6) Sviluška

Sviluška je velmi nenápadný škůdce, který je při běžném pozorování těžko zahlédnutelný. Poznáte ji však podle jemných pavučinek v paždí listů. Velmi rychle se rozmnožují a svým sáním znehodnocují nejprve mladé výhonky, poté celou růži. Při boji proti tomuto škůdci můžete použít různé metody. Zkusit můžete jak chemické, tak bylinné postřiky nebo lepové pásy.

Choroby způsobené viry, bakteriemi nebo nevhodnými podmínkami

7) Černě skvrnité listy

Pokud se na vašich růžích objeví černé skvrny, musíte okamžitě zasáhnout, protože toto houbové onemocnění je jedním z nejčastějších a zároveň nejobávanějších. Tmavě hnědé až fialové skvrny se objevují po celé ploše listů nejčastěji od půlky léta, zasažené listy začnou opadávat. Ty byste měli při začátku řešení okamžitě spálit a poté aplikovat flugicid, tedy přípravek proti houbovým chorobám a plísním.

8) Šedá hniloba

Další houbové onemocnění je šedá hniloba vyznačující se tmavými skvrnami na listech, poté i hnědým chlupatým povlakem na květech. Postihuje pouze oslabené oblasti keřů, které mají mechanické poškození. Hniloba se objevuje především s vysokou vlhkostí ve spojení s chladným počasím. Růže jsou tedy nejvíce ohroženy na podzim, kdy je ranní rosa, poklesy teploty a mlhy. Objevit se však může i v případě, kdy jsou růže vysázeny moc blízko u sebe, v půdě je nedostatek živin nebo naopak přemíra dusíku. Při řešení je důležité odstranit všechny zasažené oblasti a spálit je.

9) Rez

Rez na růžích zdegeneruje listy tak, že jejich spodní strana je jako zrezatělá. Ve skutečnosti ji pokryjí drobné, rezavě oranžové puchýřky o velikosti špendlíkové hlavičky. Pokud byste je rozmáčkli, na prstech by vám zůstal oranžový prach. Účinným řešením je opět fungicid.

10) Padlí

Pokud na rostlině uvidíte šedobílý povlak, můžete si být jisti, že vaše růže napadlo padlí. To se nejprve objeví na listech, poté na výhoncích a nakonec na poupatech. Pokud to nebudete řešit, nakonec se šedobílý povlak objeví všude a změní se na hnědavý plstěný potah, který všechny části zdeformují. Stejně jako u jiných nemocí, i zde je řešením fungicid.

Nejčastější dotazy

Jak předcházet chorobám?

Základním předpokladem pro zdravé rostliny je správně zvolené místo, kam je umístit. Neměly by být v přílišném počtu blízko sebe, v dobře propustné hlíně na slunném místě, které však není vystavené polednímu slunci. Pokud chcete také nebezpečím předcházet, můžete růže také vysázet do záhonu s rostlinami, které odpuzují škůdce. Mezi takové rostliny patří například cibule, česnek, aksamitník, levandule nebo měsíček.

Jací škůdci mi mohou růže napadnout?

Škůdců, kteří mohou ohrozit růže, je mnoho. Mezi nejznámější patří pilatka drobná, pilatka dřeňová, čalounice růžová, mšice, pidikřísek šípkový nebo sviluška.

S jakými nejčastějšími chorobami se na růžích můžu setkat?

Choroby jsou jednoznačně nebezpečné pro každou rostlinu. Dávat pozor byste měli dávat především na černě skvrnité listy, šedá hnilobu, rez nebo padlí.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu