14 důvodů, proč si (ne)pořizovat křečka

Oči jako korálky, poměrně velké uši a místo ocasu jenom krátký pahýlek. Na krátkých nožkách se batolí kulaté sametové tělíčko. Ano, řeč je o křečkovi. Tímto roztomilým hlodavce začínal asi každý chovatel. Obvykle, vedle rybiček, andulky nebo morčete, bývá křeček prvním vytouženým zvířátkem. I když jsou na chov a rozmnožování nenároční, i jejich držení má jistá specifika. Ne každý křečkovi porozumí a může být po jeho pořízení poměrně rozčarován. Je tedy křeček vhodným zvířátkem právě pro vás?

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka

OSM důvodů, proč si pořizovat křečka 

  • Pracujete celý den a na kočku či psa nemáte čas? Křečci celý den lenoší a večer začnou řádit. Nemusíte tak mít obavu, že byste o jejich veselé kousky přišli a večer sledovali jen spokojeně chrupající načechrané kuličky.
  • Jako u mnoha zdomácnělých druhů, i u některých druhů křečků chovatelé vyšlechtili mnoho barevných variet a typů srsti. Můžete je tak od sebe lehce rozlišit. 
  • Přesto, že křečci přes den spí, k večeru a v noci si absenci aktivity vynahrazují. Jsou to velmi vynalézavá a rychlá zvířátka. Rozhodně nebudou jen nečinně sedět.
  • Křečci jsou obvykle samotáři. Oproti nim jsou křečíci poměrně společenská zvířátka. Pokud nechcete jedináčka, pečlivě vyberte druh chovaného zvířátka.
  • I tento drobný hlodavec se dá ochočit. Může tak být kamarádem i staršímu dítěti, které bude při manipulaci s křehkým zvířátkem dostatečně opatrné.
  • Křečci nejsou potravní specialisté. Nároky na jejich stravování nejsou nikterak náročné, a krmivo pro ně seženete v každém dobrém obchodě pro zvířata.
  • Jsou velmi čistotní a potřebu vykonávají většinou na jedno místo. Nemusíte tak často čistit kompletně celou ubikaci. Stačí vybrat znečištěnou podestýlku. Avšak část starého steliva na místě vždy ponechte, aby křeček opět trefil na svůj ,,záchod´´.
  • Křeček není náročný mazlíček a jeho chov i rozmnožování zvládne i úplný začátečník.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat křečka 

  • Některé druhy křečků mohou být poměrně společenské. Většina je však samotářská. Pokud chcete chovat vícero křečků, musíte jim zajistit buď samostatné obydlí, nebo dostatečně velkou ubikaci, kde se mohou vyhnout.
  • Jak jsme naznačili v prvním odstavci, křečci mají soumračnou a noční aktivitu. Pokud  milujete spánek a vyruší vás z něj i pád špendlíku na podlahu, nebude pro vás křeček ten pravý kamarád. Pokud tedy jejich domeček nepřestěhujete na půdu či do sklepa.
  • Křeček, díky své velikosti a rychlosti, není vhodným zvířátkem pro malé děti. Při špatné manipulaci mu může být pád z výšky nebo silnější zmáčknutí, osudným.
  • Křečkové umí být pěkně nerudní. Zvíře vyrušené z denního odpočinku může svého majitele  velmi nepříjemně kousnout.
  • Přesto, že je křeček poměrně malé a drobné zvířátko, pokud se nevěnujete jeho podestýlce pravidelně, dokáže velmi silně zapáchat. 
  • Kombinovat křečka s jinými druhy, například pískomily, osmáky nebo morčaty, není dobrý nápad. Jsou to velmi teritoriální zvířátka a v domečku by tak mohla nastat docela krutá válka o prostor. Pokud chcete u snášenlivějších druhů namíchat skupinu křečků z jiných ,,rodin´´, je velmi vhodné udělat tak před osmým týdnem věku, aby se zvířata dobře snášela a nedocházelo k napadání.
  • Je to hlodavec a útěkář. Pokud se váš křeček vydá na výlet ze své vlastní vůle, může napáchat značné škody, než se vám ho podaří znovu odchytit.

Shrnutí 

Křeček je většinou samotář. Ale i když obvykle obývá své království sám, na aktivitě, zejména ve večerních a nočních hodinách, mu to neubírá. Křečci jsou poměrně akční zvířátka a i přes své zavalité tělíčko a krátké nohy se velice dostanou všude, kam potřebují.

Křeček patří mezi hlodavce a dělá tomuto zařazení čest. Co se mu dostane pod zuby, to většinou nese jejich stopy. Zběhlému křečkovi se jeho vášeň může stát i osudnou, pokud narazí například na elektrické kabely. Bývají to mistři útěkáři, proto je velmi vhodné ubikaci s křečkem vždy dobře zajistit. Pro malé děti se jako mazlíček příliš nehodí, jak svou velikostí, tak povahou. Těm větším mohou být milým společníkem.

Chov křečka 

S trochou fantazie a šikovnosti můžete svému křečkovi vytvořit skutečný ,,ráj´´, kde si může hrabat a prolézat sítí tunelů. Chovem samotného křečka nic nepokazíte. Jako jedináček se dokonce většinou cítí lépe, než když se o svůj životní prostor musí s někým dělit. Pokud však chcete křečka rozmnožovat, budete potřebovat samozřejmě pár. Obvykle je lepší držet samici a samce zvlášť .

Samičky mají říji v týdenních cyklech, tudíž mohou po odstavu mláďat ihned zabřeznout. Zda je samička svolná k páření zjistíme tak, že ji dáme  ( nejlépe večer ) do ubikace k samci. Pokud samička není svolná k páření, zvířata ihned oddělíme,aby nedošlo k poranění. Mladí křečci jsou schopni se pářit již ve věku 3 měsíců.

Po březosti, která trvá od 15 do 22 dní ( podle druhu), se rodí velké množství mláďat. Obvyklý počet je 6 – 10 slepých a holých křečků,ale výjimkou není ani vrh o 15 mláďatech. Proto je více než vhodné zajistit si odběr už před pářením křečků. Ve stáří asi 28 dní jsou mladí křečci plně samostatní. V období těsně po porodu samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hnízdo, které si vyrobí. K běžné potravě přidáváme i živočišnou složku. Může se stát, že vlivem stresu nebo nedostatečné výživy samice mláďata zabije nebo i zkonzumuje. Kompletní informace o odchovu křečků naleznete zde.

Pokud jste se rozhodli, že křeček je tím správným zvířátkem právě pro vás, je nutné mu před jeho příchodem do domácnosti vytvořit správné místo k životu. Křečci se obvykle chovají v klecích, plastových boxech nebo akváriích. Při výběru vhodné ubikace bychom měli brát zřetel zejména na použité materiály. Ty by měly odolat síle křečkových zubů. Základna klece pro křečka nemusí být velká, pro jednoho křečka vystačí i rozměr 48 x 24 x 24 cm. Křeček vám ovšem bude vděčný, pokud bude mít dostatek místa ke šplhání a prolézání.

V kleci by pak neměla chybět:

  • napáječka
  • miska na krmení, nejlépe kameninová
  • materiál na vystlání domečku ( papírové ubrousky, seno, bavlněné hadry, popřípadě se dá koupit v zooprodejně přímo ,,náplň´´ do domečků pro malé hlodavce)
  • podestýlka
  • domeček 
  • hračky 
  • závěsná koule na ovoce/zeleninu
  • větvičky na okus
  • trubky na prolézání aj. 
  • bezpečné kolečko na běhání

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro křečky najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.  

Pro křečky jsou vhodné různé typy podestýlek. Můžete použít jak klasické hobliny, tak například bukové štěpky, podestýlku asan, kukuřičnou podestýlku…Nejvhodnější se jeví bezprašné hobliny,pro menší druhy můžeme použít i písek.Určitě však křeček ocení rozmanitý výběr materiálu na stavění hnízd a vystýlání domečku. Vděční vám budou i za roličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek, kartonové krabičky ( bez izolepy, lepidla a potisku), větve nebo dutá polínka.

Poslední, ale neméně důležitou, součástí spokojeného života křečka je krmení.  

Základ stravy tvoří různé druhy semen, která si můžete i sami namíchat. V průmyslově vyráběných směsích se nejčastěji objevuje slunečnice, pšenice, oves, proso, burské oříšky atd… Mnoho majitelů si směs pro křečky míchá samo. Ve specializovaných obchodech pro zvířata můžete zakoupit krmivo pro křečky ve formě granulí, které je ideální v tom, že křeček nevybírá to, co mu chutná nejvíce. Tyto granule bývají doplněny i o vitamíny a minerály, které křeček potřebuje. K hlodání můžete předkládat větvičky ovocných stromů nebo speciální hlodací dřívka nebo lepené tyčinky ze zooprodejny.

Křeček není výhradní býložravec a ke svému zdárnému vývinu potřebuje i živočišnou složku stravy. Můžete přidávat zofobasy, cvrčky nebo u větších druhů křečků i sarančata či kobylky.Křeček nepohrdne ani bílým jogurtem, na tvrdo uvařeným vejcem nebo nízkotučným tvarohem v přiměřeném množství. Živočišnou složku můžete nahradit i kvalitními psími či kočičími granulemi. Nedílnou součástí jídelníčku jsou i různé druhy ovoce, zeleniny a bylinek. Z ovoce a zeleniny se vyhýbáme zeleným fazolkám a avokádu – ty jsou pro křečky jedovaté. Křečkové mají tendence si potravu hromadit na horší časy. K přenášení potravy používají prostorné lícní torby. Čas od času zkontrolujte křečkovy prolézačky nebo domeček a jeho zásobárnu, kterou si tam může vytvořit, také. Důležité je odstranit nedojedené zbytky, aby se v nich netvořila plíseň.

V přírodě křečci dokáží velmi účinně hospodařit s vodou obsaženou pouze v potravě. Přesto by měli mít i napáječku s čerstvou vodou k dispozici(zdroj)

Důležité informace o křečkovi

Velikost a váha:7 – 18 cm, 30 – 180 g – podle druhu
Původ:Evropa, Asie, Amerika
Vhodná ubikace:akvárium s drátěnou nástavbou, terárium, vitrína, klec
Cena:dle barvy, druhu a původu . Křečka můžete získat zdarma, ale i za 500 korun
Délka života:2 – 5 let, podle druhu a péče
Aktivita: večer a v noci 

Specifikace křečka

Křeček je zvíře spíše noční. Přes den bude spokojeně spát ve svém domečku nebo doupěti, které si vyhrabe v hoblinách. Jeho aktivitu mu můžete prodloužit tím, že ho budete budit v pravidelném čase na jídlo.  Křeček se pak přizpůsobí a bude vstávat dříve sám. Přesto není vhodné mu celý biorytmus dokonale obrátit. Křečci mají poměrně slabý zrak a na denním světle jsou prakticky slepí. Pokud chcete kamaráda, který není denním spáčem, pořiďte si raději morčátko. Oproti křečkovi jsou aktivní přes den, dají se lépe ochočit a jsou o poznání kontaktnější. 

Křeček se v záplavě domácích ,,hlodavčích´´ mazlíčků může jevit jako mrzout a protiva, se kterým není žádná legrace. Avšak i toto zvířátko má své kouzlo. Pro velmi pracovně vytížené lidi nebo i starší děti, které například díky kroužkům nemají příliš mnoho volna, může být křeček tím pravým mazlíčkem. Zejména křečíci mohou žít i poklidným rodinným životem a nemusíte se tam omezovat na držení pouze jednoho křečka nebo jedince striktně oddělovat. I křeček jedináček vás může pobavit a rozesmát svými atletickými výkony ve vhodně vybavené, prostorné ubikaci. I když jsou to malá zvířátka, dají se i poměrně snadno ochočit. Zejména na kousek pamlsku křečci dobře ,,slyší. Oproti jiným domácím mazlíčkům má však křeček nespornou výhodu. Jeho chov a péče o něj nevyžaduje téměř žádný čas a křeček bude spokojený i tehdy, pokud mu příliš pozornosti věnovat nebudete.

Na potravu ani péči není křeček nikterak náročný. V podstatě si vystačíte se směsí nebo granulemi pro křečky a ovocem a zeleninou ,,co dům dal´´. Pokud mu z venku přinesete i volně rostoucí bylinky, jako třeba jetel, pampelišku, ptačinec a větve ovocných stromů.

Nejznámější druhy křečků:

Jak a kde si koupit křečka?

 Podobně jako u psů si můžete i křečky zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Křeček s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká, s výjimkou vzácně se vyskytujících zbarvení nebo typu srsti, která se běžně prodávají od 300,- nahoru, se dá křeček od chovatele sehnat již od pár desítek korun. 

Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení křečka v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je zvíře stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou mláďata příliš malá na to, aby šla od matky. Správně se křeček odstavuje okolo 4. týdne a do nového domova jde pátého týdne života. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že vám bylo prodáno zvíře pohlaví, které si přejete, ne vždy to prodavači spolehlivě poznají. Jak rozeznat pohlaví u křečků a další užitečné rady se dozvíte například zde.

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu