13 důvodů, proč si (ne)pořizovat korelu

Věděli jste, že tolik oblíbená korela je příbuzná mnohem větších a vzácnějších papoušků kakadu? Tomuto faktu napovídá i její charakteristická chocholka, podle které dostala své druhové jméno. I když korely nejsou tak nápadně zbarvené jako jiní papoušci, mají po celém světě mnoho nadšených příznivců a obdivovatelů. Také u nich chovatelé nelenili a vyšlechtili množství barevných mutací. Můžeme tak vidět korelu čistě bílou, strakatou, perlovou nebo takřka celou šedou. Barevných variet korel je skutečně mnoho. Kromě zajímavých zbarvení má však korela i mnoho skvělých vlastností, díky kterým pronikla do mnoha domácností. Pojďme si tedy korelu chocholatou představit v našem článku blíže.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat korelu 

  • Korely žijí ve svém přirozeném prostředí v párech, menších skupinách i velkých hejnech. Nejsou to samotářky. Tato vlastnost korely přímo předurčuje k tomu,aby se daly lehce ochočit a staly se tak vaším mazlíčkem.
  • Korela je obecně nenáročným papouškem. Není náročná na prostor, čas ani na finance. Pokud pořídíte korele kamaráda v podobě druhéhou papouška, vystačí si s jeho společností.
  • Tito papoušci nemají sice vlohy k mluvení, zato se mohou velmi dobře naučit imitovat melodie. Také jsou vynikajícími letci a obecně velmi pohybově nadané. Naučit korelu různé zábavné kousky – třeba aportování malého míčku, nebývá nikterak složité.
  • Korely jsou poměrně dobře snášenlivé i co se týče jiných druhů papoušků. Nejvíce si budou rozumět s andulkami, roselami nebo neofémami, které běžně potkávají i ve volné přírodě a mají i podobné nároky na krmivo.
  • Pokud nemáte s papoušky zkušenosti nebo chcete pořídit papouška pro své děti, je korela jedním z mnoha vhodných kandidátů. 
  • Stejně jako je tomu u andulek, ani odchov korel není nijak náročný. Zvládne jej i začátečník. Korela nepotřebuje k hnízdění žádný extrémně velký prostor, je možné ji  tedy rozmnožovat i v bytových podmínkách.
  • Korela je otužilec. V dobře zajištěné voliéře zvládne i celoroční pobyt venku.
  • Toužíte po mazlíčkovi, se kterým se nebude hned tak loužit? I to korela splňuje. Běžně se dožívají dvaceti let. Což není na takto malého ptáčka zrovna málo.
  • Přestože je korela příbuzná kakaduům v přírodě i v domácnostech je natolik hojná, že nepodléhá registraci CITES. Nemusíte proto kvůli jejímu chovu absolvovat žádná jednání na úřadech.

ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat korelu 

  • Korely stejně jako velcí papoušci rády vítají nový den a k večeru se s ním loučí. Jejich hlasový projev je poněkud hlasitý. Při pořízení korely je nutno s tím počítat.
  • Jsou to bordeláři. Ostatně jako téměř každý papoušek. Korely při loupání semínek slupky z nich importují do okruhu několika desítek centimetrů kolem klece. Pokud jste úzkostliví na pořádek, nebude korela ten správný parťák do vašeho bytu.
  • I přes poměrně malou velikost má korela docela silný a ostrý zobák. Štípnutí rozzlobenou korelou může zanechat na kůži i nehezkou jizvu.
  • Pokud své korele nedopřejete společnost v podobě druhého papouška, počítejte s poměrně velkou časovou náročností tohoto papouška. Tam, kde bude korela jedináčkem, byste jí měli nahradit společnost druha vy.

Shrnutí

Korela chocholatá je skvělým domácím mazlíčkem jak pro dospělé, tak pro děti. Malé přírodovědce a chovatelské začátečníky nadchne možnost odchovávat korely i v bytě. Mohou tak pozorovat vývoj tohoto roztomilého papouška od vylíhnutí až po dospělost. Korely jsou, navzdory své velikosti, poměrně dlouhověcí papoušci. Dvacetiletá korela není žádný rekordman. Proto je třeba i při pořizování korely počítat s tím, že tento mazlíček s námi při dobré péči stráví podstatnou část našeho života.. I přes svou velikost jsou korely neuvěřitelně obratné a inteligentní. Nadáním k mluvení se korely pyšnit nemohou, zato však jejich pohybové nadání můžete využít k nácviku různých veselých kousků a triků. Korely jsou velmi kontaktní a s dobrou motivací ve formě něčeho dobrého do zobáčku, jsou ochotny se naučit doslova psí kusy.

Chov korely 

Pohlavní dimorfismus je u korel celkem dobře vyjádřený.Dospělý samec v přirozené barvě má výrazně oranžově zbarvené lícní skvrny, mezi žlutou hlavou a šedou barvou těla má bílý proužek. Ocasní pera jsou velmi tmavá, až černá. Samička v přirozené barvě má hlavičku méně jasně žlutou a i lícní skvrny nemají tolik sytou barvu. Ocasní pera samiček jsou pruhovaná.U barevných mutací korel může být rozeznání pohlaví poněkud problematické, zejména pro laika. Více o rozlišení pohlaví u korel naleznete  zde.

Odchov mladých korel není nikterak náročný. Pokud se budete o odchov pokoušet doma, je třeba zajistit korelám dostatečně velkou klec( minimální rozměr pro jeden pár je 120x60x60cm – délka, šířka,výška) nebo bytovou voliéru, kam se pohodlně vejdou i s budkou a mláďaty. Období rozmnožování začíná většinou v dubnu, kdy korelám nabídneme budky. Zkušení chovatelé korely připravují na hnízdění tím, že zvýší množství a hlavně výživnost předkládané potravy. Jako u většiny ostatních papoušků nechybí i živočišná složka – vejce, tvaroh nebo bílý jogurt. Dopřát korelám můžeme také máčené piškoty, naklíčené zrní a jiné nutričně bohaté krmivo. Vhodné je nabízet i zelené krmení jako je pampeliška, ptačinec, větvičky ovocných stromů. Zhruba 14 dní po páření snese samička korely do budky 4 – 8 vajíček. Při sezení na vejcích se rodiče střídají. Korely dávají obecně přednost budce horizontální, ideálně o rozměrech 25 x 25 x 30 – 40 cm (šdv) s vletovým otvorem o průměru 8 cm. Po 18 – 24 dnech se z vajíček začnou klubat malé korely. Rodiče se o ně v budce starají 4 – 5 týdnů. Poté mladé korely vylétají ven. Ještě 3 – 4 týdny je rodiče mimo budku přikrmují. (zdroj).

Před pořízením korely je vhodné zajistit jí dostatečně velké a vybavené bydlení. Vybavení venkovních voliér je v mnoha ohledech podobné, jako zařízení bytové klece pro jediného ptáka.

Přestože jsou velmi dekorativní, nejsou kulaté klece pro korely vhodné. Ptáci jsou v takových klecích dezorientovaní a jsou zbytečně ve stresu.

V kleci, o minimálním rozměru 80x60x80 cm (délka, šířka, výška) by neměla chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs,  zvlášť na grit nebo písek, a zvlášť na ovoce, zeleninu
  • sépiová kost nebo minerální kámen
  • podestýlka na dno
  • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
  • hračky
  • koupelna

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro korelu najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vaší korele a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Většina korel se ráda koupe, proto je vhodné jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo speciální ptačí koupelny, která se zavěšuje z vnější strany klece.

Pokud budete kupovat pro korelu klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá žádným papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.

Ideální úprava drátů klece je bez různých nátěrů, které korely budou ozobávat. Jednak potom klec nepůsobí esteticky a také mohou korelám způsobit zažívací potíže.

Základní potravou pro korely je směs různých semen trav a zrnin, kterou si můžete opatřit buď v zooprodejně nebo i namíchat sami doma, či tento úkol svěřit chovateli, který má s chovem korel zkušenosti. K suché směsi přidáváme občas ovoce a zeleninu, i když korely obvykle bývají v krmení konzervativní a ovoci či zelenině příliš neholdují .Před obdobím rozmnožování a v době, kdy krmí mláďata, se doporučuje zvýšit přísun živin, jak jsme již zmínili v odstavci o rozmnožování a chovu korel. V jídelníčku korel se raději vyhněte ořechům či olejnatým semenům.  Ořechy můžete nabídnout v malé míře jako pamlsek a odměnu. Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme korelám zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. Vhodné jsou i větvičky ovocných stromů nebo vrby a různé druhy listů – smetanka, ptačinec, jitrocel apod.. Korely také rády konzumují celé klasy prosa nebo čiroku, které vyloupávají a mají je částečně i jako hračku.

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře korelám nedáváme ani v minimálním množství. 

Důrazně také upozorňujeme na škodlivost používání teflonového nádobí v domácnosti, ve které žije korela! Při ohřívání nádobí s teflonovým povrchem se uvolňují toxické látky. Nejeden papoušek na tuto neznalost majitele už doplatil svým životem.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí) nebo speciální písek.

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte s veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o korelách

Velikost:asi 33 cm
Původ:Austrálie
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle stáří, pohlaví,  původu, ochočenosti a barevné mutace od sto do několika set korun
Délka života:20 a více let
Aktivita:denní

Specifika korely

Korela je v českých domácnostech druhým nejoblíbenějším papouškem hned po andulce vlnkované. Korela má oproti andulce značnou výhodu v tom, že se příliš neupíná na konkrétního člověka. Proto se více hodí do rodin s dětmi a tam, kde se jí nemůže stabilně věnovat pouze jeden člověk. Pokud ani tak nevyšetříte mnoho času pro svou korelu a nebudete trvat na tom, že musí být zcela ochočená, doporučujeme pořídit jí kamaráda. Může to být druhá korela nebo i jiný snášenlivý papoušek. U korel obvykle nezáleží na tom, zda obývají jednu klec dvě samičky, dva samečci nebo pár. 

Korely velmi dobře vycházejí jak s andulkami, tak s neofémami, roselami nebo i různými druhy malých pěvců – chůvičky nebo zebřičky také často můžete vidět ve společné voliéře, kterou obývají korely. 

Odchov korely není nijak náročný a proto ji vřele doporučujeme pro nasbírání prvních zkušeností s chovem papoušků. Přestože je k odchovu vhodnější prostorná voliéra, není nemožné korely odchovávat i v bytě v dostatečně prostorné kleci.

Korely nejsou zdaleka tak pestře zbarvené jako jiné druhy malých papoušků. Chovatelům se však podařilo vyšlechtit mnoho zajímavých barevných mutací korel. Články zaměřené na různé barevné mutace korel naleznete zde. 

Korely jsou  proti jiným papouškům poměrně konzervativní co se týče krmení. Mnozí chovatelé i z tohoto důvodu dávají ke korelám do voliér i jiné druhy. Jednak slupnou to, co korely odmítnou, a také tím, že konzumují krmivo, které korely neznají ( a z toho důvodu nechtějí – například ovoce a zeleninu) je učí přijímat i neznámou potravu. 

Pakliže se rozhodnete pro chov jediné korely a budete jí věnovat dostatek času, získáte skvěle ochočeného a velmi zábavného společníka. I když korela nemá dispozice k tomu,aby se naučila opakovat slova ( i když i takoví jedinci existují ) velice hezky se učí melodie. Zejména samci korel, kteří v době páření svým vyvoleným dámám zpívají, jsou v tomto opravdu skvělí.

Korely jsou ve volné přírodě skvělí letci a mnohdy za potravou urazí značné vzdálenosti. Pro správnou pohodu vaší korely je tedy vhodné jí dopřát pravidelně možnost proletět se volně po bytě.

Jak a kde si koupit korelu?

Korelu můžete koupit od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Cena korel se odvíjí od jejich věku, pohlaví, barevné mutace a také podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se od 100 korun výše. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele korel naleznete zde.

4.7/5 - (29 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu