16 důvodů, proč si (ne)pořizovat haflinga

Atraktivní menší koník krásné barvy se světlou hřívou, ocasem a třeba i hvězdou na čele. Výborný kůň pro začátečníka i pokročilého jezdce. Hafling je plemeno, vhodné k téměř jakémukoliv využití; můžete pro něj plánovat kariéru závodníka nebo z něj udělat spolehlivého hobby koně. Výborně se hodí i k dětem, protože je učenlivý, snaživý a snese hodně. Pojďte si o něm přečíst víc a uvidíte, jestli se bude hodit i k vám. 

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT haflinga

  • Hafling je ochotný a přátelský kůň, který bez problému zvládne i jezdce začátečníka.
  • Je to vytrvalec a není příliš náročný na krmivo. Zvládne i horší období a menší množství pastvy i jádra.
  • Z hlediska vzhledu je hafling velmi krásně zbarvený kůň, i proto je mezi jezdci tolik oblíbený.
  • Hodí se výborně do tahu i pod sedlo a je opravdu všestranný. Je výbornou volbou pro jezdce, který se chce věnovat více různým disciplínám současně nebo si ještě není jistý, co přesně bude s koníkem dělat.
  • Hafling je velmi učenlivý a rád pracuje. I méně zkušený jezdec jej může mnohému naučit.
  • Hafling se hodí i jako provozní kůň do jezdeckých klubů či k dětem.
  • Hafling je klidný, ochotný, ale zároveň i temperamentní, nebudete se s ním nudit.
  • Hafling upřednostní pastevní ustájení a nepotřebuje boxovat, díky své odolnosti a otužilosti nemá problém být neustále venku.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT haflinga

  • Jestliže hledáte koně konkrétního zaměření, podívejte se po jiném, specializovanějším plemenu.
  • Hafling není ani elegantní drezúrák s dlouhou nohou a prostornými chody.
  • Barva haflinga je pevně daná a pokud se vám nelíbí, máte smůlu.
  • Tito koně se dožívají vysokého věku. Dobře si rozmyslete, zda si k sobě chcete uvázat koně třeba i na 40 let.
  • Není to ani poník, ani velký kůň. Svou velikostí se řadí někam doprostřed a to vám nemusí vyhovovat.
  • Ač je hafling většinou ochotný k práci, někdy vás může překvapit svou tvrdohlavostí – prostě se “zasekne” a nejde dál. Občas má svůj den.
  • Pokud jej chcete držet v boxe, hafling nebude spokojen. Je to horský kůň a rád se popásá venku. 
  • Ne každý hafling se hodí opravdu na všechno. Při pořizování haflinga si proto pořádně rozmyslete, jaké využití pro něj plánujete, a podle toho vyberte to nejlepší hříbě nebo dospělého koně pro vás.

Shrnutí

Hafling je odolný, všestranný koník střední velikosti. Není náročný na pastvu ani krmivo a hodí se jako parťák pro zkušeného jezdce i jako kůň do jezdecké školy. Využívá se také ve sportu nebo v tahu. Je učenlivý a rád pracuje, občas má ale svůj den. Pokud jej plánujete zavřít do boxu, bude trpět – potřebuje být se stádem venku. 

Obecná charakteristika haflinga

Hafling se řadí do kategorie teplokrevných koní. Nepatří mezi poníky, svou velikostí je překonává. Je to silný, houževnatý kůň, který zvládne i náročné horské terény. Často se dožívá vysokého věku a těší se velmi dobrému zdraví. Zaujme vás svou krásnou barvou a dlouhou, hustou hřívou a ocasem.

Povaha

Hafling je klidným, odhodlaným plemenem, ale může vás občas překvapit svou tvrdohlavostí. Rád se učí a pracuje a rád je v kontaktu s lidmi. Díky své trpělivosti zvládne i nezkušeného nebo dětského jezdce.

V genech má hafling i horské poníky, po kterých zdědil sílu a odolnost. Je učenlivý a přizpůsobivý a není příliš náročný na ruku jezdce. Nemá žádné přesné zaměření, je to všestranně šikovný koník.

Vzhled 

Hafling se neřadí mezi poníky, ačkoliv je svou velikostí je menší, než ostatní “plnohodnotní koně”. Hlavou připomíná Arabské koně, protože má ve svých žilách i jejich krev. Tělo je dlouhé a dobře osvalené s velkou hlavou, velkým okem a širokými nozdrami. 

V kohoutku hafling dosahuje výšky mezi 135 a 150 cm. Nohy jsou kratší, dobře stavěné a silné s tvrdými kopyty. Povolená zbarvení haflinga jsou ryzák (červená srst, hříva a ohon v barvě srsti) a isabela (žlutá srst, hříva a ohon bílé či krémové). Na hlavě a nohou může mít bílé odznaky. Hříva je bohatá a může se i zaplétat, většinou se nestříhá. Ocas je mohutný a žíně mohou být i lehce zvlněné. Hafling je velmi pěkný kůň a i proto je tolik oblíbeným plemenem mezi chovateli a jezdci. (zdroj)

Zdraví a péče

Hafling není příliš náročný na péči. Zvládá i prostředí s omezenou pastvou a jádrem a dokáže se dobře přizpůsobit různým podmínkám. Hafling většinou mívá velmi dobré zdraví, protože v chovu je kladen velký důraz na kvalitu chovných jedinců. Může se dožít i 40 let věku, kobyly mohou mít hříbata i po 20. roce. 

Hafling je velmi odolný a otužilý, proto nemá problém s celoročním pastevním ustájením. Nebude se třepat zimou při prvním dešti. Hříbata haflinga v italských a rakouských chovech bývají vychovávána na alpských pastvinách, kde je řidší vzduch. To přispívá k dobrému rozvoji srdce a plic a zvýšené odolnosti těchto koní. (zdroj)

Využití plemene

Ač jsou haflingové jen o něco větší než poníci, liší se od nich svým temperamentem. Mají chuť pracovat a proto jsou velmi oblíbenými koni začátečníků a dětských jezdců, kteří už poníky přerostli. Původně se hafling využíval v italských a rakouských Alpách jako horský kůň. Tomu vděčí za svou vytrvalost, odolnost a sílu v tahu. (zdroj)

Jeho využití je dnes velmi široké – může to být koník rekreační, může zářit v různých jezdeckých disciplínách (například westernové show, voltiž), ale hodí se i do kočáru, pro hiporehabilitaci nebo zemědělství. Méně prostorné chody mu umožňují dobře se pohybovat v horách. (zdroj)

Cena haflinga se odvíjí od jeho zkušeností a věku. Mladá hříbata můžete koupit přibližně za 25000 Kč, přiježděné koně seženete v řádu desítek tisíc Kč i více. Záleží vždy na daném koni a jeho původu.

Historie 

V krvi haflingů byste mohli nejspíše najít arabské předky, na které hafling odkazuje tvarem hlavy. Toto plemeno má v genech také něco z hucula a norika. Zemí původu haflinga jsou Rakousko a Itálie, přesněji Alpy na pomezí těchto dvou zemí.

Hafling jako plemeno se dá vystopovat do 19. století. Název plemene odkazuje na místo, z kterého pochází (obec v Tyrolských Alpách). Dnes je hafling velmi oblíbené a rozšířené plemeno právě kvůli jeho ochotě k práci, odolnosti a všestrannosti. Nejvíce haflingů můžete potkat v Rakousku a Itálii. 

Do Česka se hafling dostává v období před II. světovou válkou. Po ní následoval útlum chovu haflingů i dalších koňských plemen kvůli postupující mechanizaci a nedostatku financí chovatelů. Obnova chovu u nás začala od 90. let 20. století. (zdroj)

Dnes tohoto koníka najdete v mnoha jezdeckých klubech jako provozního koně, koně pro hipoterapii nebo westernové show, ale skvěle se hodí také jako nenáročný hobby koník.

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace 

Výška v kohoutku:135-150 cm
Hmotnost:410-500 kg
Barva srsti:zbarvení ryzák nebo isabela
Zvláštní znaky:může mít bílé znaky na hlavě a nohách
Země původu:Itálie a Rakousko (Alpy)
Původní využití:horský kůň – zemědělství, do tahu
Délka života:30-40 let
Orientační cena:25000-100000 Kč

Kde koupit haflinga?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji haflingů.

4.9/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu