BARF: vše, co potřebujete vědět o BARFování

Když chvíli posedíte mezi pejskaři, nebo se dostanete do nějaké jejich diskuse na internetu, velmi pravděpodobně je zastihnete probírat nejnovější trendy v psím světě a vlastně obecně to, co je pro psy TOP – jaký pelíšek, jaký kartáč na srst a také jaké krmení je vlastně to nejlepší. Ač neexistuje žádná konkrétní odpověď, protože je každý pejsek originál, určitě se v diskusích dozvíte, že pro mnohé je tou božskou manou v kategorii psího žrádla BARF. To, co pro někoho může být jen zvláštní zkratka velkých písmen neznámého významu, je pro jiné to prakticky životní styl – a to doslova. Pokud však patříte k lidem, pro které je vrcholem v přípravě zvířecí stravy vysypání granulí, či vyklopení konzervy do misky, zřejmě u vás barfování neuspěje. Proč? Pojďme si to vysvětlit. 

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších konzerv pro psy

Co je to BARF?

Ptáte-li se, co že to vlastně ta zvláštní zkratka znamená, určitě nepřestávejte číst. Je totiž čas na trochu teorie. Zkratka BARF může být vyložena mnoha způsoby z různých jazyků – Co se týče překladu z angličtiny, nejčastěji se používají výrazy Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) nebo Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Dáváte-li přednost němčině, bude pro vás nejsrozumitelnějším pojmem Biologisch Artgerechte Rohe Futerung, tedy biologicky vhodná syrová výživa. 

Barfování je tedy polopaticky řečeno přirozený způsob výživy masožravých a všežravých zvířat, inspirovaný samotnou přírodou. V mističkách takto krmených mazlíčků tedy nenajdete nasypané granule, ale naleznete tam naopak syrové suroviny, dle druhu strávníka. Strávníkem může být pes, kočka, či jiný mazlíček, jež má ve své přirozené stravě masitou složku – barfovat tak můžete třeba i s fretkou. V tomto článku se však zaměříme na stravu našich psích přátel. 

https://www.youtube.com/watch?v=cV1I_NHq87o

Výhody krmení BARFEM

  • S barfem můžete začít v jakémkoliv věku psa. ( U starších pejsků je však důvod k velké opatrnosti při přechodu na syrovou potravu).
  • Víte naprosto přesně, co váš pes žere. Všechny suroviny vidíte v misce, nikoli rozemleté v granulích, či konzervě. Také máte jistotu, že jsou suroviny vždy čerstvé. 
  • Krmit BARFem lze i při různých zdravotních indispozicích vašeho čtyřnohého přítele.
  • Syrová strava pejskům ve většině případů moc chutná a na krmení se ohromně těší.
  • BARF může výrazně dopomoci k docílení kýžených výsledků v oblasti kondice a úpravy postavy psa.
  • Mnozí páníčci dokáží při nákupu surovin pro barfování ušetřit, oproti nákupu kvalitních granulí.
  • BARF má pozitivní vliv i na kvalitu srsti.
  • Syrová strava stimuluje tvorbu enzymů, které umožňují správné trávení a zabraňují přežívání vnitřních parazitů. Oproti granulím se navíc syrová strava tráví kratší dobu.
  • Profit z barfování má i psí chrup, který se díky mechanickému zpracování sám čistí a udržuje se tak déle zdravý.
  • Pejsci krmení BARFEM mívají obecně méně hromádek, díky lepšímu stravitelnosti syrové potravy.

Nevýhody krmení BARFEM

  • Poměrně složitější příprava odradí spoustu páníčků.
  • BARF musí být z dlouhodobého hlediska vyvážený, aby byl pro psa prospěšný a naopak mu neublížil.
  • Je nutné mít prostory na skladování masa, abyste jej nemuseli dokupovat každých pár dnů a zároveň jej uchovali čerstvé.
  • Ač psi ve většině případů syrovou stravu milují, najdou se i výjimky, které se na vás budou tvářit, že je snad chcete otrávit.
  • BARF může být trochu nepraktickým společníkem na cestách. Většina páníčků tedy volí pohodlnější alternativu, když vyráží se psem na cesty.
  • Občas je třeba mít trochu silnější žaludek, obzvlášť při porcování voňavých lahůdek, jako jsou třeba hovězí dršťky. Mnoho lidí se neštítí zkrmovat ani celé hlavy ze zvířat, nebo jednodenní kuřátka. 

Koho ne/lze krmit Barfem? 

To, že lze barfovat i s jinými mazlíčky, než se psy a kočkami, už jsme si řekli a ač by si i oni zasloužili samostatné povídání, dnes zůstaneme pro přehlednost u hafanů. Syrová strava není zapovězena žádnému pejskovi, pokud nemá určitá omezení, které by to nedovolovalo. Rozhodně nejste limitováni ani velikostí psa, protože barfovat můžete nejen s dogou, ale také s čivavou, nebo jorkšírem – stačí přizpůsobit velikost porce. 

Věk také není žádnou překážkou, proč nezačít s BARFEM. Koneckonců některé chovatelské stanice krmí své odchovy syrovou stravou hned, jakmile je možné pustit se se štěňaty do přikrmování. Buďte si jistí, že živiny ze syrové stravy ocení i fenky březí, či feny v laktaci. Barfování je však vhodné i pro jedince starších ročníků, kterým může pomoci zůstat déle v kondici a mimo jiné si například udržet zdravý chrup. Pokud je ale psí senior celý život krmen granulemi, či jinými průmyslově vyráběnými krmivy, je na místě být s přechodem na čerstvé krmení nanejvýš opatrný a hlavně nikam nespěchat. 

Velkou výhodou krmení barfem je možnost mnohdy se přizpůsobit  strávníkům s určitými zdravotními omezeními, které mohou vyžadovat speciální diety. Pro příklad můžeme zmínit pejsky, jejichž stav vyžaduje jaterní, ledvinovou, či slinivkovou dietu, nebo pejsky s cukrovkou. Samozřejmě existuje daleko víc onemocnění, která vyžadují speciální přístup ke stravování a je nutné se jim přizpůsobit. Vždy však platí, že je třeba držet se pokynů veterináře, plus dodržovat případnou medikaci.

 Myslete však také na možnost, že se vašemu veterinárnímu lékaři nemusí zamlouvat záměr krmit syrovou stravou (ať už u zdravého psa, či u psa se zdravotní indispozicí). V takových případech máte několik možností, jak s takovým doporučením naložit: mnoho lidí začne navštěvovat jinou ordinaci, kde jsou barfu nakloněni, nebo zkrátka ignorují názor veta a krmí psa po svém. Najdou se samozřejmě i páníčci, kteří na radu dají a vyberou si krmení, jež je jim doporučeno. Pokud ale máte pejska, jež má určitý problém se zdravím, neriskujte zbytečně neuváženým přechodem na syrové krmení – nejste-li si jisti, zajděte si raději pro radu k vícero veterinářům. Barfování nemusí být z různých důvodů to pravé ořechové úplně pro každého psího miláčka, proto je žádoucí posuzovat vše individuálně. 

Jak začít s BARFem? 

Pokud bysme měli podtrhnout jednu zásadní věc, která je předpokladem pro úspěšné krmení BARFem, je to zdravý rozum. Každý milující majitel psa by si měl uvědomit, že strava hraje v životě psa velkou roli a má nepopiratelný vliv na jeho zdraví. Ač si na každém obalu granulí, či na etiketě psí konzervy přečtete o tom, jak je uvnitř zaručeně vyvážená denní dávka živin, je jen na nás, zda tomu uvěříme. Stejně jako je třeba postupovat individuálně u výchovy a výcviku vašeho čtyřnohého miláčka, je třeba tak přistupovat i v krmení – a na to je BARF ideální! 

V začátcích budete potřebovat spoustu informací, které v této době naštěstí získáte snadno lusknutím prstu za použití internetu, kde si vše vyhledáte, či si objednáte taháček v podobě knížky. K dostání je nyní již spoustu publikací, které poskytují veškeré potřebné informace a jsou obohaceny o recepty a užitečné tipy. My zmíníme knihu od Kateřiny Novosádové “BARF – krmení psa přirozenou stravou” , která byla velkou inspirací při psaní tohoto článku a kterou můžeme pro začínající BARFaře jen vřele doporučit. V knize se dozvíte samozřejmě i to, jak vlastně začít, nebo co naservírovat psům, kteří byli dosud zvyklí na jiný druh krmení. Při přechodu na syrovou stravu se standardně nepraktikuje klasické míchání starého krmiva s novým, ale obvykle rovnou podáváme vše syrové (pokud však pes syrové maso odmítá, můžeme jej zkusit zatáhnout na pánvi). Začínat je ale třeba opatrně a pomalu, aby si psí trávicí ústrojí zvyklo na změnu a přechod proběhl bez problémů. Pes, co je týden na syrovém zkrátka nedostane to, co pejsek, jež je na syrové stravě třeba již několik let. 

Mýty o barfování

  • Když pes jednou ochutná krev,začne být agresivní a nebezpečný – tento mýtus je  jeden z nejrozšířenějších argumentů odpůrců BARFu, který však nikdy nebyl prokázán. Každý majitel psa na syrové stravě vám potvrdí, že jejich čtyřnohý mazlíček určitě nesežral všechny děti v okolí a útočí maximálně na lidské city, chce-li pamlsek, nebo poškrábat za uchem.
  • Pes nesmí žádné kosti, jsou nebezpečné – jak už víte, kosti jsou důležitou součástí psího jídelníčku. Důležité je však zmínit, že se vždy musí jednat o syrové kosti – těm je trávicí trakt psa přizpůsoben a nehrozí jeho poranění. Naopak tepelně upravené kosti dokážou být velkým nebezpečím, protože se rády štěpí na malé, ostré úlomky, které dokážou nadělat v břiše psa pořádnou paseku.
  • Syrové maso je zdrojem nemocí a parazitů – stejně jako je trávení psa přizpůsobeno kostem, je stavěné i ke zpracování syrového masa. Díky trávicím enzymům a extrémně kyselému pH v žaludku jsou zničené veškeré potenciálních zárodků, či parazitů. Pokud se navíc držíme určitých pravidel (odebírání masa z kontrolovaných zdrojů, vhodné skladování a rozmrazování), eliminujeme veškerá rizika na minimum. 
  • Lovečtí psi budou mít tendenci načínat zvěř – i tato pověra se často traduje nejen mezi myslivci. Je však na místě připomenout, že načínání zvěře při lovu není otázkou stravy, ale výcviku. Psi krmení masem navíc nemívají potřebu kořist ochutnávat, protože se nejedná o novinku, kterou by neznali.
  • Krmení BARFem se prodraží – toto také není pravda. Maso v krmné kvalitě seženete za výhodnější cenu, než maso určené pro lidskou spotřebu, tudíž se nemusíte bát bůhví jakých cifer za pár kusů masa. Mnoho lidí má také možnost sehnat suroviny výhodněji třeba od známých, či od řezníka, s nímž si domluví odběr “zbytků”. V takovém případě člověk naopak ušetří v porovnání s nákupem kvalitních granulí.
  • BARFem nedokážeme psovi poskytnout výživnou a vyváženou stravu – opak je v tomto pravdou! Pokud se zamyslíme nad výživností BARFu, musíme vzít v potaz, že jsou suroviny v misce neprošly tepelnou úpravou a zachovávají si všechny své živiny. Co se týče vyváženosti stravy, určitě vám s ní pomůže dodržování doporučených poměrů surovin (ty najdete níže). A pokud si přeci jen nebudete jisti, můžete použít nějakou z BARF  kalkulaček na internetu, nebo se zeptat zkušenějších BARFařů.

Nákup surovin, jejich skladování a příprava misky

Nyní se dostáváme k bodům, které jsou z pohledu mnoha páníčků důvodem, proč na BARF nepřešli. Ač je v této době plné možností celkem hračka objednat si vše potřebné až domů, u nákupu surovin to rozhodně nekončí. Pojďme si však postupně probrat všechny body z nadpisu tohoto odstavce. 

  • nákup surovin – nákupem vše začíná. Ptáte se, kde vlastně sehnat kvalitní suroviny, vhodné do psí misky? Možností je v této době nespočet, ale velká část páníčků volí specializované internetové obchody, kde si vše jednoduše objednáte a vše vám dorazí až domů. Nabídka v těchto obchodech je často velmi široká, naleznete tam tedy vše, co je pro barfování třeba (zejména maso, kosti, vnitřnosti a doplňky) . Důležitá je zde i cena surovin, která se velmi liší od potravin pro lidskou spotřebu – kvalitou však naprosto vyhovuje psím strávníkům. Nákup v klasické masně, či marketu by se vám nejspíš velmi prodražil, hlavně pokud máte velkého psa, nebo jich máte víc, každopádně se i zde dají ulovit spousty surovin za příznivou, až symbolickou cenu (většinou se jedná o ořezy, kosti, vnitřnosti, jež už v obchodě nemají další využití). Základem je nesmět se bát otevřít pusu a zeptat se prodavačů na tento druh podpultového zboží. Pro maso a jiné živočišné suroviny si někdo jezdí dokonce přímo na jatka, či k farmářům v okolí. I zde se dá totiž výhodně nakoupit spoustu užitečných věcí. Další možností je samozřejmě využití domácích zdrojů. Zde je však na místě zvýšená opatrnost při zkrmování masa, jež nepodléhá veterinární kontrole (výskyt parazitů, závadné maso z nemocných kusů apod.)

Co se týče příloh k masu, ty nejčastěji seženete v klasickém obchodě, nebo marketu. Za zmínku stojí i to, že je v některých specializovaných obchodech možné sehnat i hotové kompletní balíčky. Je však třeba brát v úvahu, že by strava měla být pestrá a porce vyvážená dle individuálních potřeb psa.

  • Skladování surovin uchování surovin (zejména těch rychle se kazících), může být velký oříšek – čím větší pes, či větší smečka, tím větší prostory pro skladování potřebujete. Zatím, co člověku, který barfuje malé plemeno, vystačí jeden až dva šuplíky v klasickém mrazáku, majitelé větších psů často pořizují samostatné pultové mrazáky. Více místa znamená možnost větších zásob a tím pádem nižší četnost nakupování. Většina páníčku si zamrazuje doma připravené balíčky,  jež obsahují jednu krmnou porci – stačí je tedy jednoduše vyndat z mrazáku a následovně nechat rozmrazit, popřípadě dodělat přílohu, není-li již součástí balíčku. Je zatím však spousta práce, protože velká část lidí objednává maso z e-shopů, které jej dováží mražené. Úkolem páníčka je tedy naporcovat všechno zmrazené maso na porce odpovídající velikosti a potřebám psa, dle poměrů, o kterćh si povíme za moment. V kuchyni dvounožců, kteří krmí psa BARFEM tedy nechybí pořádně nabroušené nože a sekáčky, které zvládnou přeseknout mraženou flákotu, kosti, či jiné psí dobroty. Chybět by neměla ani váha, podle které se spousta majitelů řídí při přípravě balíčků. Dalším artiklem jsou krabičky, sáčky, či jiné nádobky, ve kterých se porce nechá zamrazit.  Barfování ale samozřejmě není jen maso, kosti a vnitřnosti, ale také přílohy, doplňky apod. V psím jídelníčku tedy obvykle nechybí ani mléčné výrobky, vejce, ovoce a zelenina, nebo přílohy jako ovesné vločky, pohanka či škvarky. U těchto surovin se při jejich skladování řiďte selským rozumem, popřípadě doporučením na obalu. 
  • Příprava misky – Přípravou misky myslíme konkrétní sestavování porce. Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, krmení si můžete předpřipravit do balíčků a uložit je do mrazáku, což je asi nejpraktičtější variantou. (Obzvlášť vezmeme – li v úvahu doporučení , že by veškeré maso i kostmi mělo projít mrazem alespoň po dobu 48 hodin, kdy nízká teplota zlikviduje většinu potencionálních parazitů. Aby však masu jeho nezávadnost vydržela také po vytažení z mrazáku, je potřeba jej rozmrazovat za vhodných podmínek,aby se nevytvořily choroboplodné zárodky (zejména drůbeží maso je na tyto procesy velmi citlivé). Samozřejmě nikdy nezkrmujeme žádné suroviny, jež se jeví jako zkažené, či jinak závadné. 

Samotná skladba porce se obvykle řídí jednoduchými, tabulkovými poměry. Pokud máme krmit BARFem zdravého, dospělého psa ve standardní kondici, který nepotřebuje shodit, nebo přibrat, chystáme porce o váze odpovídající cirka 2-3% procentům jeho celkové hmotnosti. Když víme, jak velkou porci připravit, musíme si rozpočítat konkrétní poměr surovin. V misce by měla dominovat masitá složka, která tvoří zhruba 50-60% krmné dávky. Masitou složkou nemyslíme jen svalovinu, ale také vnitřnosti a šlachy, které jsou nezbytnou součástí jídelníčku. Dalších zhruba 20-30% z obsahu misky se ideálně skládá z kostí a zbytek misky zaplňuje zelenina, ovoce a popřípadě obilná příloha – tyto prvky tvoří přibližně také 20-30%. Páníčci však rádi doplňují ještě nejrůznější doplňky a vitamíny. Nezřídka kdy se v krmení objevuje spirulina, pivovarské kvasnice, chlorella, kloubní výživa, nebo směsi přímo určené pro doplnění BARFu. Opět však dodáme, že skladba jídelníčku je naprosto individuální záležitostí – v zásadě je však důležité, aby byla strava pokud možno co nejpestřejší a co nejvyváženější. Ač se může barfování zdát jako opravdová alchymie, věřte, že je to jednodušší, než se zdá. Ostřílení páníčci se po nějaké době často obejdou i bez váhy a příprava krmení je pro ně hračka. Na některé plné mističky je kolikrát opravdu radost pohledět, jak úžasně jsou pestré a lákavě naaranžované. I zde je to však nejde vždy dle představ člověka , protože někteří psi by zkrátka sežrali jen maso, kdyby neměli vše zamíchané v jeden “mišmaš”.  

Na co při přípravě misky nezapomenout?

  • Čistá miska by měla být samozřejmostí pro každého páníčka
  • Krmení rozhodně nepodávejte studené, či dokonce zmrzlé! Potrava by měla mít při podávání vždy alespoň pokojovou teplotu 
  • NIKDY nezkumujeme tepelně upravené kosti!
  • Po syrovém krmení psovi často rychle vytráví, proto je ideální krmit dvakrát denně (v případě dospělých psů). I to je však individuální.
  • než s BARFem začnete, projděte si seznam surovin, jež jsou pro psa nevhodné, či dokonce nebezpečné.
  • NIKDY nenechávejte psa dlouho bez dozoru s kostí! Ač je spousta lidí využívá k zabavení psa v době své nepřítomnosti, je to velmi nebezpečné a hloupá náhoda může být předehrou pro boj o život.

Jak poznáte, že BARF psovi ne/prospívá?

Přechod na syrovou stravu je pro psa velkou změnou, která se může projevit různými způsoby (pozitivními i negativními) v různém časovém odstupu od podání první misky s novým druhem krmení. Zejména v prvních týdnech je na místě sledovat, jak pes na BARF reaguje – zda nemá trávicí obtíže v podobě průjmu, či zvracení, zda nehubne, nebo se rapidně nesnížila jeho aktivita. Může se také objevit zhoršení kožních problémů, hlen ve stolici a jiné fyzické příznaky.

Ani jeden z těchto případů však neznamená nutně to, že psovi syrová potrava nesedí a je třeba najet zpět na granule! Podobné obtíže jsou vesměs znakem přizpůsobování těla na příjem nových živin, které se teprve učí zpracovávat.

Je však nutné rozeznat, zda je zdrojem obtíží výše uvedený důvod, či jsou zdravotní potíže způsobené něčím jiným a je třeba navštívit veterináře. Pokud se vám bude zdát pes vyloženě apatický, bude zvracet i s prázdným žaludkem, či bude i po dietě trpět neustávajícím průjmem, či průjmem s příměsí krve, raději situaci okamžitě konzultujte s veterinárním lékařem. 

Více informací o přechodu na BARF a o potencionálních potížích najdete  ZDE.

Většinou se však přechod na syrovou potravu obejde bez problémů a páníček už po krátké době vidí pozitivní dopady barfování na svém čtyřnohém miláčkovi, který se každý den nemůže dočkat své misky. Nezapomeňte také na to, že krmnou dávku můžete dle potřeby upravovat přesně tak, aby vyhovovala přesně vašemu pejskovi.

4.9/5 - (9 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu