16 důvodů, proč si (ne)pořizovat kolii dlouhosrstou

Kdo by neznal filmovou hrdinku Lassie. Po uvedení filmu s kolii dlouhosrstou v hlavní roli do kin zájem o toto plemeno neuvěřitelně vzrostl. Bohužel to plemeni příliš neprospělo (ostatně stejně jako dalším plemenům, které zažily něco obdobného – dalmatinům či bernardýnům) a kolikrát si ho pořizovali lidé, kteří si o něm nic nezjistili. Abyste neudělali stejnou chybu a věděli, zda je pro vás kolie dlouhosrstá ta pravá, sepsali jsme vám vše důležité do přehledného článku.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT kolii dlouhosrstou

  • Kolie dlouhosrstá je milující pes s úzkou vazbou na všechny členy rodiny.
  • I přes svou milou povahu je schopná svůj pozemek svědomitě ohlídat.
  • Díky snadné cvičitelnosti a rychlému chápání se hodí i pro začátečníky.
  • Má spoustu energie a miluje práci, hodí se k aktivním lidem.
  • I přes mohutnou a elegantní hřívu je na péči nenáročná.
  • Ke spokojenosti jí stačí dostatek pohybu a hlavně úzký kontakt – je velmi přítulná, oddaná a nejšťastnější ve vaší společnosti. 
  • Nemá tendenci utíkat nebo lovit, se kvalitním základním výcvikem je velmi spolehlivá i na přivolání.
  • K dětem mívá krásný vztah, stará se o ně, hraje si s nimi a celkově se projevuje velmi empaticky. Zároveň je připravena je kdykoliv chránit.
  • Hodí se k celé řadě psích sportů – agility, běh, pasení, ale i záchranařina nebo stopy. Záleží jen na vás, jaká disciplína bude ta pravá, kolie s nadšením půjde do všech společných aktivit.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kolii dlouhosrstou

  • Citlivost a empatie dlouhosrsté kolie vyžadují jemný přístup i z vaší strany. Křik ani hrubé zacházení nepřichází v úvahu.
  • Doma je klidná, ale pod podmínkou, že jí každý den umožníte svou energii vybít a pořádně pracovat. Není psem pro pecivály a gaučáky.
  • Extrémně špatně snáší samotu. Pokud si chcete pořídit dlouhosrstou kolii, myslete na to, aby mohla být co nejvíce s vámi, a ne někde sama u boudy.
  • Ač je velmi univerzální a vhodná pro téměř jakýkoliv sport, příliš se nehodí pro obrany, služební výcvik a podobné disciplíny. Na ty jí chybí některé povahové vlastnosti, řekněme, že na ně není dostatečně “tvrdá”.
  • Péče o srst je nenáročná, ale pořád to znamená pravidelné kartáčování a česání, aby jí v hřívě nevznikaly dredy a chuchvalce.
  • Kvůli její milé a hravé povaze může člověk občas zapomenout, že jsou ale pořád skvělými hlídači. Cizí lidé by neměli na pozemek vstupovat bez vědomí majitele, aby nedošlo k nehodě.
  • Pastevecké sklony a smečkové chování se někdy můžou projevovat tak, že bude kolie dlouhosrstá nahánět všechny dohromady a i na procházce bude chtít mít všechny pospolu.

Shrnutí

Kolie dlouhosrstá je ideální společník a skoro bychom řekli až pes snů. Je milá, hravá, jemná, lehce cvičitelná i pro začátečníky, empatická, a přitom dokáže svou rodinu a domov ohlídat. Nemá tendenci lovit, toulat se, není agresivní nebo dominantní, skvěle vychází s dětmi i zvířaty. Je ale také velmi aktivní a má spoustu energie, takže by si ji měla pořídit stejně sportovně založená rodina, která jí dostatek pohybu dopřeje. Kromě pohybu je pro její spokojenost stěžejní také lidská společnost, kolie dlouhosrstá potřebuje být součástí rodiny a o samotě trpí.

Obecná charakteristika kolie dlouhosrsté

Elegantní plemeno s dlouhou srstí a mohutnou hřívou kolem krku, vyrovnanou povahou a nadšením pro pohyb učarovalo nejen Hollywoodu. Přátelská povaha a vysoká inteligence dlouhosrstou kolii předurčují k tomu, aby byla oblíbeným společenským psem. 

Povaha

Není divu, že kolie dlouhosrstá tolika filmovým fanouškům učarovala. Ačkoliv Hollywood často přehání, s povahou tohoto plemene se trefil – kolie je milá, oddaná, klidná, společenská, lehce vychovatelná a obecně zkrátka milující společnost. Hlavně tedy společnost své vlastní smečky, a to ať už lidské nebo zvířecí. Její empatie a láska k rodině a pánovi je až dojemná.
Kromě toho má v sobě spoustu energie, miluje pohyb a volnost a ráda se věnuje jakýmkoliv aktivitám. Navíc se svou inteligencí a učenlivostí velmi rychle jednotlivé úkoly chápe. 

Nemívá lovecké pudy či tendenci se toulat, netýkají se jí sklony k agresi ani k dominanci, ale svůj vlastní pozemek poctivě hlídá a chrání – to vše aby zabezpečila své nejbližší. Středobodem jejího života je přítomnost rodiny a úzký kontakt a pokud je tato oblast doplněna ještě dostatkem pohybu, je kolie dlouhosrstá tím nejspokojenějším a nejveselejším psem na světě.

Vzhled 

I přes svůj velký vzrůst a výškou kolem 60 cm v kohoutku si kolie dlouhosrstá udržuje lehkou stavbu těla a kostru. Ostatně vzhledem k původnímu účelu byla dobrá pohyblivost zcela nezbytná. Čím však toto plemeno upoutá na první pohled je (i přes pracovní zaměření) její půvabný a elegantní exteriér. Její důstojnost podtrhuje hustá a hebká srst kopírující vnější linie těla s mohutnou hřívou kolem krku. Barvy jsou přípustné ve třech variantách – nejznámější je nejspíše trikolorní, tedy kombinace hnědé, černé a bílé, dále blue-merle a nakonec sobolí.

Hlavu má velikostně vyváženou a ve tvaru klínu. Oči dodávají dlouhosrsté kolii milý a přívětivý výraz, a to v hnědé barvě (u blue merle pak můžou být různé kombinace s modrou – tedy obě oči nebo jedno z nich modré, popřípadě modře skvrnité). Výraz je pak doplněn typickýma ušima, které jsou v klidných situacích neseny dozadu, ale při zpozornění je kolie dlouhosrstá nese vpředu. Typické je pro ně polovztyčení, tedy že špičky uší jsou sklopené, ačkoliv zbytek ucha je vzpřímen.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Vzhledem k tomu, jak mírná, klidná a milující dokáže kolie být, mluvíme o ideálním psovi k dětem. Svou rodinu totiž miluje a chová se k ní velmi empaticky. Navíc je dobře cvičitelná, a tak s ní mohou pracovat a sportovat i děti a mnoho se vzájemně naučit. Kromě toho, že kolie dlouhosrstá se k dětem chová velmi jemně a hravě, tak je zároveň ochranitelská a nedopustí, aby se její smečce něco stalo. Vzhledem k této úzké vazbě je dobré děti poučit, že se k ní nesmí chovat hrubě nebo na ni křičet.

I s ostatními zvířaty nemá problém a výborně s nimi vychází. Nemá žádné sklony k agresivitě nebo dominanci a na domácí zvířata je ostatně zvyklá již po celou dobu historického vývoje tohoto plemena. 

Zdraví a péče

Kolie se dožívá kolem 15 let a jedná se o víceméně zdravé plemeno, ač vzhledem k vysoké popularitě plemene v předchozích letech musíme ohlídat výběr kvalitní chovatelské stanice a tedy geneticky zdravý chod. Když už je řeč o genetice – u kolie se můžeme setkat s citlivostí na některé léky, které jsou způsobené dědičnou mutací genu. Tuto citlivost je velmi dobré zjistit. Vzhledem k tomu, že je, jak jsme již zmínili, dědičná, daří se kvalitním chovům tuto vadu minimalizovat. Další onemocnění, kterými může kolie trpět, jsou především nemoce očí. Jedná se o problémy projevující se již ve štěněčím věku, opět tedy apelujeme na dobrý výběr chovatele, který vás s problematikou seznámí a vše ohlídá. 

Jinak je na péči poměrně nenáročná, lépe řečeno nemá nějaké nadstandardní požadavky. Potřebuje hlavně dostatek pohybu, aktivní vyžití a stálý kontakt se svým páníčkem. Srst i přes svou hustotu vyžaduje jen pravidelné kartáčování – zastřihávání ani trimování není vhodné a nedělá se. V období línání je pak potřeba vyčesávat každý den.

Výchova a výcvik

Ani začátečníci se nemusí bát, jestliže jim právě toto plemeno učarovalo. Jedná se o inteligentní a bystré psy, kteří velice rychle chápou, co po nich požadujete. Navíc jsou svému pánovi bezmezně oddaní a rádi mu budou dělat radost splněnými úkoly. Její snadná cvičitelnost, trpělivost a mírná povaha ji předurčují k tomu, aby byla ideálním společníkem do aktivní rodiny.
Vzhledem k tomu, jak jemná a citlivá umí být, tak jsou naprosto nevhodné tvrdší metody výcviku. Křikem a donucováním ničeho nedocílíte, jen si s kolií zkazíte vztah.

A proč by vůbec někdo šel touto cestou, když mluvíme o tak chytrém psovi, který chce pána sám od sebe potěšit a spolupracovat.
A že těch příležitostí ke spolupráci bude! Kolie potřebuje hodně pohybu a zaměstnání, je vhodná k celé řadě kynologických sportů – ať už mluvíme o poslušnosti, agility, dogdancingu, pasení, či běhu. Najděte si cokoliv, co vás bude společně bavit. Pokud se kolie dlouhosrstá unaví venku, doma se z ní stane klidný a jemný společník a gaučák. 

Náročnost 

Kolie dlouhosrstá není nijak významně náročná, ale samozřejmě má své potřeby, které by měl každý zodpovědný majitel zabezpečit. Zaprvé je velmi kontaktní, miluje svou rodinu a bývá vůči ní velmi citlivá. Potřebuje tedy dostatek kontaktu a cítit, že je milovaným členem své smečky.

Druhou oblastí je pak pohyb. Dlouhosrstá kolie je pracovní pes, miluje aktivní styl života a potřebuje dostatečně vybít svou energii – unavit jak tělo, tak mozek. Pořizovat by si ji tedy měl podobně naladěný člověk, sportovec a milovník pohybu.

Jinak je na péči nenáročná, stačí pravidelné kartáčování, kvalitní strava a výše zmíněné pohyb a pozornost. Vzhledem ke své srsti zvládne kolie i nepřízně počasí, venku na zahradě by však žít neměla kvůli osamění, které by jí nedělalo psychicky dobře.

Kromě výdajů na kvalitní krmivo pro sportovně založeného pejska počítejte s běžnou pořizovací cenou jako u řady dalších plemen, tedy kolem 15 až 25 000 Kč

Historie 

Předkové dnešní dlouhosrsté kolie pocházeli ze Skotska, z takzvaných Scottish Higlands, tedy Skotské vysočiny. Tam svým lidským společníkům, a hlavně tedy pastevcům, pomáhali jakožto ovčáčtí psi s hlídáním stád. V té době se o konkrétní podobě tohoto plemeno moc informací nezaznamenávalo, docházelo k různým křížením a psi měli být primárně pracovní a užiteční, na konkrétní a specifický chov se nikdo příliš nezaměřoval. Krásu dlouhosrstých kolií pak objevila královna Viktorie a od roku 1860 se z nich stalo oblíbené plemeno i ve vyšších vrstvách. 

Pro dlouhosrstou kolii jsou stěžejní 50. léta 20. století, kdy do kin přichází fenka Lassie a způsobuje naprostý boom co se týče popularity. Ta trvá až do dnešních dnů, dlouhosrstá kolie stále patří mezi ty nejoblíbenější plemena amerických pejskařů. To, že se staly tak oblíbenými, samozřejmě neslo i svou stinnou stránku, docházelo k množení, psa si pořizovali lidé impulzivně, aniž by pro něj měli vhodné podmínky. Je tedy jen dobře, že ač se stále těší velké oblibě, dostává se počet zájemců o toto plemeno opět do normálu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:pes 20–29 kg, fena 18–25 kg
Výška v kohoutku:pes 56–61 cm, fena 51–56 cm
Požadavky na trénink:45–80 min denně
Energie:vysoká venku, nízká doma
Délka života:10–14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:ovčácký, pastevecký pes
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:hustá, hebká
Barva srsti:sobolí, blue-merle, trikolora
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:dlouhá huňatá srst, malé zahnuté uši

Kde koupit kolii dlouhosrstou?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro dlouhosrstou kolii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata dlouhosrsté kolie na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (35 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu